Προς το περιεχόμενο

Καθυστερηση επιδοματος ανεργιας ΟΑΕΔ


webparts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, webparts είπε

Ειναι μακρια και στα τηλ δεν απαντανε.

Είναι θέμα υπαλλήλου το αν θα απαντήσει ή όχι. 

Προσωπικά προ τριετίας που είχα μπει ταμείο για ένα μήνα (απολύθηκα κ δεν απολύθηκα, ουσιαστικά για να μην κατοχυρώσω δικαίωμα, αλλά ok δεν είναι της παρούσης) ο αρμόδιος υπάλληλος δεν απαντούσε ποτέ. Ήταν στο γραφείο του βέβαια κ έπαιζε πασιέντζα. 

Ο υπάλληλος που εξυπηρετεί τώρα τη γυναίκα μου, υπεύθυνος για τις άδειες μητρότητας, όχι μόνο απαντάει κάθε κλήση, αλλά δίνει κ το κινητό του για εξυπηρέτηση εκτός ωραρίου... 

Τα ίδια λεφτά φαντάζομαι παίρνουν κ οι δύο, ο ένας τα αξίζει ο άλλος για κλοτσιές. 

Ελπίζω να τα πάρεις το συντομότερο κ ελπίζω γοργά να φύγεις από το ταμείο με δουλειά κ πάλι. Δεν θέλω καν να σκέφτομαι πως μπορεί κάποιος να ζήσει με 360€. 

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, chill είπε

Ελπίζω να τα πάρεις το συντομότερο κ ελπίζω γοργά να φύγεις από το ταμείο με δουλειά κ πάλι. Δεν θέλω καν να σκέφτομαι πως μπορεί κάποιος να ζήσει με 360€. 

Δε μπορεις να ζησεις με 360,αλλα επειδη επεδιωκα την απολυση μου απο καιρο ειχα κανει και κουμαντα.

Το ταμειο ειναι απλα μια βοηθεια πλεον,ευτυχως που εχω καλη πελατεια στους υπολογιστες/κινητα.

10 λεπτά πριν, phanispal είπε

Όπως μπορεί με 490€;

Explain?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτη φορα και εγω στο ταμειο  εκανα την αιτηση 17/1     σε 40 μερες μου ειπαν οτι θα μπει το πρωτο ταμειο   απο οτι εμαθα μπαινει καθε παρασκευη.   οποτε  23/2  λογικα θα μπει το πρωτο.. η λετε να καθυστερησει κιαλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, phanispal είπε

Σαρκασμός ήταν.

Κατι καταλαβα.490 εννοεις του βασικου;Δεν εχω διαβασει τελευταια ποσο εχει παει,καθως δε δουλεψα ποτε με μισθο,εξαιρουμενης της Γενικης.

16 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

πρωτη φορα και εγω στο ταμειο  εκανα την αιτηση 17/1     σε 40 μερες μου ειπαν οτι θα μπει το πρωτο ταμειο   απο οτι εμαθα μπαινει καθε παρασκευη.   οποτε  23/2  λογικα θα μπει το πρωτο.. η λετε να καθυστερησει κιαλλο?

Βασει λογικης τοτε θα μπουν.

Ειχαμε σκοτωθει εδω μεσα για το ποτε μπαινουν,αλλα τελικα στον καθενα ειναι διαφορετικη η ημερομηνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, webparts είπε

Κατι καταλαβα.490 εννοεις του βασικου;Δεν εχω διαβασει τελευταια ποσο εχει παει,καθως δε δουλεψα ποτε με μισθο,εξαιρουμενης της Γενικης.

Βασει λογικης τοτε θα μπουν.

Ειχαμε σκοτωθει εδω μεσα για το ποτε μπαινουν,αλλα τελικα στον καθενα ειναι διαφορετικη η ημερομηνια.

ετσι πιστευω και εγω αντε στην χειροτερη να μπουν μια εβδομαδα μετα...     παντως  τα 360 που λεει ο @chill  ειναι λιγα για να περασεις εναν μηνα, απο την αλλη   εαν εχεις κανει κουμαντο η κανεις κανενα  μαυρο μεροκαματο μια χαρα ειναι.. επισης   εισαι ανεργοςς  ειδικα αμα δουλευεις πολλα χρονια σερι  σε πολυωρες κουραστικες δουλειες  το ταμειο ανεργια ειναι  καλο και για ξεκουραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, webparts είπε

490 εννοεις του βασικου;Δεν εχω διαβασει τελευταια ποσο εχει παει,καθως δε δουλεψα ποτε με μισθο,εξαιρουμενης της Γενικης.

Ναι, τόσα είναι τα καθαρά του βασικού, που παίρνει πολύς κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

ετσι πιστευω και εγω αντε στην χειροτερη να μπουν μια εβδομαδα μετα...     παντως  τα 360 που λεει ο @chill  ειναι λιγα για να περασεις εναν μηνα, απο την αλλη   εαν εχεις κανει κουμαντο η κανεις κανενα  μαυρο μεροκαματο μια χαρα ειναι.. επισης   εισαι ανεργοςς  ειδικα αμα δουλευεις πολλα χρονια σερι  σε πολυωρες κουραστικες δουλειες  το ταμειο ανεργια ειναι  καλο και για ξεκουραση

360 δε φτανουν ουτε για ζητω εαν μενεις μονος.

Ειναι η πρωτη φορα μετα απο χρονια που σταματαω τη δουλεια,το 2016 μαλιστα εκανα 3 δουλειες για ενα διαστημα,ειδικα για ενα 3μηνο ημουν μονο δουλεια ολη μερα καθε μερα.

Μετα απο αυτα σιγουρα επρεπε να γινει αυτη η διακοπη. Πηρα και καλη αποζημιωση,ειχα κρατησει και αρκετες συσκευες απο επισκευες και πουλουσα και ας πουμε οτι εβγαινα.

Τωρα ξεκιναω σιγα σιγα δουλεια,αλλα δεν το κοβω ακομα το ταμειο γιατι μπορει να μη μου κανει η νεα δουλεια.

Στην πορεια θα βρουμε και 2η..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@vairass Ακου τωρα το αστειο,επειδη ειχα χασει την παρουσια την προηγουμενη φορα θα πληρωθω μετα την  επομενη παρουσια.

20 Μαρτιου παρουσια και 23 πληρωμη. Και εχω ΜΟΝΟ εκεινη τη μερα για να δωσω παρουσια.

Μετα που τους βριζω ολους εκει μεσα με ρωτανε για ποιο λογο τους βριζω τους απατεωνες.

 

Επεξ/σία από webparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, webparts είπε

@vairass Ακου τωρα το αστειο,επειδη ειχα χασει την παρουσια την προηγουμενη φορα θα πληρωθω μετα την  επομενη παρουσια.

20 Μαρτιου παρουσια και 23 πληρωμη. Και εχω ΜΟΝΟ εκεινη τη μερα για να δωσω παρουσια.

Μετα που τους βριζω ολους εκει μεσα με ρωτανε για ποιο λογο τους βριζω τους απατεωνες.

Είναι μαλακια το σύστημα φίλε μου.. Εγώ την γυναίκα της φωνάζω να πάει ακριβώς ότι γράφει στο χαρτί. Υπομονή ττι να πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, vairass είπε

Είναι μαλακια το σύστημα φίλε μου.. Εγώ την γυναίκα της φωνάζω να πάει ακριβώς ότι γράφει στο χαρτί. Υπομονή ττι να πω. 

Αλλο το μαλακια και αλλο το να με πηγαινουν 2 μηνες μετα  στην πληρωμη.Αυτο χρειαζεται καινουργια λεξη για να το περιγραψεις..

Στο μεταξυ γτ μου λενε οτι εχω μονο εκεινη την ημερα;

Μηπως ισχυει το κλασσικο της παρουσιας,καποιες μερες πριν και  μετα και απλα το λενε για τρομοκρατια;

 

Επεξ/σία από webparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χαρτι της αποφασης κανονικα αναφερει απο ποτε μεχρι ποτε πρεπει να πας,τωρα αν υπαρχει τροποποιηση επειδη δεν παρουσιαστηκες οταν επρεπε δεν το ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nevyn είπε

Στο χαρτι της αποφασης κανονικα αναφερει απο ποτε μεχρι ποτε πρεπει να πας,τωρα αν υπαρχει τροποποιηση επειδη δεν παρουσιαστηκες οταν επρεπε δεν το ξερω

Και αυτο ειναι πιθανο,αλλα και το σεναριο της τρομοκρατιας.

Οταν εδωσα την καθυστερημενη παρουσια μου ειπαν οτι θα προσπαθησουν να πιεσουν για να πληρωθω την ιδια βδομαδα,αλλα σημερα μου ειπαν στο τηλ οτι θα πληρωθω μετα τις 20 μαρτιου.
Με λιγα λογια δεν ξερουν τι τους γινεται και οι ιδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι ισχύει ναι, αλλά τι ψάχνεις, όταν κάθε φορά παίζει να ισχύουν και άλλα;

Πάντως πρέπει να ήσουν πολύ βιαστικός όταν σου έδωσαν τα χαρτιά, κάνουν τις απαραίτητες διευκρινήσεις και νομίζω ότι τις επίμαχες φράσεις τις μαρκάρουν και με μαρκαδόρους.

Τώρα αν ξεχάστηκες με τον καιρό και αν σε αυτό ευθύνεται εν μέρει και το διάστημα του τριμήνου που μεσολαβεί, είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...