Προς το περιεχόμενο

Καινούργια φωτογραφική μηχανή!


drelos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/17/2018 στις 11:08 ΠΜ, Ionlab είπε

 Βέβαια δεν έχει τύχει να το χρησιμοποιήσω ακόμα σε αέρα.

Αξίζει να ρισκάρει κανείς κάτι τέτοιο ; Ό,τι εγγυήσεις και να έχει ;; Με μια στραβή δεν πάει στα σκουπίδια όλο το σετ (κάμερα-φακός και φλας αν έχει πάνω) ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2018 στις 3:31 ΜΜ, Dr_73 είπε

Αξίζει να ρισκάρει κανείς κάτι τέτοιο ; Ό,τι εγγυήσεις και να έχει ;; Με μια στραβή δεν πάει στα σκουπίδια όλο το σετ (κάμερα-φακός και φλας αν έχει πάνω) ;;;

Για τον τρόπο που χρησιμοποιώ το τριποδο δεν μπορώ να φανταστώ τί είδους στραβή εννοείς που να κάνει το τρίποδο να σπάσει (γιατί μόνο έτσι μπορεί να πέσει)....

Οταν αναφέρθηκα στον αέρα αναφέρομαι στην ικανότητα που έχει ένα τρίποδο να αποσβαίνει τους κραδασμούς λόγω του (πολύ) αέρα (σημαντικό αν τραβάς με τηλεφακό και/ή ND φίλτρα και ο χρόνος έκθεσης είναι σημαντικός). Ως τώρα δεν έτυχε να θέλω να τραβήξω π.χ. μια τρικυμία ή μια καταιγίδα (καταστάσεις με πολύ αέρα) οπότε και δεν μπορώ να σχολιάσω την αποτελεσματικότητα του υπό αυτές τις συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ionlab είπε

Για τον τρόπο που χρησιμοποιώ το τριποδο δεν μπορώ να φανταστώ τί είδους στραβή εννοείς που να κάνει το τρίποδο να σπάσει (γιατί μόνο έτσι μπορεί να πέσει)....

Αναφέρθηκα σε πτώση της μηχανής, χωρίς σπάσιμο του τρίποδου. Έχω διαβάσει ιστορίες στο ίντερνετ και μου ήρθαν δάκρυα ! Δεν μπορώ να φανταστώ τη μηχανή και το φακό να έχουν τσακιστεί . Εσύ αναφέρεσαι προφανώς σε κάποια τεχνική που αποκλείει πτώση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αναφέρθηκα σε πτώση της μηχανής, χωρίς σπάσιμο του τρίποδου. Έχω διαβάσει ιστορίες στο ίντερνετ και μου ήρθαν δάκρυα ! Δεν μπορώ να φανταστώ τη μηχανή και το φακό να έχουν τσακιστεί . Εσύ αναφέρεσαι προφανώς σε κάποια τεχνική που αποκλείει πτώση ;

Νομίζω ένα ικανό εμβαδό στήριξης και σωστή τοποθέτηση του κέντρου μάζας (μην πλησιάζει τα άκρα του τριγώνου στήριξης) αρκούν. Επιπλέον αν η μηχανή είναι βαριά (DSLR+τηλεφακός) τότε δεν είναι κακό να χρησιμοποιηθεί και ο κάτω γάντζος. Τέλος τα χεράκια μας μπορούμε να τα έχουμε κοντά στη μηχανή (αν έχουμε αμφιβολίες για την ευστάθεια) έτσι ώστε να την προλάβουμε πριν πέσει. Τέλος στην κατηφόρα βάζω μπροστά τα δύο πόδια και το πίσω είναι πιο κοντό. Κοινή λογική δηλαδή, παρά τεχνική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...