Προς το περιεχόμενο

Καθυστερηση επιδοματος ανεργιας ΟΑΕΔ


webparts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, chsam είπε

Παλια θελανε αποκλειστικα εθνικης, τωρα στα δικαιολογητικα δεν αναφερουν τραπεζα, απλα να εισαι ο δικαιουχος.

Η ημερομηνια που γραφεις ειναι σωστη;Εννοεις 12 Αυγουστου ή 8 Δεκεμβρη;

σορρυ 17/12/2018

και κατι αλλο πως ειναι η δευτερη φορα που παω για επίδομα στον οαεδ...  ειχα παρει το 2008 ..  αν και τωρα δουλευα 2 χρονια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DinosMa είπε

σορρυ 17/12/2018

και κατι αλλο πως ειναι η δευτερη φορα που παω για επίδομα στον οαεδ...  ειχα παρει το 2008 ..  αν και τωρα δουλευα 2 χρονια. 

Ειπα κ γω.....Η πρωτη πληρωμη γινεται τουλαχιστον εναν μηνα μετα  την αιτηση γιατι πρεπει να θεωρηθει δεδουλευμενος μηνας.φυσιολογικα την αλλη παρασκευη (οι πληρωμες γινονται την πρωτη παρασκευη μετα την ημερομηνια που γινεται δεκτη η αιτηση) θα γινει η πρωτη πληρωμη, αν γινει δεκτη η αιτηση σου. 

Δεν εχεις προβλημα για το 2008, ισχυει αυτο Από 01.01.2014 η διάρκεια επιδότησης εξαρτάται πλέον και από τον περιορισμό των 400ημερήσιων επιδομάτων ανεργίας κατά τετραετία πριν από την έναρξη της επιδότησης

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chsam είπε

Ειπα κ γω.....Η πρωτη πληρωμη γινεται τουλαχιστον εναν μηνα μετα  την αιτηση γιατι πρεπει να θεωρηθει δεδουλευμενος μηνας.φυσιολογικα την αλλη παρασκευη (οι πληρωμες γινονται την πρωτη παρασκευη μετα την ημερομηνια που γινεται δεκτη η αιτηση) θα γινει η πρωτη πληρωμη, αν γινει δεκτη η αιτηση σου. 

Δεν εχεις προβλημα για το 2008, ισχυει αυτο Από 01.01.2014 η διάρκεια επιδότησης εξαρτάται πλέον και από τον περιορισμό των 400ημερήσιων επιδομάτων ανεργίας κατά τετραετία πριν από την έναρξη της επιδότησης

 

ωραια ευχαριστω ...  τωρα απο τι εξαρτάται να γινει δεκτη η αιτηση?..  αυτο δεν το εχω καταλαβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DinosMa είπε

ωραια ευχαριστω ...  τωρα απο τι εξαρτάται να γινει δεκτη η αιτηση?..  αυτο δεν το εχω καταλαβει 

Αν τηρεις τις προυποθεσεις και ολα τα χαρτια σου ειναι οκ.

Προϋποθέσεις

Για τη χορήγηση της τακτικής επιδότησης ανεργίας στους δικαιούχους απαιτείται η συνδρομή των κάτωθι γενικών προϋποθέσεων:

  1. Να είναι ασφαλισμένοι ως εργαζόμενοι στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ
  2. Να έχει προηγηθεί Καταγγελία Σύμβασης Εργασίας (όχι Οικειοθελής Αποχώρηση) ή
  3. Να έχει προηγηθεί Λήξη Σύμβασης Ορισμένου Χρόνου (όχι Οικειοθελής Αποχώρηση)
  4. Να μην αυτοαπασχολούνται
  5. Να έχουν την ιδιότητα του ανέργου κατά την αίτηση για την επιδότηση

Επιπρόσθετα:

α) Για δικαιούχο που επιδοτείται για πρώτη φορά απαιτείται:

 1η περίπτωση:

  • πραγματοποίηση 125 ημερών εργασίας εντός του 14μήνου πριν από τη λήξη ή τη λύση της εργασιακής σχέσης, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες πριν από τη λήξη ή τη λύση αυτής και
  • πραγματοποίηση 80 ημερών εργασίας σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα έτη πριν από από την έναρξη της επιδότησής του.

2η περίπτωση (για δικαιούχους που δεν καλύπτουν την προϋπόθεση της 1ης περίπτωσης):

  • πραγματοποίηση 200 ημερών εργασίας κατά τα δύο προηγούμενα πριν από τη λύση ή τη λήξη της εργασιακής σχέσης, χωρίς να υπολογίζονται σε αυτές οι τελευταίοι δύο μήνες πριν από τη λήξη ή τη λύση αυτής, και
  • πραγματοποίηση 80 ημερών εργασίας σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα έτη, πριν από τη λήξη ή τη λύση της εργασιακής σχέσης.

β) Για δικαιούχο που έχει επιδοτηθεί στο παρελθόν απαιτείται:

  • πραγματοποίηση τουλάχιστον 125 ημερών εργασίας στο τελευταίο 14μηνο, πριν από τη λήξη ή τη λύση της εργασιακής του σχέσης, χωρίς να υπολογίζονται σε αυτές οι τελευταίοι δύο μήνες πριν από τη λήξη ή τη λύση αυτής
  • τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας που έχει λάβει εντός της προηγούμενης τετραετίας, από την εκάστοτε έναρξη της επιδότησης, να μην υπερβαίνουν τα τετρακόσια (400).

Εάν εντός της τετραετίας έχει επιδοτηθεί για χρονικό διάστημα μικρότερο των τετρακοσίων (400) ημερήσιων επιδομάτων, δικαιούται να επιδοτηθεί για τον υπόλοιπο αριθμό ημερησίων επιδομάτων, μέχρι τη συμπλήρωση του ανώτατου ορίου των τετρακοσίων (400) ημερησίων επιδομάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chsam είπε

Αν τηρεις τις προυποθεσεις και ολα τα χαρτια σου ειναι οκ.

Προϋποθέσεις

Για τη χορήγηση της τακτικής επιδότησης ανεργίας στους δικαιούχους απαιτείται η συνδρομή των κάτωθι γενικών προϋποθέσεων:

  1. Να είναι ασφαλισμένοι ως εργαζόμενοι στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ
  2. Να έχει προηγηθεί Καταγγελία Σύμβασης Εργασίας (όχι Οικειοθελής Αποχώρηση) ή
  3. Να έχει προηγηθεί Λήξη Σύμβασης Ορισμένου Χρόνου (όχι Οικειοθελής Αποχώρηση)
  4. Να μην αυτοαπασχολούνται
  5. Να έχουν την ιδιότητα του ανέργου κατά την αίτηση για την επιδότηση

Επιπρόσθετα:

α) Για δικαιούχο που επιδοτείται για πρώτη φορά απαιτείται:

 1η περίπτωση:

  • πραγματοποίηση 125 ημερών εργασίας εντός του 14μήνου πριν από τη λήξη ή τη λύση της εργασιακής σχέσης, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες πριν από τη λήξη ή τη λύση αυτής και
  • πραγματοποίηση 80 ημερών εργασίας σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα έτη πριν από από την έναρξη της επιδότησής του.

2η περίπτωση (για δικαιούχους που δεν καλύπτουν την προϋπόθεση της 1ης περίπτωσης):

  • πραγματοποίηση 200 ημερών εργασίας κατά τα δύο προηγούμενα πριν από τη λύση ή τη λήξη της εργασιακής σχέσης, χωρίς να υπολογίζονται σε αυτές οι τελευταίοι δύο μήνες πριν από τη λήξη ή τη λύση αυτής, και
  • πραγματοποίηση 80 ημερών εργασίας σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα έτη, πριν από τη λήξη ή τη λύση της εργασιακής σχέσης.

β) Για δικαιούχο που έχει επιδοτηθεί στο παρελθόν απαιτείται:

  • πραγματοποίηση τουλάχιστον 125 ημερών εργασίας στο τελευταίο 14μηνο, πριν από τη λήξη ή τη λύση της εργασιακής του σχέσης, χωρίς να υπολογίζονται σε αυτές οι τελευταίοι δύο μήνες πριν από τη λήξη ή τη λύση αυτής
  • τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας που έχει λάβει εντός της προηγούμενης τετραετίας, από την εκάστοτε έναρξη της επιδότησης, να μην υπερβαίνουν τα τετρακόσια (400).

Εάν εντός της τετραετίας έχει επιδοτηθεί για χρονικό διάστημα μικρότερο των τετρακοσίων (400) ημερήσιων επιδομάτων, δικαιούται να επιδοτηθεί για τον υπόλοιπο αριθμό ημερησίων επιδομάτων, μέχρι τη συμπλήρωση του ανώτατου ορίου των τετρακοσίων (400) ημερησίων επιδομάτων.

α οκ,... τα εχω ολα νομιζω 

Να είναι ασφαλισμένοι ως εργαζόμενοι στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ...  με αυτο το εννοείς?.. ημουν για δυο χρονια στο ΙΚΑ .. και οταν πηγα να στον οαεδ τωρα εκανα 

ΕΚΔΟΣΗΣ ΔΕΛΤΙΟΥ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΑΚΤΙΚΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ kai ΕΚΔΟΣΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ/ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗΣ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DinosMa είπε

Να είναι ασφαλισμένοι ως εργαζόμενοι στον κλάδο ανεργίας του ΟΑΕΔ...  με αυτο το εννοείς?.. ημουν για δυο χρονια στο ΙΚΑ .. και οταν πηγα να στον οαεδ τωρα εκανα 

Περιμενα να μπερδευτεις με αυτο, οταν δουλευες, στις κρατησεις-εισφορες που γινονταν καθε μηνα για συνταξη-υγεια, υπαρχει ενα μερος υπερ ανεργιας ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chsam είπε

Περιμενα να μπερδευτεις με αυτο, οταν δουλευες, στις κρατησεις-εισφορες που γινονταν καθε μηνα για συνταξη-υγεια, υπαρχει ενα μερος υπερ ανεργιας ΟΑΕΔ.

ωραια, ευχαριστω για τις πληροφοριες .Παλια δεν ηταν ετσι ολο το συστημα . 

αντε να δω την Παρασκευη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εγω εκανα αιτηση για το επιδομα στις 20 Νοεμβρίου και μέχρι σήμερα λέει "Καταγραφή της αιτησης στο συστημα". Φυσικά και δεν έχω λάβει ούτε έναν μήνα. Η πρώτη μου παρουσία είναι από την Δευτέρα 21 Ιανουαρίου. Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο; Πρωτη φορα επιδοτούμαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, eptalofos7 είπε

Καλησπέρα, εγω εκανα αιτηση για το επιδομα στις 20 Νοεμβρίου και μέχρι σήμερα λέει "Καταγραφή της αιτησης στο συστημα". Φυσικά και δεν έχω λάβει ούτε έναν μήνα. Η πρώτη μου παρουσία είναι από την Δευτέρα 21 Ιανουαρίου. Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο; Πρωτη φορα επιδοτούμαι.

Αυτο μονο ο ΟΑΕΔ μπορει να στο απαντησει, αφου θα πας δευτερα για παρουσια ρωτα εκει.Τι πιο απλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/1/2019 στις 2:18 ΠΜ, eptalofos7 είπε

Καλησπέρα, εγω εκανα αιτηση για το επιδομα στις 20 Νοεμβρίου και μέχρι σήμερα λέει "Καταγραφή της αιτησης στο συστημα". Φυσικά και δεν έχω λάβει ούτε έναν μήνα. Η πρώτη μου παρουσία είναι από την Δευτέρα 21 Ιανουαρίου. Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον κάτι παρόμοιο; Πρωτη φορα επιδοτούμαι.

Καλησπερα φιλε μου. Και εγω αιτηση απο 12/12/2018 μεχρι σημερα ακομα Καταγραφη Αιτησης Στο Συστημα εμφανιζει. 

Αν μαθεις κατι παραπανω ενημερωσε με και εμενα. 

Ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι απο αυτους ολα τα περιμενω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, DinosMa είπε

εμενα απο της 30/1/2019 με εβαλαν ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ

Τωρα ποτε θα τα παρω δεν εχω ιδεα 

Ποτε ειχες υποβαλλει την αιτηση για δες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...