Προς το περιεχόμενο

ΚΑΦΕΤΙΕΡΑ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ARIELLI KM-150BS (39,95€)-e-shop


mourtias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρέλαβα και εγώ σήμερα την μηχανή. Ψάχνοντας στο net έπεσα τυχαία πάνω σε αυτή η οποία είναι -εμφανισιακά τουλάχιστον- ολόιδια  με την Arielli. Υποθέτω ότι και στο εσωτερικό είναι ίδιες και επομένως οι κριτικές από χρήστες σε newegg, amazon και walmart ίσως βοηθήσουν αυτούς που σκέφτονται να αγοράσουν την Arielli. Από άποψη τιμής πάντως είναι προσφορά δεδομένου ότι στην Αμερική πωλείται περίπου 75 δολάρια. 

Για τη λειτουργία της μηχανής και τον καθαρισμό του κλείστρου  βίντεο στο youtube.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, mourtias είπε

ρε παιδιά, γιατί τόσος λόγος;

Στο ινσόμνια είμαστε.. Αν δεν μακρηγορήσουμε λίγο κι εδώ  πού θα μακρηγορήσουμε; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Οι οδηγίες πάντως λένε για πρώτο και τρίτο κουμπάκι, αν καταλαβα καλά (γιατί είναι google translate από κινεζικά τα αγγλικα τους λογικά). Σίγουρα λέτε το δεύτερο κουμπάκι;

Με το τρίτο βγηκε κάτι σαν εσπρέσο πάντως.

Να έχεις στην πάνω θέση και το κυκλικό δεξιά.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω να τελειώσαμε γιατί πήρα και πτυχίο εσπρέσο εδώ στο ινσομνια.

έχουμε καταντήσει σαν τους γέρους στο Ζάππειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μηχανη ειναι, παρελαβα κι εγω... θα εβαζα 8.5/10 για ποιοτητα κατασκευης και ποιοτητα καφε.. πηρα rosso espresso απο το lidl και μια χαρα τον βγαζει, με την κρεμα-καιμακι του και ολα... το κυριοτερο ειναι οτι μου δινει ορεξη και με ξυπναει... και αποφευγω το καθημερινο 2 ευρω (σχεδον) για καφε στο χερι....

μια χαρα επιλογη ειναι τυποι μου...

υ.γ.- ποσες καφετιερες εχει στοκαρει το εσηοπ στα 40 ευρω...? παρελαβα, στο εσηοπ ποιντ πρεπει να ειχε ακομα 5-6 προς παραδοση και ακομα το εμφανιζει αμεσα διαθεσιμο το σαιτ τους.... ευγε!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρίξτε και μια πρόταση οι γνώστες, τώρα που γυρίζει, για χειροκίνητο μύλο να είμαστε κομπλέ!

Τώρα παίρνω coffee beans και τα κόβω σε ηλεκτρικό μύλο (με λεπίδες),
αλλά απ όσο έχω διαβάσει, ένας χειροκίνητος μύλος με μαχαίρια (Burr Grinder) θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα.

σημ. οικονομική πρόταση ε;  40€ μηχανή πήραμε! μην αρχίσετε τα 100άρια :)

Επεξ/σία από MakisCE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Porlex Tall ή Mini. Οι πιό κλασικές επιλογές.

Έχει και πιό φθηνά στο Ebay, αλλά εγώ δεν θα στα συνιστούσα.

Εκτός κι αν θέλεις να κάνεις γερά μπράτσα. Ένα 5λεπτο, για έναν καφέ, το έχεις σίγουρο...:D 

Επεξ/σία από Πιτούλιας
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, MakisCE είπε

ρίξτε και μια πρόταση οι γνώστες, τώρα που γυρίζει, για χειροκίνητο μύλο να είμαστε κομπλέ!

Τώρα παίρνω coffee beans και τα κόβω σε ηλεκτρικό μύλο (με λεπίδες),
αλλά απ όσο έχω διαβάσει, ένας χειροκίνητος μύλος με μαχαίρια (Burr Grinder) θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα.

σημ. οικονομική πρόταση ε;  40€ μηχανή πήραμε! μην αρχίσετε τα 100άρια :)

Εγώ είμαι της άποψης να μην μπλέξεις με μύλο...έτοιμο αλεσμένο καφέ...φίλος μου που κάνει service στις επαγγελματικές μηχανές μου είπε να πάρω αλεσμένο καφέ να βρω περίπου τα γραμμάρια που μου αρέσουν και να κάνω αφαλάτωση στην μηχανή ...

Επεξ/σία από georsev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Πιτούλιας είπε

Porlex Tall ή Mini. Οι πιό κλασικές επιλογές.

Έχει και πιό φθηνά στο Ebay, αλλά εγώ δεν θα στα συνιστούσα.

Εκτός κι αν θέλεις να κάνεις γερά μπράτσα. Ένα 5λεπτο, για έναν καφέ, το έχεις σίγουρο...:D 

ευχαριστώ για τις προτάσεις.. με τα Porlex πόση ώρα θα θέλω για να τρίψω 15-20γρ?
επίσης, γνώμη για Hario Mini ή Skerton? (για λίγο πιο οικονομικά και τα βρίσκεις τοπικα στα coffee island )

μ' αρέσει η διαδικάσία να αλέσω τον καφέ μου, αφού μπορώ εύκολα με ένα μύλο των 10€
Μυρίζει ωραία, ελέγχω τον βαθμό άλεσης, και δεν έχεις και τον άγνωστο παράγοντα συσκευασίας, συντηρητικών, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα προσφατα τον hario skerton, που σου προτεινω σε σχεση με τον mini mill απο θεμα αντοχης , αλλα για aeropress που ειναι πιο χοντρο το κοψιμο και μου περνει περιπου 1.30 λεπτο για 15-20 γρ . Αμα θες για εσπρεσσο που απο οτι διαβασα στο reddit δεν κανει και τοσο θα σου παρει πολυ χρονο κοντα στα 4 λεπτα για τοσο λεπτο κοψιμο που ειναι κουραστικο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, opcorsa είπε

Μια χαρα μηχανη ειναι, παρελαβα κι εγω... θα εβαζα 8.5/10 για ποιοτητα κατασκευης και ποιοτητα καφε.. πηρα rosso espresso απο το lidl και μια χαρα τον βγαζει, με την κρεμα-καιμακι του και ολα... το κυριοτερο ειναι οτι μου δινει ορεξη και με ξυπναει... και αποφευγω το καθημερινο 2 ευρω (σχεδον) για καφε στο χερι....

μια χαρα επιλογη ειναι τυποι μου...

υ.γ.- ποσες καφετιερες εχει στοκαρει το εσηοπ στα 40 ευρω...? παρελαβα, στο εσηοπ ποιντ πρεπει να ειχε ακομα 5-6 προς παραδοση και ακομα το εμφανιζει αμεσα διαθεσιμο το σαιτ τους.... ευγε!

Με arielli και καφέ lidl πας γυρεύοντας να τα ακούσεις μου φαίνεται! :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Με arielli και καφέ lidl πας γυρεύοντας να τα ακούσεις μου φαίνεται! :lol:

μια χαρα καφες ειναι για πρωτη δοκιμη :P

πλεον ειμαι σε "φτωχομπινες" Mode...

αν και για τα 13-15 ευρω που βγαινει κομμενος μια χαρα ειναι νομιζω... ο ιλλυ που ειναι η προτιμηση μου βγαινει κανενα 33-35 το κουτι οποτε δεν λεει...

ισως να δοκιμασω λαβατζα την αλλη φορα αν και τον θεωρω λιγο χειροτερο απο κοπρια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, opcorsa είπε

μια χαρα καφες ειναι για πρωτη δοκιμη :P

πλεον ειμαι σε "φτωχομπινες" Mode...

αν και για τα 13-15 ευρω που βγαινει κομμενος μια χαρα ειναι νομιζω... ο ιλλυ που ειναι η προτιμηση μου βγαινει κανενα 33-35 το κουτι οποτε δεν λεει...

ισως να δοκιμασω λαβατζα την αλλη φορα αν και τον θεωρω λιγο χειροτερο απο κοπρια :P

Εμένα μου έχουν πρωτεινει lavvaza oro..αλλά πηρα για αρχή illy..για να δούμε όταν πάω σπίτι...μου ήρθε και η μηχανή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...