Προς το περιεχόμενο

Να σταματήσει η εγκατάσταση των patches για τα Meltdown και Spectre ζητάει τώρα η Intel μετά από προβλήματα με επανεκκινήσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Manjaro είπε

E ναι εγώ μάλιστα πιστεύω το ξέρανε εξ αρχής και ήταν απλά backdoor για δικούς τους σκοπούς + nsa 

Αλλά το θέμα είναι πότε το μαθαίνει "επίσημα" η εταιρία.. σίγουρα όλοι οι μεσαίοι και κατώτεροι υπάλληλοι στην intel θα είχαν άγνοια και αυτοί ειναι που τώρα τρέχουν για να γράφουν τα bits of code του batch και να τεστάρουν τα διάφορα υποσυστήματα που πρέπει να τεστάρουν .

Kαι τι μας νοιαζει εμας σαν καταναλωτες ποτε το ανακοινωσαν στους υπαλληλους τους?? Ισα ισα ειναι πολυ χειροτερο για αυτους το οτι το ηξεραν και αντι να κανουν κατι σωστο εξαρχης το θαψαν μεχρι να σκασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
3 minutes ago, Manjaro said:

Αλλά το θέμα είναι πότε το μαθαίνει "επίσημα" η εταιρία.. σίγουρα όλοι οι μεσαίοι και κατώτεροι υπάλληλοι στην intel θα είχαν άγνοια και αυτοί ειναι που τώρα τρέχουν για να γράφουν τα bits of code του patch και να τεστάρουν τα διάφορα υποσυστήματα που πρέπει να τεστάρουν .

Καταλαβαίνω τι εννοείς, είναι λογικό, αλλά δεν οφείλουμε να δείξουμε κατανόηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Καταλαβαίνω τι εννοείς, είναι λογικό, αλλά δεν οφείλουμε να δείξουμε κατανόηση...

καλά ναι εγώ σαν εταιρία χρόνια δεν τους γουστάρω απλά αν είχα intel θα ήμουν ρεαλιστής δεν θα περίμενα ύστερα απο τέτοια βόμβα όλα να κυλήσουν αναίμακτα τον πρώτο καιρό... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vadou είπε

@Retromaniac  Υποθέτω ότι αναφέρεται στο meltdown το παληκάρι παραπάνω, για το spectre είναι γνωστό.

Το άρθρο λέει και για τα 2 και αυτός δεν διευκρινίζει. Μπορεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Manjaro said:

καλά ναι εγώ σαν εταιρία χρόνια δεν τους γουστάρω απλά αν είχα intel θα ήμουν ρεαλιστής δεν θα περίμενα ύστερα απο τέτοια βόμβα όλα να κυλήσουν αναίμακτα τον πρώτο καιρό... 

 

Δεν διαφωνώ, απλά στην εξαιρετική περίπτωση του αν ήμουν "ενορκος" σε δίκη της γι' αυτο το θέμα, η απόφασή μου θα ήταν ξερό τσο και λο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιες αντιδράσεις μου θυμίζουν λίγο αυτούς που κάθε 2 μήνες αλλάζουν πάροχο Internet επειδή έχουν κάποιο πρόβλημα και μέσα σε ένα χρόνο έχουν γυρίσει εκεί από όπου ξεκίνησαν και είναι και ευχαριστημένοι.

Επεξ/σία από Cosbuster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα patchακι δεν θα βγαλουν και για τα μεγαλα storages; 

Και σε αυτα intel cpu δεν εχουν οι controllers τους;

 

Ελα να βγαινει patch να γελασουμε. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Manjaro είπε

E ναι εγώ μάλιστα πιστεύω το ξέρανε εξ αρχής και ήταν απλά backdoor για δικούς τους σκοπούς + nsa 

Αλλά το θέμα είναι πότε το μαθαίνει "επίσημα" η εταιρία.. σίγουρα όλοι οι μεσαίοι και κατώτεροι υπάλληλοι στην intel θα είχαν άγνοια και αυτοί ειναι που τώρα τρέχουν για να γράφουν τα bits of code του patch και να τεστάρουν τα διάφορα υποσυστήματα που πρέπει να τεστάρουν .

+1 To πιο πιθανο πραγματικα. Μου ειναι αδιανοητο να φανταστω οτι η ιντελα τοσα χρονια στο κουρμπετι κ πιαστηκε ετσι απλα στον υπνο. Μαλλον κλεισαν συμφωνια με αμερικανικο κρατος/ υπηρεσιες κ κατι ξεραν αλλα δεν μιλαγαν. Αν κατι τετοιο στεκει, δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο πιθανοτητες τα αμερικανακια να μην την πεσαν στην amd για κατι αντιστοιχο. Ομως η δευτερη πρεπει να ειδε την "τρυπα" κ να μην ρισκαρισε σκανδαλο μεγατοννων, ιδιως μια κ δεν πηγαινε καλα στην αγορα, οποτε δεν τα βρηκαν. Αν ειχε γινει κατι αντιστοιχο την εποχη των bulldozer, τωρα η Λιζα θα πουλαγε φυστικια σε κανα μετρο στην Ταιβαν. Η Ιντελα ψιλοχεστηκε εδω που τα λεμε. Αλλο ενα -5% απο το 80%. Slow the very oil.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκεί στην Intel έχουν ξεμείνει απο μυαλά.

Παράγεις δυο πατσάκια.Το ένα που είναι free και σου κάνει τα σουξου μουξου μανταλάκια και το άλλο που είναι
επι πληρωμή και όχι μόνο σου μπαλώνει το κενό ασφαλείας αλλά σου κάνει και ένα ψευτοανέβασμα στις επιδόσεις της cpu.

Το τι χρήμα θα έβγαζε μέσα σε μια νύχτα,δεν λέγεται.

Δεν την οργάνωσαν σωστά την δουλειά.Καλή η ιδέα με το πλασάρισμα του κενού ασφαλείας,αλλά που πας ρε μεγάλε αν δεν έχεις έτοιμη
την λύση που θα σου γεμίσει τους τραπεζικούς λογαριασμούς με μπικικίνια;

Απορώ γιατί οι ερευνητές δεν ανέπτυξαν αυτοί ένα πατσάκι για να τα οικονομήσουν χοντρά.

Τι πατσάκι να αναπτύξουν άραγε,όταν το κενό ασφαλείας ήταν θεωρητικών προδιαγραφών;

Το κενό ασφαλείας ήταν θεωρητικό και στην πράξη δεν είχε επιβεβαιωθεί για αυτο και παρατηρείται όλο αυτό το φιάσκο.

Σε επίπεδο NSA μπορεί όχι μόνο να έχει επιβεβαιωθεί αλλά και να λειτουργεί εδώ και χρόνια,αλλά οι δήθεν ανεξάρτητοι
ερευνητές και οι ερευνητές της Google το κενό ασφαλείας το είδαν μόνο στην νοητική τους σφαίρα.

Επεξ/σία από IOSIF SALEM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, coffeex είπε

ΤΟRVALDS:

"Is Intel really planning on making this shit architectural? Has anybody talked to them and told them they are f*cking insane?

They do literally insane things. They do things that do not make sense. That makes all your [i.e. Woodhouse’s] arguments questionable and suspicious. The patches do things that are not sane.

…So somebody isn’t telling the truth here. Somebody is pushing complete garbage for unclear reasons. Sorry for having to point that out."

Κατι δεν παει καλα κ ειναι σοβαροτερα τα πραγματα απ οτι λενε μου φαινεται. Πολλα μυστηρια πλακωσαν... Δεν εδωσα τοση σημασια σε κεινον τον μεγαλομετοχο της Ιντελας που ξεπουλησε, αλλα τωρα μου φαινεται πολυ υποπτο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...