Προς το περιεχόμενο

Δε μπορώ να κάνω Auto Focus!!!


adamtheofilou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Έχω την Nikon D5500 με τον 35αρη f/1.8g και δε μπορώ να κάνω αυτόματη εστίαση, ειδικα οταν το διάφραγμα μου ειναι στο 1.8! Μισό-πατώντας το κουμπί του κλείστρου η κάμερα προσπαθεί να εστιάσει πηγαίνοντας μπρος-πισω την εστίαση αλλα στο τελος δε γίνεται τίποτα... Καμία βοήθεια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ.Γ1: Οι ρυθμίσεις μου είναι:

AF39 σημεία εστίασης, AF-C, Single point AF και ο φακός τοποθετημένος στην Μanual/Auto (M/A) ένδειξη (εχω δοκιμασει να πειράξω τις ρυθμίσεις, τίποτα ωστόσο δε δουλεύει).

Υ.Γ.2: Η φωτογραφική είναι ολοκαίνουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Με αλλους φακους υπαρχει προβλημα;

Όχι...δοκίμασα με τον κιτ φακο και όλα είναι μία χαρά!

 

2 ώρες πριν, hayas88 είπε

Δοκίμασε με af-s και στόχευσε κάπου με έντονο κοντραστ

Εχω δοκιμάσει και με AF-S οπως επίσης εχω δοκιμάσει αρκετά διαφορετικά θέματα με contrast κλπ. Αλλα τζίφος!

 

50 λεπτά πριν, maik42 είπε

μηπως το θεμα σου ειναι πολυ κοντα και δεν εχει την δυνατοτητα ο φακος να εστιαση σε τετοια αποσταση; 

Όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφαίρεσε το φακό με το διάφραγμα στο 1.8 και κούνησε τον οριζόντια/κάθετα κάτι εμποδίζει την εστίαση όταν είναι ανοιχτό το διάφραγμα.

Να αλλάξεις θέση και στο δακτυλίδι της εστίασης κατά διαστήματα.

Επίσης δοκίμασε τον στο σώμα και σε κάθετο προσανατολισμό ουρανό/έδαφος μήπως επανέλθει.

Σίγουρα κάτι με το φακό τρέχει.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, thepoint είπε

Αφαίρεσε το φακό με το διάφραγμα στο 1.8 και κούνησε τον οριζόντια/κάθετα κάτι εμποδίζει την εστίαση όταν είναι ανοιχτό το διάφραγμα.

Να αλλάξεις θέση και στο δακτυλίδι της εστίασης κατά διαστήματα.

Επίσης δοκίμασε τον στο σώμα και σε κάθετο προσανατολισμό ουρανό/έδαφος μήπως επανέλθει.

Σίγουρα κάτι με το φακό τρέχει.

Το δοκιμασα...δεν αλλαξε κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεις ότι είναι καινούργια αν είσαι σε DOA (νομίζω 14 μέρες) να την επιστρέψεις.

Ακούς θόρυβο που δεν άκουγες ενώ δεν εστιάζε όπως πριν;

Αφαίρεσε τον φακό με τη κάμερα σε λειτουργία και τοποθέτησε την πάλι.

Κάνε επαναφορά στη κάμερα reset.

Χτυπήθηκε ο φακός;

Μήπως έβαλες περισσότερη πίεση στο δακτυλίδι του φακού και... θυμάσαι κάτι;

Αστοχία υλικού γιατί όχι το πιθανότερο.

Πήγαινε σε κατάστημα ή βρες κάποιον με κάμερα Nikon μόνο με το φακό για να διαπιστώσεις αν δουλεύει με άλλο σώμα αν και μάλλον είναι περιττή ενέργεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thepoint είπε

Αναφέρεις ότι είναι καινούργια αν είσαι σε DOA (νομίζω 14 μέρες) να την επιστρέψεις.

Ακούς θόρυβο που δεν άκουγες ενώ δεν εστιάζε όπως πριν;

Αφαίρεσε τον φακό με τη κάμερα σε λειτουργία και τοποθέτησε την πάλι.

Κάνε επαναφορά στη κάμερα reset.

Χτυπήθηκε ο φακός;

Μήπως έβαλες περισσότερη πίεση στο δακτυλίδι του φακού και... θυμάσαι κάτι;

Αστοχία υλικού γιατί όχι το πιθανότερο.

Πήγαινε σε κατάστημα ή βρες κάποιον με κάμερα Nikon μόνο με το φακό για να διαπιστώσεις αν δουλεύει με άλλο σώμα αν και μάλλον είναι περιττή ενέργεια.

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιον περίεργο θόρυβο εκτός απο αυτόν που προκύπτει απο την προσπάθεια του φακου να εστιάσει. Ισως κανω μια επαναφορά ρυθμίσεων...Δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιον με φωτογραφική nikon...Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις προτάσεις σου θα δω τι θα κάνω. Χθες ενω ήμουν εξω σε σκηνικο με φυσικό φως, εστιασε μια χαρα... Υπάρχει περίπτωση να ειναι απλά ετσι ο συγκεκριμένος φακός; Να θελει δηλαδή πολύ και καλό φως για να μπορει να εστιάσει; Ετσι και αλλιως αποτι διαβασα δεν ειναι και ο δυνατοτερος φακος απο αποψη autofocusing (ειτε σε ταχύτητα είτε σε αποτελεσματικότητά)

Επεξ/σία από adamtheofilou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Πας και ελεγχεις το φακο. Τι να συζηταμε τωρα. Δεν ειναι φυσιολογικο. 

Στην περίπτωση αυτή απευθύνομαι στο μαγαζι απο οπου πήρα τον φακό (Media Markt) ή στην Nikon;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ειναι πιο ευκολο. Κανονικα το μαγαζι ειναι υποχρεο να σε καλυψει με το θεμα εγγυησης αλλα ελεγχο του φακου θα κανει ουτως ή αλλως η Nikon οποτε εαν βολευεσαιβπας κατευθειαν σε αυτη. Παιζει απλα να θελει ρυθμιση η φακος και τιποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2018 στις 6:29 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Οτι ειναι πιο ευκολο. Κανονικα το μαγαζι ειναι υποχρεο να σε καλυψει με το θεμα εγγυησης αλλα ελεγχο του φακου θα κανει ουτως ή αλλως η Nikon οποτε εαν βολευεσαιβπας κατευθειαν σε αυτη. Παιζει απλα να θελει ρυθμιση η φακος και τιποτε αλλο.

Θα τους αφήσω μονο τον φακό η θα πρέπει να τους αφησω και το σώμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 3DJIN είπε

φακο θα αφησεις μονο

Οκευ!

26 λεπτά πριν, odys03 είπε

Που προσπαθείς να εστιάσεις; Δεν πιστεύω να προσπαθείς να εστιάσεις σε κανά λευκό τοίχο, ή σε θέμα που δεν έχει ξεκάθαρες γραμμές και τρελαίνεις την μηχανή.

Οχι δεν ισχυει κατι τέτοιο... Δεν εστιαζει ουτε σε προσωπα ουτε σε αντικειμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...