Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικο


malvina21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω σας παρακαλώ να μου προτείνεται ενα τροφοδοτικό cpu3258 2δισκους εναν ssd και ο άλλος είναι HDD 5 ανεμιστήρες κουτιού μια σιντιερα και κάρτα γραφικών αργότερα θα βάλω gtx 1050 ti 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, χωρίς καμία παρεξήγηση...αλλά τροφοδοτικό βάζετε...δεν γίνεται να δίνετε 50€ :(

Προσωπικά θα πρότεινα αυτό εδώ , και όχι δεν είναι ακριβό για 100€ με όλες αυτές τις προστασίες που προσφέρει plus είναι full modular.

Ναι, γίνεται να την κάνεις την δουλειά σου και με πιο φθηνά μοντέλα, αλλά όταν θα βιώσεις το κάψιμο από το "φθηνιάρικο" το τροφοδοτικό τότε θα εκτιμήσεις...

Θα μου πεις , σε εμένα θα μου τύχει...Άμα θέλετε να παίξετε με την τύχη σας και το πορτοφόλι σας , τότε πάω πάσο.

Και όχι δεν έχει να κάνει από το build που έχεις απαραίτητα , εάν εξαιρέσουμε τον παράγοντα των watt...Το τροφοδοτικό είναι η πηγή ζωής του συστήματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malvina21 είπε

Αυτό θα παρω το EVGA θα παρω σας ευχαριστώ πολυ

Το πρώτο που σου έβαλε ο tanasen είναι το ιδανικότερο σύμφωνα με όσα αναφέρεις. Άν θες παραπάνω αχρειάστα watt και μεγαλύτερη απο τα 5 χρόνια εγγύηση που σου δίνει επιλέγεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/11394987/Corsair-TX550M.html

Μην τρελαθούμε τώρα για pentium και 1050ti τροφ των 100€, άν τρέχουν λεφτά απο τα πατζάκια σου και δεν έχεις κάπου αλλού να τα αξιοποιήσεις τότε πάρε και με 200€.

Εδώ ρωτάτε για τροφοδοτικά άλλη φορά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή περίπτωση το tx που πρότεινε ο radiohead αν δίνεις κάτι παραπάνω, ιδανική όσον αφορά στη σχέση τιμής/απόδοσης είναι η πρόταση του tanasen με το cx450m. Ότι πρέπει για το σύστημά σου αλλά και για μελλοντική αναβάθμιση. Το evga αν και εξαιρετικό, είναι υπερβολικό το 100άρικο για το σύστημα που έχεις, όπως και να το πάρεις. Βέβαια, εσύ πληρώνεις.

 

6 ώρες πριν, vAg0s97 είπε

Παιδιά, χωρίς καμία παρεξήγηση...αλλά τροφοδοτικό βάζετε...δεν γίνεται να δίνετε 50€ :(

Προσωπικά θα πρότεινα αυτό εδώ , και όχι δεν είναι ακριβό για 100€ με όλες αυτές τις προστασίες που προσφέρει plus είναι full modular.

Ναι, γίνεται να την κάνεις την δουλειά σου και με πιο φθηνά μοντέλα, αλλά όταν θα βιώσεις το κάψιμο από το "φθηνιάρικο" το τροφοδοτικό τότε θα εκτιμήσεις...

Θα μου πεις , σε εμένα θα μου τύχει...Άμα θέλετε να παίξετε με την τύχη σας και το πορτοφόλι σας , τότε πάω πάσο.

Και όχι δεν έχει να κάνει από το build που έχεις απαραίτητα , εάν εξαιρέσουμε τον παράγοντα των watt...Το τροφοδοτικό είναι η πηγή ζωής του συστήματος!

Για το thermaltake δεν έχω γνώμη (αν και για να δίνει 5 χρόνια εγγύηση η εταιρεία κάτι θα σημαίνει). Για το corsair όμως, δεν είναι φθηνιάρικο. Είναι η ποιοτικότερη μέση λύση τροφοδοτικού, ειδικά για συστήματα σαν του ts ότι καλύτερο. Modular, 5 χρόνια εγγύηση, πιστοποίηση 80+bronze, και ποιοτικοί πυκνωτές (σαφώς καλύτεροι από εκείνους της μέτριας προηγούμενης-πράσινης-σειράς cx της corsair). Καλύτερα πάντα θα υπάρχουν. Και από το evga υπάρχουν καλύτερα, το θέμα είναι οι προτάσεις να είναι σε ανάλογα πλαίσια με ένα σύστημα και σίγουρα ποιοτικές και όχι της σειράς όσον αφορά στα τροφοδοτικά...Δεν παίζεις με την τύχη σου με τα παραπάνω, σιγά μην είναι και deer/force κτλ..Μην τρελαθούμε.

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα παίδες, δεν διαφώνησα καθόλου με κανενός την άποψη, απλά από προσωπική μου εμπειρία τροφοδοτικά κάτω των 80€ τουλάχιστον ανεξαρτήτως μάρκας είναι "κάψε μας".

Δεν αναφέρομαι σε "μάρκες", αλλά κατηγορία τροφοδοτικών...

Η corsair έχει τεράστιο όνομα σε πολλά hardware parts, όπως και η coolermaster και άλλες πολλές άλλες εταιρίες...αλλά η κατηγορία "bronze" σε psu παραμένει "bronze" και τα υλικά κατασκευής παραμένουν εξίσου φθηνά για να βγει αυτό το budget της ωραίας - φιλικής τιμούλας. Το ότι υπάρχει αυτή η κατηγορία, υπάρχει γιατί απευθύνεται σε εκείνους που δεν έχουν άλλη λύση και χρίζει ανάγκης η περιορισμένη τιμή!

Και λίγα παραπάνω watt να δώσεις δεν πρόκειται να στα κάψει...απλά του δίνεις την δυνατότητα για το κάτι παραπάνω...εφόσον χρειαστεί και για αργότερα...δεν χρειάζεται όλα να βρίσκονται στα όρια σε αυτήν την ζωή...Το hardware είναι επένδυση, εάν κοιτάς μόνο προς την εύκολη, την τωρινή και την φθηνή λύση για να κάνεις την δουλειά σου τσίμα τσίμα, τότε παίζεις και με άλλους παράγοντες όπως προανέφερα και μερικούς σας φάνηκε αστείο. Ναι καίγονται και corsair παιδιά, μην σας φαίνεται περίεργο...και μαζί με αυτά καίγονται και μητρικές πλακέτες, κάρτες γραφικών etc.

Ναι σίγουρα δεν δόθηκε πλήρη ενημέρωση από μεριάς μου για όλους τους παράγοντες όπως θα έπρεπε να έχει γίνει, και ναι φταίω σε αυτό.

Αλλά πήγαινε εσύ αύριο μεθαύριο στον άλλον που θα του έχεις πουλήσει "αυτό" το τροφοδοτικό , χωρίς να τον έχεις ενημερώσει πλήρως για την όλη την κατάσταση , που είχε δήθεν παλαιάς κλάσης build και πες του, συγνώμη αδερφέ που σου κάψαμε μητρική, αλλά δεν υπάρχει πουθενά πλέον συμβατότητα για αντικατάσταση με τον "παλαιό" επεξεργαστή σου, πρέπει να πάρεις καινούρια parts!

Και ναι είναι εύκολο από ένα site-forum να προτείνουμε όλοι μας διάφορα πράγματα, και στην πραγματικότητα να μην παίρνει κανένας μας ευθύνη.

Ίσως φαίνομαι να είμαι υπερβολικός σε αυτά που λέω , και είμαι...αλλά ξαναλέω , εάν δεν βιώσεις το "καμένο" δεν θα εκτιμήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vAg0s97 είπε

Σίγουρα παίδες, δεν διαφώνησα καθόλου με κανενός την άποψη, απλά από προσωπική μου εμπειρία τροφοδοτικά κάτω των 80€ τουλάχιστον ανεξαρτήτως μάρκας είναι "κάψε μας".

Δεν αναφέρομαι σε "μάρκες", αλλά κατηγορία τροφοδοτικών...

Η corsair έχει τεράστιο όνομα σε πολλά hardware parts, όπως και η coolermaster και άλλες πολλές άλλες εταιρίες...αλλά η κατηγορία "bronze" σε psu παραμένει "bronze" και τα υλικά κατασκευής παραμένουν εξίσου φθηνά για να βγει αυτό το budget της ωραίας - φιλικής τιμούλας. Το ότι υπάρχει αυτή η κατηγορία, υπάρχει γιατί απευθύνεται σε εκείνους που δεν έχουν άλλη λύση και χρίζει ανάγκης η περιορισμένη τιμή!

Και λίγα παραπάνω watt να δώσεις δεν πρόκειται να στα κάψει...απλά του δίνεις την δυνατότητα για το κάτι παραπάνω...εφόσον χρειαστεί και για αργότερα...δεν χρειάζεται όλα να βρίσκονται στα όρια σε αυτήν την ζωή...Το hardware είναι επένδυση, εάν κοιτάς μόνο προς την εύκολη, την τωρινή και την φθηνή λύση για να κάνεις την δουλειά σου τσίμα τσίμα, τότε παίζεις και με άλλους παράγοντες όπως προανέφερα και μερικούς σας φάνηκε αστείο. Ναι καίγονται και corsair παιδιά, μην σας φαίνεται περίεργο...και μαζί με αυτά καίγονται και μητρικές πλακέτες, κάρτες γραφικών etc.

Ναι σίγουρα δεν δόθηκε πλήρη ενημέρωση από μεριάς μου για όλους τους παράγοντες όπως θα έπρεπε να έχει γίνει, και ναι φταίω σε αυτό.

Αλλά πήγαινε εσύ αύριο μεθαύριο στον άλλον που θα του έχεις πουλήσει "αυτό" το τροφοδοτικό , χωρίς να τον έχεις ενημερώσει πλήρως για την όλη την κατάσταση , που είχε δήθεν παλαιάς κλάσης build και πες του, συγνώμη αδερφέ που σου κάψαμε μητρική, αλλά δεν υπάρχει πουθενά πλέον συμβατότητα για αντικατάσταση με τον "παλαιό" επεξεργαστή σου, πρέπει να πάρεις καινούρια parts!

Και ναι είναι εύκολο από ένα site-forum να προτείνουμε όλοι μας διάφορα πράγματα, και στην πραγματικότητα να μην παίρνει κανένας μας ευθύνη.

Ίσως φαίνομαι να είμαι υπερβολικός σε αυτά που λέω , και είμαι...αλλά ξαναλέω , εάν δεν βιώσεις το "καμένο" δεν θα εκτιμήσεις.

Σεβαστα οσα λες και θεωρω οτι σου απαντησε ακριβως και πολυ σωστα ο jean πριν γραψεις το σεντονι.

Η corsair και η evga δεν ειναι κατασκευαστες και η καθε σειρα τους αναλογως budget εχει αλλο εργοστασιο παραγωγης.

Ολως τυχαιως απο Ελληνα συντακτη για την cx.

http://www.tomshardware.com/reviews/corsair-cx650m-psu,4770.html

 

Απο εκει και μετα δεν θα βαλεις μπαταρια τρακτερ στο cinquecento επειδη σου καηκε η κανονικη του ειτε αυτη λεγεται corsair ειτε evga ειτε οπως θελει. Συζητηση κανουμε μην το παρεις προσωπικα.

Στην μικρη μου ενασχοληση με το insomnia σε δυο θεματα συμφορουμιτων γινεται λογος για σκασμενο supernova g2. Αυτο δε σημαινει οτι η evga ειναι κακη εταιρια ουτε το μοντελο της. Και φυσικα οι παθοντες χρηστες δεν σημαινει οτι θα προτεινουν μονο platinum τροφοδοτικα. Ειναι σαφες αυτο που λεμε τρια ατομα. Για οσα αναφερει ο ts οι προτασεις που εγιναν απο τον tanasen ειναι οι ιδανικες και η δικη σου μια πολυ δυνατη προταση για αλλες αναγκες.

Συμφωνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν διαφωνούσαμε απαραίτητα...απλά εκφράζαμε τις απόψεις μας από διαφορετικές οπτικές γωνίες...

Δεν μπορώ να διαφωνήσω με κάτι που μου λες εφόσον έχει βάση και το βρίσκω λογικό , αλλά ούτε και εσύ μπορείς να διαφωνήσεις με κάτι εξίσου που γράφω και δεν είναι παράλογο.

Μπορεί το πρώτο μου σχόλιο να φάνηκε κάπως υπερβολικό γιατί δεν το ανέπτυξα όπως θα έπρεπε, αλλά πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να "μειώσει" κάποιος την άποψη κάποιου άλλου με αυτόν τον τρόπο ;) , με πιάνεις τι εννοώ πιστεύω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, malvina21 είπε

Τελικά τι τροφοδοτικό προτείνεται να παρω 

Αφού δεν κατάλαβες ακόμα, ρώτα στο νήμα που σου πόσταρα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το cx το corsair ειναι υπεραρκετο.ουτε προκειται ποτε να σου καψει τη μητρικη ακομα κι αν καει αυτο.υπερβολες και ημιμαθειες τα υπολοιπα.και τα αλλα μια χαρα ειναι παντως.κρατα τα χρηματα σου.

Επεξ/σία από countass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, malvina21 said:

Corsair CX Series CX650M  το παρηγειλα εχω δυο ραμ αλλα δεν ειναι dual channel ειναι διαφορετικες version τι να κανω δεν ξερω

μπορουσες να βαλεις το 50αρικο σε μια καλυτερη cpu

evga σε μικρα τροφοδοτικα απο 650 και κατω:3 χρονια

corsair:5 χρονια

ακυρωσε την παραγγελια και παρε 2 σωστες να μην εχεις προβλημα με το συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...