Προς το περιεχόμενο

Αυτόνομο Ι.Χ. της GM το 2019 χωρίς τιμόνι και πεντάλ


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

42 λεπτά πριν, Pantelwolf είπε

Άλλος ένας σουμάχερ που πιστεύει οτι θα έχει ταχύτερη, σωστότερη και πιο υπολογισμένη αντίδραση από το μικροτσίπ

οταν εγώ μπήκα ανάποδα στον μονόδρομο για να μην πέσει πάνω μου το λεωφορείο ...θέλω να μου πεις ποιο τσιπάκι θα το "επεξεργαστεί"....ξεκινάς με υποβήθηση στην οδήγηση και σιγά-σιγά όταν θα υπάρχει 1 επίπεδο στην ποιότητα/ηλικία/επιτυχία των υπηρεσιών υποβοήθησης τότε κάνεις το άλμα...

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Fubar.gr είπε

Αυτό ακριβώς. Σε περίπτωση βλάβης δέν θα υπάρχει τρόπος ούτε καν να το σπρώξεις στην άκρη του δρομου.

Το πρόβλημα αυτό ήδη υπάρχει (σε μικρότερο βαθμό) σε κάποια αυτοκίνητα, οπου αν μείνουν απο μπαταρία ή άλλη ηλεκτρολογική βλάβη, δέν μπορείς να λύσεις το ηλεκτρικό χειρόφρενο ή να ξεκλειδώσεις το τιμόνι.

Ξεχνάτε ότι: " Στόχος είναι να χρησιμοποιηθούν ως “ρομποτικά ταξί” σε μία σειρά από αμερικανικές πόλεις". Οπότε σε περίπτωση βλάβης παρατάς το όχημα στην κατάσταση που είναι και έρχεται άλλο να σε πάρει.

Δεν μιλάμε για ιδιωτική χρήση. Αυτό ήδη, έχει σχέση  με οποιεσδήποτε αυτόνομες τεχνολογίες που ετοιμάζονται για τις συγκοινωνίες.

Επίσης μην ξεχνάτε (γι αυτό πρέπει να διαβάζουμε καλά το άρθρο και να μην ξεφεύγουμε από το θέμα) ότι, ζητάνε άδεια. Μέχρι να πάρουν την άδεια νομίζω θα αλλάξουν πολλά στην αυτονόμηση των οχημάτων.

Επεξ/σία από nhzt
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Σε περιπτωση δηλαδη καποιας βλαβης πχ. ή οτι δηποτε αλλο να μην μπορεις να επεμβεις χειροκινητα σωστα; Δεν βλεπω λογικη σε αυτο που λες. Ας βγαλουμε και τον χειροκινητο απο τα αεροπλανα τοτε. Τι λες;

Αυτό θα ήταν μια καλή κίνηση δεδομένου ότι το 80+%  των ατυχημάτων προέρχεται από λάθος του πιλότου και το υπόλοιπο 10-15% πάλι από ανθρώπινο λάθος κατά την συντήρηση , το υπόλοιπο 5 με 10% είναι μηχανική βλάβη ή λόγω καιρού.

Η Airbus μάλιστα θέλει να βάλει πλήρη αυτονομία στα αεροσκάφη ακριβώς για αυτόν το λόγο . 

Δυστυχώς οι άνθρωποι κάνουν λάθη και κουράζονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Pantelwolf είπε

Να φανταστώ έχεις γρήγορο αμάξι, ή αν δεν έχεις τα $$ θα περιμένεις να πας 50 να φύγουν τα παιδιά για να πάρεις μπε-εμ-βε. Συμβαίνουν αυτά. Πάλι καλά που η τεχνολογία σας ξεπερνάει.

Που ακριβώς είναι το μπε-εμ"-βε."

αρχείο λήψης.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nemo23 είπε

Που ακριβώς είναι το μπε-εμ"-βε."

αρχείο λήψης.jpeg

Γνωριζεις οτι η BMW ειναι Γερμανικη, ετσι;

 

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, masteripper είπε

οταν εγώ μπήκα ανάποδα στον μονόδρομο για να μην πέσει πάνω μου το λεωφορείο ...θέλω να μου πεις ποιο τσιπάκι θα το "επεξεργαστεί"....ξεκινάς με υποβήθηση στην οδήγηση και σιγά-σιγά όταν θα υπάρχει 1 επίπεδο στην ποιότητα/ηλικία/επιτυχία των υπηρεσιών υποβοήθησης τότε κάνεις το άλμα...

σ αυτο θα συμφωνησω. αν και ειμαι της αποψης οτι τα AI αυτοκινητα ειναι το μελλον και κατεμε καλοδεχουμενα, ε δεν μπορεις ξαφνικα χωρις καταλληλες υποδομες να μου βγαλεις το τιμονι. δεν αναφερομαι καν στο αμαξι, αυτο μπορει να ειναι το καλυτερο, αλλα χωρις τους καταλληλους δρομους και την απαραιτητη κουλτουρα.. χεστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, nemo23 said:

Bavarian Motor Works

Bayerische Motoren Werke

Και μάντεψε πως προφέρεται το Werke, όχι γουερκε πάντως... :P

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, bobos73 είπε

αντε να βρεθουν τα πρωτα ατομα που θα θυσιαστουν για να ολοκλοιρωθει καποια στιγμη ενα τετοιο οχημα......

καθε μερα πεθαινουν χιλιαδες ανθρωποι στους δρομους...ειδικα στην ελλαδα, καθε χρονο θρηνουμε μια μικρη πολη

 

η αυτοματικοποιηση των χειρισμων εχει κανει το αεροπλανο, το ασφαλεστερο μεσο μετακινησης, με τα αεροπορικα δυστυχηματα πλεον, να οφειλονται σε συντριπτικη πλειοψηφια σε ανθρωπινο λαθος...

 

αλλα ακομα και τωρα κοσμος εξακολουθει να νομιζει οτι το skynet θα μας σκοτωσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ακουμε και αυτο:"αγαπη μου, να κατσω εγω αριστερα;εχει κατι βιτρινες στα αριστερα οπως θα πηγαινουμε....................."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...