Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 6 φαίνεται να δέχεται μεγάλο χτύπημα στην απόδοση λόγω του patch για το exploit Spectre


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, xrhstos1974 είπε

Ωχ θα μου ζητήσει η γυναίκα μου καινούργιο iphone....

Μην της αναφέρεις τίποτα. Οι περισσότεροι δεν το είχαν πάρει χαμπάρι και θα ορκιζοντουσαν το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να καταλάβω καλά ρε παιδιά αν αλλάξω μπαταρία στο 6αρι μου θα ανέβει και η απόδοση στην ταχύτητα?  υπάρχει κάποιος που άλλαξε μπαταρία και είδε διαφορά στην ταχύτητα με ios 11 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gregory22 είπε

εννοώ αύξηση της ταχύτητας

Νομίζω ότι όλοι όσοι άλλαξαν μπαταρία, είδαν αύξηση ταχύτητας. Επανήλθε, δηλαδή, στα φυσιολογικά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή ένα iphone 6 patched και με παλιά μπαταρία είναι πιο αργό από το να παίρνεις τηλέφωνο με τα παλιά γκρι σταθερά siemens που έδινε ο ΟΤΕ το 80 με το στρογγυλό καντράν ;

Μπορώ δηλαδή να με καλέσω και να αργεί τόσο που να το σηκώσει ο εαυτός μου στο μέλλον όταν θα είμαι 90 χρονών;

Αυτό δεν είναι τηλέφωνο ! Είναι η μηχανή του χρόνου !

 

Επεξ/σία από pmakr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι ξανθιές με τα iphone και τα fanboys ποτε δεν ασχολούνται με cpu speed test...
Αυτα ειναι για Android users που θελουν να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα ...

Send from my 6s ....

Επεξ/σία από Ringo106
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, pmakr είπε

Δηλαδή ένα iphone 6 patched και με παλιά μπαταρία είναι πιο αργό από το να παίρνεις τηλέφωνο με τα παλιά γκρι σταθερά siemens που έδινε ο ΟΤΕ το 80 με το στρογγυλό καντράν ;

Μπορώ δηλαδή να με καλέσω και να αργεί τόσο που να το σηκώσει ο εαυτός μου στο μέλλον όταν θα είμαι 90 χρονών;

Αυτό δεν είναι τηλέφωνο ! Είναι η μηχανή του χρόνου !

εντάξει ρε φίλε σύμφωνα με τα λεγόμενά σου και πριν το 1900 κυκλοφορούσαν με βοιδάμαξες...

απο θέμα ταχύτητας, ναι σε ενοχλεί όταν περπατάς και πρέπει να κάνεις επίγουσα κλήση. μπερδεύεις τα κουμπιά γιατί νομίζεις οτι κόλλησε και πατάς άλλους αριθμούς κατα λαθος....αφού κάνει 5-6 δευτερα απο τη στιγμή που πατάς κουμπί! ΝΑΙ αυτό είναι ενοχλητικό!

προς ενημέρωση : άλλαξα μπαταρία σήμερα το πρωί και η ταχύτητα είνα περίπου η ίδια με το ios 10...οπότε είμαστε οκ!

Επεξ/σία από gregory22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gregory22 είπε

εντάξει ρε φίλε σύμφωνα με τα λεγόμενά σου και πριν το 1900 κυκλοφορούσαν με βοιδάμαξες...

απο θέμα ταχύτητας, ναι σε ενοχλεί όταν περπατάς και πρέπει να κάνεις επίγουσα κλήση. μπερδεύεις τα κουμπιά γιατί νομίζεις οτι κόλλησε και πατάς άλλους αριθμούς κατα λαθος....αφού κάνει 5-6 δευτερα απο τη στιγμή που πατάς κουμπί! ΝΑΙ αυτό είναι ενοχλητικό!

προς ενημέρωση : άλλαξα μπαταρία σήμερα το πρωί και η ταχύτητα είνα περίπου η ίδια με το ios 10...οπότε είμαστε οκ!

Εδώ αυτοί παίζουν με τα λεφτά την υπομονή και το χρόνο μας...ε να μην κανω κι εγώ πλάκα; Ούτε βοιδοάμαξα έχω ούτε siemens σταθερό πλέον ενα απλό android έχω αλλά και iphone na είχα τα ίδια θα έλεγα. Διότι όπως λέει και το ρητό : "Άμα δεν μπορείς να το αποφύγεις, απόλαυσέ το"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μόνο σίγουρο είναι οτι παίζουν με λεφτα μας.... εννοείται οτι είναι τακτική τους να μας κανουν να τα στάζουμε καθε 1-2 χρονια αλλα αυτη τη φορά ξεπέρασαν τους εαυτούς τους!

Δεν λέω σε καμιά περίπτωση οτι η αλλαγή μπαταριας φέρνει το 6αρι στα επιπεδα ταχυτητας οταν αγοράστηκε με ios 8. είναι μια τακτική που ακολουθουσαν εδώ και χρόνια αλλά τους έπιασαν στα πράσα!  Ναι μεν λόγω της μπαταρίας αποσυγχρονίζεται η cpu αλλά το ios 11 δεν το λες και ελαφρύ γιατί ευθύνεται ακόμη περισσότερο για την καθυστέρηση.

Αυτό που μου έκανε πάντως εντύπωση, είναι η στρατηγική της Apple που παρά την αποκάλυψη την οποία κακά τα ψέματα, κανεις δεν την κάνει ακόμη κι αν ισχύει.....κατάφερε να την μετατρέψει σε ΚΕΡΔΟΣ αναγκάζοντας πολλούς χρήστες να αλλάξουν μπαταρίες!!!!

Μιλάμε για κοράκια του μαρκετιγκ....

Επεξ/σία από gregory22
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περισσότερο είναι ψυχολογικό το θέμα παρά πραγματικό

όταν αλλάξεις μπαταρία με καλής ποιότητας απλά η συσκευή κρατάει όπως ήταν στην αρχή, δεν κολλάει όπως έχει γραφτεί σε απλή χρήση, δεν παίζω παιχνίδια για να πω ότι υπάρχει διαφορά στον υποχρονισμό, ξέρω ότι όλες οι συσκευές που οι μπαταρίες τους πέφτουν σε απόδοση ή φτάνουν κάτω από το 10% πέφτουν σε απόδοση οι επεξεργαστές για να τη βγάλουν μέχρι να συνδεθούν σε φορτιστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κάντε καμιά αγωγή στην apple να βγάλετε χρήμα, που δε σας αλλάζει τη μπαταρία σχεδόν τσάμπα όπως κάνει αλλού και μένετε με β διαλογής προιον..

Αν μάλιστα μαζευτειτε πολλοί μπορείτε να πετύχετε γερή αποζημίωση. Αντε να έρθει και κάνα δολλάριο στον τόπο να σωθούμε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, stevchrly είπε

περισσότερο είναι ψυχολογικό το θέμα παρά πραγματικό

όταν αλλάξεις μπαταρία με καλής ποιότητας απλά η συσκευή κρατάει όπως ήταν στην αρχή, δεν κολλάει όπως έχει γραφτεί σε απλή χρήση, δεν παίζω παιχνίδια για να πω ότι υπάρχει διαφορά στον υποχρονισμό, ξέρω ότι όλες οι συσκευές που οι μπαταρίες τους πέφτουν σε απόδοση ή φτάνουν κάτω από το 10% πέφτουν σε απόδοση οι επεξεργαστές για να τη βγάλουν μέχρι να συνδεθούν σε φορτιστή 

δεν είναι ψυχολογικό....αφού πριν αλλάξω αργούσε τόσο που ακύρωνα την κλήση και έπαιρνα από το σταθερό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gregory22 είπε

δεν είναι ψυχολογικό....αφού πριν αλλάξω αργούσε τόσο που ακύρωνα την κλήση και έπαιρνα από το σταθερό!

Βασικά για να μπορούσες να είσαι σίγουρος για αυτό, αλλά και για το αν πραγματικά άξιζε η αλλαγή μπαταρίας θα έπρεπε από αρκετό καιρό πριν να παρακολουθείς τις επιδόσεις της συσκευής σου με κάποιο προγραμματάκι... Για να μπορείς να συγκρίνεις τα νούμερα before/after update, before/ after αλλαγή μπαταρίας... Προς Θεού, δεν λέω ότι είναι ψυχολογικό-δε θέλω να παρεξηγηθώ, απλά τα νούμερα λένε πάντα την αλήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...