Προς το περιεχόμενο

καταναλωση φυσικου αεριου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/3/2023 στις 11:25 ΜΜ, sinsane είπε

Αυτο το θεμα αρχησε απο τοτε που πηγα NRG δλδ τα 2 τελευταια χρονια, δεν λειτουργει οταν το βαζω στο 10 πχ. 
Θα δοκιμασω να το κλεισω για μια βδομαδα και να δω αν το ρολοϊ γραφει για αρχη, μετα θα αρχισω να καταγραφω ποσο καιει με φυσιολογικη ζωη χωρις θερμανση για να δω τι γινεται. Σε τετοιες περιπτωσεις υπαρχει καποιος επαγγελματιας που μπορω να απευθυνθω? 

Επίσης βλέπω δυναμικότητα σου έχουν χρεώσει επί66,9 kwh. Είναι σωστό αυτό; Πόσες kwh είναι ο λέβητάς σου; Εμένα με 24άρι (125τμ) με χρεώνουν 24kwh  δυναμικότητα. Όχι ότι είναι αυτό που σου ανεβάζει, αλλά λέμε, μια και το ψάχνεις.

Ένα έυκολο τσεκ που μπορείς να κάνεις για να δεις κατανάλωση σε ζεστό νερό χρήσης, είναι το εξής. Βάλε κάποιον ενήλικα να κάνει ένα μπανάκι, νορμάλ. Του 15λεπτου χωρίς να κρυώνει, χωρίς να γεμίσει μπανιέρα. Θα πρέπει να γράψει από 2 έως 3 kwh. Δες το μετρητή πριν και μετά το μπανιο. Δηλαδή 0,17 έως 0,26 κυβικά στο μετρητή.

Για τη θέρμανση κάνε το ίδιο. Βάλε θερμοστάτη στους 20-21. Άσε να κάψει μέχρι να πιάσει θεμροκρασία και σβήσει. Την επόμενη φορά που θα νάψει πάρε μέτρηση με το που θα ανάψει και μετά από μια ώρα. Νομίζω ότι μια κατανάλωση γυρω στο κυβικό είναι η αναμενόμενη. Αν σε κάτι από αυτά τα 2 είσαι πολύ πάνω, τότε έχεις θέμα. Βρες σοβαρό καυστηρατζή και φώναξέ τον να κάνει σωστές ρυθμίσεις.

(αν κάπου τα έχω μπερδέψει διορθώστε, είναι Παρασκευή μεσημέρι)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 487
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 9/3/2023 στις 12:38 ΜΜ, greg4 είπε

Καλά φυσικά και υπάρχουν, σε ποια περιοχή είσαι;

Καταρχήν όμως πάρε ημερήσιες μετρήσεις από τον μετρητή σου σε σταθερή ώρα. π.χ. 8 πριν φύγεις για δουλειά.

Απενεργοποίησε την θέρμανση στο μεταξύ.

Πόσα άτομα είστε στο σπίτι;

1 ατομο, θεσσαλονικη, ειναι απενεργοποιημενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
32 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Στους πόσους βαθμούς έχετε το νερό χρήσης και καλοριφέρ;

Σε δύο λέβητες πρόσεξα πως καλοριφέρ το είχαν 70, για χρήση 45-47

Για καλοριφέρ το εχω με αντιστάθμιση και προσαρμόζεται μόνο του ανάλογα τις θερμοκρασίες και κυμαίνεται απο 40 εως βαρια  55 στις παγωνιές κατα μεσο ορο είναι 45-48 βαθμούς

Για ζεστο νερο ειναι στους 48 βαθμούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tollisth είπε

ζεστο νερο ειναι στους 48 βαθμούς

Στους 48 πως αντέχετε ρε παιδιά 😂 είναι στα όρια του εγκαυματος για εμένα, το έχω στους 40, βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ο λέβητας σε αυτό... Έχω έναν buderus Logamax GB062 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Στους 48 πως αντέχετε ρε παιδιά 😂 είναι στα όρια του εγκαυματος για εμένα, το έχω στους 40, βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ο λέβητας σε αυτό... Έχω έναν buderus Logamax GB062 

μια απ'τα ιδια. Δε μπορω να φανταστώ να κανεις μπανιο με τετοια θερμοκρασία.

43 το έχω θεσει εγώ.

Οσο για τη θερμανση, καρφωτα στους 55. Δε μπόρεσα να χωνέψω/ρυθμισω τν αντισταθμιση οσες φορες το προσπάθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, teopanta1 είπε

Στους 48 πως αντέχετε ρε παιδιά 😂 είναι στα όρια του εγκαυματος για εμένα, το έχω στους 40, βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ο λέβητας σε αυτό... Έχω έναν buderus Logamax GB062 

 

6 ώρες πριν, kanesaxo είπε

μια απ'τα ιδια. Δε μπορω να φανταστώ να κανεις μπανιο με τετοια θερμοκρασία.

43 το έχω θεσει εγώ.

Οσο για τη θερμανση, καρφωτα στους 55. Δε μπόρεσα να χωνέψω/ρυθμισω τν αντισταθμιση οσες φορες το προσπάθησα.

Δεν πάει ποιο κάτω από 48 που προσπάθησα,δεν ξέρω αν είναι αποτέλεσμα των συνολικών ρυθμίσεων η αυτό είναι η βάση πάντως οι ενδείξεις υπάρχουν απλά σταματάει στους 48, το ιδανικό είναι στους 45 βαθμούς. 

Όσο για την αντιστάθμιση είχε γίνει η αρχική ρύθμιση  της καμπύλης κατά την εγκατάσταση και τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση δουλεύει πολύ καλά 2 σεζόν που το έχω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΖΝΧ 43oC όλο τον χειμώνα (δεν έχω μεγάλο μήκος σωλήνων ζεστού νερού ως το πατάρι και το μεγαλύτερο μήκος είναι σε εσωτερικό χώρο). Θέρμανση έχω αντιστάθμιση.

Οσο πιο χαμηλά το ΖΝΧ τόσο κάνει οικονομία.

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2023 στις 4:36 ΜΜ, lordvec είπε

Επίσης βλέπω δυναμικότητα σου έχουν χρεώσει επί66,9 kwh. Είναι σωστό αυτό; Πόσες kwh είναι ο λέβητάς σου; Εμένα με 24άρι (125τμ) με χρεώνουν 24kwh  δυναμικότητα.

Οι Τ4 μετρητές έχουν 66.9 δυναμικότητα, δε παίζει ρόλο αν ο λέβητας είναι 24.

Ο μόνος τρόπος να κατέβει η δυναμικότητα, είναι να γίνει αλλαγή του μετρητή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, για ένα σπίτι 57 τμ καλής σχετικά μόνωσης, στο οποίο θα χρησιμοποιώ φυσικό αέριο για ζεστό νερό και θέρμανση, πόσα kilowatt, κατ' εκτίμηση, θεωρείται πως θα έχω τον χρόνο? Πρώτη φορά ασχολούμαι με φυσικό αέριο και είμαι άσχετος. Μόνο εγώ θα ζω στο σπίτι αυτό, 1 άτομο.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Καλησπέρα, για ένα σπίτι 57 τμ καλής σχετικά μόνωσης, στο οποίο θα χρησιμοποιώ φυσικό αέριο για ζεστό νερό και θέρμανση, πόσα kilowatt, κατ' εκτίμηση, θεωρείται πως θα έχω τον χρόνο? Πρώτη φορά ασχολούμαι με φυσικό αέριο και είμαι άσχετος. Μόνο εγώ θα ζω στο σπίτι αυτό, 1 άτομο.

Ευχαριστώ!

Είναι πολλοί παράγοντες που πρέπει να υπολογιστούν μέρος,απώλειες,πόσο θα το καις,ζητούμενη θερμοκρασία εάν υπάρχει αντιστάθμιση και περίοδος χρήσης,δύσκολα να σε δώσει κάποιος μια εκτίμηση,για το ζεστο νερο και ένα άτομο είναι άνευ συζήτησης υπολόγισε στο περίπου 35 κιλοβατώρες το μηνα

Τώρα αν θέλεις ένα νούμερο για να έχεις μια εικόνα με αυτά που αναφέρεις τετραγωνικά και σχετικά καλή μόνωση  υποθέτοντας ότι θα το καις κανονικά για 5 μήνες θα σου έλεγα πολύ χονδρικά περίπου στις 4000-5000 κιλοβατώρες,βέβαια αυτό το νούμερο μπορεί να μην εχει καμία σχέση με την πραγματικότητα για τους λογούς που ανέφερα στην αρχή οπότε μην το παίρνεις σαν δεδομένο   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, tollisth είπε

Είναι πολλοί παράγοντες που πρέπει να υπολογιστούν μέρος,απώλειες,πόσο θα το καις,ζητούμενη θερμοκρασία εάν υπάρχει αντιστάθμιση και περίοδος χρήσης,δύσκολα να σε δώσει κάποιος μια εκτίμηση,για το ζεστο νερο και ένα άτομο είναι άνευ συζήτησης υπολόγισε στο περίπου 35 κιλοβατώρες το μηνα

Τώρα αν θέλεις ένα νούμερο για να έχεις μια εικόνα με αυτά που αναφέρεις τετραγωνικά και σχετικά καλή μόνωση  υποθέτοντας ότι θα το καις κανονικά για 5 μήνες θα σου έλεγα πολύ χονδρικά περίπου στις 4000-5000 κιλοβατώρες,βέβαια αυτό το νούμερο μπορεί να μην εχει καμία σχέση με την πραγματικότητα για τους λογούς που ανέφερα στην αρχή οπότε μην το παίρνεις σαν δεδομένο   

Το σπίτι είναι ζεστό, όπως μου είπανε οι προηγούμενοι ένοικοι. Οπότε οι μονώσεις δουλεύουν και πιθανώς λόγω ότι είναι 4ος θα δέχεται παραπάνω ήλιο από το φυσιολογικό.

Το αν υπάρχει αντιστάθμιση, δεν το γνωρίζω, θα πρέπει να ρωτήσω τον ιδιοκτήτη. Είδα και πιο πάνω για τις θερμοκρασίες, 43 για το νερό, 50-55 για θέρμανση?

Νορμαλ ποσό βγαίνει τον χρόνο με το ενδεικτικό 5000 kwh. Παλεύεται. Τώρα οκ, λίγο πάνω λίγο κάτω, θα το έχω από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Το σπίτι είναι ζεστό, όπως μου είπανε οι προηγούμενοι ένοικοι. Οπότε οι μονώσεις δουλεύουν και πιθανώς λόγω ότι είναι 4ος θα δέχεται παραπάνω ήλιο από το φυσιολογικό.

Το αν υπάρχει αντιστάθμιση, δεν το γνωρίζω, θα πρέπει να ρωτήσω τον ιδιοκτήτη. Είδα και πιο πάνω για τις θερμοκρασίες, 43 για το νερό, 50-55 για θέρμανση?

Νορμαλ ποσό βγαίνει τον χρόνο με το ενδεικτικό 5000 kwh. Παλεύεται. Τώρα οκ, λίγο πάνω λίγο κάτω, θα το έχω από κοντά.

Εάν υπάρχει εξωτερικος αισθητήρας υπάρχει και αντιστάθμιση,το θεμα ειναι  η θερμοκρασία του νερου  50-55  για τα καλοριφέρ να επαρκεί για το χώρο σου  και τόσο ψηλά να είναι για τα πολλά κρυα τότε θα είσαι μια χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tollisth είπε

Εάν υπάρχει εξωτερικος αισθητήρας υπάρχει και αντιστάθμιση,το θεμα ειναι  η θερμοκρασία του νερου  50-55  για τα καλοριφέρ να επαρκεί για το χώρο σου  και τόσο ψηλά να είναι για τα πολλά κρυα τότε θα είσαι μια χαρά 

Ουσιαστικά τι κάνει η αντιστάθμιση? Όταν έχει πολλά κρύα, ανεβάζει μονο του θερμοκρασία για τα σώματα και το αντίστροφο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...