Προς το περιεχόμενο

Καθυστερηση επιδοματος ανεργιας ΟΑΕΔ


webparts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Εχεις καταγγελια συμβασης με ημερομηνια πχ 23/4 ?

Πας στο ΙΚΑ που ανηκει ο εργοδοτης και ζητας να δεις τα ενσημα που σου εχει κολλησει μεχρι εκεινη την ημερα..

Εαν δεν τα εχει κολλησει κανεις καταγγελια στο ΙΚΑ με το χαρτι της απολυσης οτι δεν σου κολλησε τα ενσημα.

Αντιγραφο της καταγγελιας και το πας στον ΟΑΕΔ....

thanks φιλος.εχω ημερομηνια καταγγελιας συμβασης 22/4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, therion1985 είπε

thanks φιλος.εχω ημερομηνια καταγγελιας συμβασης 22/4

Αρα νομικα εισαι καλυμενος ... 

Κανονικα επρεπε αυτην την διακασια να την κανει αυτοματα ο ΟΑΕΔ...

Εαν σου πει παλι μα μου σου του ο υπαλληλος ζητα να μιλησεις με καποιον διευθυντη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

Αρα νομικα εισαι καλυμενος ... 

Κανονικα επρεπε αυτην την διακασια να την κανει αυτοματα ο ΟΑΕΔ...

Εαν σου πει παλι μα μου σου του ο υπαλληλος ζητα να μιλησεις με καποιον διευθυντη...

Mε στειλαν στο ελεγχο ταμείου και μου παν χωριε ενσημα δεν παιρνω τίποτα.θα μπορουσαν απο την ημερα που κατεθεσα τα χαρτια να με ενημερωναν αν ολα βαινουν καλως προς το να παρω τα λεφτα.Αλλα τι εννοεις το ικα του εργοδοτη.το μαγαζι ηταν στο mall στο Μαρουσι.Αρα πάω ικα Αμαρουσιου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, therion1985 είπε

Mε στειλαν στο ελεγχο ταμείου και μου παν χωριε ενσημα δεν παιρνω τίποτα.θα μπορουσαν απο την ημερα που κατεθεσα τα χαρτια να με ενημερωναν αν ολα βαινουν καλως προς το να παρω τα λεφτα.Αλλα τι εννοεις το ικα του εργοδοτη.το μαγαζι ηταν στο mall στο Μαρουσι.Αρα πάω ικα Αμαρουσιου?

Ζητας την αποφαση απορριψης απο τον ΟΑΕΔ και κανεις ενσταση σε αυτη.

Ναι εκει πας εκτος και εαν ειχε εδρα αλλου...

Εαν τα βρεις σκουρα πηγαινε και απο την επιθεωρηση εργασιας και κανε καταγγελια και για τον εργοδοτη και για τον ΟΑΕΔ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, k_w_t είπε

Ζητας την αποφαση απορριψης απο τον ΟΑΕΔ και κανεις ενσταση σε αυτη.

Ναι εκει πας εκτος και εαν ειχε εδρα αλλου...

Εαν τα βρεις σκουρα πηγαινε και απο την επιθεωρηση εργασιας και κανε καταγγελια και για τον εργοδοτη και για τον ΟΑΕΔ.

thanks.Θα ενημερωσω τι εγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Tελικα κατάφερα και μου δωσαν βεβαιωση ενσήμων Απριλιου .Πηα οαεδ για παρουσια στις 8/7 Δευτερα.Στο προφιλ μου  βγηκε και το ποσο επιδοτησης.Μου παν θα πληρωθω μεχρι Παρασκευη.Τωρα ομως ειναι Κυριακή 14/7 και ακομα τιποτα.Να ανησυχω ?η να περιμένω λιγο ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/7/2019 στις 4:01 ΜΜ, therion1985 είπε

Tελικα κατάφερα και μου δωσαν βεβαιωση ενσήμων Απριλιου .Πηα οαεδ για παρουσια στις 8/7 Δευτερα.Στο προφιλ μου  βγηκε και το ποσο επιδοτησης.Μου παν θα πληρωθω μεχρι Παρασκευη.Τωρα ομως ειναι Κυριακή 14/7 και ακομα τιποτα.Να ανησυχω ?η να περιμένω λιγο ακομα?

26/07 και ακόμα καταγφραφή λέει.Τι εχει συμβεί.ξέρει κανεις να μου πεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα

Άρχισε η επιδότηση ανεργίας αλλά δεν βλέπω κάπου να λέει για πόσο διάστημα βγήκε η επιδότηση στο online του οαεδ μήπως γνωρίζει κάποιος που να κοιτάξω αν το λέει κάπου ?

Υ.Γ : Θα πάω οαεδ να πάρω τα χαρτιά που θα λέει ακριβώς απλά ήθελα να δω μήπως το αναφέρει και κάπου στο online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα, δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα, το ΑΣΔ (Ατομικό σχέδιο δράσης) του οαεδ και ραντεβού με εργασιακό σύμβουλο, είναι υποχρεωτικά; Δε περιμένω να δω κάποια προκοπή. αλλά αν δεν το κάνεις σε διαγράφουν από το μητρώο; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπερα . Να ρωτησω και εγω. εκανα αιτηση 21/10 και μου ειπαν οτι ολα ειναι κομπλε και οτι το δικαιουμαι. Σημερα τελευταια παρασκευη του νοεμβρη δεν μπηκαν καθολου λεφτα. υπαρχει περιπτωση να καθυστερουν? τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας παιδιά.

Θέλω μερικές ερωτήσεις να κάνω. Έκανα αίτηση για επίδομα ανεργίας στις 16/10. Μέχρι να μπει ο Δεκέμβρης τίποτα ενώ μου ανέφεραν ότι θα πάρει 30-40 μέρες.

2  Δεκεμβρίου άλλαξε η κατάσταση, εμφανίστηκε και το ποσό 399 και παραμένει σε καταγραφή. Εμφανίζει για τον μήνα Δεκέμβριο μόνο.

Είναι λογικό να έχει παραμείνει σε καταγραφή τόσο καιρό? Και επίσης δεν θα πρέπει να πληρωθώ και για μισό Οκτώβρη και Νοέμβρη?

Πρώτη φορά μπαίνω στην διαδικασία και πραγματικά η διαδικασία η ίδια από μόνη της με έχει ξεπεράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2019 στις 2:18 ΠΜ, StavSanis είπε

Καλησπέρα σας παιδιά.

Θέλω μερικές ερωτήσεις να κάνω. Έκανα αίτηση για επίδομα ανεργίας στις 16/10. Μέχρι να μπει ο Δεκέμβρης τίποτα ενώ μου ανέφεραν ότι θα πάρει 30-40 μέρες.

2  Δεκεμβρίου άλλαξε η κατάσταση, εμφανίστηκε και το ποσό 399 και παραμένει σε καταγραφή. Εμφανίζει για τον μήνα Δεκέμβριο μόνο.

Είναι λογικό να έχει παραμείνει σε καταγραφή τόσο καιρό? Και επίσης δεν θα πρέπει να πληρωθώ και για μισό Οκτώβρη και Νοέμβρη?

Πρώτη φορά μπαίνω στην διαδικασία και πραγματικά η διαδικασία η ίδια από μόνη της με έχει ξεπεράσει.

Η διαδικασία μπορεί να πάρει από 40-60 μέρες.

Για τον μήνα Δεκέμβριο αποκλείεται να είναι η πληρωμή γιατί ο Δεκέμβριος θα πληρωθεί αφού τελειώσει ο μήνας. 

Η πληρωμή αν είσαι εντός χρονικών ορίων κατάθεσης δικαιολογητικών αρχίζει αναδρομικά από την 7η μέρα της αίτησης που έκανες.

Μετά από πόσο καιρό από την ημερομηνία που γράφει η καταγγελία της σύμβασης σου πήγες στον ΟΕΑΔ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα! Έχω κάνει διαδικτυακή αίτηση στον ΟΑΕΔ για το επιδομα ανεργιας στις 04/06/2020.Μετα από 20 μέρες με κάλεσαν και μου ζήτησαν να τους στείλω με email τα δικαιολογητικά.Απο τις 25/06 φαίνεται μέσα στο σύστημα "προέγκριση υπαγωγής". Γνωρίζετε πόσο καιρό κάνει να γίνει η έγκριση? ευχαριστω εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

την παρασκευη θα πληρωθεις αν εισαι εθνικη με βαση την ημερομηνια υπαγωγης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...