Προς το περιεχόμενο

Καινούργια φωτογραφική μηχανή!


drelos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, hayas88 είπε

βγάζει και η panasonic  σώματα με τον ίδιο αισθητήρα και φημίζονται για το βίντεο τους αλλα αν δεν σε ενδιαφέρει νομίζω η Olympus είναι καλύτερη επιλογή 

Με ενδιαφέρει και το βίντεο , αλλά αν υπάρχει κάποια στο ίδιο εύρος χρημάτων , να μην Έχει ίδια ποιότητα φωτογραφίας με την Olympus , αλλά καλύτερο βίντεο Ίσως θα την προτιμούσα. Πάντως σε καπια δείγματα που έχω δει και η Olympus Έχει καλό βίντεο και έχει και πολύ καλή σταθεροποίηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, drelos2 είπε

Λίγο που κοίταξα μόνος μου στο ίντερνετ μου άρεσε αυτή , είδα κι άλλες βέβαια και ψηλομπερδεύτηκα η αλήθεια είναι, άλλη μία που είδα είναι αυτή

Αν για κάποιο λόγο καταλήξεις σε Canon, τουλάχιστο μείνε μακρυά από φακούς που δεν έχουν σταθεροποίηση. Η Canon ονομάζει "IS" τους φακούς με σταθεροποίηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, drelos2 said:

Έχω διαβάσει για την φωτογραφία έτσι βελτιώθηκα όσο μπορούσα βέβαια με ένα κινητό, της πιο πολλές φορές στο G4 σε manual τραβάω , και με βοήθησε πολύ ότι όσο πείραζα της ρυθμίσεις του κινητού έβλεπα το τελικό αποτέλεσμα πριν κάνω το κλικ να βγεί η φωτογραφία, επίσης και το flick με βοήθησε αρκετά βλέποντας τι ρυθμίσεις χρησιμοποιούσε ο κάθε φωτογράφος μάθαινα και εγώ. Ένας απο τους λόγους που θέλω mirrorless είναι οτι μπορείς να βλέπεις το αποτέλεσμα πρίν το κλικ πράγμα που με βοήθησε αρκετά όσο καιρό φωτογράφιζα με το κινητό και καλόμαθα :D

Ευχαριστώ πολύ να σε καλά! Η αλήθεια είναι η δυνατότητες σε ένα κινητό είναι περιορισμένες όπως και να το κάνουμε , και γι αυτό πείρα την απόφαση να πάω σε κάμερα! Λόγο τοπίων συνήθως στο κινητό την εστίαση την  είχα στο άπειρο, είναι λίγο ακριβή η αλήθεια είναι , βέβαια δεν ξέρω τι φακούς πέρνει η olympus (πιούς φακούς να κοιτάξω? )οπότε δεν ξέρω τι κόστος θα έχω μελλοντικά , θα συγκρίνω το κόστος τον φακών που θα ήθελα μελοντικά , και αν δω οτι με συμφέρει ίσως το αποφασίσω.

https://www.facebook.com/marketplace/item/534594636914599

 

τσεκαρε εδώ φθηνά για αρχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, lyberis είπε

https://www.facebook.com/marketplace/item/534594636914599

τσεκαρε εδώ φθηνά για αρχή 

Δεν θελω να σε προσβαλω ρε φιλε αλλα το παλικαρι που ρωτάει το εχει με την φωτογραφια οπως φαινεται. Δεν ειναι δυνατον να του προτεινουμε 400D απλα και μονο για να την ξεφορτωθούμε. Ειναι «αρχαια» πια σαν αισθητηρας. Πληρως ξεπερασμένη. Τι να λεμε. Ελεος! Και ναι μπορει να παρει μια μεταχειρισμενη αλλα αυτη δεν θα ειναι καποια σαν την 400D!

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε olympus και sony a6000 πια θεωρείτε καλύτερη σε βραδυνά βίντεο φωτο , αλλά αν πάω στην sony χάνω σε σταθεροποίηση που είναι ενα μεγάλο συν για εμένα . Διάβασα αρκετά καλά σχόλια για την sony σε Low.light έχουν τόσο μεγάλη διαφορά όντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, drelos2 είπε

Ανάμεσα σε olympus και sony a6000 πια θεωρείτε καλύτερη σε βραδυνά βίντεο φωτο , αλλά αν πάω στην sony χάνω σε σταθεροποίηση που είναι ενα μεγάλο συν για εμένα . Διάβασα αρκετά καλά σχόλια για την sony σε Low.light έχουν τόσο μεγάλη διαφορά όντως?

για βράδυνες φωτογραφίες μακράν καλύτερη η a6000 και γενικά οποιαδήποτε με aps-c αισθητήρα αντί για m4/3.

και η sony γενικά εχει αρκετά καλό βίντεο και πολύ καλή εστίαση,  

ναι θα δείς διαφορά ειδικά σε Long exposure φωτογραφίες με μεγάλο Iso ( τύπου τραβάς ουρανό βράδυ) 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, drelos2 είπε

Ανάμεσα σε olympus και sony a6000 πια θεωρείτε καλύτερη σε βραδυνά βίντεο φωτο , αλλά αν πάω στην sony χάνω σε σταθεροποίηση που είναι ενα μεγάλο συν για εμένα . Διάβασα αρκετά καλά σχόλια για την sony σε Low.light έχουν τόσο μεγάλη διαφορά όντως?

Η αναμενόμενη διαφορά θα είναι το πολύ ένα στοπ (σε κάθε όμως ISO). Επίσης αν οι φακοί που θα χρησιμοποιήσεις στην a6000 έχουν OSS εν μέρει αντισταθμίζεται η έλλειψη IBIS στο σώμα.

Όμως οι φθηνοί χειροκίνητοι φακοί και οι φακοί της Sigma για Sony δεν έχουν OSS.

Επιπλεόν η σταθεροποίηση στο σώμα είναι σημαντικό προσόν καθώς σταθεροποιούνται όλοι οι φακοί (ακόμα και αυτοί που δεν έχουν σταθεροποίηση). Στα συν για την Olympus και η αθόρυβη λειτουργία και η τιμή μαζί με τους δύο φακούς καλύπτεις το εύρος 28-280.

Η σταθεροποίηση είναι δύσκολο να αξιολογηθεί καθώς ναι μεν προσφέρει μεγάλη ευελιξία επιτρέποντάς σου να τραβάς φωτογραφίες με μικρή ταχύτητα κλείστρου χωρίς να είναι κουνημένες, αλλά και το θέμα σου θα πρέπει να είναι ακίνητο καθόλη αυτή τη διάρκεια για να μην εμφανιστούν θολούρες.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι προτιμότερη στο σώμα παρά στο φακό

Επεξ/σία από Ionlab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ για την olympus με βλέπω να καταλήγω  , και η σταθεροποίηση στο σώμα είναι μεγάλο συν και είδα ότι η sony έχει θέμα με τα βίντεο της , δεν μπορείς να βγάλεις μεγάλη διάρκεια Γιατί  έχει θέματα υπερθέρμανσης. Η αθόρυβη λειτουργία Είναι Στα συν της olympus . Θα το ψάξω λιγάκι ακόμα βέβαια πριν καταλήξω Αλλά με βλέπω να καταλήγω σε αυτήν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, drelos2 είπε

Πιο πολύ για την olympus με βλέπω να καταλήγω  , και η σταθεροποίηση στο σώμα είναι μεγάλο συν και είδα ότι η sony έχει θέμα με τα βίντεο της , δεν μπορείς να βγάλεις μεγάλη διάρκεια Γιατί  έχει θέματα υπερθέρμανσης. Η αθόρυβη λειτουργία Είναι Στα συν της olympus . Θα το ψάξω λιγάκι ακόμα βέβαια πριν καταλήξω Αλλά με βλέπω να καταλήγω σε αυτήν .

Σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το βίντεο ή απλά θέλεις να τραβάς Κανά footage όποτε τύχει ; Αν ισχύει το δεύτερο δεν νομίζω να είναι πρόβλημα οι περιορισμοί της a6000..

Πριν επιλέξεις να σκεφτείς σοβαρά το όφελος που σου δίνει ο μεγαλύτερος αισθητήρας της a6000 και όλων των aps-c σε σχέση με της Olympus και των m4/3 αισθητήρων. Σε γενικές γραμμές όσο μεγαλύτερο το μέγεθος του αισθητήρα τόσο καλύτερη ποιότητα ( για την ίδια τεχνολογία αισθητήρων πάντα).

Βλέπω ότι τραβάς αρκετά τοπία και νυχτερινές φωτογραφίες με τρίποδο. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να σε απασχολεί κυρίως η ποιότητα εικόνας, η ποιότητα του φακού και η συμπεριφορά στα υψηλά iso.  Η σταθεροποίηση το βίντεο και η εστίαση, καλά είναι αλλά σου χρειάζονται τελικά ;    ( υπόψιν όταν τραβάς με τρίποδο την σταθεροποίηση την βγάζεις εκτός )

Ρίξε πάλι μια ματιά και στην fuji που σου είχα προτείνει, ή όποια fuji με xtrans αισθητήρα σηκώνει το budget σου  (xt1 xt-10 xe2 κ.λ.π.  Μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένες πολύ φθηνές… πούλησα μια xe1 150 ευρώ πριν λίγο καιρό και σαν ποιότητα εικόνας νομίζω είναι καλύτερη από τα περισσότερα crop σώματα που κυκλοφορούν )  

Σε γενικές γραμμές η fuji έχει μέτρια εστίαση και μέτριο βίντεο, τα οποία όμως απλά κάνουν την δουλεία τους και δεν θα έχεις πρόβλημα αν δεν τραβάς action.  Η ποιότητα εικόνας της όμως είναι τελείως διαφορετική από τις υπόλοιπές  μηχανές, και κατ εμένα και πολλών άλλων και πολύ ανώτερη ειδικά το jpeg της με τα real film like simulation είναι όλα τα λεφτά αμα μάθεις να τα δουλεύεις καλά δεν χρειάζεται κάν edit μετα.

 Όσο αφορά την συμπεριφορά στα υψηλά iso δες εδώ συγκριτικά vs a6000 vs Olympus vs Panasonic και βγάλε συμπεράσματα μόνος σου. 

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=fujifilm_xt10&attr13_1=oly_em10ii&attr13_2=sony_a6000&attr13_3=panasonic_dcgh5&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=3200&attr16_1=3200&attr16_2=3200&attr16_3=3200&attr171_1=1&normalization=full&widget=1&x=0.38534112511441243&y=0.7923641703377385    βάλε και Low lite to lighting πάνω δεξιά ( που ουσιαστικά σε χαμηλό φωτισμό θα χρησιμοποιήσεις μεγάλο iso να δείς γιατι διαφορές λέμε)

 Tο άλλο μεγάλο πλεονέκτημα είναι ο φακός 18-55 που δίνει σαν κίτ ο οποίος κάνει από νυχτερινό τοπίο μέχρι πορτρέτο και είναι κλάσης ανώτερος από οποιανδήποτε κιτ πάρεις ( έχει και σταθεροποίηση).  Ακόμα και ο κατά πολύ φθηνότερος 16-50 που ίσως βρεις να τον δίνουν κιτ είναι και αυτός πολύ καλύτερος σε σχέση με τον αντίστοιχο sony

επίσης οι φακοί των fuji έχουν μια φήμη ότι είναι ακριβοί  αλλά στην πραγματικότητα αν θέλεις πχ έναν 35 1,8 ή 1,4 για την sony θελεις 415 ή 1330 για τον 1,4 τιμές skroutz  ενώ ο 35 1,4 της fuji κάνει 560 ( skroutz) και είναι πάρα πολύ καλός φακός ( 370 σε ευρωπαϊκά καταστήματα)  μπορείς να βρεις και φθηνότερους φακούς (πχ των 27 2,8 ) επίσης βγάζει και η Samyang ανταγωνιστικούς φακούς στις ίδιες τιμές που πουλάει και για της άλλες εταιρίες. Γενικά μπορεί να μην έχει μεγάλη γκάμα φακών αλλά έχει αυτούς που χρειάζεσαι και με το παραπάνω. Επίσης είναι ακριβότεροι από τις φθηνές σειρές φακών των άλλων εταιριών αλλά ποιοτικά συγκρίνονται με τις ακριβές σειρές και σε σχέση με αυτές είναι φθηνότεροι.

Και τέλος είναι όμορφες retro μηχανές που χαίρεσαι να τις κρατάς με τα κουμπιά τους εκεί που πρέπει να είναι , καλή και η sony αλλά μοιάζει με gadget παρά με μηχανή  και το μενού της δεν είναι και το ποιο φιλικό.

 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνησω σε οτι ειπωθηκε για τις Fuji με τα εκπληκτικα χρωματα και το καλυτερο jpg. Προβλημα η υψηλη τιμη αγορας. Πρεπει να τις δεις σε ενα φωτογραφικο καταστημα για να το καταλαβεις ειδικα για τοπια. 

 

Μειονεκτημα των κιτ φακων της Sony η μεγαλη σχετικα παραμορφωση που εχουν και διορθωνεται στα jpg αυτοματα αλλα στα raw πρεπει να το κανεις χειροκινητα στην επεξεργασια.

 

Αλλιως για τοπια ο μεγαλυτερο αισθητηρας ειναι πλεονεκτημα. Αλλα μιλαμε για διαφορες που θα δεις μονονσε πολυ υψηλο επιπεδο φωτογραφισης και θα πρεπει να τις ψαξεις αρκετα. Οποτε ναι μεν καλυτερα ο APS-C αισθητηρας αλλα δεν θα χασεις κατι τοσο τρομερο εαν επιλεξεις το m4/3” συστημα για τους δικους σου λογους. Επιπλεον βεβαια ο μεγαλυτερος αισθητηρας δινει καλυτερη απομονωση θεματος στα πορτρετα.

 

Πρεπει να κανεις συμβιβασμους. Ποιους ομως μονο εσυ θα το αποφασισεις. Ουτως η αλλως ολες οι επιλογες ειναι πολυ αξιολογες οποτε δεν τιθεται θεμα κακής επιλογης.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες που μου έχετε δώσει μέχρι τώρα , για να πώ την αλήθεια μέχρι στιγμής έκλεινα πιο πολύ στήν olympus, ο λόγος είναι η σταθεροποίηση που την θέλω να υπάρχει στην κάμερα που θα πάρω για να μην περιορίζομαι στης βραδινές και πρέπει να έχω τρίποδο (βέβαια αν χρειαστεί κάποια φορά θα το πάρω μαζί μου).

Επίσης σε reviews είδα ότι μπορείς να πάρεις πολύ καλύτερης ποιότητα εικόνες με αυτόν τον φακό που υποθετικά μιλώντας οτί τον αγοράζω day 1 μας βγαίνει στην ίδια τιμή με την fuji και περίπου 50 ευρώ πιο φθηνά, παρόλο που δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω την υπεροχή της fuji βλέπω οτι οι φακοί της είναι λιγάκι πιο  ακριβοί σε σχέση με τις επιλογές που έχω πηγαίνοντας σε olympus, η αλήθεια είναι θα ήθελα να ασχοληθώ και με street phtography οπότε ένας φακός όπως αυτός πιο πάνω είναι πιο value  σε σχέση με τους αντίστοιχους fuji. Τώρα εάν αξίζει να προτιμήσω κάποια panasonic σε σχέση με την olympus στο ίδιο price range απο άποψη ποιότητας φωτογραφίας, μιάς και απο όσο είδα και η panasonic της αντίστοιχης κατηγορίας έχουν και αυτές σταθεροποίηση, και γενικά μοιράζονται αρκετά χαρακτηριστικά οι δυο εταιρίες στης κάμερες τους της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Θα το ψάξω βέβαια λίγακι ακόμα με της fuji μιάς και δεν έψαξα πολύ για αυτές μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, drelos2 είπε

Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες που μου έχετε δώσει μέχρι τώρα , για να πώ την αλήθεια μέχρι στιγμής έκλεινα πιο πολύ στήν olympus, ο λόγος είναι η σταθεροποίηση που την θέλω να υπάρχει στην κάμερα που θα πάρω για να μην περιορίζομαι στης βραδινές και πρέπει να έχω τρίποδο (βέβαια αν χρειαστεί κάποια φορά θα το πάρω μαζί μου).

Επίσης σε reviews είδα ότι μπορείς να πάρεις πολύ καλύτερης ποιότητα εικόνες με αυτόν τον φακό που υποθετικά μιλώντας οτί τον αγοράζω day 1 μας βγαίνει στην ίδια τιμή με την fuji και περίπου 50 ευρώ πιο φθηνά, παρόλο που δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω την υπεροχή της fuji βλέπω οτι οι φακοί της είναι λιγάκι πιο  ακριβοί σε σχέση με τις επιλογές που έχω πηγαίνοντας σε olympus, η αλήθεια είναι θα ήθελα να ασχοληθώ και με street phtography οπότε ένας φακός όπως αυτός πιο πάνω είναι πιο value  σε σχέση με τους αντίστοιχους fuji. Τώρα εάν αξίζει να προτιμήσω κάποια panasonic σε σχέση με την olympus στο ίδιο price range απο άποψη ποιότητας φωτογραφίας, μιάς και απο όσο είδα και η panasonic της αντίστοιχης κατηγορίας έχουν και αυτές σταθεροποίηση, και γενικά μοιράζονται αρκετά χαρακτηριστικά οι δυο εταιρίες στης κάμερες τους της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Θα το ψάξω βέβαια λίγακι ακόμα με της fuji μιάς και δεν έψαξα πολύ για αυτές μέχρι τώρα.

ο 45 που κοιτάς για street χρήση να έχεις υπόψιν σου οτι στην Olympus Panasonic κλπ 4/3 συστήματα είναι χ2 δήλαδή 90mm ( αυτο στο λέω γτ ίσως διάβασες κάπου οτι ο κλασικός 50αρης είναι ιδανικός για street)  για να πάρεις ισοδύναμο του 50 πρέπει να δείς τον 25 1.8 ο οποιος είναι και κατα 100 ευρώ ακριβότερος και πλησιάζει τις προτάσεις της fuji

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...