Προς το περιεχόμενο

Επαρκεια τροφοδοσιας για ηπιο overclock?


TonyMetalizer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια θελω να ρωτησω αν ειναι επαρκες το τροφοδοτικο για τα παρακατω overclock

PSU:    XFX TS550 80 plus bronze(550W)

FX8320:3.5gh σε 4ghz

r9 280 windforce 3gb  stock: core clock 950mhz mem clock 1072mhz σε  core clock 1150mhz - mem clock:1550

Επεξ/σία από TonyMetalizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αύξηση της συχνότητας δεν οδηγεί σε ανέβασμα της κατανάλωσης.

Η αύξηση της τάσης θα οδηγήσει σε μεγαλύτερη κατανάλωση.

Για το ανέβασμα του επεξεργαστή πιθανότατα να μην χρειαστείς καν αυξηση τάσης αναλόγως του τσιπ και της μητρικής(γράψε και τη μητρική που έχεις γιατί αν είναι τίποτα msi η φτηνές υλοποιήσεις με κάνενα 7xx chipset κλπ θα λαμπαδιάσει)

Για το αν μπορεί η κάρτα να ανέβει τόσο πολύ μην έχεις μεγάλες βλέψεις, την μνήμη ίσως να την πετύχεις, για τον πυρήνα αναλόγως το κομμάτι.

99% θα φτάνει πάντως, μπορεί να είσαι ελαφρώς οριακά αλλα θα φτάνει. Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση με fx 6300 @ 4.3GHZ (1.36v τάση) μέτρησα με βατόμετρο πρίζας να ζητάει περίπου 220 βατ ο επεξεργαστής σε πλήρη χρήση.

 

με μια απλή μέθοδο των τριών και δεδομένου οτι το τροφοδοτικό σου είναι 80αρι bronze

(στα 100 βγάζει 80 στα πόσα 550) βγαίνει χοντρικά 650+βατ απο πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε το OC το εχω κανει ηδη και στα δυο ολα μια χαρα τρεχουνε το μονο που πειραξα ητανε το vcore(το οποιο το χαμηλωσα σε σχεση με τη στοκ ρυθμιση) για την cpu και για την gpu ανεβασα το power limit στο 20 στο msi afterburner

ΑSUS Μ5Α97 r2.0 η μητρικη μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν θα το πειραζα με αυτο το τροφοδοτικο υπαρχουν καποιες συσκευες που τις βαζεις μπριζα κ βλεπεις οικονομικες τα watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα βιντεο που ειδα για overlock καρτων λεγανε οτι δεν επηρεαζει την καταναλωση αν δεν πειραξεις τα ρευματα της καρτας και στο msi afterburner ειναι κλειδωμενα δεν μπορω να τα πειραξω

https://www.youtube.com/watch?v=k1dGwFOdFLI                         Αυτο τον οδηγο ακολουθησα

Επεξ/σία από TonyMetalizer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...