Προς το περιεχόμενο

αγορά φωτογραφικής μηχανής


kost90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή γύρω στα 100 ευρώ. Η χρήση θα είναι για οικογενειακές στιγμές αλλά κυρίως την χρειάζομαι πιο πολύ για να φωτογραφίσω και για να τραβήξω βίντεο κάτι διαμερίσματα που είναι προς ενοικίασει. 

Καμία πρόταση;;;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kost90 είπε

Θέλω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή γύρω στα 100 ευρώ. Η χρήση θα είναι για οικογενειακές στιγμές αλλά κυρίως την χρειάζομαι πιο πολύ για να φωτογραφίσω και για να τραβήξω βίντεο κάτι διαμερίσματα που είναι προς ενοικίασει. 

Καμία πρόταση;;;

Ναι να πάρεις και καινούργια μηχανή που να είναι καλύτερη από κινητό δεν παίζει σε αυτά τά λεφτά, αν ανεβάσεις το , Budget σου στα 150 ίσως βρεις καμία μεταχειρισμένη πολύ παλιά dslr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λογικα με 150-200 βρισκει used d3000 η αναλογες αλλων κατασκευαστων,βεβαια τωρα ειδα οτι θελει  και βιντεο....

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Το κινητό σου κανει την ιδια ή και καλυτερη δουλεια. Στα 100€ δεν αξιζει καμια

 

12 ώρες πριν, hayas88 είπε

Ναι να πάρεις και καινούργια μηχανή που να είναι καλύτερη από κινητό δεν παίζει σε αυτά τά λεφτά, αν ανεβάσεις το , Budget σου στα 150 ίσως βρεις καμία μεταχειρισμένη πολύ παλιά dslr

Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι...Πάντα εξαρτάται από το τι θέλουμε να φωτογραφίσουμε,κάτω από ποιες συνθήκες και φυσικά με τι κινητό θα γίνει η σύγκριση...Ας το εξηγήσω λίγο παραπάνω:

Αν οι φωτογραφίες σου είναι με καλό φωτισμό και φωτογραφίζεις τοπία ή την παρέα σου (που μπορούν να κάτσουν ακίνητοι για 3-4 δευτερόλεπτα) τότε οι φωτογραφίες του κινητού θα δείχνουν πολύ πιο καλές...Εγώ που θέλω να βγάλω φωτογραφία τον γιο μου την ώρα που παίζει πρέπει είτε να ψαχνω στις ρυθμίσεις στο moto 5g με μικρές πιθανότητες να μην βγει κουνημένη είτε να πάω σε "ναυαρχίδα" κινητό (300-400+ euro) για "καλή" φωτογραφία.Με μια compact φωτογραφική των 60-70euro (Kodak 7ετίας) το επίπεδο ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ είναι αποδεκτό (δεν λες ουααααααααοοοοουυυυ αλλά βλέπονται, το video ειδικά χωρίς καλό φωτισμό ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ) και την έχω πάντα μαζί χωρίς φόβο αν πέσει/σπάσει/τη χάσω...

Γενικά όμως αν θες οι φωτογραφίες σου να "ανέβουν επίπεδο" πας σε mirrorless ή dslr (ξεκινάμε από τα 300euro) με την προυπόθεση ότι θα ασχοληθείς με το "άθλημα" και δεν θα τραβάς απλά στο αυτόματο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φτηνές μικρές μηχανές αυτό που δίνουν σε σχέση με τα κινητά είναι το ζουμ. Κατά τα άλλα δεν είναι καλύτερες από καλά κινητά. Για τα διαμερίσματα μπορείς με ένα καλό κινητό. Αν δεν έχεις δανείσου για μια ώρα από κάποιον φίλο σου. Βάλε εφαρμογή που να σου δείχνει πότε έχεις 100% ίσια φώτο  να μην έχεις στραβούς τοίχους πχ. VSCO και τράβα το διαμέρισμα από μέσο ύψος (πχ. στήθος για 3 μέτρα ύψος) και στημένος σε κάποια γωνία διαγώνια. Για περισσότερα δες αυτό το video.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...