Προς το περιεχόμενο

Καινούργια φωτογραφική μηχανή!


drelos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω μια Dslr η mirrorless , δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με αντίστοιχες μηχανές, μέχρι στιγμής ότι έχω μάθει πάνω στην φωτογραφία το έμαθα με ενα LG G4, έχω μια προτίμηση στης βραδινές φωτογραφίες αλλά δεν έχω κάποια συγκεκριμένο στύλ φωτογράφισης, εδώ έιναι η φωτογραφίες που έχω βγάλει μέχρι τώρα αν βοηθάνε να καταλάβετε το επίπεδο που βρίσκομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ευχαριστώ πολύ ! Η mirrorless το συν που έχουν είναι η φορητότητα και το Ότι βλέπεις real time το αποτέλεσμα πειραζοντας της ρυθμίσεις σωστα? Τι αρνητικά έχουν απέναντι στις κλασικές dslr?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι DSLR λόγω μεγέθους έχουν μεγαλύτερες μπαταρίες. Στις mirrorless θα χρειαστεί να κουβαλήσεις στην τσέπη έξτρα μπαταρία για να βγάλεις μια "τουριστική μέρα".

Επίσης υπάρχει κάποιο lag μερικών ms στο EVF. Επομένως είναι πιο δύσκολο να "καδράρεις" γρήγορα κινούμενα αντικείμενα. Απ' την άλλη συνήθως οι mirrorless έχουν καλύτερο burst οπότε αυξάνονται οι πιθανότητες λήψης μιας καλής φωτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο που κοίταξα μόνος μου στο ίντερνετ μου άρεσε αυτή , είδα κι άλλες βέβαια και ψηλομπερδεύτηκα η αλήθεια είναι, άλλη μία που είδα είναι αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, drelos2 said:

Λίγο που κοίταξα μόνος μου στο ίντερνετ μου άρεσε αυτή , είδα κι άλλες βέβαια και ψηλομπερδεύτηκα η αλήθεια είναι, άλλη μία που είδα είναι αυτή

Καλημέρα, μάν, πάς για Canon DSLR entry Level. Μην κοιτάξεις κάτι άλλο. Θα είσαι καλυμένος για πάρα πολλά χρόνια. Συν ότι τέρας μηχανή και να έχεις αν δεν γνωρίζεις τις βασικές αρχές της φωτογραφίας και του φωτούς δεν κάνεις τίποτα. Άρα ξεκινάς με μια φθηνή μηχανή και βρίσκεις να ξεκινήσεις μαθήματα ανάλογα το πορτοφόλι σου βέβαια είτε online UDEMY, CURSERA, είτε κάπου αλλού η βρίσκεις ένα φυσικό δάσκαλο και καλή άρχή.

 

Cheers Matey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, drelos2 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ ! Η mirrorless το συν που έχουν είναι η φορητότητα και το Ότι βλέπεις real time το αποτέλεσμα πειραζοντας της ρυθμίσεις σωστα? Τι αρνητικά έχουν απέναντι στις κλασικές dslr?

πλέον δεν έχουν κάποιο αρνητικό καμία σύγχρονη Mirrorless δεν έχει καθυστέρηση στο evf τουλάχιστον που να μπορείς να καταλάβεις + οτι σε σκοτεινές συνθήκες βλέπεις και καλύτερα. επιπλέον το σύστημα εστίασης τους έχει εξελιχθεί και αυτό οπότε ούτε εκεί υπερτερούν πλέον οι entry level- mid  dslr.  το να κουβαλάς και μια δεύτερη μπαταρία που ζυγίζει 30 γραμμάρια νομίζω είναι καλύτερο απο το +30%  περισσότερο βάρος όγκο  στο σώμα και σε κάθε φακό που έχεις σε σχέση με Μια dslr. 

γενικά πιστεύω οτι οι Mirrorless για τους ερασιτέχνες και για τουριστική φωτογραφία είναι μονόδρομος.

 

Η M10 που κοιτάς ειναι πολύ καλή κάμερα αλλα δεν συγκρίνεται με την canon με την έννοια οτι έχουν διαφορετικό μέγεθος αισθητήρα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, drelos2 είπε

Λίγο που κοίταξα μόνος μου στο ίντερνετ μου άρεσε αυτή , είδα κι άλλες βέβαια και ψηλομπερδεύτηκα η αλήθεια είναι, άλλη μία που είδα είναι αυτή

ωραίες φωτογραφίες btw έχεις εξαντλήσει αρκετό καιρό τις δυνατότητες του κινητού.. λόγο του οτι τραβάς τοπία νυχτερινές κλπ και μάλλον δεν  πολύ σε νοιάζει η αυτόματη εστίαση ρίξε μια ματιά και στις fuji https://www.eglobalcentral.eu/fujifilm-finepix-x-t10-digital-cameras-with-18-55mm-f-2.8-4-r-lm-ois-lens-black.html  

είναι άλλη κατηγορία τιμής βέβαια, αλλά ο φακός που την δίνει μαζί περισσότερο συγκρίνεται με prime άλλων εταιριών παρά με κιτ, χώρια οτι στο 18 είναι και 2.8 ( αρκετά φωτεινός) οπότε θα μπορείς να κάνεις και βραδυνές φωτογραφίσεις ουρανού και γενικά μάλλον δεν θα χρειαστείς άλλον για πολύ καιρό. 

τα 200+ ευρω παραπάνω αν σου φαίνονται πολλά σκέψου οτι θα λύσουν την ανάγκη σου για δευτερο φακό για αρκετό καιρό

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, lyberis είπε

Καλημέρα, μάν, πάς για Canon DSLR entry Level. Μην κοιτάξεις κάτι άλλο. Θα είσαι καλυμένος για πάρα πολλά χρόνια. Συν ότι τέρας μηχανή και να έχεις αν δεν γνωρίζεις τις βασικές αρχές της φωτογραφίας και του φωτούς δεν κάνεις τίποτα. Άρα ξεκινάς με μια φθηνή μηχανή και βρίσκεις να ξεκινήσεις μαθήματα ανάλογα το πορτοφόλι σου βέβαια είτε online UDEMY, CURSERA, είτε κάπου αλλού η βρίσκεις ένα φυσικό δάσκαλο και καλή άρχή.

Cheers Matey.

Έχω διαβάσει για την φωτογραφία έτσι βελτιώθηκα όσο μπορούσα βέβαια με ένα κινητό, της πιο πολλές φορές στο G4 σε manual τραβάω , και με βοήθησε πολύ ότι όσο πείραζα της ρυθμίσεις του κινητού έβλεπα το τελικό αποτέλεσμα πριν κάνω το κλικ να βγεί η φωτογραφία, επίσης και το flick με βοήθησε αρκετά βλέποντας τι ρυθμίσεις χρησιμοποιούσε ο κάθε φωτογράφος μάθαινα και εγώ. Ένας απο τους λόγους που θέλω mirrorless είναι οτι μπορείς να βλέπεις το αποτέλεσμα πρίν το κλικ πράγμα που με βοήθησε αρκετά όσο καιρό φωτογράφιζα με το κινητό και καλόμαθα :D

7 λεπτά πριν, hayas88 είπε

ωραίες φωτογραφίες btw έχεις εξαντλήσει αρκετό καιρό τις δυνατότητες του κινητού.. λόγο του οτι τραβάς τοπία νυχτερινές κλπ και μάλλον δεν  πολύ σε νοιάζει η αυτόματη εστίαση ρίξε μια ματιά και στις fuji https://www.eglobalcentral.eu/fujifilm-finepix-x-t10-digital-cameras-with-18-55mm-f-2.8-4-r-lm-ois-lens-black.html  

είναι άλλη κατηγορία τιμής βέβαια, αλλά ο φακός που την δίνει μαζί περισσότερο συγκρίνεται με prime άλλων εταιριών παρά με κιτ, χώρια οτι στο 18 είναι και 2.8 ( αρκετά φωτεινός) οπότε θα μπορείς να κάνεις και βραδυνές φωτογραφίσεις ουρανού και γενικά μάλλον δεν θα χρειαστείς άλλον για πολύ καιρό. 

τα 200+ ευρω παραπάνω αν σου φαίνονται πολλά σκέψου οτι θα λύσουν την ανάγκη σου για δευτερο φακό για αρκετό καιρό

Ευχαριστώ πολύ να σε καλά! Η αλήθεια είναι η δυνατότητες σε ένα κινητό είναι περιορισμένες όπως και να το κάνουμε , και γι αυτό πείρα την απόφαση να πάω σε κάμερα! Λόγο τοπίων συνήθως στο κινητό την εστίαση την  είχα στο άπειρο, είναι λίγο ακριβή η αλήθεια είναι , βέβαια δεν ξέρω τι φακούς πέρνει η olympus (πιούς φακούς να κοιτάξω? )οπότε δεν ξέρω τι κόστος θα έχω μελλοντικά , θα συγκρίνω το κόστος τον φακών που θα ήθελα μελοντικά , και αν δω οτι με συμφέρει ίσως το αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η olympus μπορεί να πάρει  Micro Four Thirds  φακούς και ένα από τα καλά αυτού του συστήματος είναι ότι υπάρχει πληθώρα σε επιλογές τόσο σε καινούργιους όσο και σε μεταχειρισμένους. Μην βιαστείς να πάρεις δεύτερο φακό και μην σε απασχολεί ακόμα λύσεις υπάρχουν σε όλα τα συστήματα και ειδικά σε Mirrorless ( οχι σε dlsr και είναι και αυτό ένα μεγάλο πλεονέκτημα τον Mirrorless)  με αντάπτωρες μπορείς να βάλεις οτι φακό υπάρχει.. 

 

διάβασε για διαφορές m4/3 vs aps-c  ( δηλαδή διαφορά του αισθητήρα της Olympus με την canon fuji nikon κλπ που έχουν aps-c αισθητήρα ) για να δεις τι παίζει με τον αισθητήρα της, υπάρχουν υπέρμαχοι και των δύο επιλογών και κάθε μία εχει τα υπέρ και τα κατά της

 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drelos2 είπε

 Ένας απο τους λόγους που θέλω mirrorless είναι οτι μπορείς να βλέπεις το αποτέλεσμα πρίν το κλικ πράγμα που με βοήθησε αρκετά όσο καιρό φωτογράφιζα με το κινητό και καλόμαθα :D

 

Και στις DSRL το ίδιο μπορείς να κάνεις, όταν φωτογραφίζεις από την οθόνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, al3xis είπε

Και στις DSRL το ίδιο μπορείς να κάνεις, όταν φωτογραφίζεις από την οθόνη...

Ναι αλλά ακυρώνεις το οποίο πλεονέκτημα στην εστίαση και υπάρχει lag όταν τραβάς. Γενικά οι dslr δεν έχουν φτιαχτεί για αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, hayas88 είπε

η olympus μπορεί να πάρει  Micro Four Thirds  φακούς και ένα από τα καλά αυτού του συστήματος είναι ότι υπάρχει πληθώρα σε επιλογές τόσο σε καινούργιους όσο και σε μεταχειρισμένους. Μην βιαστείς να πάρεις δεύτερο φακό και μην σε απασχολεί ακόμα λύσεις υπάρχουν σε όλα τα συστήματα και ειδικά σε Mirrorless ( οχι σε dlsr και είναι και αυτό ένα μεγάλο πλεονέκτημα τον Mirrorless)  με αντάπτωρες μπορείς να βάλεις οτι φακό υπάρχει.. 

διάβασε για διαφορές m4/3 vs aps-c  ( δηλαδή διαφορά του αισθητήρα της Olympus με την canon fuji nikon κλπ που έχουν aps-c αισθητήρα ) για να δεις τι παίζει με τον αισθητήρα της, υπάρχουν υπέρμαχοι και των δύο επιλογών και κάθε μία εχει τα υπέρ και τα κατά της

 

18 λεπτά πριν, hayas88 είπε

Ναι αλλά ακυρώνεις το οποίο πλεονέκτημα στην εστίαση και υπάρχει lag όταν τραβάς. Γενικά οι dslr δεν έχουν φτιαχτεί για αυτό. 

Διάβασα για της διαφορές των αισθητήρων και με βλέπω να καταλήγω στην olympus , υπάρχει κάποια άλλη στην ίδια κατηγορία και ποιότητα , και στα ίδια χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι οτι ενω μου αρεσει η OMD-EM10ii, για το στυλ φωτογραφιας σου θα ειναι πιο καλή μια SONY A6000. DSLR δεν προτεινω γιατι λογω ογκου θα την αφηνεις πισω και θα χασεις πολλες απο αυτες τις φωτο που τωρα τραβας. Οι Fuji ειναι εξαιρετικες και με το καλύτερο jpg αλλα ακριβες και ακριβοι και οι φακοι (αν και καλυτερης ποιοτητας) αλλα δεν μπορεις να βολευτεις πχ με πιο φθηνες επιλογες οποτε θα ξηλωθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drelos2 είπε

Διάβασα για της διαφορές των αισθητήρων και με βλέπω να καταλήγω στην olympus , υπάρχει κάποια άλλη στην ίδια κατηγορία και ποιότητα , και στα ίδια χρήματα?

βγάζει και η panasonic  σώματα με τον ίδιο αισθητήρα και φημίζονται για το βίντεο τους αλλα αν δεν σε ενδιαφέρει νομίζω η Olympus είναι καλύτερη επιλογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...