Προς το περιεχόμενο

The Best Linux Distributions for 2018


e-tic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε σαπιο slitaz με κλειστά μάτια

το budgie είναι καλό αλλά έχει μεγάλο θέμα με την αλλαγή γλώσσας καθώς δεν παίρνει alt/shift  και δεν ακούει στο xorg...

κατά τα άλλα είναι γρήγορο και μπορείς να το πειράξεις με σχετικά καλή διαχείριση πόρων

Επεξ/σία από rearshooter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, gakos1112 είπε

 AntiX 17

Κολλάει και αυτό . Κολλάνε λόγω gpu , η ram δεν είναι τόσο λίγη (2gb) . Έχω δοκιμάσει όλες τις διανομές linux που ήταν στο top 100 του distrowatch (και έχουν 32bit).

 

Το slitaz κάνει install ; Το θυμάμαι μόνο live . Θέλω να κάνω εγκατάσταση.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rearshooter είπε

έχει μεγάλο θέμα με την αλλαγή γλώσσας καθώς δεν παίρνει alt/shift

Αυτό με τυραννάει κι εμένα :P. Ούτε μετά από πείραγμα στο gsettings δεν αλλάζει, ούτε με dconf που δοκίμασα.

Το manjaro σαν διανομή έχει φτιάξει αρκετά πάντως

Spoiler

αν και σε κάνα μήνα εδώ θα είμαστε να κράζω το 5ο update που μου φρίκαρε το σύστημα, φτου φτου :X

 

Επεξ/σία από noc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/24/2018 στις 6:22 ΜΜ, rearshooter είπε

Best desktop distribution: Debian / Arch

Εγώ βλέπω ότι το Arch κερδίζει έδαφος στο desktop και οι rolling διανομές εν γένει. Αυτό και μόνο είναι μεγάλο κέρδος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, becoming_I είπε

Εγώ βλέπω ότι το Arch κερδίζει έδαφος στο desktop και οι rolling διανομές εν γένει. Αυτό και μόνο είναι μεγάλο κέρδος. 

Ακόμα και στο distrowatch το Manjaro (= εύκολο Arch) όπως φαίνεται θα είναι πλέον η Νο.1 διανομή σε επισκεψιμότητα. Προσωπικά, ενώ παλιότερα είχα πολλά προβλήματα, πλέον είναι πολύ σταθερό. Μακάρι να συνεχιστεί και να έχουμε σταθερά λειτουργικά χωρίς πανάρχαια πακέτα. :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, noc είπε

Ακόμα και στο distrowatch το Manjaro (= εύκολο Arch) όπως φαίνεται θα είναι πλέον η Νο.1 διανομή σε επισκεψιμότητα. Προσωπικά, ενώ παλιότερα είχα πολλά προβλήματα, πλέον είναι πολύ σταθερό. Μακάρι να συνεχιστεί και να έχουμε σταθερά λειτουργικά χωρίς πανάρχαια πακέτα. :D

Το θεμα δεν ειναι να μην εχουμε παναρχαια πακετα. Το θεμα ειναι να εχουμε ενα σταθεροτατο linux λειτουργικο χωρις να σου βγαινει ο πατος να λυσεις ενα προβλημα οπως γινεται συνηθως.

 

Πχ, στο ενα pc μου εχω win 7. Εδω και κατι "αιωνες" δεν μου εχει δημιουργησει ουτε ενα θεμα. Περασα lubuntu 16.04 σε ενα netbook που ειχα και εκανε τα δικα του. Με πεταγε συνεχεια απο το wifi, μετα απο ενα kernel update που εκανε απο μονο του μου εβγαζε artifacts στην οθονη. Παραδειγμα φερνω. Απλα πρεπει να σταθεροποιηθουν καποια πραγματα ακομη.

Επεξ/σία από Alex-V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Το θεμα δεν ειναι να μην εχουμε παναρχαια πακετα. Το θεμα ειναι να εχουμε ενα σταθεροτατο linux λειτουργικο χωρις να σου βγαινει ο πατος να λυσεις ενα προβλημα οπως γινεται συνηθως.

Προσωπικα γουστα ειναι αυτα. Καποιοι θελουν σταθεροτητα (εσυ κι εγω). Καποιοι θελουν ασφαλεια και οσο το δυνατον πιο προσφατο software. 

Η αληθεια ειναι ομως οτι απο τη μερα που εβαλα Samsung μνημες, δεν εχει κρασαρει τιποτα σε μενα. Ενα μυστηριο πραγμα. Μηπως φταιει η διανομη μου? Μηπως τα updates? Μηπως οι μνημες (τις εχω ενα χρονο +) Μιλαμε για rock solid καταστασεις βιωνω :D. Δε το εχω ξαναδει αυτο το πραγμα σε αλλο λειτουργικο, ποτε στη ζωη μου.  Σωθηκα ο ανθρωπος.

Μπορει να ειμαι τυχερος. Ποιος ξερει?

Τα περισσοτερα προβληματα τα ειχα με τα Ubunt-οειδη. Και δεν εχω χρονο να τα δοκιμασω στο συστημα μου τωρα. Δυστυχως. Απο περιεργεια και μονο.

Επεξ/σία από Le Perv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Το θεμα δεν ειναι να μην εχουμε παναρχαια πακετα. Το θεμα ειναι να εχουμε ενα σταθεροτατο linux λειτουργικο χωρις να σου βγαινει ο πατος να λυσεις ενα προβλημα οπως γινεται συνηθως.

Πχ, στο ενα pc μου εχω win 7. Εδω και κατι "αιωνες" δεν μου εχει δημιουργησει ουτε ενα θεμα. Περασα lubuntu 16.04 σε ενα netbook που ειχα και εκανε τα δικα του. Με πεταγε συνεχεια απο το wifi, μετα απο ενα kernel update που εκανε απο μονο του μου εβγαζε artifacts στην οθονη. Παραδειγμα φερνω. Απλα πρεπει να σταθεροποιηθουν καποια πραγματα ακομη.

Σε κάποια πράγματα όντως δε χρειάζονται οι τελευταίες εκδόσεις (πχ xorg και προγράμματα που τρέχουν under the hood που δεν επηρεάζουν καθόλου το workflow του χρήστη). Όχι όμως να θέλω να βάλω το eclipse και στα αποθετήρια του ubuntu να έχει ως τελευταία έκδοση αυτή του 2012 :P.

Σχετικά με τις ubuntu-based πάντα προτιμώ το mint (και ας είναι lts) μιας και φαίνεται να έχουν δουλέψει πολλά bugs που προσφέρει απλόχερα το "γνήσιο" ubuntu. Αν κάτσει στραβή με οποιαδήποτε διανομή πάντα εκεί επιστρέφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Le Perv είπε

Προσωπικα γουστα ειναι αυτα. Καποιοι θελουν σταθεροτητα (εσυ κι εγω). Καποιοι θελουν ασφαλεια και οσο το δυνατον πιο προσφατο software. 

Η αληθεια ειναι ομως οτι απο τη μερα που εβαλα Samsung μνημες, δεν εχει κρασαρει τιποτα σε μενα. Ενα μυστηριο πραγμα. Μηπως φταιει η διανομη μου? Μηπως τα updates? Μηπως οι μνημες (τις εχω ενα χρονο +) Μιλαμε για rock solid καταστασεις βιωνω :D. Δε το εχω ξαναδει αυτο το πραγμα σε αλλο λειτουργικο, ποτε στη ζωη μου.  Σωθηκα ο ανθρωπος.

Μπορει να ειμαι τυχερος. Ποιος ξερει?

Τα περισσοτερα προβληματα τα ειχα με τα Ubunt-οειδη. Και δεν εχω χρονο να τα δοκιμασω στο συστημα μου τωρα. Δυστυχως. Απο περιεργεια και μονο.

Καλα δε νομιζω οτι παιζει ρολο οτι ειναι samsung οι μνημες. Με τι διανομη εισαι πλεον?

2 ώρες πριν, noc είπε

Σε κάποια πράγματα όντως δε χρειάζονται οι τελευταίες εκδόσεις (πχ xorg και προγράμματα που τρέχουν under the hood που δεν επηρεάζουν καθόλου το workflow του χρήστη). Όχι όμως να θέλω να βάλω το eclipse και στα αποθετήρια του ubuntu να έχει ως τελευταία έκδοση αυτή του 2012 :P.

Σχετικά με τις ubuntu-based πάντα προτιμώ το mint (και ας είναι lts) μιας και φαίνεται να έχουν δουλέψει πολλά bugs που προσφέρει απλόχερα το "γνήσιο" ubuntu. Αν κάτσει στραβή με οποιαδήποτε διανομή πάντα εκεί επιστρέφω.

Καλα ναι καποι πακετα ειναι δεινοσαυρικα. Απλα εδωσα ενα παραδειγμα με μια διανομη. Θα μου πεις δεν ειναι ολες οι διανομες ιδιες. Απλα οκ, γουσταρω την ευκολια. Θα μου πει καποιος, "κατσε στα windows τοτε ρε μεγαλε δεν εισαι για linux"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex-V είπε

Καλα ναι καποι πακετα ειναι δεινοσαυρικα. Απλα εδωσα ενα παραδειγμα με μια διανομη. Θα μου πεις δεν ειναι ολες οι διανομες ιδιες. Απλα οκ, γουσταρω την ευκολια. Θα μου πει καποιος, "κατσε στα windows τοτε ρε μεγαλε δεν εισαι για linux"

Το βρίσκω λογικό να μη θέλει κάποιος να ασχοληθεί με ρυθμίσεις και στήσιμο το οποίο μπορεί να γίνει αυτόματα, 2018 έχουμε εξάλλου. Είναι κάτι που επιδιώκω κι εγώ, γι αυτό πχ και δεν πρόκειται ποτέ να στήσω Arch από το 0. :P

Τελευταία δοκιμάζω rolling διανομές. Νομίζω ωστόσο πως όταν (και αν) εδραιωθούν τα flatpaks θα έχουμε την άνεση να τρέχουμε όσο νέες εφαρμογές θέλουμε χωρίς conflicts σε δοκιμασμένο και σταθερό λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, noc είπε

μη θέλει κάποιος να ασχοληθεί με ρυθμίσεις και στήσιμο το οποίο μπορεί να γίνει αυτόματα, 2018 έχουμε εξάλλου. Είναι κάτι που επιδιώκω κι εγώ, γι αυτό πχ και δεν πρόκειται ποτέ να στήσω Arch από το 0. :P

σιγά το στήσιμο (με όλο τον σεβασμό) στήσιμο έχει το gentoo συνοδεία με πονοκέφαλο αλλά  το χω 8+ χρόνια ....ξεσκίσμένο στους πειραματισμούς και δεν πεθαίνει

 

υγ καποια στιγμή τα είχα πετάξει όλα έξω μέχρι και glibc , έσπασε το portage κτλ....αλλά αναστήθηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, rearshooter είπε

σιγά το στήσιμο (με όλο τον σεβασμό) στήσιμο έχει το gentoo συνοδεία με πονοκέφαλο αλλά  το χω 8+ χρόνια ....ξεσκίσμένο στους πειραματισμούς και δεν πεθαίνει

υγ καποια στιγμή τα είχα πετάξει όλα έξω μέχρι και glibc , έσπασε το portage κτλ....αλλά αναστήθηκε!

Αυτό που λέω δεν είναι ότι δε μπορώ να το κάνω, αλλά ότι δε βρίσκω το λόγο να ασχοληθώ με αυτό τη στιγμή που μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με έναν πονοκέφαλο λιγότερο. :P

Πάντως respect από εμένα για το gentoo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω βρει την υγειά μου με manjaro στο laptop. Πριν από αυτό είχα Arch, κάθε μέρα κάτι έβρισκα, όχι δεν δουλεύει το ένα όχι βάλε αυτό όχι βγάλε το αλλο. Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω δεν χρειάζεται πάντα να προσπαθούμε να στήσουμε τα πάντα από το μηδέν, βασικό ρόλο πρέπει να παίζει η ανάγκη... Το manjaro ήρθε plug n play με gnome, έχω aur, arch documentation όπου το χρειαστώ... Like από εμένα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...