Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν εχει κανενα νοημα να μετρας καταναλωση με 20 βαθμους εξωτερικη

 anyway 8 κυβικα ειναι περιπου 85 kwh δηλαδη καπου 7 ευρω την ημερα ολα μεσα. Αν βαλεις 120 μερες χρηση, καπου στα 840 ευρω για 4 μηνες θερμανση

αλλα ξαναλεω, η καταναλωση ειναι τελειως γειασου οταν εξω εχει 20 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 487
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

δεν εχει κανενα νοημα να μετρας καταναλωση με 20 βαθμους εξωτερικη

 anyway 8 κυβικα ειναι περιπου 85 kwh δηλαδη καπου 7 ευρω την ημερα ολα μεσα. Αν βαλεις 120 μερες χρηση, καπου στα 840 ευρω για 4 μηνες θερμανση

αλλα ξαναλεω, η καταναλωση ειναι τελειως γειασου οταν εξω εχει 20 βαθμους

Λάρισα πιάσαμε 10 τα βράδια πολλές μέρες κάτω από 5.

Οπότε δεν κατάλαβα θεωρείς είναι πολύ?

Δεν εχω προιγουμενη εμπειρία με αέριο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ιδεα αν ειναι πολυ η λιγο, εξαρταται απο το κτιριο, τι θερμικη ανεση θες, τι λεβητας ειναι, πως τον δουλευεις  μπλα μπλα.

Σημασια εχει τι θεωρεις εσυ πολυ η λιγο. Σου ειπα με ολα μεσα (ρυθμιζομενες και παροχου) καις 7 ευρω την ημερα. Με προοπτικη να αυξηθει (δε ξερω τι καιρο εχει Λαρισα, Αθηνα που ειμαι εγω κανει ανοιξη ακομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

110 τετραγωνικά είναι το σπίτι.

δες στο νήμα των κλιματιστικών το εργαλείο υπολογισμού απωλειών , καλύτερα για κάθε χώρο ξεχωριστά για να βγει το άθροισμα με καλύτερη προσέγγιση και όταν λέει ύψος εννοεί απο το πάτωμα στο ταβάνι , όχι το ύψος του κτιρίου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fredd0 είπε

δεν εχω ιδεα αν ειναι πολυ η λιγο, εξαρταται απο το κτιριο, τι θερμικη ανεση θες, τι λεβητας ειναι, πως τον δουλευεις  μπλα μπλα.

Σημασια εχει τι θεωρεις εσυ πολυ η λιγο. Σου ειπα με ολα μεσα (ρυθμιζομενες και παροχου) καις 7 ευρω την ημερα. Με προοπτικη να αυξηθει (δε ξερω τι καιρο εχει Λαρισα, Αθηνα που ειμαι εγω κανει ανοιξη ακομα).

Θεωρώ είναι πολύ με τα δεδομένα που έχω γι'αυτό έγραψα εδώ.. 

Έχω ένα θέμα με τα σώματα το οποίο το έχω αναβάλει να ασχοληθώ και ήθελα να δω πόσο επειρεαζει.

Με 210€ το μήνα και ούτε χειμώνας δεν μπήκε καλά καλά, και υποτίθεται έχει καλές μονώσεις το σπίτι.

Προφανώς τα σώματα το επειρεαζουν παραπάνω αποσο νόμιζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβηκα σημερα στον μετρητη (Netersit) να δω ετσι τι γραφει μιας κι ακομη ειναι μονο για ΖΝΧ , βλεπω ειναι ηλεκτρονικος και δεν εδειχνε τιποτα η οθονη..Παταμε καποιο κουμπι να εμφανιστουνε στοιχεια;; δεν εχω και κλειδι ακομη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Καλησπέρα.

Γράφω λόγο του προβληματισμού που έχω μιας και ακόμα δεν ήρθε λογαριασμός εκκαθαριστικος γιατί μπήκα πρόσφατα στο σπίτι.

Έκανα υπολογισμούς με βάση μια εβδομάδα μετρήσεις από τον μετρητή μου και διαπίστωσα ότι καίω 7,66 m3 την μέρα σε αέριο.

Λόγο του ότι έχω ένα θέμα με τα σώματα και το άφησα λόγο δουλειάς να το φτιάξω αργότερα είπα να κάνω ένα τσεκ να δω τι κατανάλωση έχω.

Το νούμερο μου φαίνεται πολύ μεγάλο αλλά δεν έχω προιγουνενη εμπειρία πάνω σε αέριο είναι το πρώτο σπίτι που μένω με αέριο.

Το σπίτι είναι τού 2005 με μόνωση την κλασική όταν το χτίζανε ανάμεσα στα τούβλα, γενικά είναι ζεστο δεν έχουμε θέμα κρύου σαν μωνοση δηλαδή δεν θεωρώ ότι έχει μεγάλες απώλειες, διπλά τζάμια, ο ήλιος το χτυπάει όλη μέρα κτλ..

Θερμοστάτης στους 20-21 βαθμούς και επειδή το παρακολουθώ όταν πάρει και πιάσει θερμοκρασία ο χώρος μετά αργεί να ξανά πάρει μπρος, δεν έχω μέτρηση πόση ώρα δουλεύει.

110 τετραγωνικά είναι το σπίτι.

Είναι φυσιολογικά τα νούμερα?

 

Όταν λες χωρίς μωνοση εννοείς πχ σκέτο τουλβο η δεν έχεις εξωτερική μωνοση αλλά έχεις μέσα στα τούβλα??

Αυτές είναι οι καταναλώσεις που είχα πέρυσι το χειμώνα (Λάρισα κι εγώ, μονοκατοικία 115τμ με κέλυφος) σε κυβικά

image.png.e11eeaf7de405343e5540c628197818a.png

 

Για φέτος από 17/10 έως 1/12 έκαψα 55 κυβικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

Αυτές είναι οι καταναλώσεις που είχα πέρυσι το χειμώνα (Λάρισα κι εγώ, μονοκατοικία 115τμ με κέλυφος) σε κυβικά

image.png.e11eeaf7de405343e5540c628197818a.png

 

Για φέτος από 17/10 έως 1/12 έκαψα 55 κυβικά

 

Ευχαριστώ για την λεπτομερή απάντηση.

Δεν έχεις κάψει τίποτα εσύ! 

7 φορές πάνω είμαι σε σχέση με σένα.. κάτι πάει λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Ευχαριστώ για την λεπτομερή απάντηση.

Δεν έχεις κάψει τίποτα εσύ! 

7 φορές πάνω είμαι σε σχέση με σένα.. κάτι πάει λάθος 

Σιγουρα κάτι πρέπει να κάνεις και γρήγορα κιόλας. Καις παρα πολύ και σιγουρα δεν ευθυνεται ο καιρός για αυτό!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Σιγουρα κάτι πρέπει να κάνεις και γρήγορα κιόλας. Καις παρα πολύ και σιγουρα δεν ευθυνεται ο καιρός για αυτό!!!!

Ξέρω τι φταίει απλά δεν ήξερα ότι επειρεαζει τόσο πολύ την κατανάλωση!

Το σπίτι είναι σχετικά καλά μωνομενο σχετικά όχι απόλυτα.

Το πρόβλημα είναι στα σώματα, δεν δουλεύουν σωστά έχουν λάσπη μέσα και αποδίδουν λίγο.

Έχουμε 3 μήνες στο σπίτι αέριο ούτε μήνα δεν έχει πού ξεκινήσαμε να ανάβουμε γι'αυτό ήθελα να έρθει ο πρώτος λογαριασμός να δω τι γίνεται.

Λείπω απο Λάρισα αυτή την εβδομάδα.

Από Δευτέρα ξεκινάει χημικός καθαρισμός επειγόντως 

Εντομεταξυ χημικό καθαρισμό έκανα και στους δύο εναλλάκτες (καλοριφέρ και νερό χρήσης) και περίμενα να δω βελτίωση που όντος είδα τεράστια διαφορά στο ζνχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Ξέρω τι φταίει απλά δεν ήξερα ότι επειρεαζει τόσο πολύ την κατανάλωση!

Το σπίτι είναι σχετικά καλά μωνομενο σχετικά όχι απόλυτα.

Το πρόβλημα είναι στα σώματα, δεν δουλεύουν σωστά έχουν λάσπη μέσα και αποδίδουν λίγο.

Έχουμε 3 μήνες στο σπίτι αέριο ούτε μήνα δεν έχει πού ξεκινήσαμε να ανάβουμε γι'αυτό ήθελα να έρθει ο πρώτος λογαριασμός να δω τι γίνεται.

Λείπω απο Λάρισα αυτή την εβδομάδα.

Από Δευτέρα ξεκινάει χημικός καθαρισμός επειγόντως 

Εντομεταξυ χημικό καθαρισμό έκανα και στους δύο εναλλάκτες (καλοριφέρ και νερό χρήσης) και περίμενα να δω βελτίωση που όντος είδα τεράστια διαφορά στο ζνχ 

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάποια διαρροή στον αγωγό αερίου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάποια διαρροή στον αγωγό αερίου;

Η αλήθεια είναι πως όχι δεν είμαι.

Λείπω και αυτή εβδομάδα από το σπίτι και δεν μπορώ να τι τσεκαρω..

Θα παρακολουθήσω τον μετρητή χώρις καταναλώσεις να δω αν μετράει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θερμοκρασία έχεις το νερό στα σώματα; ποιο μοντέλο λέβητα έχεις 

Με τέτοια καιρό και έχεις τέτοιες καταναλώσεις τον χειμώνα χειμώνα τι θα έχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2023 στις 12:26 ΜΜ, mastoras007 είπε

Το σπίτι είναι σχετικά καλά μωνομενο σχετικά όχι απόλυτα.

 

Στις 3/12/2023 στις 11:01 ΜΜ, korakios είπε

δες στο νήμα των κλιματιστικών το εργαλείο υπολογισμού απωλειών , καλύτερα για κάθε χώρο ξεχωριστά για να βγει το άθροισμα με καλύτερη προσέγγιση και όταν λέει ύψος εννοεί απο το πάτωμα στο ταβάνι , όχι το ύψος του κτιρίου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2023 στις 12:15 ΠΜ, energy52 είπε

Κατεβηκα σημερα στον μετρητη (Netersit) να δω ετσι τι γραφει μιας κι ακομη ειναι μονο για ΖΝΧ , βλεπω ειναι ηλεκτρονικος και δεν εδειχνε τιποτα η οθονη..Παταμε καποιο κουμπι να εμφανιστουνε στοιχεια;; δεν εχω και κλειδι ακομη..

πατάς μία φορά το κουμπί στα δεξιά και εμφανίζει την ένδειξη για μισό λεπτό

κλειδί θα ζητήσεις από τον τεχνικό της ΔΕΔΑ που έρχεται για μετρήσεις, αλλιώς μπορείς να αγοράσεις κιόλας τριγωνικό 

Στις 3/12/2023 στις 10:22 ΜΜ, mastoras007 είπε

Καλησπέρα.

Γράφω λόγο του προβληματισμού που έχω μιας και ακόμα δεν ήρθε λογαριασμός εκκαθαριστικος γιατί μπήκα πρόσφατα στο σπίτι.

Έκανα υπολογισμούς με βάση μια εβδομάδα μετρήσεις από τον μετρητή μου και διαπίστωσα ότι καίω 7,66 m3 την μέρα σε αέριο.

Λόγο του ότι έχω ένα θέμα με τα σώματα και το άφησα λόγο δουλειάς να το φτιάξω αργότερα είπα να κάνω ένα τσεκ να δω τι κατανάλωση έχω.

Το νούμερο μου φαίνεται πολύ μεγάλο αλλά δεν έχω προιγουνενη εμπειρία πάνω σε αέριο είναι το πρώτο σπίτι που μένω με αέριο.

Το σπίτι είναι τού 2005 με μόνωση την κλασική όταν το χτίζανε ανάμεσα στα τούβλα, γενικά είναι ζεστο δεν έχουμε θέμα κρύου σαν μωνοση δηλαδή δεν θεωρώ ότι έχει μεγάλες απώλειες, διπλά τζάμια, ο ήλιος το χτυπάει όλη μέρα κτλ..

Θερμοστάτης στους 20-21 βαθμούς και επειδή το παρακολουθώ όταν πάρει και πιάσει θερμοκρασία ο χώρος μετά αργεί να ξανά πάρει μπρος, δεν έχω μέτρηση πόση ώρα δουλεύει.

110 τετραγωνικά είναι το σπίτι.

Είναι φυσιολογικά τα νούμερα?

 

Όταν λες χωρίς μωνοση εννοείς πχ σκέτο τουλβο η δεν έχεις εξωτερική μωνοση αλλά έχεις μέσα στα τούβλα??

σκέτο τούβλο ο τοίχος χωρίς καθόλου μόνωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...