Προς το περιεχόμενο

nikon d5500 ή nikon d5600 ; Φακος ;


andreas3439

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μειονέκτημα της pentax ότι δεν ... πουλάει το eglobalcentral !!!!

Τι σχεση έχει αυτό με τη φωτογραφία; Πως με βηθάει να επιλέξω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Μεταξύ Nikon D5600 και D5500 όπως είπε και ο φίλος, αν δεν έχεις λόγο να χρησιμοποιήσεις το ιδιότροπο (από ότι ακούω) ασύρματο σύστημα της D5600, προτίμησε το μοντέλο D5500. Αν θες να μάθεις φωτογραφία, ταπεινή μου γνώμη DSLR και όχι mirrorless, (και ειδικά SONY). Περισσότερες επιλογές σε φακούς που θα σου στοιχίσουν λιγότερο μελλοντικά. Εξαιρώ το σύστημα m43 αλλά και τη Fujifilm που είναι ειδική και πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Η Pentax είναι όντως ακριβότερη αγορά από την D5500 αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη η K-70 είναι διαμάντι που σε βάθος χρόνου θα σου στοιχίσει ίσως φτηνότερα. Μειονεκτήματα σε σχέση με Nikon D5500: Δεν έχει οθόνη αφής, η οθόνη της είναι οριακά μικρότερη (3 ίντσες έναντι 3.2 της D5500) και έχει μικρότερη διάρκεια μπαταρίας. Όμως: είναι weather sealed, υψηλότερο ISO, έχει πρίσμα αντί καθρέπτη, και το πολύ σημαντικό, έχει in body stabilization (όλα αυτά τα έχει και η "ταπεινή" K-50) πέραν των άλλων λειτουργιών που απορρέουν από τον κινούμενο αισθητήρα. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι θα γλιτώσεις αργότερα ένα σκασμό λεφτά επειδή πολύ απλά δε θα χρειαστείς φακούς με σταθεροποίηση. Και ειδικά στους φωτεινούς primes. Αν η ποιότητα εικόνας είναι για σένα πολύ βασικό κριτήριο, δε θα κάνεις λάθος με Pentax. Εκεί που δε θα συνιστούσα αυτές τις μηχανές είναι σε κάποιον που έχει μεγάλες απαιτήσεις από το σύστημα εστίασης (φωτογραφία ταχέως κινούμενων στόχων).

Ευχαριστώ . κατατοπιστικος .Η αλήθεια είναι πως ήμουν έτοιμος για d5600 αλλά ο φίλος όταν ανάφερε την pentax μου γυρίζει στο μυαλό αρκετά. τι να την κάνει άραγε την οθόνη αφής σε μία dslr κάποιος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreas3439 είπε

Ευχαριστώ . κατατοπιστικος .Η αλήθεια είναι πως ήμουν έτοιμος για d5600 αλλά ο φίλος όταν ανάφερε την pentax μου γυρίζει στο μυαλό αρκετά. τι να την κάνει άραγε την οθόνη αφής σε μία dslr κάποιος;;

Η οθονη αφης εχει μπει πια στο παιχνιδι για τα καλα ακομη και στα επαγγελματικα μοντελα. Ειναι απειρως πιο βολικο και αμεσο πχ να κανεις point το σημειο εστιασης απλα με ενα touch της οθονης και πραγματικα μου λειπει αυτη η ευκολια σε πολλες περιπτωσεις. Αχρηστο πχ σε τοπια αλλα ακομη και σε μη στημενα πορτρετα ειναι κατι εξεχως χρησιμο. Απο εκει και μετα εννοειται οτι ειναι μια πολυτελεια που μπορεις να ζησεις και χωρις αυτη αλλα παραμενει χρησιμη. Σε καποια μοντελα ειναι ενεργη ακομη και οταν εχεις το ματι στο viewfinder!

 

Οι Pentax μια χαρα μηχανες ειναι και το waterproof τους πολυ χρησιμο για εμενα αλλα εαν δεν φτιαξουν την ταχυτητα του AF τους ειναι ακριβες για τα δικα μου θελω.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, andreas3439 είπε

://cameradecision.com/compare/Nikon-D5600-vs-Pentax-K-70 ..να το λαβω υποψιν;;

Εν το βλεπω αλλα δεν λεει κατι σοβαρο.

Ξεκαθαρα η Κ-70 ειναι μια κατηγορια καλυτερη καμερα σε ολα εκτος απο το AF οπου εχει καλα αποτελεσματα μονο με τον  55-300 PLM κατι που σε συνδιασμο με τον καλο αισθητηρα προσθετει ποντους σε action shooting αλλα περιοριζει αρκετα ομως απο την αλλη σε φακους. Το AF με τον κιτ (ή και αλλους) ειναι μετριο αλλα αυτο συνηθως δεν ενοχλει (πχ σε τοπια ή στημενα πορτρετα).

 

Την τιμή της την βλεπω καπως υψηλή βεβαια οποτε εξαρταται απο εσενα τι θελεις να επιλεξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εν το βλεπω αλλα δεν λεει κατι σοβαρο.

Ξεκαθαρα η Κ-70 ειναι μια κατηγορια καλυτερη καμερα σε ολα εκτος απο το AF οπου εχει καλα αποτελεσματα μονο με τον  55-300 PLM κατι που σε συνδιασμο με τον καλο αισθητηρα προσθετει ποντους σε action shooting αλλα περιοριζει αρκετα ομως απο την αλλη σε φακους. Το AF με τον κιτ (ή και αλλους) ειναι μετριο αλλα αυτο συνηθως δεν ενοχλει (πχ σε τοπια ή στημενα πορτρετα).

Την τιμή της την βλεπω καπως υψηλή βεβαια οποτε εξαρταται απο εσενα τι θελεις να επιλεξεις.

Ναι καταλαβαινω..αυτο με τη στσθεροποιηση και τον καθαρισμο συν καποιων αλλων λεπτομεριων μου κινησαν το ενδιαφερον..βεβαια για μενα τον αρχαριο παοζουν ρολο αυτα; ή μηπως θα με βοηθησουν στο μελλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreas3439 είπε

Ναι καταλαβαινω..αυτο με τη στσθεροποιηση και τον καθαρισμο συν καποιων αλλων λεπτομεριων μου κινησαν το ενδιαφερον..βεβαια για μενα τον αρχαριο παοζουν ρολο αυτα; ή μηπως θα με βοηθησουν στο μελλον;

Με την Pentax εχεις ενα καλυτερο μοντελο στα χερια σου. Οποτε η αναγκη για αναβαθμιση ειτε θα ερθει αργα ειτε δεν θα ερθει ποτε. Με την D5500 εχεις λιγοτερα φυσικα. Και μια D3400 θα σου ειναι υπερεπαρκης για παρα πολυ καιρο (ισως και για παντα εαν δεν ασχοληθεις βαθεια με την φωτογραφια).

 

Προσωπικα δεν προτεινω DSLR και μαλιστα σε τετοια ποσα για καποιον που μολις μπαινει στο θεμα φωτο. Ο ογκος τους ειναι αποτρεπτικος για να τις εχεις μαζι εκτος κι αν προγραμματισεις εξορμηση για φωτογραφηση και αυτο τεινει να κανει τον κοσμο να τις ξεχνα στην ντουλαπα του και να παρατα εν μερη την φωτογραφια γενικως. Οι mirrorless αυτη την στιγμη ειναι πιο σωστη επιλογη για την πλειονοτητα με τις DSLR να επιλεγονται απο πιο συνειδητοποιημενους φωτογραφους που ξερουν τι θελουν και γιατι.

 

Γνωμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Με την Pentax εχεις ενα καλυτερο μοντελο στα χερια σου. Οποτε η αναγκη για αναβαθμιση ειτε θα ερθει αργα ειτε δεν θα ερθει ποτε. Με την D5500 εχεις λιγοτερα φυσικα. Και μια D3400 θα σου ειναι υπερεπαρκης για παρα πολυ καιρο (ισως και για παντα εαν δεν ασχοληθεις βαθεια με την φωτογραφια).

Προσωπικα δεν προτεινω DSLR και μαλιστα σε τετοια ποσα για καποιον που μολις μπαινει στο θεμα φωτο. Ο ογκος τους ειναι αποτρεπτικος για να τις εχεις μαζι εκτος κι αν προγραμματισεις εξορμηση για φωτογραφηση και αυτο τεινει να κανει τον κοσμο να τις ξεχνα στην ντουλαπα του και να παρατα εν μερη την φωτογραφια γενικως. Οι mirrorless αυτη την στιγμη ειναι πιο σωστη επιλογη για την πλειονοτητα με τις DSLR να επιλεγονται απο πιο συνειδητοποιημενους φωτογραφους που ξερουν τι θελουν και γιατι.

Γνωμη μου

Εχω διαβασει για αυτο που λες..πονταρω στην ορεξη μου και το ενδιαφερον μου..ελπιζω να ναι αρκετο.ειναι μεγαλη κατηγορια η φωτο..ευχαριστω  κι εσενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, andreas3439 είπε

Εχω διαβασει για αυτο που λες..πονταρω στην ορεξη μου και το ενδιαφερον μου..ελπιζω να ναι αρκετο.ειναι μεγαλη κατηγορια η φωτο..ευχαριστω  κι εσενα...

Εγώ έχω παίξει με Nikon D7500 και Nikon D810, αλλά μετά που έπαιξα με την Pentax K-1 φίλου μου (μάλιστα φρόντισα και διάβασα αναλυτικά και το manual πρώτα), δε μπορώ να κοιμηθώ καλά τα βράδυα! :P.

Η Pentax δεν έχει λίγους φακούς, θα βρεις μεγάλη ποικιλία. Η δε προς τα πίσω συμβατότητά της είναι εντυπωσιακή. Επίσης, σχεδόν όλοι οι κιτ φακοί είναι κι αυτοί weather sealed (όχι μόνο το σώμα) και η Pentax κάνει σαφές ποιός είναι τι: τους ονομάζει WR. Με τη Nikon δεν έχω δει ανάλογο συμβολισμό (με το λίγο ψάξιμο που έκανα) και οι απόψεις για το αν ένας φακός είναι ή δεν είναι weather sealed αναλύονται σε.. forums!

Η τεχνολογία sensor shift που έχει σε όλα τα μοντέλα της (και η οποία μοιάζει εξωγήινη για εμάς τους "άτυχους" κατόχους Nikon / Canon κλπ) δε βοηθά μόνο στη σταθεροποίηση εικόνας αλλά και στη βελτίωση ποιότητας στα στατικά θέματα (pixel shift, γι' αυτό άλλωστε θεωρείται ότι σε φωτογραφία τοπίου οι Pentax διαπρέπουν), στη διόρθωση κλίσης ορίζοντα (αυτό διορθώνεται και με επεξεργασία RAW αλλά με τίμημα τη μείωση του ορατού πλαισίου) και, εάν δεν κάνω λάθος σε λειτουργίες όπως το astrotracer που έχουν κάποια μοντέλα.

Αν καταλήξεις σε Pentax απλώς, άλλαξε το προεπιλεγμένο sharpening σε fine ή extra fine, γιατί η προεπιλεγμένη λειτουργία δημιουργίας JPΕG σε κάποια μοντέλα βελτιώνεται δραματικά με αυτό τον τρόπο. Επίσης, τα προεπιλεγμένα χρώματά της (αν κρίνω από αυτά της K-1) είναι κάπως θερμότερα σε σχέση με τα πιο ψυχρά της Nikon αλλά έχει πολλές επιλογές χρωματικών προφίλ, για κάθε γούστο.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Εγώ έχω παίξει με Nikon D7500 και Nikon D810, αλλά μετά που έπαιξα με την Pentax K-1 φίλου μου (μάλιστα φρόντισα και διάβασα αναλυτικά και το manual πρώτα), δε μπορώ να κοιμηθώ καλά τα βράδυα! :P.

Η Pentax δεν έχει λίγους φακούς, θα βρεις μεγάλη ποικιλία. Η δε προς τα πίσω συμβατότητά της είναι εντυπωσιακή. Επίσης, σχεδόν όλοι οι κιτ φακοί είναι κι αυτοί weather sealed (όχι μόνο το σώμα) και η Pentax κάνει σαφές ποιός είναι τι: τους ονομάζει WR. Με τη Nikon δεν έχω δει ανάλογο συμβολισμό (με το λίγο ψάξιμο που έκανα) και οι απόψεις για το αν ένας φακός είναι ή δεν είναι weather sealed αναλύονται σε.. forums!

Η τεχνολογία sensor shift που έχει σε όλα τα μοντέλα της (και η οποία μοιάζει εξωγήινη για εμάς τους "άτυχους" κατόχους Nikon / Canon κλπ) δε βοηθά μόνο στη σταθεροποίηση εικόνας αλλά και στη βελτίωση ποιότητας στα στατικά θέματα (pixel shift, γι' αυτό άλλωστε θεωρείται ότι σε φωτογραφία τοπίου οι Pentax διαπρέπουν), στη διόρθωση κλίσης ορίζοντα (αυτό διορθώνεται και με επεξεργασία RAW αλλά με τίμημα τη μείωση του ορατού πλαισίου) και, εάν δεν κάνω λάθος σε λειτουργίες όπως το astrotracer που έχουν κάποια μοντέλα.

Αν καταλήξεις σε Pentax απλώς, άλλαξε το προεπιλεγμένο sharpening σε fine ή extra fine, γιατί η προεπιλεγμένη λειτουργία δημιουργίας JPΕG σε κάποια μοντέλα βελτιώνεται δραματικά με αυτό τον τρόπο. Επίσης, τα προεπιλεγμένα χρώματά της (αν κρίνω από αυτά της K-1) είναι κάπως θερμότερα σε σχέση με τα πιο ψυχρά της Nikon αλλά έχει πολλές επιλογές χρωματικών προφίλ, για κάθε γούστο.

 

Αναλυτικότατη η εμπειρία σου... Γνώμη ενός που παιζει σε αλλού.. αλλά παίζεις και σε άλλη κατηγορία μηχανών..δλδ η κ-70 της pentax θα είναι τόσο εντυπωσιακή όσο περιγράφεις την κ-1..και γιατί δεν αλλάζεις στρατόπεδο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, andreas3439 είπε

Τι σχεση έχει αυτό με τη φωτογραφία; Πως με βηθάει να επιλέξω;;

Ψωνίζεις σε πολύ καλύτερη τιμή από το συγκεκριμένο ! Την d3400 με τον kit 18-55vr , με χαμηλότερη τιμή στο σκρουτζ 450 ευρώ, από εκεί την παίρνεις 350 . Αυτές τις μέρες, δεν έχει στοκ σε nikon , προφανώς επειδή ξεστόκαραν λόγω χριστουγέννων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ψωνίζεις σε πολύ καλύτερη τιμή από το συγκεκριμένο ! Την d3400 με τον kit 18-55vr , με χαμηλότερη τιμή στο σκρουτζ 450 ευρώ, από εκεί την παίρνεις 350 . Αυτές τις μέρες, δεν έχει στοκ σε nikon , προφανώς επειδή ξεστόκαραν λόγω χριστουγέννων .

κατάλαβα στην πορεία τι εννοούσες...ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, andreas3439 είπε

Αναλυτικότατη η εμπειρία σου... Γνώμη ενός που παιζει σε αλλού.. αλλά παίζεις και σε άλλη κατηγορία μηχανών..δλδ η κ-70 της pentax θα είναι τόσο εντυπωσιακή όσο περιγράφεις την κ-1..και γιατί δεν αλλάζεις στρατόπεδο;;;

Σωστές ερωτήσεις!

Εδώ ισχύει το "στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα". Την εποχή που εγώ αγόρασα DSLR πρώτη φορά, ήμουν τόσο άσχετος που λίγο πριν το ψάξω, δεν είχα συνειδητοποιήσει καλά καλά ότι μιλάμε για μηχανές με εναλλάξιμους φακούς. Και απορούσα που στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους δεν ανέφεραν το zoom :D. Σκέψου ότι πάρα λίγο να πάρω μια bridge της Olympus (SP100EE) με τα ίδια περίπου λεφτά νομίζοντας ότι είναι πάνω κάτω τα ίδια. Είχα ακούσει την Pentax αλλά μου μπήκε τόσο ξαφνικά η ιδέα να πάρω κάτι που να ξεφεύγει από τις compact (που αγαπούσα σαν κατηγορία πολύ είναι η αλήθεια) που δεν ήξερα ούτε ότι οι μηχανές αυτές που εξέταζα μεταξύ τους δεν είχαν καμιά σχέση από πλευράς αισθητήρα. Στο δε περιβάλλον μου δεν υπήρχε ούτε ένας άνθρωπος που να έχει  έστω στοιχειώδη σχέση με τη φωτογραφία. Έκτοτε πήρα μερικούς φακούς. Αλλά όταν είδα π.χ. ότι ακόμα και γρήγοροι φακοί με διαφράγματα f1.8 βγάζουν κουνημένες φωτό, τότε άρχισα να ψάχνω περισσότερο, αγόρασα βιβλία, κλπ χωρίς καμιά συμβουλή από κανέναν. Και συνειδητοποίησα ότι μάλλον ήμουν σε λάθος στρατόπεδο.

Αργότερα ανακάλυψα τις mirrorless που είναι πλέον η αγαπημένη μου κατηγορία (λόγω μεγέθους κατά κύριο λόγο. Οι compact καταβολές μου δεν ξεχνούνται εύκολα!). Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι DSLR είναι μεγάλος δάσκαλος.

Από την K-70 δεν έχω ίδια πείρα. Γνωστοί μου έχουν τις K-50 και K-1 και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Έχω διαβάσει αρκετά πάντως για την μηχανή αυτή, παρακολουθώ την αγορά και ξέρω ότι στην τιμή αυτή (όχι μόνο αυτή αλλά και η Κ-50) συνδυάζει χαρακτηριστικά που απλά δεν υπάρχουν αλλού. Και σε βάθος χρόνου, σε γλιτώνει και από χρήματα διότι δε χρειάζεσαι τη σταθεροποίηση που ως γνωστόν ανεβάζει πολύ την τιμή στους φακούς. Βέβαια η σταθεροποίηση στο σώμα έναντι της σταθεροποίησης στο φακό δε δουλεύουν ακριβώς το ίδιο (μεγάλη συζήτηση αυτή) αλλά παρόλα αυτά έχεις τη δυνατότητα να πάρεις και σταθεροποιημένους φακούς αν θέλεις. Ένα πράγμα πάντως εξαιτίας του οποίου ακόμα και τώρα κοιτάζω διστακτικά τις Pentax είναι η διάρκεια μπαταρίας. Μη φανταστείς τίποτα τραγικό: Είναι μεγαλύτερη κατά μέσο όρο από αυτή που έχουν πανάκριβες mirrorless π.χ. η Pentax Κ-70 έχει 410 shots κατά CIPA έναντι 290 shots της Sony A7R mark II διαφορά που ειναι ακόμα μεγαλύτερη σε πραγματικές συνθήκες αν σκεφτείς ότι η a7R δεν έχει build in flash όπως η Κ-70 πράγμα που επηρεάζει πολύ το σκορ CIPA δεδομένου ότι οι μισές λήψεις γίνονται με flash. Απλά παραμένει κάτω του μέσου όρου της κατηγορίας και με αυτό έχω ένα κόλλημα, μάλλον περισσότερο ψυχολογικό παρά πρακτικό.

 

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Η οθονη αφης εχει μπει πια στο παιχνιδι για τα καλα ακομη και στα επαγγελματικα μοντελα. Ειναι απειρως πιο βολικο και αμεσο πχ να κανεις point το σημειο εστιασης απλα με ενα touch της οθονης και πραγματικα μου λειπει αυτη η ευκολια σε πολλες περιπτωσεις. Αχρηστο πχ σε τοπια αλλα ακομη και σε μη στημενα πορτρετα ειναι κατι εξεχως χρησιμο. Απο εκει και μετα εννοειται οτι ειναι μια πολυτελεια που μπορεις να ζησεις και χωρις αυτη αλλα παραμενει χρησιμη. Σε καποια μοντελα ειναι ενεργη ακομη και οταν εχεις το ματι στο viewfinder!

Οι Pentax μια χαρα μηχανες ειναι και το waterproof τους πολυ χρησιμο για εμενα αλλα εαν δεν φτιαξουν την ταχυτητα του AF τους ειναι ακριβες για τα δικα μου θελω.

καλό το touch focus αλλα έχει χρησιμότητα σε mirrorless εστιάζοντας απο το Liveview σε dslr μν ξεχνάς οτι ακυρώνεις το phase detection και δουλευει και αρκετά ποιο αργά η μηχανή..

 

Γενικά αν έχει σκοπό κάποιος να δουλέυει απο viewfinder πραγματικα δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει dslr

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, hayas88 είπε

καλό το touch focus αλλα έχει χρησιμότητα σε mirrorless εστιάζοντας απο το Liveview σε dslr μν ξεχνάς οτι ακυρώνεις το phase detection και δουλευει και αρκετά ποιο αργά η μηχανή..

Γενικά αν έχει σκοπό κάποιος να δουλέυει απο viewfinder πραγματικα δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει dslr

Δηλαδη προτιμας d5600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...