Προς το περιεχόμενο

Keikaku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : Κοντά στα 1350 ευρώ. Αν κάνουμε τη δουλειά μας με λιγότερα και μείνουν και για καμιά gaming chair δεν θα παραπονεθώ.

Χρήση υπολογιστή : Streaming (Hearthstone και ίσως indie games), heavy browsing (έχω συνήθως 20-40 καρτέλες ανοιχτές μαζί με ότι άλλο κάνω).

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: OBS

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Χρειάζομαι και οθόνη.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι, έχω κάποια από παλιό υπολογιστή και σε κάθε περίπτωση είναι πολύ χαμηλής προτεραιότητας για μένα. Μιας και δεν είμαι και audiophile σκέφτομαι να έχω απλώς οθόνη με ηχεία για εξοικονόμηση χώρου.

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Το ιδανικό θα ήταν από ένα, αλλά για σημαντική διαφορά στην τιμή δεν θα είχα και ιδιαίτερο πρόβλημα και αν ήταν από περισσότερα.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δεν έχω στήσει ποτέ σύστημα και θα προτιμούσα να γίνει από το κατάστημα, (ειδικά η σύνδεση τροφοδοτικού-ανεμιστήρων και cable management). Αν η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη (50+ ευρώ) θα διάλεγα να δοκιμάσω τη συναρμολόγηση μόνος μου.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Windows 10

Μια ιδέα για το τι σκεφτόμουν στο περίπου όταν κοίταζα το ΒΤΟ στο πλαίσιο είναι αυτή. http://bto.plaisio.gr/MachineNew?state=2378639B89.9B1A2112302B109.9B1A2739801B199.9B1A2055260B26.9B1A2784831B129.9B1A2634244B214.9B1A2755424B159.9B1A2353199B105B1A2355345B149B1A2596644B199.9B1AD2018-2-5-12-55-56

Ξέρω πως η κάρτα γραφικών είναι χάλια μαύρα σε σχέση με τον υπόλοιπο υπολογιστή, αλλά η ιδέα ήταν ότι για τα παιχνίδια που ανέφερα, ακόμα και στο streaming τους, θα αρκούσε και πως με τον πανικό που υπάρχει στις τιμές τους τώρα δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για να πάρεις κάτι παραπάνω από ότι χρειάζεσαι.

Τώρα για το λόγο που επαναλαμβανόμουν ότι όλα εξαρτώνται από την τιμή. Πηγαίνοντας στο skroutz, είδα ότι θα μπορούσα να φτιάξω το εξής build (οι τιμές είναι μαζί με μεταφορικά με κάποια διπλο-υπολογισμένα κιόλας μιας και μετά είδα ότι ήταν από το ίδιο κατάστημα και πάντα αποφεύγοντας αυτά που θα ήταν διαθέσιμα κατόπιν παραγγελίας).

Κουτί

Fractal Design Define R5 (Window)

95
Τροφοδοτικό Corsair CX Series CX650M 73,76
Επεξεργαστής Intel Core i5-8600K Box 249,66
Ψύκτρες - Ανεμιστήρες CoolerMaster Hyper 212X 37
Motherboard Gigabyte Z370P D3 (rev. 1.0) 102,9
Μνήμες G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz  183
Κάρτα Γραφικών Gigabyte GeForce GTX1050 2GB 149
Σκληρός Δίσκος 1 Samsung 850 Evo 500GB 139,45
Σκληρός Δίσκος 2 WD HDD Western Digital Caviar Blue 3.5" 2TB  64,62
Λειτουργικό Microsoft Windows 10 Home x64 Eng DSP 95,01
Οθόνη Iiyama G-Master G2530HSU-B1 153,96

Σύνολο δηλαδή στα 1343,36 ευρώ και πέρα από μία υποβάθμιση στο τροφοδοτικό που είναι bronze αντί για gold, και motherboard που έμεινε ίδια, έχουμε αναβαθμίσει ουσιαστικά όλο το hardware του υπολογιστή και έχουμε βάλει και hdd και πάλι έχουμε εξοικονομήσει κάτι πάνω από 40 ευρώ. Χωρίς τις αναβαθμίσεις η διαφορά θα ήταν περίπου 200 ευρώ που σίγουρα δεν αξίζει τέτοια διαφορά μόνο και μόνο για την συναρμολόγηση, οπότε κινούμαι πολύ περισσότερο προς την επιλογή του να τα πάρω κομμάτι κομμάτι και να προσπαθήσω να τα συναρμολογήσω μόνος μου. 

Και τώρα που έδωσα όλα τα δεδομένα που μπορώ να σκεφτώ, ήρθε η ώρα για την πληθώρα των noobάδικων ερωτήσεων μου. Για την χρήση που τον θέλω είμαι άνετα με την i5-8400 ή αξίζουν τα 50 ευρώ επιπλέον να πάω στην i5-8600k για ασφάλεια και futureproofing;  Χρειάζομαι όντως ψύκτρα επεξεργαστή πέρα από την stock/μήπως θέλω ακόμα περισσότερη ψύξη; Οι περισσότερες Ζ370 motherboard μου φαίνονται σχεδόν ίδιες, με μερικές να έχουν μία διαφορά στον αριθμό των M.2 PCIe και των usb ή δυνατότητα SLI που δεν με ενδιαφέρει, υπάρχει κάτι άλλο στο οποίο θα έπρεπε να δώσω περισσότερη βαρύτητα; 

Αν πάρω τα κομμάτια από πολλά μαγαζιά, υπάρχει τρόπος να γίνει η συναρμολόγηση (έστω και με αμοιβή) αλλού ή σημαίνει αυτόματα πως θα πρέπει να τον συναρμολογήσω μόνος μου; Παρόλο που δεν θα πάρω όλα τα μέρη από το ίδιο κατάστημα, υπάρχει πλεονέκτημα στο να πάρω μερικά κομμάτια από το ίδιο μέρος (πχ  για την εγγύηση) ακόμα και αν υπάρχει πιο οικονομικός συνδυασμός;

Είναι η πρώτη μου φορά που φτιάχνω το δικό μου σύστημα οπότε κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) https://www.skroutz.gr/s/13503606/Fractal-Design-Meshify-C.html

2) https://www.skroutz.gr/s/11452924/Corsair-TX-M-Series-TX650M.html?from=catspan&keyphrase=tx+650

3) 8700-8700k η περιμένεις ryzen 2. Για streaming και άπειρες καρτέλες ακόμα και ο 1700-1700x είναι ιδανικός και θα πρότεινα 32gb ram εξαρχής αφού φτιάχνεις που φτιάχνεις.

4) Καλύτερες επιλογές στο ίδιο budget άν πάς σε k μοντέλο διαφορετικά αρκεί h stock άν δεν έχεις θέμα με το θόρυβο και μιλάω για τον 8700.

https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=11308448%2C4245030%2C4254816

5) Windows θα αγοράσεις κλειδάκι με 5-10 ευρά μη δώσεις 100+ εκτός άν πρόκειται για επαγγελματική χρήση που πρέπει όλο το hardware να είναι απο ένα κατάστημα μαζί και τo key.

6) Νομίζω καλύτερα αυτός απο 500άρη ssd sata https://www.skroutz.gr/s/10160630/Samsung-960-Evo-NVMe-M-2-250GB.html

 7) Πιο ξεκούραστες https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=12101411%2C11453561%2C9204420%2C9872057%2C6413043 και μία 27άρα άν κάθεσαι μακριά https://www.skroutz.gr/s/10441059/Dell-SE2717H.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπε ο radiohead, αν streamάρεις με καλό bitrate και το game είναι απαιτητικό σε threads ο 8600k παίζει ή να dropάρει κάποια frames ή να χάσεις λίγα fps (ανάλογα to priority). Αν το πάντρευες με καμιά δυνατή κάρτα γραφικών (1080-1080ti) o 8700k θα ήταν μονόδρομος για 1080p, αλλά με κάρτες επιπέδου 1050-1060 ο 1700 είναι ταμάμ.

Για το windows key, το digital master δίνει τζάμπα αν πάρεις 5 κομμάτια hardware από εκεί.

Για καρέκλες παίζει αυτή σε προσφορά αυτήν την περίοδο.

http://www.e-shop.gr/genesis-nfg-0907-nitro-550-gaming-chair-black-green-p-PER.573674

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, radiohead είπε

1) https://www.skroutz.gr/s/13503606/Fractal-Design-Meshify-C.html

2) https://www.skroutz.gr/s/11452924/Corsair-TX-M-Series-TX650M.html?from=catspan&keyphrase=tx+650

3) 8700-8700k η περιμένεις ryzen 2. Για streaming και άπειρες καρτέλες ακόμα και ο 1700-1700x είναι ιδανικός και θα πρότεινα 32gb ram εξαρχής αφού φτιάχνεις που φτιάχνεις.

4) Καλύτερες επιλογές στο ίδιο budget άν πάς σε k μοντέλο διαφορετικά αρκεί h stock άν δεν έχεις θέμα με το θόρυβο και μιλάω για τον 8700.

https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=11308448%2C4245030%2C4254816

5) Windows θα αγοράσεις κλειδάκι με 5-10 ευρά μη δώσεις 100+ εκτός άν πρόκειται για επαγγελματική χρήση που πρέπει όλο το hardware να είναι απο ένα κατάστημα μαζί και τo key.

6) Νομίζω καλύτερα αυτός απο 500άρη ssd sata https://www.skroutz.gr/s/10160630/Samsung-960-Evo-NVMe-M-2-250GB.html

 7) Πιο ξεκούραστες https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=12101411%2C11453561%2C9204420%2C9872057%2C6413043 και μία 27άρα άν κάθεσαι μακριά https://www.skroutz.gr/s/10441059/Dell-SE2717H.html

1) Ποιο το πλεονέκτημα αυτού του κουτιού, το βλέπω μικρότερο και χωρίς επιπλέον χαρακτηριστικά από αυτό που έβαλα και λίγο πιο ακριβό (στη φθηνότερη τιμή, επειδή στη μέση τιμή αυτό που έβαλα είναι πιο ακριβό).

2) Αξίζει να πάω σε gold? Από ότι είχα δει μετά το bronze κάθε επίπεδο είναι μόνο 2% πιο αποδοτικό. Αν και η διαφορά στην τιμή είναι αρκετά μικρή που ίσως αξίζει.

3) Για τον επεξεργαστή το έψαξα λίγο παραπάνω και είδα πως έχεις πολύ δίκαιο, ο i5 δεν έχει hyper threading και θα πάλευα να κάνω gaming και streaming μαζί. Βέβαια αν και οπαδός της intel, ο ilos και το βιντεάκι σου που συγκρινόταν η ryzen 1700 με την 8600k με έβαλαν σε σκέψεις μιας και την 1700 μπορώ να την βρω με 273 ευρώ ενώ ο 8700 είναι 50 ευρώ πάνω και άλλα 40 ο 8700k. Επίσης θα γλιτώσω κανένα 10ρι ακόμα αλλάζοντας την motherboard σε Asrock AB350 Pro4. Όσο για τη ram, σκέφτομαι να μείνω στα 16gb, τουλάχιστον για τώρα. Ακόμα και στη RAM που έβαλα, είδα στην εξέλιξη τιμής ότι πριν 2 χρόνια ήταν μισή τιμή, άρα δεν το θεωρώ κατάλληλη περίοδο να αγοράσω RAM. Επίσης αναρωτιέμαι αν με την 1700 θα αξίζει να πάω στην Crucial 16GB DDR4-2400MHz (151,5 ευρώ με τα μεταφορικά) μιας και η άλλη δεν έχει ryzen motherboards ως qualified vendors.

4) Λέω να το δοκιμάσω χωρίς CPU cooler για αρχή, αλλά αν χρειαστώ, το Arctic Freezer 33 Plus μου φαίνεται αρκετά καλύτερο από αυτό που είχα διαλέξει.

5) Εδώ πραγματικά με έσωσες. Πιστεύω ότι 2 μεγάλες πατάτες είχα στο σκεπτικό μου, μία που δεν είχα τον επεξεργαστή ούτε i7 ούτε ryzen και μία που πήγαινα να αγοράσω φουλ τα windows.

6) Το είχα ψάξει για το Samsung 960 Evo αλλά από αυτά που άκουσα κυρίως μόνο στα benchmarks έχει διαφορά, να σου εξασφαλίζει 1-2 δευτερόλεπτα στο boot time σε σύγκριση με καλό ssd και μηδαμινή διαφορά στα παιχνίδια. Μόνο αν κάνεις video editing νομίζω πως ίσως αξίζει, οπότε για μένα πιστεύω ότι μου ταιριάζει περισσότερο ο Samsung 850 evo, ειδικά δεδομένου ότι τους ssd δεν πρέπει να τους γεμίζεις φουλ.

7) Εδώ θα πρέπει να το ψάξω λίγο ακόμα, στα χαρτιά οι οθόνες με τα ηχεία μου φαίνονται χειρότερες, αλλά πιστεύω ότι την εξοικονόμηση χώρου θα την νιώσω περισσότερο. Από την άλλη όσο θα κάνω streaming θα έχω ακουστικό αντί για ηχεία, οπότε είμαι αναποφάσιστος.

9 ώρες πριν, ilos είπε

Ότι είπε ο radiohead, αν streamάρεις με καλό bitrate και το game είναι απαιτητικό σε threads ο 8600k παίζει ή να dropάρει κάποια frames ή να χάσεις λίγα fps (ανάλογα to priority). Αν το πάντρευες με καμιά δυνατή κάρτα γραφικών (1080-1080ti) o 8700k θα ήταν μονόδρομος για 1080p, αλλά με κάρτες επιπέδου 1050-1060 ο 1700 είναι ταμάμ.

Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν να έχω δυνατό επεξεργαστή της intel και μετά όταν θελήσω και έχουν πέσει και οι τιμές να μπορώ να πάρω καμιά 1080 και να φυσάει ο υπολογιστής. Μιας και δεν είναι κλάσεις κατώτερος ο 1700 όμως από τον 8700k και για τα παιχνίδια που σκέφτομαι τώρα είναι ήδη υπεραρκετός, μάλλον θα κινηθώ προς τα εκεί, ευχαριστώ για την πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον 1700 δεν θα χρειαστεις εξτρα ψυκτρα αλλα μνημες με υψηλοτερο χρονισμο 3000-3200.

Για τον 960 θεωρησα αυτονοητο οτι θα κανεις και βιντεο αυτο που streamαρεις οποτε ok.

Το κυριοτερο στις οθονες σε αντιθεση με τη δικη σου δεν ειναι τα ηχεια αλλα το tn vs ips.

Στην παρουσα φαση προτεινω μεταχειρισμενη 970 κατω απο 200 η 1050ti στα 180. Με την πρωτη θα αργησει περισσοτερο η αναβαθμιση. 

Οσο για το κουτι εχει καλυτερο airflow, tempered glass και οπως και να το κανουμε νεοτερο και πιο ομορφο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Manjaro είπε

Ρε παιδιά κάτι i5 βλέπω (Δεν τα διάβασα όλα γιατί τρώω :P ) αλλά έλεος streaming PC =ryzen μονόδρομος ούτε κουβέντα σε αυτό. 

Δεν τίθεται θέμα i5...  i7 8700K με 1700X/1800X είναι το ζήτημα.

Έχουν διαφορά 20-50-70 ευρώ περίπου , με την αντίστοιχη διαφορά στην απόδοση .

Τελικά θα φτάσει σε σημείο να πάει 1800X + B-die μνήμες στα 3200 , ή 8700Κ + ψύκτρα + 3000 μνημες. 

Ο 1700 θα είναι "budget" επιλογή με 100 το πολύ ευρώ κάτω από τις άλλες 2

Οι τιμές θα είναι περίπου οι ίδιες (όπως και η απόδοση )  ,  και θα έχουμε την προσωπική επιλογή του αγοραστή . 

 

Γιατί σε συζήτηση Ghz vs Cores  δεν έχει νόημα να ξαναμπούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν τίθεται κανένα ζήτημα ο 1700 θα είναι πολύ καλύτερος σε επιδόσεις με streaming 

To σημαντικότερο μειονέκτημα ειναι τα framedrops του coffeelake στο stream (όσοι "πελάτες" θα βλέπουν δηλαδή το stream θα βλέπουν framedrops κτλ εγώ προσωπικά θα την έκανα απο το stream αν έβλεπα διακεκομμένα πράγματα... )  

 

Επεξ/σία από Manjaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δεις το βίντεο και να επιβεβαιώσεις πως δεν είναι έτσι. Για αυτό υπήρχε πρόταση να περιμένει ryzen2 και μετά τα τεστ να επιλέξει , αν πάντα μιλάμε για κάποιο βολικό χρονικό περιθώριο. 

 

Για το παρόν όμως , τα fps του 8700Κ είναι σταθερά 10-20% μπροστά σε gaming διατηρώντας πάντα σταθερό encoding rate .

Οπότε σαν αποτέλεσμα έχει ακριβώς το ίδιο streaming , με περισσότερα fps σε gaming . 

300 για τον 1700 , 360 για τον 8700Κ . 20% διαφορά τιμής για 20% fps σε combined  σενάριο. 

 

Μπορείς να βάλεις ένα λινκ να δώ κάτω από ποιες συνθήκες ο 1700 βγάζει καλύτερο encoding rate ? Για να μην μιλάμε στον αέρα τουλάχιστον. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όχι δεν είναι έτσι εκτός αν μιλάς για HVEC  ή αλλά απαλά  encoders 

full ποιότητα x264 o ryzen υπερέχει..

rendering και λοιπές δουλειές που θα κάνει κάποιος streamer  o ryzen υπερέχει

 

Επίσης ειναι και φθηνότερος (ένας 1700 με ασφαλές σταθερό OC γίνεται άνετα 1800x ακόμη και με σχετικά φθηνό mobo)

 

Στο ingame FPS απο πλευράς του gamer δεν υπερέχει αλλά επίσης δεν ειναι κακός όλα τα παίζει σε άνω των 60 FPS rates με την κατάλληλη κάρτα.  

 

Οπότε δεν βλέπω το δίλημμα.. μοναδικό δίλημμα ειναι τα bragging rights για τα max FPS αλλά αν το PC το θες για να κάνεις streaming δεν σε ενδιαφέρει τόσο αυτό και αν σε ενδιαφέρει πας σε i9 δίνοντας βέβαια έναν σκασμό χρήματα. 

To βίντεο το έβαλα ενδεικτικά δεν σχηματίστηκε η άποψη μου απο το συγκεκριμένο βίντεο αν και δεν καταλαβαίνω τι λες στο βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα ας πούμε πόσο πολύ κολλάει ο 8700 στο streaming έως και 300 ms... 

Επεξ/σία από Manjaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπα , δεν μίλησε για video render και τέτοιες δουλειές. Ισχύει κάτι τέτοιο ? Γιατί τότε και βέβαια θα πάει σε 1700 γιατί κάνει την ίδια δουλειά με 100 ευρώ λιγότερα σαν σύνολο η πλατφόρμα( αν βρεθούν ram σε λογική τιμή) . 

Ότι έχω διαβάσει λέει για streaming και την προοπτική να βάλει gtx1080 στο σύστημα. Για αυτό κιόλας είναι το λογικό να πάει σε 8700Κ να μην χάσει τα Frames που θα τον κάνουν cap σε 144hz ή 1440p60 . 

 

**Οff-Topic** 

δεν ξέρω να κάνω και σπόιλερ να το κρύβω ρε γαμωτο...

Τα frame είναι μετρημένα σε άνισα διαστήματα... ( κρίμα γιατί έκανε δουλειά για να βγάλει τα αποτελέσματα και το χάνει στην παρουσίαση ) 

14063 frames , με 32 dropped -> 23043 frames , με 52 droppes σε 6+ ώρες streaming. 

23043 frames με 94 dropped αντίστοιχα. 

Προσωπικά το θεωρώ αδύνατο να συγκριθεί , γιατί μιλάμε για για περίπου 1-2 frame την ώρα χαμένα. Με απόλυτα νούμερα , λογικό συμπέρασμα δεν βγαίνει.

Νομίζω πως δεν μπορούμε να καταλάβουμε κάτι τόσο μικρό και να το θέλουμε. Έχω δει 8700Κ να streamαρει και για αυτό επέμεινα. Υπήρξε μόνο 1 φορά σε 45 λεπτά που είχα δει τέτοιο κόλλημα αλλά είχα κολλήσει στην οθόνη να δω μια λεπτομέρεια σε ένα ΜΜΟ και πραγματικά έτυχε. 

 

Στο άλλο βίντεο υπάρχει το encoding rate. Από εκεί καταλαβαίνεις το πόσο smooth μπορεί να είναι . Και βγαίνουν πρακτικά ίσοι .

Κοιτάω το σύνολο και όχι τους 4-5 τίτλους που είναι μπροστά ο 1700 ή αντίστοιχα τους 4-5 που είναι μπροστά ο 8700 ( βλ. csgo ) . Ότι ακριβώς γίνεται και με τα gaming συστήματα στο ashes of the singularity , doom κ.ο.α. 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Dr.Tesla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Όπα , δεν μίλησε για video render και τέτοιες δουλειές. Ισχύει κάτι τέτοιο ? Γιατί τότε και βέβαια θα πάει σε 1700 γιατί κάνει την ίδια δουλειά με 100 ευρώ λιγότερα σαν σύνολο η πλατφόρμα( αν βρεθούν ram σε λογική τιμή) . 

Ότι έχω διαβάσει λέει για streaming και την προοπτική να βάλει gtx1080 στο σύστημα. Για αυτό κιόλας είναι το λογικό να πάει σε 8700Κ να μην χάσει τα Frames που θα τον κάνουν cap σε 144hz ή 1440p60 . 

**Οff-Topic** 

δεν ξέρω να κάνω και σπόιλερ να το κρύβω ρε γαμωτο...

Τα frame είναι μετρημένα σε άνισα διαστήματα... ( κρίμα γιατί έκανε δουλειά για να βγάλει τα αποτελέσματα και το χάνει στην παρουσίαση ) 

14063 frames , με 32 dropped -> 23043 frames , με 52 droppes σε 6+ ώρες streaming. 

23043 frames με 94 dropped αντίστοιχα. 

Προσωπικά το θεωρώ αδύνατο να συγκριθεί , γιατί μιλάμε για για περίπου 1-2 frame την ώρα χαμένα. Με απόλυτα νούμερα , λογικό συμπέρασμα δεν βγαίνει.

Νομίζω πως δεν μπορούμε να καταλάβουμε κάτι τόσο μικρό και να το θέλουμε. Έχω δει 8700Κ να streamαρει και για αυτό επέμεινα. Υπήρξε μόνο 1 φορά σε 45 λεπτά που είχα δει τέτοιο κόλλημα αλλά είχα κολλήσει στην οθόνη να δω μια λεπτομέρεια σε ένα ΜΜΟ και πραγματικά έτυχε. 

Στο άλλο βίντεο υπάρχει το encoding rate. Από εκεί καταλαβαίνεις το πόσο smooth μπορεί να είναι . Και βγαίνουν πρακτικά ίσοι .

Κοιτάω το σύνολο και όχι τους 4-5 τίτλους που είναι μπροστά ο 1700 ή αντίστοιχα τους 4-5 που είναι μπροστά ο 8700 ( βλ. csgo ) . Ότι ακριβώς γίνεται και με τα gaming συστήματα στο ashes of the singularity , doom κ.ο.α. 

[σποιλερ] μπλαμπλαμπλα [/σποιλερ] αλλά στα αγγλικά 

 

δείχνει footage μερικών δευτερολέπτων απο το GTA όπου ξεκάθαρα φαίνεται ότι κολλάει επίσης υπάρχουν footages αλλού πχ σε dota όπου ξεκάθαρα φαίνεται ότι κολλάει το stream.

Τέλος θα κάνεις και rendering (και το stream ουσιαστικά ειναι ondemand rendering) πχ για να σηκώσεις sessions που έχουν γίνει στο youtube κτλ είναι μέρος της δουλειάς εκτός αν θέλει να δώσει λεφτά απλά για να streamάρει μερικά λεπτά για να γελάσει με τους φίλους του μερικές μέρες... 

Επεξ/σία από Manjaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει το βίντεο που κόλλαγε ο 8700k στο grand theft auto, αλλά μετά είχα δει video από tech deals που έλεγε ότι γίνεται επειδή κολλάει ο υπολογιστής επειδή δεν δουλεύει καλά με τόσο ψηλά frame rates, και πως με χαμηλότερα πήγαινε καλύτερα (και γενικότερα όλα τα benchmarks τον είχα στα ίδια ή καλύτερα από τον 1700). Να είμαι ειλικρινής πιστεύω ότι ακόμα και για streaming o 8700k είναι στην κορυφή, αλλά για τώρα όπως είπα σκέφτομαι να πάω για παιχνίδια στυλ Hearthstone και indie games, οπότε μου φαίνεται overkill. Ακόμα και αν πήγαινα σε πιο μοντέρνα παιχνίδια, fps σαν αυτά που λένε δεν θα χτυπάω επειδή αυτοί έχουν GTX 1080 Ti ενώ εγώ θα περιοριζόμουν από την κάρτα γραφικών μου. Ακόμα και σαν επένδυση πιστεύω ότι δεν αξίζει τόσο ο 8700k δεδομένου ότι λόγω spectre και meltdown ιδανικά θα θες να πας στα καινούρια και ασφαλή τσιπ όταν βγούνε. Για τις ανάγκες μου τώρα πιστεύω ότι ακόμα και τα 1700x 1800x είναι υπερβολή. Εδώ να πω ότι σκέφτομαι να κάνω streaming στο twitch και δεν έχω σχέδια για youtube.

That being said, μήπως έχετε καθόλου προτάσεις για motherboard? Κινούμαι προς την Gigabyte AX370-Gaming K3 (rev 1.0) που φαίνεται να έχει καλά features, επεκτασιμότητα και επίσης σημαντικά στο skroutz λέει κάποιος ότι δουλεύει και η G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz στα 3200, επειδή με τις QVL για τις περισσότερες μνήμες για am4 motherboards γίνεται ένας χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Ότι έχω διαβάσει λέει για streaming και την προοπτική να βάλει gtx1080 στο σύστημα. Για αυτό κιόλας είναι το λογικό να πάει σε 8700Κ να μην χάσει τα Frames που θα τον κάνουν cap σε 144hz ή 1440p60

 

Σε ότι bench έχω κάνει με την 1080 σε 1440p high settings ο 1600 στα 3.8 κιόλας έχει αστείες διαφορές σε σχέση με τους coffee lake εκτός ίσως από games που τρώνε για κάποιο λόγο σκάλωμα με ryzen. Για την ακρίβεια πολλές φορές χαμηλώνω μερικά settings για να μη πέφτω κάτω από τα 75.

Για 1080p 144Hz low/very low ειδικά κάτι pubg πέφτει χαλαρά μπουκάλα στον 1600 ακόμα και από i7 skylake.

20 λεπτά πριν, Keikaku είπε

Είχα δει το βίντεο που κόλλαγε ο 8700k στο grand theft auto, αλλά μετά είχα δει video από tech deals που έλεγε ότι γίνεται επειδή κολλάει ο υπολογιστής επειδή δεν δουλεύει καλά με τόσο ψηλά frame rates, και πως με χαμηλότερα πήγαινε καλύτερα (και γενικότερα όλα τα benchmarks τον είχα στα ίδια ή καλύτερα από τον 1700). Να είμαι ειλικρινής πιστεύω ότι ακόμα και για streaming o 8700k είναι στην κορυφή, αλλά για τώρα όπως είπα σκέφτομαι να πάω για παιχνίδια στυλ Hearthstone και indie games, οπότε μου φαίνεται overkill. Ακόμα και αν πήγαινα σε πιο μοντέρνα παιχνίδια, fps σαν αυτά που λένε δεν θα χτυπάω επειδή αυτοί έχουν GTX 1080 Ti ενώ εγώ θα περιοριζόμουν από την κάρτα γραφικών μου. Ακόμα και σαν επένδυση πιστεύω ότι δεν αξίζει τόσο ο 8700k δεδομένου ότι λόγω spectre και meltdown ιδανικά θα θες να πας στα καινούρια και ασφαλή τσιπ όταν βγούνε. Για τις ανάγκες μου τώρα πιστεύω ότι ακόμα και τα 1700x 1800x είναι υπερβολή. Εδώ να πω ότι σκέφτομαι να κάνω streaming στο twitch και δεν έχω σχέδια για youtube.

That being said, μήπως έχετε καθόλου προτάσεις για motherboard? Κινούμαι προς την Gigabyte AX370-Gaming K3 (rev 1.0) που φαίνεται να έχει καλά features, επεκτασιμότητα και επίσης σημαντικά στο skroutz λέει κάποιος ότι δουλεύει και η G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz στα 3200, επειδή με τις QVL για τις περισσότερες μνήμες για am4 motherboards γίνεται ένας χαμός.

Το gta5 έχει ένα περίεργο θέμα με stuttering έτσι και ξεπεράσει τα 165 fps, το οποίο συμβαίνει συνήθως μόνο με kaby/coffee lake και χαμηλά settings-καλή κάρτα γραφικών.

Για μητρικές αφού θα πας στον 1700 και θα του κάνεις overclock τότε θα πας καρφί στην asus x370 prime pro. Έχει τα καλύτερα vrm σε αυτή την κατηγορία τιμής. Υπάρχουν καλύτερες μητρικές αλλά θα ξεφύγουν σε τιμή. Το stock cooler είναι αρκετό για μέχρι 3.8 περίπου (εκτός αν είσαι άτυχος και σου κάτσε μπανάνα cpu).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...