Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφικη μεχρι 300-350 €


harisv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το κατάστημα αποστέλλει από ΕΕ δεν έχεις πρόβλημα είναι grey market απλά εκμεταλλεύεται τις διαφορές τιμών που υπάρχουν βασικά μεταξύ Ασίας και Δύσης. Στις τιμές να αφαιρέσεις το ποσό που αντιστοιχεί στο ποσό αγοράς σου δες στο  promotion reward scheme.

Πρέπει να απαντήσεις στο ερώτημα (μόνο εσύ μπορείς) αν θέλεις να μπαίνει η κάμερα στη τσέπη του τζιν αν η απάντηση σου είναι καταφατική (δηλαδή χειμώνα καλοκαίρι με κάμερα) με κλειστά μάτια πηγαίνεις στη rx100.

Αν επιλέξεις a6000 μόνο χειμώνα βολεύεται σε τσέπη μπουφάν.

Να διατυπώσω την ερώτηση κάπως διαφορετικά, θέλω σίγουρα να μεταφέρω κάμερα ενώ έχω κινητό μαζί μου πραγματικά!

Διαφορετικά θα μπορούσε να διατυπωθεί πρόκειται μελλοντικά να αγοράσω φακό και να εκμεταλλευτώ ολοκληρωμένα τη κάμερα που θα αγοράσω εδώ δεν είναι μόνο οικονομικό θέμα αλλά και χρήσης.

Η rx100 έχει αισθητήρα με τετραπλάσια επιφάνεια σε σχέση με αισθητήρα κινητού τηλεφώνου. Αυτός είναι ένας ο κυριότερος λόγος που η απόδοση της κάμερας δεν έχει καμία σχέση με κάμερα κινητού τηλεφώνου, δεύτερος λόγος είναι η ποιότητα του φακού που είναι ανώτερη ενός kit που συνοδεύουν οι κατασκευαστές τις κάμερες, τρίτος λόγος είναι η μεγαλύτερη φωτεινότητα του φακού η διαφορά μεταξύ f/3.5 και f/1.8  είναι (3.5/1.8)^2 κάπου 3.8 φορές μεγαλύτερη φωτεινότητα που αντιπαρέρχεται τη κατά 3 περίπου φορές μεγαλύτερη επιφάνεια αισθητήρα.

Α! και η μικρότερη ανάλυση.

Σε σχέση με τη a6000 με το kit φακό σε τοπίο η διαφορά είναι μικρή, μεγαλύτερη είναι στο πορτρέτο και μεγάλη σε sport φωτογράφιση.

Η τρίτη έκδοση της rx100 m3 είναι στα ίδια χρήματα με τη a6000 διαφέρει σε σχέση με τη πρώτη στον αισθητήρα του είναι exmor ή κάτι τέτοιο προσλαμβάνει περισσότερο φως στο ίδιο εμβαδόν κάτι που βοηθάει υπό προϋποθέσεις δεν είναι πανάκεια όμως. Διαθέτει nd φίλτρο σε διευκολύνει να κρατάς ανοιχτό το διάφραγμα σε πολύ δυνατό ήλιο καλό για τοπία και βίντεο. Και ασφαλώς το evf τα λόγια περιττά εδώ.

Για μένα δεν υπάρχει η πρώτη έκδοση της rx100 ότι και για τη a5000 δηλαδή αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αν μου έλεγες θέλω μια κάμερα μεταξύ 250 και 300 ευρώ δεν θα σου τη πρότεινα κατανοητό ελπίζω.

Άφησα κάτι -  ερώτηση.

Επεξ/σία από thepoint
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την εγγυηση πρεπει να σταλει παλι πισω,  η με καλυπτει η sony  εδω? 

Και μια ερωτηση που μπορει να ειναι χαζη, αλλα δεν εχω ασχοληθει με την φωτογραφια.  Οι γονεις μου εχουν κατι παλιους φακους.  Αυτοι οι φακοι,  μπορουν να χρησιμοποιηθουν τωρα με καποιο ανταπτορα,  η επειδη τωρα   οι μηχανες ειναι ψηφιακες δεν κανουν? 

Επεξ/σία από harisv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harisv είπε

Με την εγγυηση πρεπει να σταλει παλι πισω,  η με καλυπτει η sony  εδω? 

Και μια ερωτηση που μπορει να ειναι χαζη, αλλα δεν εχω ασχοληθει με την φωτογραφια.  Οι γονεις μου εχουν κατι παλιους φακους.  Αυτοι οι φακοι,  μπορουν να χρησιμοποιηθουν τωρα με καποιο ανταπτορα,  η επειδη τωρα   οι μηχανες ειναι ψηφιακες δεν κανουν? 

Φακούς ποιάς εταιρίας; Είναι manual ή autofocus;

Εν γένει αν είναι manual μπορείς συνήθως να τους χρησιμοποιήσεις σε μια φωτογραφική όπως η A6000 με ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για φακούς δεν γνωρίζω πόσο πρόσφατο ενημερωμένη είναι η σελίδα αυτή http://briansmith.com/gear/sony-lens-adapters/ 

Μια fix lense camera βλέπε Sony rx100 m3 σε απαλλάσσει από το μέλημα του φακού, ζύγισέ το και κανείς την επιλογή σου.

Πληροφοριακά στη a6300 η Sony έχει βελτίωση τη συμβατότητα του συστήματος εστίασης με τρίτων κατασκευαστών φακούς.

 

Η εγγύηση δεν παρέχεται από τη Sony στην Ελλάδα η πωλήτρια εταιρεία αναλαμβάνει την εγγύηση διετία για κατασκευαστικό πρόβλημα πληροφορίες δίνει στο terms and conditions για τις επιμέρους περιπτώσεις αποζημίωσης αποστολή/παραλαβή και ότι σχετικό.

 

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sony rx100  m3 μαλλον θα την αποκλεισω ειναι compact. Προτιμω σε αυτα τα λεφτα να στραφω στην a5100 η a6000. Θα ειχα καταληξει στην 5100 αλλα διαβαζα αρκετα παραπονα λογω οτι δεν εχει evf ,  και στον ηλιο θα ειναι δυσκολο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει η απόδοση σε χαμηλό φωτισμό, η RX100 III θα έχει παρόμοια (ή ακόμα και λίγο καλύτερη) απόδοση από οποιαδήποτε mirorrless/DSLR με τον κιτ φακό. Θα πρέπει να πάρεις πιο "φωτεινό" φακό για την a5100/6000 κλπ. από τον κιτ για να δεις καλύτερο αποτέλεσμα.

Μην σκέφτεσαι απλοϊκά ότι είναι compact... είναι πολύ ικανή κάμερα όπως και η αντίστοιχη G7X από την Canon. Δεν υστερεί σε χαμηλό φωρισμό από οτιδήποτε άλλο με κιτ φακό, ακόμα και αν έχει υπο10πλάσιο όγκο!

Επιπλέον χωράει στην τσέπη και είναι εύκολο να την έχεις παντού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, harisv είπε

φακοι της canon. Oι δυο απο τους τρεις φακους εχουν διακοπτει af και manual.Ο τριτος δεν ξερω, macro , autozoom f70-210.

Απ' ότι καταλαβαίνω είναι πιο σύγχρονοι φακοί, οπότε λογικά δεν θα έχουν δαχτυλίδι για το διάφραγμα. Αν και υπάρχει αντάπτορας ο οποίος επιτρέπει και AF το κόστος ανεβαίνει σημαντικά.

Ανάμεσα σε 5100/6000 η πλάστιγγα κλείνει σημαντικά υπέρ της 6000. Ιδιαίτερα αν αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις φθηνούς manual φακούς. Αλλά και τρίτοι κατασκευαστές (π.χ. Sigma) έχουν κυκλοφορήσει εξαιρετικούς φακούς e-mount σε πολύ καλές τιμές. π.χ. 19/30/65 f2.8 ή 16/30 f1.4

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να είναι compact αλλά η τιμή είναι premium κάμερας για κάποιους λόγους θα συμβαίνει αυτό.

Η Sony έχει τη σειρά rx10 με ίδιο αισθητήρα, μεγαλύτερο σώμα λόγω φακού και premium τιμή. Κάποια προτεραιότητα θα έχουν αυτοί που επιλέγουν τέτοιες κάμερες 

Φωτογραφίες compact και mirrorless με kit φακό 

http://flickriver.com/ 

Για σύγκριση όσο είναι δυνατόν. http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM

 

 

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Η καλύτερη φωτογραφική μηχανή που μπορείς να πάρεις με κόστος αγοράς έως 350 ευρώ όπως λες, είναι η Panasonic Lumix GF7.

Αυστηρά στα 350 ευρώ ναι αλλά η a5100 αξίζει την ελάχιστη διαφορά τιμής σε κάθε τομέα σύγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα, μετα απο αυτα που γραψατε, θα ανεβασω λιγο το budget και θα κινηθω για τις 5100 η 6000? Νομιζω οτι η sony a5100 ειναι στα μετρα μου, πιο μικρη, οικονομικοτερη, και το evf δεν ξερω αν θα μου λειψει αφου δεν χω ασχοληθει πιο πριν. Απλα συνεχεια διαβαζω οτι το evf και το menu  αξιζουν αυτη τη διαφορα , και σκεφτομαι μην το μετανωσω στο μελλον...

Η διαφορα τους στην τιμη βλεπω ειναι στα 80 ευρω.

Επεξ/σία από harisv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harisv είπε

Τελικα, μετα απο αυτα που γραψατε, θα ανεβασω λιγο το budget και θα κινηθω για τις 5100 η 6000? Νομιζω οτι η sony a5100 ειναι στα μετρα μου, πιο μικρη, οικονομικοτερη, και το evf δεν ξερω αν θα μου λειψει αφου δεν χω ασχοληθει πιο πριν. Απλα συνεχεια διαβαζω οτι το evf και το menu  αξιζουν αυτη τη διαφορα , και σκεφτομαι μην το μετανωσω στο μελλον...

Η διαφορα τους στην τιμη βλεπω ειναι στα 80 ευρω.

Για το μενού που αναφέρεις έχεις λάθος ίδιο είναι ακόμα και με rx100/rx10 η λειτουργικότητα της a6000 είναι καλύτερη έχει επιπλέον κουμπιά ανάθεσης λειτουργιών σε σχέση με τη a5100 και φυσικά το evf τα υπόλοιπα τα εξάγεις από το βίντεο https://youtu.be/5vTBpbrzJNk

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thepoint είπε

Για το μενού που αναφέρεις έχεις λάθος ίδιο είναι ακόμα και με rx100/rx10 η λειτουργικότητα της a6000 είναι καλύτερη έχει επιπλέον κουμπιά ανάθεσης λειτουργιών σε σχέση με τη a5100 και φυσικά το evf τα υπόλοιπα τα εξάγεις από το βίντεο https://youtu.be/5vTBpbrzJNk

Ναι , αυτο εννοουσα για το menu, τα επιπλεον κουμμπια  το κανουν πιο λειτουργικο στην a6000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, harisv είπε

Ναι , αυτο εννοουσα για το menu, τα επιπλεον κουμμπια  το κανουν πιο λειτουργικο στην a6000.

Όσο για το evf που "δυσκολεύεσαι" να κατανοήσεις τη σπουδαιότητα του, βγαίνεις έξω στον ήλιο και προσπάθησε με το κινητό σου να φωτογραφίσεις.

Φαντάσου να θέλεις να αλλάξεις ρυθμίσεις και να δεις τα αποτελέσματα στη οθόνη προτού αποφασίσεις να βγάλεις τη φωτογραφία τι θα βλέπεις...

Επιπλέον όταν στηρίζεται η κάμερα στο πρόσωπο είναι ακόμα πιο σταθερή και μπορείς να παρατείνεις κατά πολύ περισσότερο το χρόνο πειραματισμού των επιλογών λήψεις.

ΜΟΝΟ το blogging  είναι ικανό να κάνει το φωτογράφο να επιλέξει τη a5100 κατά τη γνώμη μου με την οθόνη που γυρίζει εκτός της άγνοιας θα πρόσθετα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...