Προς το περιεχόμενο

Η Intel ετοιμάζει “in-silicon” fixes σε επεξεργαστές της για τα Meltdown και Spectre από φέτος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, papachristos είπε

Συμφωνώ απόλυτα. Προσωπικά έφαγα την "φόλα" με έναν 8700k

Ο 8700Κ παραμένει νο1 φίλε μου δεν έφαγες καμία φόλα ;) Αναμένουμε τους Ryzen 2 τώρα να δούμε τι και πως...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
25 minutes ago, Lerios said:

Ο 8700Κ παραμένει νο1 για gaming φίλε μου δεν έφαγες καμία φόλα ;) Αναμένουμε τους Ryzen 2 τώρα να δούμε τι και πως...

fixed :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Devil9697 είπε

ενταξει ας μην ειμαστε και τοσο υπερβολικοί,οχι και φολα ο 8700.μην τρελαθουμε κιολας!!

Όχι απλά ο thresh επισήμανε ότι σωστά είναι νο1 για gaming. Για rendering ας πούμε δεν είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα θα υπάρξει ένα performance penalty και για την αλλαγή αρχιτεκτονικής. Αλλά κανονικά θα έπρεπε να το δούμε λίγο από την ανάποδη, δεν θα έπρεπε ποτέ να υπάρξει το συγκεκριμένο performance optimization.

Όπως και να έχει, επειδή γίνεται σε επίπεδο silicon, το impact Θα είναι μικρότερο και μαζί με άλλα καινούργια optimizations και τα 10nm, στην ουσία νομίζω ότι θα υπερκαλυφθεί. Απλά η Intel δεν θα (ξανά)μπορέσει να κάνει gain το λίγο παραπάνω από το συγκεκριμένο performance optimization.

 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ZahosDoganos είπε

Όχι απλά ο thresh επισήμανε ότι σωστά είναι νο1 για gaming. Για rendering ας πούμε δεν είναι..

σιγουρα ναι,δεν ειναι,ασφαλως οι ryzen εκει νικουν.αλλα σιγουρα ειναι μια cpu 5ετιας+ ο 8700 με αρκετη επεξερργαστικη ισχυ,για εμενα προσωπικα μπορει και παραπανω απο 5!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα τα λεφτά μου πίσω.... Γιατί δεν πρόκειτε τιποτα να γίνει για τον ι7-860 σε 1156socket ουτε από intel ουτε από gigabyte...

Eeeee μαστρο intel???? θα μου δόκεις τα λεφτα μου πισω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Todoras είπε

Εγώ θα ήθελα τα λεφτά μου πίσω.... Γιατί δεν πρόκειτε τιποτα να γίνει για τον ι7-860 σε 1156socket ουτε από intel ουτε από gigabyte...

Eeeee μαστρο intel???? θα μου δόκεις τα λεφτα μου πισω??

Έχει περάσει η περίοδος support και νομικά είναι καλυμμένοι. Πάντως μπορείς να το πατσάρεις μόνος σου, μόλις η ιντελ βγάλει microcodes για τον 860 στο τέλος ιανουαρίου. Είναι μία επίπονη διαδικασία βέβαια.

Επίσης η ιντελ είναι πιο συνεπής γιατί θα βγάλει microcodes για πολλές γενιές πίσω. Είναι οι κατασκευαστές mb που δεν θα τα ενσωματώσουν  στα bios.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Έχει περάσει η περίοδος support και νομικά είναι καλυμμένοι. Πάντως μπορείς να το πατσάρεις μόνος σου, μόλις η ιντελ βγάλει microcodes για τον 860 στο τέλος ιανουαρίου. Είναι μία επίπονη διαδικασία βέβαια.

Επίσης η ιντελ είναι πιο συνεπής γιατί θα βγάλει microcodes για πολλές γενιές πίσω. Είναι οι κατασκευαστές mb που δεν θα τα ενσωματώσουν  στα bios.

Εεεεεμ γι αυτο αναφέρω και την Gigabyte.... Αναθεμα το 1156 μου.... Κράτησε λιγότερο στην αγορά και από κινητό  made in india...

 

Τα λεφτά μας πιιιισω.....:wacko::lol::blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, Devil9697 said:

ενταξει ας μην ειμαστε και τοσο υπερβολικοί,οχι και φολα ο 8700.μην τρελαθουμε κιολας!!

Δεν είπα ότι είναι φόλα, απλά ότι είναι n.1 για gaming. Δεν συγκρίνω με AMD, απλά με ακριβότερα μοντέλα της ίδιας της Intel.

Αν ήταν παντού, δεν θα είχε premium platform η Intel με μοντέλων περισσότερων πυρήνων, ούτε Xeon. :P

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, desosav είπε

οι Home users δεν θα επρεπε να ανησυχουν ιδιαίτερα. OK, ενα bios update και 1 windows update και ειναι κομπλε.

Οι εταιρειες επίσης δεν θα εχουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Με το virtualization γίνεται consolidation των data centers. Δεν ειναι ιδιαίτερα δύσκολο να κάνεις bios update σε 4..5...20 Hypervisors (ανάλογα με το μέγεθος της εταιρείας).  Επίσης κάθε σοβαρή εταιρεία έχει πολιτική για windows patching (τους κυνηγάνε auditors), esxi patching κτλ άρα είναι ΟΚ και σε αυτή την περίπτωση.

Εναλλάκτικές δεν υπάρχουν, άρα η επιλογή xeon επεξεργαστών είναι σχεδόν μονόδρομος, εκτός αν κάποιοι παίζουν με ibm pseries για παράδειγμα με ότι αυτό συνεπάγεται...

Σε κάθε περίπτωση μεγάλες και σοβαρές εταιρείες πληρώνουν για να έχουν on site support και σε κάθε περίπτωση μπορούν να κάνουν ανάθεση έργου σε εξωτερικό provider για να τους αναβαθμίσουν όλη την υποδομή.

Κουβέντα να γίνεται με λίγα λόγια.

Στο visualization ομως ειναι που χτυπαει το 4k random performance απο το patcharισμα του prediction...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικα μου τα λαπτοπ παντως με 10ρια +latest update και i5 2ης και 3ης γενιας μια χαρα ειναι.dell και τουβλο-χ.αρα μηπως παιζει και κατι αλλο?

Το dell μαλιστα εχει μονο intergraded gtraphics και το χρησιμοποιω για Photoshop cs6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να δω...εαν θα βρεθούν όλοι προ εκπλήξεως όταν κυκλοφορήσουν τα πρώτα malware που θα εκμεταλλεύοντε αυτές τις 2 ευπάθειες....και δεν θα υπάρχει αποτελεσματικός τρόπος για να τα αντιμετωπίσεις. Επείσης τα Bios updates, εκτός του ότι είναι κακοφτιαγμένα, δεν είναι διαθέσιμα για όλες τις συσκεύες, παρά μόνο για τα τελευταία μοντέλα. Προβλέπω μεγάλο παγκόσμιο κραχ, έτσι και αυτά τα malware βγούνε σχετικά γρήγορα...μας έφτιαξε η intel κ πάλι!!

Επεξ/σία από Amigo_Sama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Razor333 είπε

Η φολα στους home users ειναι ανυπαρκτη, σε σχεση με αυτα που γινονται στα datacenters. 

Οχι ακριβως. Στα πρωτα μπεντσ που κυκλοφορισαν πραγματικα ηταν μηδαμινα στα παντα (παιχνιδια, προντακτιβιτυ κλπ). Οντως μονο οι σερβεραδες ειχαν λογο να ανησυχουν. Ειχα δει απο 4-5 πηγες κ ολες διναν παρομοια νουμερα, σχεδον αδιαφορα απο αποψη επιδοσεων.

Τις τελευταιες μερες, κ μετα απο το "χεσιμο" που φαγαν απο αρκετους επικριτες του πατσακιου (κ μετα την "ανακληση" του patch απο την ιντελα), σε 2-3 σαιτ που μπηκα -διαφορετικα των πρωτων- τα νουμερα ΔΕΝ ειναι πλεον αδιαφορα... Μιλαμε για home use/ gaming με διαφορες που ξεκιναν απο 5% κ ανεβαινουν εως 19% σε καποια (σας λεω τωρα χοντρικα, γιατι δεν ηταν μονο ενα σαιτ-ενα παιχνιδι- ενα cpu). Δεν ηταν καθολου ευκαταφρονητες οι επιπτωσεις, ιδιως αν σκεφτουμε οτι πολλα cpu δεν ειναι κ πολυ ταχυτερα απο τα προηγουμενης γενειας, η τα ανταγωνιστικα της amd. Δεν λεω οτι αλλαξαν τα νουμερα (αν κ τετοια εντυπωση μου εμεινε λιγακι...). Απλα διακρινω μια καποια στροφη των αριθμων προς το χειροτερο. Ακομα θα περιμενω κανα μηνα να δω ακομα περισσοτερα αποτελεσματα, μπας κ καταληξω να εχω καλυτερη οπτικη επι του θεματος. Παντως θεωρω οτι για αλλη μια φορα δεν μας δινεται πληρη εικονα της εκτασης της ζημιας. 

Ο kargo130 ειπε το καλυτερο, που περιγραφει ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ τις διαθεσεις κ τα σχεδια της ιντελας- αν πραγματικα την ενδιεφερε να διορθωσει το προβλημα δεν θα εβγαινε να ανακοινωσει αλλη σειρα επεξεργαστων, μεχρι να εχει πραγματικη λυση στα χερια της. Γινεται ομως μια εταιρια να βαλει ποτε το δικο μας συμφερον πανω απ το δικο της? Σιγουρα λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...