Προς το περιεχόμενο

nikon d5500 ή nikon d5600 ; Φακος ;


andreas3439

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταφερατε να με βαλετε σε διλημμα..nikon d5600 ή pentax k 70.. πηγα λοιπον σε καταστημα και ειδα τα 2 μοντελα απο κοντα..η νικον 200 κατι γραμμαρια πιο ελαφρια με το χερι μου να καθεται λιγο καλυτερα στη λαβη.η pentax πιο στιβαρη στο χερι μου λιγο πιο σταθερη και νομιζω καλυτερο viewfield θα ελεγα.προβληματισμος παλι.

Επεξ/σία από andreas3439
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, andreas3439 είπε

Καταφερατε να με βαλετε σε διλημμα..nikon d5600 ή pentax k 70.. πηγα λοιπον σε καταστημα και ειδα τα 2 μοντελα απο κοντα..η νικον 200 κατι γραμμαρια πιο ελαφρια με το χερι μου να καθεται λιγο καλυτερα στη λαβη.η pentax πιο στιβαρη στο χερι μου λιγο πιο σταθερη θα ελεγα.προβληματισμος παλι.

Η διαφορά βάρους είναι κυρίως λόγω πρίσματος αντί για καθρέπτη που έχει η D5600. Το οποίο δίνει καλύτερη εικόνα και έχει μεγαλύτερη κάλυψη του κάδρου στο σκόπευτρο. Ότι κι αν πάρεις, πιστεύω δε θα μετανιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Η διαφορά βάρους είναι κυρίως λόγω πρίσματος αντί για καθρέπτη που έχει η D5600. Το οποίο δίνει καλύτερη εικόνα και έχει μεγαλύτερη κάλυψη του κάδρου στο σκόπευτρο. Ότι κι αν πάρεις, πιστεύω δε θα μετανιώσεις.

 

Σίγουρα στη φάση που είμαι ότι και να πάρω θα μου φανεί διαστημικό... την πορεία ήθελα να προλάβω για αυτό ήθελα να μαζέψω γνώμες και εμπειρίες. Χωρίς να δοκιμάσεις δεν ξέρεις τι μπορεί να σου ταιριάζει και τι  μπορεί να σου είναι χρήσιμο και αποδοτικό. Στη ουσία την πρώτη μου αγορά την βλέπω ως επένδυση και θα ήθελα να είναι όσο πιο ποιοτική γίνεται . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλεονέκτημα της nikon είναι ότι σε λίγες μέρες που θα φέρει στοκ πάλι το eglobalcentral.eu μπορείς να την πάρεις πολύ φθηνότερα.

Ενώ το kit k70 παίζει σε ίδια τιμή με την d7100 με τον 18-105vr  στα 800 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα καταστηματα καλαβρεντζος και παπαδακης στο κεντρο της Αθηνας;

το πρισμα με τον καθρεφτη εχουν τοση μεγαλη διαφορα;

 

Επεξ/σία από andreas3439
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas3439 είπε

ΜΙα τελευταία ερωτηση γιατί σας έχω πρηξει. φακο λετε 8-55 ή 18-140;

Ο 18-140 (27-210mm) ή 18-135mm στην Pentax, ειναι πιο all around travel φακος χωρις να ειναι πολυ μεγαλυτερος και χωρις να χανει ουσιαστικα σε ποιοτητα. Κοστιζει βεβαια παραπανω. Εαν χρειαζεσαι το zoom τοτε ειναι μια καλη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

47 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Ο 18-140 (27-210mm) ή 18-135mm στην Pentax, ειναι πιο all around travel φακος χωρις να ειναι πολυ μεγαλυτερος και χωρις να χανει ουσιαστικα σε ποιοτητα. Κοστιζει βεβαια παραπανω. Εαν χρειαζεσαι το zoom τοτε ειναι μια καλη επιλογη.

ευχαριστω!!μαλλον θα ναι η επιλογη μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο και μόνο για τη σταθεροποίηση που προσφέρει η Pentax αλλά και για το pixel shift, twin dial κτλ είναι πολύ καλύτερη επιλογή απο την D5x00. Και σωστό weathersealing....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ionlab είπε

Μονο και μόνο για τη σταθεροποίηση που προσφέρει η Pentax αλλά και για το pixel shift, twin dial κτλ είναι πολύ καλύτερη επιλογή απο την D5x00. Και σωστό weathersealing....

Αδερφε δεν εχω σκοπο να παω στο Αφγανισταν.χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, andreas3439 είπε

ΜΙα τελευταία ερωτηση γιατί σας έχω πρηξει. φακο λετε 8-55 ή 18-140;

Υπόψη μόνο πως ο φακός Pentax 18-135 WR μόνος του κοστίζει περίπου 500 ευρώ. Συνεπώς, είναι αρκετά μεγάλη έκπτωση η αγορά σώματος K-70 και φακού 18-135 μαζί τον οποίο ίσως δε μπορέσεις να αποκτήσεις σύντομα αν σου φανεί μικρό το εστιακό εύρος των 18-50 ή18-55.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...