Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Ουσιαστικά τι κάνει η αντιστάθμιση? Όταν έχει πολλά κρύα, ανεβάζει μονο του θερμοκρασία για τα σώματα και το αντίστροφο?

Ανάλογα τις θερμοκρασίες εσωτερική και εξωτερική προσαρμόζει την θερμοκρασία νερού στα καλοριφέρ οσο χρειάζεται και δεν πηγαίνει συνέχεια π.χ στους 70 βαθμούς όταν το ανάβεις,με αυτό τον τρόπο καταφέρνεις οικονομά και άνεση στο χώρο εχοντας πάντα σταθερή θερμοκρασία,άλλες οι ανάγκες σε θέρμανση όταν εξω εχει 15 βαθμούς και άλλες όταν εχει 5 εκεί έρχεται η αντιστάθμιση   

 

Επισης οταν διαφορα της θερμοκρασιας νερου των καλοριφέρ με το νερο της επιστροφής  είναι 10 βαθμοί περίπου καταφέρνεις την μέγιστη οικονομικά δηλαδή 45 καλοριφέρ 35 επιστροφή  τότε έχεις την μέγιστη απόδοση 

https://paliogiannis.gr/proionta/thermansi-kai-ygraerio/levites-sybiknosis-aeriou-ygraeriou/

Επεξ/σία από tollisth
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 487
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω και εγω μια ερωτηση ,

εχω ηλιακο και το καλοκαιρι εχω αφθονο ζεστο νερο , επειδη η δεη με τις καλοκαιρινες blackout  διακοπες , εχω τον λεβητα σβηστο εντελος απο τον ηλεκτρολογικο πινακα , πιστευετε οτι πειραζει ? 

ειναι καλυτερα , να ειναι στο ρευμα και απο το κουμπι του λεβητα σβηστο ?

φοβαμε να μην καψω καμμια πλακετα απο τα blackout

Επεξ/σία από fotisbasm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον λέβητα που του κόβεις την παροχή ρεύματος. Κάποιο θέμα μπορεί να υπάρξει μόνο στον κυκλοφορητή που μπορεί να κολλήσει από την αχρησία αυτών των μηνών.

Αυτό είναι μόνο κάτι που πρέπει να τσεκάρεις όταν επαναλειτουργήσεις το σύστημα σου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έχω τον μετρητή MG4 sagemcom. Ξέρει κανένας αν υπάρχει τρόπος να παρακολουθούμε κατανάλωση αερίου στο κινητό (να έχουμε κάποιο γράφημα με της ώρες λειτουργίας του λέβητα Baxi DUO TEC COMPACT E24)? Έχω δει διάφορες πατέντες (link1, link2) αλλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι επίσημο και εύκολο στην τοποθέτηση όπως αυτό.

Σκέφτηκα μήπως παρακολουθώ πότε στέλνει σήμα ο θερμοστάτης Siemens RDH100  (κλείνει το κύκλωμα) αλλά έτσι θα ξέρω μόνο τις ώρες λειτουργίας χωρίς να έχω εικόνα της κατανάλωσης.

gas meter.jpg

baxi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω λέβητα φυσικού αερίου Ariston  Clas one Ext 25 εδώ και δυο χρόνια

https://www.ariston.com/el-gr/proionta/epitoichoi-levites-aeriou/sympyknosis/clas-one-ext


κατα την εγκατασταση και τη συντηριση ο τεχνικος εχει βαλει χειροκινητη ρύθμιση, 66 βαθμους για λειτουργία θέρμανσης και 44 βαθμούς για ζεστο νερού χρήσης και ετσι το δουλευαμε παντα.

Το σπίτι είναι διαμέρισμα σε 2ο όροφο με σοφίτα/κεραμίδι από πάνω και εκτεθειμένο και απο τις τέσσερις πλευρες. Είναι στο Φίλυρο Θεσσαλονίκης (υψόμετρο περίπου 400m) και έχουμε κρύο το χειμώνα

Ο λέβητας έχει και μια εξωτερική συσκευή που μετράει την εξωτερική θερμοκρασία και τη δείχνει μέσα στο θερμοστάτη όπως φαίνεται στη πρώτη φώτο

 

image.jpeg.fc2109ffd0095c88675c1e229e8dee12.jpeg

 

image.jpeg.36a4d5800f3bacf40263676d5da1f7ad.jpeg



Στο θέμα μας τωρα: από ότι κατάλαβα έχει αντιστάθμιση που ομως δεν ηταν ενεργοποιημένη.

 

image.jpeg.2e6c174a95f66fae0d2a7f168304bad6.jpeg


Αξίζει να το βάλω στη λειτουργία AUTO όπως φαίνεται στη φωτογραφία και με ποιες ρυθμίσεις;

image.jpeg.8036781e475973d338a5711fd8813d1f.jpeg


image.jpeg.81b77626f8d6b36a65fcb7969f821abf.jpeg

 

 

image.jpeg.a96ef9442e9b13c4c2b121694c5aad23.jpeg

 

Θεωρώ πως πέρσι έκανα μεγάλη κατανάλωση

Ευχαριστώ

 

 

Επεξ/σία από myst77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, myst77 είπε

Έχω λέβητα φυσικού αερίου Ariston  Clas one Ext 25 εδώ και δυο χρόνια

https://www.ariston.com/el-gr/proionta/epitoichoi-levites-aeriou/sympyknosis/clas-one-ext


κατα την εγκατασταση και τη συντηριση ο τεχνικος εχει βαλει χειροκινητη ρύθμιση, 66 βαθμους για λειτουργία θέρμανσης και 44 βαθμούς για ζεστο νερού χρήσης και ετσι το δουλευαμε παντα.

Το σπίτι είναι διαμέρισμα σε 2ο όροφο με σοφίτα/κεραμίδι από πάνω και εκτεθειμένο και απο τις τέσσερις πλευρες. Είναι στο Φίλυρο Θεσσαλονίκης (υψόμετρο περίπου 400m) και έχουμε κρύο το χειμώνα

Ο λέβητας έχει και μια εξωτερική συσκευή που μετράει την εξωτερική θερμοκρασία και τη δείχνει μέσα στο θερμοστάτη όπως φαίνεται στη πρώτη φώτο

 

image.jpeg.fc2109ffd0095c88675c1e229e8dee12.jpeg

 

image.jpeg.36a4d5800f3bacf40263676d5da1f7ad.jpeg



Στο θέμα μας τωρα: από ότι κατάλαβα έχει αντιστάθμιση που ομως δεν ηταν ενεργοποιημένη.

 

image.jpeg.2e6c174a95f66fae0d2a7f168304bad6.jpeg


Αξίζει να το βάλω στη λειτουργία AUTO όπως φαίνεται στη φωτογραφία και με ποιες ρυθμίσεις;

image.jpeg.8036781e475973d338a5711fd8813d1f.jpeg


image.jpeg.81b77626f8d6b36a65fcb7969f821abf.jpeg

 

 

image.jpeg.a96ef9442e9b13c4c2b121694c5aad23.jpeg

 

Θεωρώ πως πέρσι έκανα μεγάλη κατανάλωση

Ευχαριστώ

δυστυχώς έπρεπε να στο ρυθμίζει ο τεχνικός

ίσως αν επικοινωνήσεις με την εταιρία να πάρεις πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησε με τον αντιπρόσωπο της ariston στην Θεσσαλονίκη να στο ρυθμίσουν. Νομίζω ότι είναι αυτοί https://www.mtg.com.gr/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, myst77 είπε

Έχω λέβητα φυσικού αερίου Ariston  Clas one Ext 25 εδώ και δυο χρόνια

https://www.ariston.com/el-gr/proionta/epitoichoi-levites-aeriou/sympyknosis/clas-one-ext


κατα την εγκατασταση και τη συντηριση ο τεχνικος εχει βαλει χειροκινητη ρύθμιση, 66 βαθμους για λειτουργία θέρμανσης και 44 βαθμούς για ζεστο νερού χρήσης και ετσι το δουλευαμε παντα.

Το σπίτι είναι διαμέρισμα σε 2ο όροφο με σοφίτα/κεραμίδι από πάνω και εκτεθειμένο και απο τις τέσσερις πλευρες. Είναι στο Φίλυρο Θεσσαλονίκης (υψόμετρο περίπου 400m) και έχουμε κρύο το χειμώνα

Ο λέβητας έχει και μια εξωτερική συσκευή που μετράει την εξωτερική θερμοκρασία και τη δείχνει μέσα στο θερμοστάτη όπως φαίνεται στη πρώτη φώτο

 

image.jpeg.fc2109ffd0095c88675c1e229e8dee12.jpeg

 

image.jpeg.36a4d5800f3bacf40263676d5da1f7ad.jpeg



Στο θέμα μας τωρα: από ότι κατάλαβα έχει αντιστάθμιση που ομως δεν ηταν ενεργοποιημένη.

 

image.jpeg.2e6c174a95f66fae0d2a7f168304bad6.jpeg


Αξίζει να το βάλω στη λειτουργία AUTO όπως φαίνεται στη φωτογραφία και με ποιες ρυθμίσεις;

image.jpeg.8036781e475973d338a5711fd8813d1f.jpeg


image.jpeg.81b77626f8d6b36a65fcb7969f821abf.jpeg

 

 

image.jpeg.a96ef9442e9b13c4c2b121694c5aad23.jpeg

 

Θεωρώ πως πέρσι έκανα μεγάλη κατανάλωση

Ευχαριστώ

 

 

Εχω τον Ariston  Clas one 25, αλλα με θερμοστατη τον Cube S net και είχα τους ίδους προβλματισμους οποτε απο όσα έχω καταλάβει

(Βοηθάει αρκετά το INST_MANUAL CLAS ONE EXT.pdf απο το site)

Για το offset ειναι η διαφορά θερμοκρασίας που μπορεί να έχει ο αισθητήρας του θερμοστάτη σε σχέση με το σπίτι (κατακανόνα ο θερμοστάτης ειναι μακρια απο καλοριφερ οποτε εσυ μπορει στα δωμάτια να εχεις πχ 22 αλλα ο θερμοστατης να καταγράφει 21 με ζητούμενη 22 με αποτελεσμα να δουλευει επιπλέον για να ανεβάσει αυτον τον βαθμο) - Γιαυτο κάνει και αναφορά στις ζώνες (Zone 1) σε περίτπωση πυο έχεις πολλαπλές.

 

Για τις καμπύλες συμβουλέψου το παραπάνω manual στη σελίδα 28 πχ για καμπύλη 1,3 στους 5 βαθμους εξωτερική θερμοκρασία (οπως την αντιλαμβανεται ο αισθητήρας) το ζεστο νερο στην έξοδο του λέβητα θα ειναι στους 51 βαθμους. 

Εμπειρικά η συμβουλή που μου δώσαν για τις καμπύλες ειναι οτι εάν δεις οτι το σύστημα δεν παράγει την ζητούμενη "ζεστασια" ανέβασε το νουμερο και αντίστροφα. 

Αυτο που εχω καταλήξει ειναι οτι ειναι αρκετά περίπλοκο μοντέλο και έχει να κάνει με υπρβολικά πολλές παραμέτρους π.χ. το είδος των σωμάτωντα ΑΚΑΝ έχουν καλυτέρη αποδωση με υψηλές θερμοκρασίες σε σχέση με τα πανελ, εαν έχεις κάνει αλλαγες στην μονωση (π.χ. θερμοπροσοψη, αλουμινια κτλπ) και θέλει αρκετό πειραματισμο να βρεις τις κατάλληλες ρυθμισεις συν το οτι για να έχεις καλη εικόνα θα πρεπει ιδεατά να έχεις σε λειτουργεία την αντιστάθμιση συνέχεια και οχι ορισμένες ώρες την μέρα (εαν έχει αντιστοιχες ρυθμισεις ο θερμοστάτης ορίζεις τις ώρες που θες away tempearture και confort ενω μπορείς να προσθέσεις και την λειτουργεία του geolocation για να καταλαβένει ποτε ειναι κάποιος σπιτι και να ενεργοποιει την ανάλογη θερμοκρασία).

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ποια είναι η άποψη σας για buderus Logamax GB062 τον έχω σε σπίτι με μόνωση καινούρια κουφώματα στην Θεσσαλονίκη τον δουλεύω σε 63 βαθμούς για τα σώματα πιστεύεται ότι είναι καλά ή να τον κατεβάσω και άλλο; έχετε να προτείνετε κάποιες ρυθμίσεις; έχει κάποιος άποψη για τον συγκεκριμένο λέβητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχει κανείς μετρητή metersit όπως ο παρακάτω; Σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα στο ίντερνετ πατάμε παρατεταμένα για 3 δευτερόλεπτα το μπλε κουμπί και εμφανίζονται οι ενδείξεις. Παρόλα αυτά σε μένα όσο και να το πατάω δεν δείχνει στην οθόνη απολύτως τίποτα. Κάποια άλλη οδηγία δεν βρήκα. Είναι ο πρώτος χρόνος στο σπίτι με φυσικό αέριο και θέλω να τσεκαρω την κατανάλωση μου εν' όψη και του χειμώνα που έρχεται. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω;

MeterSit-1024x811.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Καλησπέρα. Έχει κανείς μετρητή metersit όπως ο παρακάτω; Σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα στο ίντερνετ πατάμε παρατεταμένα για 3 δευτερόλεπτα το μπλε κουμπί και εμφανίζονται οι ενδείξεις. Παρόλα αυτά σε μένα όσο και να το πατάω δεν δείχνει στην οθόνη απολύτως τίποτα. Κάποια άλλη οδηγία δεν βρήκα. Είναι ο πρώτος χρόνος στο σπίτι με φυσικό αέριο και θέλω να τσεκαρω την κατανάλωση μου εν' όψη και του χειμώνα που έρχεται. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω;

MeterSit-1024x811.jpg

δοκιμασε να το πατήσεις ~3 φορές (όχι πατημένο) , πάρε ΕΔΑ , ΕΔΑ Αττικής ή ΔΕΔΑ (ανάλογα το που είσαι)

υπόψιν τα κυβικά τα κάνεις επί ~11,5 για κιλοβάτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, korakios είπε

δοκιμασε να το πατήσεις ~3 φορές (όχι πατημένο) , πάρε ΕΔΑ , ΕΔΑ Αττικής ή ΔΕΔΑ (ανάλογα το που είσαι)

υπόψιν τα κυβικά τα κάνεις επί ~11,5 για κιλοβάτ

Δοκίμασα και με 3 φορές πάτημα αλλά τίποτα. Τι σόι μετρητής είναι αυτός δεν ξέρω. Έχει και το πορτοκαλί κουμπί δίπλα αλλά δεν το πάτησα μην κάνω καμιά βλακεία. Θα πάρω τηλέφωνο μάλλον αν και δεν διατηρώ πολλές ελπίδες για εξυπηρέτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Δοκίμασα και με 3 φορές πάτημα αλλά τίποτα. Τι σόι μετρητής είναι αυτός δεν ξέρω. Έχει και το πορτοκαλί κουμπί δίπλα αλλά δεν το πάτησα μην κάνω καμιά βλακεία. Θα πάρω τηλέφωνο μάλλον αν και δεν διατηρώ πολλές ελπίδες για εξυπηρέτηση...

ποια εξυπηρέτηση ? αν δε δουλεύει θα έρθουν να τον αλλάξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, teopanta1 είπε

Καλημέρα ποια είναι η άποψη σας για buderus Logamax GB062 τον έχω σε σπίτι με μόνωση καινούρια κουφώματα στην Θεσσαλονίκη τον δουλεύω σε 63 βαθμούς για τα σώματα πιστεύεται ότι είναι καλά ή να τον κατεβάσω και άλλο; έχετε να προτείνετε κάποιες ρυθμίσεις; έχει κάποιος άποψη για τον συγκεκριμένο λέβητα; 

Είναι περίπλοκη η απάντηση. Αν χαμηλώσεις πολύ την θερμοκρασία νερού προσαγωγής τότε τα σώματα δεν θα αποδίδουν τις θερμίδες που χρειάζεται ο χώρος εκτός αν είναι υπερδιαστασιολογημενα για τους χώρους; του σπιτιού το οποίο σε σπίτια εργολαβικά δεν συμβαίνει συνήθως. Οι θερμίδες που αναγράφουν συνήθως αναφέρονται για προσαγωγή/επιστροφή 80/60οC. Κανονικά.χρειαζεται μελέτη θερμικών απωλειών και μελέτη θέρμανση; για να δεις Στο το ισοζύγιο. Δεν μπορεί να.σου απαντήσει κάποιος έτσι απλά. 

Κατά τα άλλα υπόψιν ο buderus ,gb62 έχει ηλεκτρική προστασία Ipx4 και όχι ipx5 το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να προσέξεις να μην βρέχεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, thessalos_ είπε

Καλησπέρα. Έχει κανείς μετρητή metersit όπως ο παρακάτω; Σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα στο ίντερνετ πατάμε παρατεταμένα για 3 δευτερόλεπτα το μπλε κουμπί και εμφανίζονται οι ενδείξεις. Παρόλα αυτά σε μένα όσο και να το πατάω δεν δείχνει στην οθόνη απολύτως τίποτα. Κάποια άλλη οδηγία δεν βρήκα. Είναι ο πρώτος χρόνος στο σπίτι με φυσικό αέριο και θέλω να τσεκαρω την κατανάλωση μου εν' όψη και του χειμώνα που έρχεται. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω;

MeterSit-1024x811.jpg

Έχω τον ίδιο μετρητή,δύο φορές που χρειάστηκε να δω την ένδειξη πάτησα το μπλε κουμπί και λειτούργησε κανονικά,πάρε τηλέφωνο εκεί που ανήκεις να στο ελέγξουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...