Προς το περιεχόμενο

DSLR Camera για ''αρχάριο''


PavlosSage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Εδώ και λίγο καιρό έχω μπει και εγώ στο κόσμο της φωτογραφίας. Έχω κάτσει και έχω ασχοληθεί το τελευταίο καιρό πάρα πολλές ώρες στον ελεύθερο χρόνο μου. Έχω μάθει αρκετά και συνεχίζω να μαθαίνω πολλά όσον αφορά τις φωτογραφικές μηχανές, τη φωτογραφία, το photoshop. Προσωπικά διαθέτω την Nikon Coolpix L840 μια bridge φωτογραφική μηχανή που με έχει αφήσει αρκετά ευχαριστημένο για τα πρώτα μου αυτά βήματα στη φωτογραφία. Απλά πιστεύω ήρθε ο καιρός να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό αυτό, καθώς όσο μαθαίνω περισσότερα, έχω και περισσότερες απαιτήσεις από τη φωτογραφική μηχανή στη ποιότητα της εικόνας που πλεόν η Nikon Coolpix L840 δε μπορεί να καλύψει. Τι θα μου προτείνατε για μία DSLR Camera μέχρι τα 800-900 ευρώ; Γνώμες για τις Nikon D7100 και Nikon D5600;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιο λόγο θέλεις dslr κάι όχι mirror less?

https://www.eglobalcentral.eu/#/product/14638

Και με άλλα 300 αγοράσεις τον 18-55 Fuji από το ίδιο μαγαζί... 

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε dslr δες την

https://www.skroutz.gr/s/6720287/Pentax-K-3-II-Kit-DA-18-55mm-WR.html

 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο μέλλον ήθελα το χόμπι της φωτογραφίας να το δω αυτό και να αρχίσω να ασχολούμαι έστω ημιεπαγγελματικά θα μπορούσα να είμαι ευχαριστημένος με μία mirrorless;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, PavlosSage είπε

Αν στο μέλλον ήθελα το χόμπι της φωτογραφίας να το δω αυτό και να αρχίσω να ασχολούμαι έστω ημιεπαγγελματικά θα μπορούσα να είμαι ευχαριστημένος με μία mirrorless;;

όταν λές επαγγελματικά τι εννοείς ; Γαμους βαφτίσια ;

γενικά δεν υστερούν σε τίποτα, ίσως στην διάρκεια ζωής της μπαταρίας αλλα δεν νομίζω οτι εινια σοβαρο πρόβλημα , το πρόβλημα θα είναι αν επιλέξεις να συνεργαστείς με φωτογράφους άλλους οπου εκει κατα 99% θα έχουν canon nikon και θα είναι μεγάλο αβαντάζ να έχετε κοινόχριστους φακούς. 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λάθος σκεπτικό η αγορά πρώτης κάμερας με κριτήριο μελλοντικής επαγγελματικής χρήσης.

Είναι που είναι μπλεγμένα τα πράγματα όταν στη μέση μπαίνουν οι φακοί μη τα κάνουμε δυσεπίλυτα.

Μιας και φωτογραφίζεις με τη bridge τι σε ενδιαφέρει περισσότερο τοπίο, αθλητικά, πορτρέτο για να έβλεπες και τους διαθέσιμους φακούς.

Στο δίλημμα DSLR/mirrorless κλείνω προς  mirrorless.

 

 

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοτικά δεν υστερούν οι mirrorless έναντι των DSLR. Για να αποφασίσεις μεταξύ τους , τα βασικά σου κριτήρια θα πρέπει να είναι:

  • Χρήματα που θες να δώσεις. Αυτή τη στιγμη παιρνείς καλύτερο σύστημα DSLR στα ίδια τα χρήματα. Βέβαια στα 800€ παίρνεις και στα 2 συστήματα πολύ καλά σετ
  • Τι φωτογραφίες θα τραβάς 
  • Αν έχεις σκοπό να μείνεις με το φακό που είσαι ή θα αγοράσεις μελλοντικά και άλλους. Οι DSRL αυτή τη στιγμή έχουν μεγαλύτερη γκάμα σε καινούριους και μεταχειρισμένους

Πάντως, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να τις πιάσεις στα χέρια σου και τις 2 και να δεις τι σε βολεύει. Προσωπικά οι mirrorless δε με ικανοποιούν και σαν κράτημα άλλα και κυρίως το EVF. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2018 στις 8:38 ΜΜ, thepoint είπε

Λάθος σκεπτικό η αγορά πρώτης κάμερας με κριτήριο μελλοντικής επαγγελματικής χρήσης.

Είναι που είναι μπλεγμένα τα πράγματα όταν στη μέση μπαίνουν οι φακοί μη τα κάνουμε δυσεπίλυτα.

Μιας και φωτογραφίζεις με τη bridge τι σε ενδιαφέρει περισσότερο τοπίο, αθλητικά, πορτρέτο για να έβλεπες και τους διαθέσιμους φακούς.

Στο δίλημμα DSLR/mirrorless κλείνω προς  mirrorless.

Τα κύρια πράγματα που φωτογραφίζω είναι τοπία και πορτρέτα. Να πάω καλύτερα σε mirrorless; Π.χ. μία Sony A6300; Με τι φακό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, PavlosSage είπε

Τα κύρια πράγματα που φωτογραφίζω είναι τοπία και πορτρέτα. Να πάω καλύτερα σε mirrorless; Π.χ. μία Sony A6300; Με τι φακό;;

Ναι σε a6300 θεωρώ ότι είναι μικρή η διαφορά τιμής εφόσον βέβαια έχεις τη δυνατότητα να πάρεις επιπλέον φακούς γιατί αλλιώς μη το βλέπεις σαν επένδυση.

Με το φακό που συνοδεύει τη κάμερα αυτόν θα χρησιμοποιείς αρχικά θα αποκτήσεις εμπειρία άποψη μετά θα προχωρήσεις σε αγορά φακού παράδειγμα τοπίο sigma 16mm f/1.4 ίσως ο καλύτερος φακός για το e mount της Sony αυτή τη στιγμή. (σε αντιπαράθεση ένας τέτοιος Fujinon για Fujifilm xt20 θα άξιζε ίσως τα διπλάσια χρήματα)

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες dslr, πας σε μια απλη d3300 με τον κιτ, οταν εξοικειωθεις βλεπεις μονος σου τι χρειαζεσαι

 

να ξερεις τοπια και πορτραιτα ειναι τελειως αντιθετα πραγματα.

τα τοπια θελουν ευρυγωνιους φακους, και τα πορταιτα τηλεφακους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...