Προς το περιεχόμενο

Sony Α6000 η Olympus m10 mark ii


dim.giann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα . Σήμερα τελικά πήρα την απόφαση κ θα γίνει η αγορα φωτογραφικης ,την απόφαση για α6000 με τον 16-50 στα 580 ευρώ η m10 mark ii προσφορα στο πλαισιο στα 650 ευρώ με τους φακούς 14-42 Κ 40-150 δεν εχω παρει . Μου αρεσουν κ οι δυο, λιγο περισσότερο η Olympus λογο του δεύτερου φακού.,τον οποίον θα αγοράστει σε δεύτερο χρόνο Εάν επιλέξω την Sony . Δεν ειμαι επαγγελματιας, οι γνώσεις μου είναι στα βασικά κ την θέλω για βασικά πράγματα, οικογενειακές φωτογραφίες κ χρήση στης διακοπές.  Ευχαριστώ για ολες της απαντήσεις σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πρεπει εσυ να αξιολογήσεις τα παρακατω χαρακτηριστικά.

Αριθμός Mpx = οσο μεγαλυτερος ειναι τοσο περισσοτερο μπορεις να cropαρεις (+Sony)

Μεγεθος αισθητήρα = Διαφορά δυναμικής περιοχής και αποδοση σε χαμηλό φως (μικροτερη απο 1 στοπ) +Sony

Σταθεροποίηση αισθητήρα = Φωτογραφίες με μικρότερη ταχυτητα κλείστρου χωρις θολωμα....Πιο ομαλο βιντεο (+Olympus)

Touch focus = ευκολη επιλογή του σημείου εστιασης (αν η καμερα εχει επιλεξει κατι αλλο) +Olympus

Ποιότητα βίντεο υπερτερει η a6000 χρειαζεται ομως και 64αρα καρτα, μπορει και να μην σε ενδιαφερει και καθολου.

Silent shutter για φωτογραφίες χωρις να ακουγεται τιποτα (+ Olympus)

Δυνατότητα μετάβασης στο μελλον σε FF κρατώντας τους ίδιους φακους (ΟΧΙ τον κιτ ή φακους ειδικά για APSC). Αρκετοί φακοί είναι συμβατοί με FF Sony (π.χ 28/2, 50/1.8, 85/1.8)  είναι όμως και μεγαλύτεροι σε μεγεθος και βαρυτεροι. Αλλα αν εχεις σκοπό να πας σε FF τους κρατας. Με m43 δεν υπαρχει δυνατοτητα αναβαθμισης σε μεγαλύτερο αισθητήρα.

Νομιζω οτι αξιολογώντας τα παραπανω μπορεις να καταλήξεις τι σου ταιριάζει περισσοτερο.

ΥΓ Στο Πλαισιο η Olympus ειναι στα 699 με το διπλο κιτ. Που είδες το 649;

Επεξ/σία από Ionlab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την χρηση σου θα προτιμησω  την OMD-EM10ii. Πιο ευχρηστη θεωρω χωρις να υπολειπεται ουσιαστικα σε ποιοτητα φωτο για την χρηση σου και με το πλεονεκτημα της σταθεροποιησης στο σωμα της μηχανης. Δυο φακοι αντι για ενας επισης στην τιμη.

 

Lumix GX80 επισης ισιαξια επιλογη με πολυ καλο και χρηστικο βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν στο ίδιο περίπου δίλημμα και κατέληξα στην Olympus M10 mark iii  και δεν το μετανιώνω ούτε λεπτό μέχρι στιγμής. Δεν χορταίνω να την δουλεύω και να βγαίνω για φωτογραφίες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...