Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σύνδεση και για μένα από χθες στο φυσικό αέριο, πρώτο δοκιμαστικό άναμμα του λέβητα (buderus g122) και τώρα πρέπει να ρυθμίσω θερμοκρασίες για οικονομικότερη κατανάλωση, έχω βάλει εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας. θα πρέπει να συμβουλευτώ μάλλον το εγχειρίδιο του θερμοστάτη για να δω τι πρέπει να ορίσω ώστε να δουλέψει η αντιστάθμιση. κάποια συμβουλή και από εσάς? σπίτι 75 τμ, χωρίς μόνωση, κουφώματα αλουμινίου με διπλό τζάμι 10ετίας, 3ος όροφος τελευταίος και από πάνω σκεπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 487
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 17/10/2023 at 20:41, korakios said:

δυστυχώς έπρεπε να στο ρυθμίζει ο τεχνικός

ίσως αν επικοινωνήσεις με την εταιρία να πάρεις πληροφορίες

Το συγκεκριμένο μοντέλο με το συγκεκριμένο θερμοστάτη, αν έχεις βάλει το wifi module, μπορεί να στο ρυθμίσει και απομακρυσμένα ο τεχνικός. Δε χρειάζεται να έρθει στο σπίτι σου.

Αν δεν το έχεις το wifi και είσαι λίγο γκατζετάκιας, βάλτο. Κάνα 80άρι πρέπει να κάνει και σου επιτρέπει να παρακολουθείς καταναλώσεις, θερμοκρασίες όπως και να κάνεις κάποιες βασικές ρυθμίσεις από το κινητό/υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μετά από δοκιμές και τώρα που άρχισαν τα κρύα, με βάση τις ενδείξεις κατανάλωσης απ τον θερμοστάτη, βλέπω ότι χρειάζονται περίπου 75kw ημερησίως ή 6,5 κυβικά στις κρύες ημέρες.

και κάτι άσχετο, επειδή ο μετρητής της δεδα δεν έχει ενδείξεις ώστε να βλέπω ανά πάσα στιγμή καταναλώσεις και να καταλάβω αν είναι σωστά τα νούμερα που δίνει ο θερμοστάτης, υπάρχει κάποιος να γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό? λύση δλδ, στο θέμα του μετρητή, τηλέφωνο επικοινωνίας πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kxtsao είπε

μετά από δοκιμές και τώρα που άρχισαν τα κρύα, με βάση τις ενδείξεις κατανάλωσης απ τον θερμοστάτη, βλέπω ότι χρειάζονται περίπου 75kw ημερησίως ή 6,5 κυβικά στις κρύες ημέρες.

και κάτι άσχετο, επειδή ο μετρητής της δεδα δεν έχει ενδείξεις ώστε να βλέπω ανά πάσα στιγμή καταναλώσεις και να καταλάβω αν είναι σωστά τα νούμερα που δίνει ο θερμοστάτης, υπάρχει κάποιος να γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό? λύση δλδ, στο θέμα του μετρητή, τηλέφωνο επικοινωνίας πχ. 

Αν έχεις καινούργιο μετρητή μπορεις να δεις την κατανάλωση σου ανα πασα στιγμή δες εδώ

https://edaattikis.gr/gia-to-spiti/plirofories-gia-tin-online-katachorisi-metrisis/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί? απλώς αγοράζω ένα τέτοιο κλειδί και τελείωσε? το ανοίγω όποτε θέλω και κάνω την δουλειά μου?

ο τεχνικός της δεδα που έκανε την σύνδεση, μου είπε ότι μόνο αυτός έχει πρόσβαση στον μετρητή με ειδικό κλειδί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, έχω ατομικό λέβητα αερίου και πρόσφατα άλλαξα θερμοστάτη βάζοντας τον rdh100rf/set. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε τι ρύθμιση να αφήσω το pid? Slow ή fast? Γνωρίζει κάποιος να με κατατοπίσει;; Ευχαριστώ και συγνώμη αν είναι off topic 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, PK1926 είπε

Χωρις να σε παρω στον λαιμο μου, καπου εδω διαβασα οτι slow στους λεβητες πετρελαιου και fast στους λεβητες αεριου. Ας με διορθωσει καποιος.

Διαβάζω ότι να ναι στα φόρουμ κ είπα να ρωτήσω εδώ αν γνωρίζει κανείς.. θα περιμένω μήπως πάρω κι άλλες απαντησεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kxtsao είπε

τί? απλώς αγοράζω ένα τέτοιο κλειδί και τελείωσε? το ανοίγω όποτε θέλω και κάνω την δουλειά μου?

ο τεχνικός της δεδα που έκανε την σύνδεση, μου είπε ότι μόνο αυτός έχει πρόσβαση στον μετρητή με ειδικό κλειδί

Κανονικα το τριγωνικο κλειδι στοαφηνουν οταν εγκαθιστουν τον μετρητη.

 

4 ώρες πριν, Karanikolis είπε

Καλησπέρα σας, έχω ατομικό λέβητα αερίου και πρόσφατα άλλαξα θερμοστάτη βάζοντας τον rdh100rf/set. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε τι ρύθμιση να αφήσω το pid? Slow ή fast? Γνωρίζει κάποιος να με κατατοπίσει;; Ευχαριστώ και συγνώμη αν είναι off topic 

δικο σου θεμα ειναι, φαστ ανεβαζει θερμοκρασιες νερων για να πιασει επιθυμητη θερμοκρασια γρηγορα, slow κραταει νερα σε χαμηλες θερμοκρασιες.

Ο γενικος μπουσουλας ειναι σε διακεκομμενη θερμανση (2 ωρες το πρωι 3 ωρες το απογευμα) βαζεις φαστ, σε συνεχη θερμανση και αντισταθμιση slow

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fredd0 είπε

 

δικό σου θεμα ειναι, φαστ ανεβαζει θερμοκρασιες νερων για να πιασει επιθυμητη θερμοκρασια γρηγορα, slow κραταει νερα σε χαμηλες θερμοκρασιες.

Ο γενικος μπουσουλας ειναι σε διακεκομμενη θερμανση (2 ωρες το πρωι 3 ωρες το απογευμα) βαζεις φαστ, σε συνεχη θερμανση και αντισταθμιση slow

Δηλαδή εγώ που την έχω μόνιμα ανοιχτή την θερμανση να το αφήσω στο slow όπως είναι default? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Γράφω λόγο του προβληματισμού που έχω μιας και ακόμα δεν ήρθε λογαριασμός εκκαθαριστικος γιατί μπήκα πρόσφατα στο σπίτι.

Έκανα υπολογισμούς με βάση μια εβδομάδα μετρήσεις από τον μετρητή μου και διαπίστωσα ότι καίω 7,66 m3 την μέρα σε αέριο.

Λόγο του ότι έχω ένα θέμα με τα σώματα και το άφησα λόγο δουλειάς να το φτιάξω αργότερα είπα να κάνω ένα τσεκ να δω τι κατανάλωση έχω.

Το νούμερο μου φαίνεται πολύ μεγάλο αλλά δεν έχω προιγουνενη εμπειρία πάνω σε αέριο είναι το πρώτο σπίτι που μένω με αέριο.

Το σπίτι είναι τού 2005 με μόνωση την κλασική όταν το χτίζανε ανάμεσα στα τούβλα, γενικά είναι ζεστο δεν έχουμε θέμα κρύου σαν μωνοση δηλαδή δεν θεωρώ ότι έχει μεγάλες απώλειες, διπλά τζάμια, ο ήλιος το χτυπάει όλη μέρα κτλ..

Θερμοστάτης στους 20-21 βαθμούς και επειδή το παρακολουθώ όταν πάρει και πιάσει θερμοκρασία ο χώρος μετά αργεί να ξανά πάρει μπρος, δεν έχω μέτρηση πόση ώρα δουλεύει.

110 τετραγωνικά είναι το σπίτι.

Είναι φυσιολογικά τα νούμερα?

 

Στις 24/10/2023 στις 1:55 ΜΜ, kxtsao είπε

σύνδεση και για μένα από χθες στο φυσικό αέριο, πρώτο δοκιμαστικό άναμμα του λέβητα (buderus g122) και τώρα πρέπει να ρυθμίσω θερμοκρασίες για οικονομικότερη κατανάλωση, έχω βάλει εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας. θα πρέπει να συμβουλευτώ μάλλον το εγχειρίδιο του θερμοστάτη για να δω τι πρέπει να ορίσω ώστε να δουλέψει η αντιστάθμιση. κάποια συμβουλή και από εσάς? σπίτι 75 τμ, χωρίς μόνωση, κουφώματα αλουμινίου με διπλό τζάμι 10ετίας, 3ος όροφος τελευταίος και από πάνω σκεπή

Όταν λες χωρίς μωνοση εννοείς πχ σκέτο τουλβο η δεν έχεις εξωτερική μωνοση αλλά έχεις μέσα στα τούβλα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...