Προς το περιεχόμενο

Dual monitors και color calibration.


mad1kas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Είμαι σε Ubuntu με μια Samsung SyncMaster T220 και βρήκα μια παλιά Compaq TFT5005. Eϊπα να τη συνδέσω να έχω παραπάνω χώρο αλλά με το που την βάζω αλλάζουν τα χρώματα στην Samsung (το μπλε γίνεται μοβ). Άλλες φορές η Samsung έχει κανονικά χρώματα, αλλά τότε η Compaq αποκτά μία πράσινη απόχρωση. Έχω δοκιμάσει τα πάντα στο System Settings > Color αλλά τίποτα.

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το vga καλωδιο εχει παραδωσει πνευμα..θυμαμαι παλια που ειχαμε ακομα vga (συνδεση) οθονες..και ειχε καποιο θεμα το καλωδιο ..στα windows βλεπαμε ακυρα χρωματα..κουνουσαμε λιγο το καλωδιο και επανερχοντουσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, mphxths said:

Μηπως το vga καλωδιο εχει παραδωσει πνευμα..θυμαμαι παλια που ειχαμε ακομα vga (συνδεση) οθονες..και ειχε καποιο θεμα το καλωδιο ..στα windows βλεπαμε ακυρα χρωματα..κουνουσαμε λιγο το καλωδιο και επανερχοντουσαν.

H Samsung είναι με DVI. H άλλη είναι με VGA και όταν την συνδέω σε άλλον υπολογιστή τρέχει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλωδια δοκιμασε αλλα, εχω και εγω καλωδια που σε ενα σετ παιζουν κανονικα και σε αλλο οχι ανεξαρτητα του λειτουργικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα άλλο VGA και έπαιξαν σωστά. Ευχαριστώ πολύ!

 

Έχω θεματάκι με το screen tearing όμως τώρα. Το έψαξα αρκέτα αλλά μόνο βελτιώθηκε, δε λύθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειραματισου με τις ρυθμισεις του compton

δοκιμασε ενα live usb με mint για να δοκιμασεις τα διαφορα mode που εχει compton+διαφορετικους window manager + compiz να παρεις μια ιδεα πιο παιζει καλυτερα

παντως για το tearing καλυτερα πρωτα τα τεστς με μονη οθονη

γιατι dual head ειδικα οταν τα μονιτορ δειχνουν διαφορετικα και σε διαφορετικες αναλυσεις τοτε γινονται αρκετα περιπλοκα τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...