Προς το περιεχόμενο

Αγορά φακού


ElCha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος μιας Sony A6000 και θέλω να αγοράσω ακόμη έναν φακό. Σκέφτομαι τον Samyang  12mm f 2.0 από το e global. Διάβασα θετικά σχόλια γενικά και είναι οριακά στο budget. Ποια η γνώμη σας; 

Μου αρέσει περισσότερο να φωτογραφίζω τοπία, κτίρια, street (πρωινές/βραδινές). 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν χρειάζεσαι υπερευρυγώνιο φωτεινό φακό είναι value for money τον έχω σε fuji κυρίως για αστροφωτογραφία και για τα λεφτά που κοστίζει είναι πάρα πολύ καλος.

 

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μήν σε νοιάζει καθόλου που δεν είναι Auto focus ,σε αυτό το εστιακό μήκος θα τό ρυθμίσεις μια φορά και ίσως να μην τό πειράξεις κάι ποτέ ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!

Θέλω κάτι πιο wide γιατί έχω τον kit 16-50mm , έναν neewer 35mm με f 1,7 (αυτός είναι ο αγαπημένος μου για street. Δεν ξέρω αν είναι λογικό :P ) και έναν 50-200mm.

Με ενδιαφέρει πολύ να μάθω τα σχετικά με την αστροφωτογραφία και είναι ένας από τους πολλούς λόγους που τον κοιτούσα.

Γνωρίζετε αν θέλει αντάπτορα ή είναι σαν το neewer που κουμπώνει κατευθείαν. Γιατί με τον 50-200mm που έχω αντάπτορα βλέπω ότι χάνει αρκέτα.

Μου πρότειναν και έναν 7artisans (12mm f2.8) όμως νομίζω ότι θα προτιμήσω τον Samyang .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι e-mount και κουμπώνει κατευθείαν. Δεν νομίζω να είναι καν συγκρίσιμοι οι δύο φακοί (7artisans με τον Samyang) αν κρίνω από την απόδοση του 7artisans 25mm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ionlab είπε

Είναι e-mount και κουμπώνει κατευθείαν. Δεν νομίζω να είναι καν συγκρίσιμοι οι δύο φακοί (7artisans με τον Samyang) αν κρίνω από την απόδοση του 7artisans 25mm.

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα το τολμίσω.. Άλλωστε όλοι λέτε θετικά για τον φακό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ απλό τεστ για να είσαι σίγουρος ότι ο φακός είναι ΟΚ. Τραβάς μια φωτογραφία ένα τοίχο με τούβλα (να υπάρχει κάποιο pattern) στο μέγιστο διάφραγμα f2. Αναποδογυρίζεις την κάμερα και τραβάς ακριβώς την ίδια φωτογραφία. Εν συνεχεία τις συγκρίνεις για να δείς αν υπάρχει κάποια πλευρά που να είναι θολή οπότε και τα στοιχεία του φακού μπορεί να μην είναι σωστά ευθυγραμμισμένα.. Εν γένει οι γωνίες δεν θα είναι τόσο καθαρές σε σχέση π.χ. με το κέντρο αυτό είναι ΟΚ. Αυτό που αναζητάς είναι αν μια πλευρά είναι διαφορετική από την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον φακο 17 50 μπορεις να κανεις αστρ; γιατι ειμουν αναμεσα σε εκεινον και με αυτον που λετε τωρα.Βασικα εχω ενα wide angle fish eye lens       αλλα ειναι 3,5 διαφ για αυτο σκεφτομουν για αυτους τους φακους.εναν φυσικα απ αυτουσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...