Προς το περιεχόμενο

Έλεγχος κίνησης στο wifi


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για εφαρμογή ή και εντολή στο τερματικό , που θα δείχνει σε πραγματικό χρόνο την κίνηση στο wifi, παράδειγμα ποιοί έχουν συνδεθεί και πόσο κατεβάζει κάθε συσκευή.

Thank you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται μόνο αν έχεις κάποια linux συσκευη που έχει το ρόλο του router/access point στο lan. Είσαι μια τέτοια περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mad-proffessor είπε

Αυτό γίνεται μόνο αν έχεις κάποια linux συσκευη που έχει το ρόλο του router/access point στο lan. Είσαι μια τέτοια περίπτωση;

Εννοείς να περνάει ο διαμοιρασμός του internet από τη συσκευή μου; Όχι δεν είμαι τέτοια περίπτωση.

Είμαι ο ιδιοκτήτης όμως του ρούτερ και θέλω αντί να μπαίνω με 192.μπλα.μπλα να βλέπω πόσοι και ποιοί συνδέθηκαν, να το δείχνει η εφαρμογή + του πόσο επιβάρυνση έχει εκείνη τη στιγμή το ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Εννοείς να περνάει ο διαμοιρασμός του internet από τη συσκευή μου; Όχι δεν είμαι τέτοια περίπτωση.

Είμαι ο ιδιοκτήτης όμως του ρούτερ και θέλω αντί να μπαίνω με 192.μπλα.μπλα να βλέπω πόσοι και ποιοί συνδέθηκαν, να το δείχνει η εφαρμογή + του πόσο επιβάρυνση έχει εκείνη τη στιγμή το ρούτερ.

Προφανώς εννοείς εσυ απο το pc σου να ανοίγεις μια διεπαφή/παραθυρο/gui και να βλέπεις όλα αυτά που λες; Αυτό εξαρτάται απο το κάθε router τι εντολές δέχεται(προφανώς σε αυτά που δίνουν οι πάροχοι τέτοιες πληροφορίες δε μπορείς να έχεις). Ίσως σε κάποια ακριβότερα να μπορείς να πάρεις κάποιες τέτοιες λεπτομερειες αλλά και πάλι τα λεφτά που θα πληρώσεις έναν developer για να σου φτιάξει μια τέτοια εφαρμογή θα είναι πολλά περισσότερα απο το να βάλεις linux σε ένα παλιο η/υ και να τον ελεγχεις με ssh ή κάποιο web interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, asinoro είπε

Αυτη η εφαρμογή απο το screenshot που δίνεις κάνει ένα απλό nmap scanning(συγκεκριμένα κάνει ping στη broadcast address για να δει ποιοι hosts είναι up), ο TS ζητάει πολλά παραπάνω (cpu load, iftop, dhcp leases κ.α). Αυτα μόνο εφαρμογή που τρέχει στο router μπορει να στα δώσει και σίγουρα κάποιο ρουτερ με open source firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα αυτά θα μπορούσες να τα κάνεις πολύ εύκολα αν έχεις κάποοις router σοβαρό όπως τα 2860 της draytek που μπορείς ακόμα και να κρατήσεις και αρχείο με τις συνδέσεις στο lan σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, asinoro είπε

Lanike71, την δοκίμασες την εφαρμογή που έχει ηχητική και οπτική ειδοποίηση συσκευών που συνδέονται στο δίκτυό σου;
 

Ποιά είναι αυτή;

Δοκίμασα το iftop το οποίο δείχνει να κάνει τη δουλειά, αν και δεν είναι και το καλύτερο, από άποψης view.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φοβερή εφαρμογή για unix/linux και νομίζω ο δημιουργός(ή ένας απο αυτούς) πρέπει να είναι και Έλληνας είναι το netdata. Υπάρχει στο github το project αλλά δε πρέπει να υπάρχουν ὲτοιμα binary πακέτα για τις διανομές. Φυσικά είναι host only app που σημαίνει ότι το router-pc πρέπει να είναι linux/unix. Απο τα λίγα που είδα στα screenshots είναι system health/network monitoring web based app με έτοιμα charts/diagrams. Φυσικά υπάρχουν και άλλες τέτοιες λύσεις στυλ nagios ή kismet που αναφέρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Ποιά είναι αυτή;

Δοκίμασα το iftop το οποίο δείχνει να κάνει τη δουλειά, αν και δεν είναι και το καλύτερο, από άποψης view.

https://www.softperfect.com/products/wifiguard/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...