Προς το περιεχόμενο

Sony Nex F3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγόρασα σε ευκαιρία αυτή την καμερα θέλω να ρωτήσω πως μπορώ να βρω αντάπτορα προκειμένου  να δεχθεί άλλους φακούς και αν ο αντάπτορας πρέπει ας πούμε να ειναι Canon για να δεχθεί φακούς Canon επίσης αν μπορεί κάποιος να μου πει τι καλύτερο δεύτερο φακό θα αγόραζε για ακόμα καλύτερες φωτογραφίες ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

δες αν στο menu έχει την επιλογή (Shutter) release without lens. Επίσης κοίτα και για τις επιλογές Focus peaking και focus magnification.

Για κάθε μάρκα φακού που θέλεις να τοποθετήσεις χρειάζεται διαφορετικός αντάπτορας. Αν δεν έχεις άλλο σύστημα Canon, Nikon κτλ και σκέφτεσαι να αγοράσεις φακούς τότε αγορασε κατευθείαν για E-mount (είτε Sigma, είτε Sony για να έχεις κανονικά AF και ρυθμιση διαφράγματος). Υπάρχουν και άλλες εταιρίες που φτιάχνουν manual φακούς για E-mount (π.χ. Samyang) ενώ τελευταία έχουν μπει στο παιχνίδι και οι Κινέζοι με φτηνούς φακούς με κάπως αξιοπρεπή απόδοση (κόστος κάτω από 100Ε)

Υπ' οψιν ότι όταν μιλάμε για adapted lenses μιλάμε για χειροκίνητους φακούς (εστιαση, διαφραγμα) καθώς οι αντάπτορες που υποστηρίζουν AF κοστίζουν αρκετά και δεν ξέρω κατα πόσον θα μπορούν να δουλέψουν ικανοποιητικά στην F3. Οι χειροκίνητοι φακοί θα δουλεύουν κανονικότατα.

Όσον αφορά δεύτερο φακό μιλάς για zoom ή για σταθερής εστιακής απόστασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στις ρυθμίσεις είχε αυτό release w/o lens δεν ξέρω αν είναι αυτό.. Ο φωτογράφος που την αγόρασα μου είπε ότι δέχεται φακούς αλλα με χειροκίνητη λειτουργία κάτι που δεν με πειράζει... Ψήνομαι για wide lens αλλά δεν ξέρω άμα θα είναι ο σωστός για αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που υπάρχει η επιλογή Release w/o lens ναι παίρνει και χειροκίνητους φακούς.

Έχεις καθόλου τέτοιους φακούς ή σκοπεύεις να αγοράσεις; Γιατί αν είναι να αγοράσεις και δεν έχεις βρει καμιά φοβερή ευκαιρία τότε καλύτερα να πας σε E-mount φακούς για να μην μπλέκεις με ανταπτορες.

Wide εξαιρετικός φακός είναι ο Samyang 12mm f2 NCS CS. Κυκλοφορεί και σαν Rokinon (Αμερική) ή σαν Walimex (Γερμανία). 12mm στην NEX είναι ισοδύναμα με ένα φακό 18mm σε full frame 35mm

Εν συνεχεία ακολουθεί ο Sigma 19mm f2.8 DN ο οποίος είναι AF

Στα 25mm f1.8 υπάρχει ο πολύ φθηνός 7artisans (70Ε) ο οποίος όμως έχει (πολύ) αδύναμες γωνίες.

Και φυσικά εκτός από τις πιο πάνω επιλογές οποιοσδήποτε χειροκίνητος φακός από Canon, Nikon, Yashica/Contax, Minolta κτλ μπορείς να βρείς μεταχειρισμένο και σε καλή κατάσταση με ανταπτοράκια

Focus peaking/Focus magnification (βοηθήματα εστίασης) επιλογές έχει η κάμερά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει από ότι βλέπω auto focus area και auto focus mode 

E mount πως μπορώ να βρω; 

 

Γιατί από ότι βλέπω οι αντάπτορες είναι πανάκριβοι και για να πω ότι θα πάρω ένα αντάπτορα και ένα φακό δεν γλυτώνω τα 200 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E-mount είναι το συστημα των φακών για τις mirrorless φωτογραφικές μηχανές της Sony. Επομένως οποιοσδήποτε φακός προορίζεται για αυτές είναι αυτομάτως e-mount.

π.χ. Ο samyang κυκλοφορεί σε εκδόσεις για Sony e-mount, Micro 4/3, Fuji X-mount κτλ.....Οπότε ανάλογα με την φωτογραφική μηχανή που έχεις παίρνεις και την κατάλληλη έκδοση.

H μηχανή σου αυτή τη στιγμή δεν έχει τον 18-55 φακο πάνω; Εν γένει οι φακοί είναι ακριβοί, ίσως και πιο ακριβοί από το σώμα μιας φωτογραφικής μηχανής.

Ποιον συνδυασμό φακού και ανταπτορα έχεις υπ οψιν σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 18-55 είναι.. 

Θα Ήθελα ένα φακό για μακρυνες αποστάσεις ως χόμπι έχω να φωτογραφίζω τοπία ουρανό οπότε πιστεύω ότι ενας τέτοιος θα με βοηθούσε απλά τώρα μαθαίνω για φακούς και τι κάνει ο καθενας 

Όσο για αντάπτορα εάν πάω στον samyang τι αντάπτορα χρειάζεται; 

Αν με βοηθούσες θα το εκτιμουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πας στον Samyang θα τον πάρεις στην εκδοση για Sony (E-mount) οπότε δεν θα χρειάζεται αντάπτορας. Όταν τραβας φωτογραφίες σε τοπία κτλ....νιώθεις οτι θέλεις κάτι πιο ευρυγώνιο από τα 18mm. Επίσης μια αλλη τεχνική αν μιλαμε για κάτι στατικό για να διευρύνεις την οπτική σου είναι να τραβήξεις 4-5 μερικώς επικαλυπτόμενες φωτογραφίες και να τις ενώσεις σε ένα πανόραμα στον Η/Υ.

 

Επεξ/σία από Ionlab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ας πουμε ότι κάποιος εδώ μέσα πουλαει ένα φακό samyang θα αναφέρει ότι είναι e-mount; γιατί για καινούριο δεν αντέχει η τσέπη μου.. 

Για φακό καλύτερα τι θα μπορούσες να μου προτείνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και θα αναφέρει οποιος πουλάει φακους για ποιο σύστημα/καμερες είναι. Αυτό είναι αυτονόητο.

Εξήγησέ μου τι δυσκολίες αντιμετωπίζεις με τον υπάρχοντα φακό για να καταλάβω και να μπορέσω ίσως να σου προτείνω κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό τον φακό που έχω τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος απλά θα ήθελα ένα φακό που θα μου δίνει πιο λεπτομερεστατες φώτο σε τοπία-κτιρια και ίσως να μπορούσα να βγάλω καλύτερες βραδυνές συμπεριλαμβανομένου και αστέρια μαζί βουνά και περαιτέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ για αστροφωτογραφία είναι ότι πρέπει ο Samyang.

Ενδεχομένως να σου κάνει και ο Sigma 16mm f1.4 DC DN ο οποίος κυκλοφόρησε σχετικά πρόσφατα και είναι AF, αλλά θα είναι σίγουρα και ακριβότερος (450E)

To ευχάριστο με τους ευρυγώνιους όπως ο Samyang είναι ότι μπορείς να εστιάσεις τον φακό στην απόσταση των 3,6m (hyperfocal distance) και να μην ξανακουμπήσεις το δαχτυλίδι της εστίασης. Οτιδήποτε μετά τα 1.9m θα είναι επαρκώς εστιασμένο.

Επεξ/σία από Ionlab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αστροφωτογραφία θέλεις κατα βαση γρήγορο φακό (f < 2). Την ανάγκη σου αυτή μπορουν να καλύψουν και ο Samyang και ο Sigma. Ο πρώτος είναι manual ο δεύτερος είναι πιο γρήγορος και αυτόματος (ελεγχεται απο την καμερα) και πιο ακριβός.

Υπάρχει αλλος ενας φιλος που έχει ανοίξει το θέμα Αγορά φακού. Εκεί ενας συμφορουμίτης εχει ποσταρει αστροφωτογραφίες με τον samyang. Ο Sigma μόλις κυκλοφόρησε. Απο κει και περα αποφασιζεις εσυ τι τραβαει η τσεπη σου και ποιο εστιακο μηκος σου αρεσει (12 ή 16mm). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ έχω αρχίσει να καταλαβαίνω σιγά σιγά τι γίνεται με τους φακούς θα έχω στα υπόψιν τις αγγελίες εδώ και όταν παιχτούν τα χρήματα να δοκιμάσω Να αγοράσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...