Προς το περιεχόμενο

nikon d5500 ή nikon d5600 ; Φακος ;


andreas3439

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολόφρεσκος στο χώρο με μηδενικές γνώσεις πάνω στη φωτογραφία. Μετά από θεωρητικό ψάξιμο κατέληξα ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα nikon d5500 kai nikon d5600. Ακόμα και αυτό με αμφιβολία. Οπότε θα ήθελε απεγνωσμένα τη γνώμη σας. Έχοντας ως σκοπό βέβαια την παρακολούθηση μαθημάτων. Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολύ παρόμοια μοντέλα αν δεν σε νοιάζει το nfc που γτ να σε νοιάζει κιόλας πάρε την φθηνότερη 5500 ,  έχεις κοιτάξει καθόλου για Mirrorless κάμερες πχ sony a6000 ;

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι πως δεν με πολυ νοιάζει το nfc . Ναι , έχω κοιτάξει αλλά όπως το σκέφτομαι στο μέλλον δεδομένου της εξέλιξης που θα ήθελα ,ερασιτεχνικά  , νομίζω η dslr θα με εξυπηρετήσει καλύτερα . καταλαβαίνω είναι τελείως υποκειμενικό θέμα αλλά όσο να ναι τεχνολογικά τουλάχιστον μια κατεύθυνση μπορεί να δοθεί.έτσι νομίζω(απόγνωση). Έψαξα και διάβασα κριτικές και γνώμες αρκετό καιρό και πλέον θέλω να κατασταλάξω κάπου.Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα  αλλά με ανοιχτό αυτί για κάθε άποψη και γνώμη !!

Επεξ/σία από andreas3439
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θέλεις dslr ρίξε μια ματιά και στην Pentax k70 τιμή skroutz 700 μαζί με φακό 18-55 αδιάβροχό. είναι πολύ ποιο ποιοτικό σώμα με διαφορές σε κύρια σημεία πχ pentaprism vs pentamirror της νίκον κλπ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hayas88 είπε

αμα θέλεις dslr ρίξε μια ματιά και στην Pentax k70 τιμή skroutz 700 μαζί με φακό 18-55 αδιάβροχό. είναι πολύ ποιο ποιοτικό σώμα με διαφορές σε κύρια σημεία πχ pentaprism vs pentamirror της νίκον κλπ.... 

Πολύ καλή μου φαίνεται αλλά διάβαζα πως κινείται σε υψηλές τιμές γενικά σε φακούς ας πούμε απ ότι οι άλλες εταιρείες..απ ότι κατάλαβα δεν πολύ γουστάρεις νικον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις το πλεονέκτημα στα μεταχειρισμένα σε νίκον. σε τιμές κλπ στα ίδια παίζουν βγάζει φακούς και tamron sigma samyang οπότε δεν έχεις θέμα.. Ναι η αλήθεια ειναι οτι δεν γουστάρω νικον σε entry level Μοντέλα γτ υστερούν σε πολλά πράγματα ( δεν είναι συμβατοι με παλιούς φακούς ούτε φωτομετρούν φαντάσου έχουν φθηνιάρικα σώματα κ.α) αμα κοιτάς απο 7100 και πάνω μια χαρά εινια και η νίκον αλλα στα entry ρίχνουν περισσότερο το βάρος στο μαρκετινγ παρά στο να δώσουν κάτι ποιοτικο στον καταναλωτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hayas88 είπε

έχεις το πλεονέκτημα στα μεταχειρισμένα σε νίκον. σε τιμές κλπ στα ίδια παίζουν βγάζει φακούς και tamron sigma samyang οπότε δεν έχεις θέμα.. Ναι η αλήθεια ειναι οτι δεν γουστάρω νικον σε entry level Μοντέλα γτ υστερούν σε πολλά πράγματα ( δεν είναι συμβατοι με παλιούς φακούς ούτε φωτομετρούν φαντάσου έχουν φθηνιάρικα σώματα κ.α) αμα κοιτάς απο 7100 και πάνω μια χαρά εινια και η νίκον αλλα στα entry ρίχνουν περισσότερο το βάρος στο μαρκετινγ παρά στο να δώσουν κάτι ποιοτικο στον καταναλωτή 

Δεκτό.Έχει λογική η σκέψη σου..με ψιλομπέρδεψες λιγάκι αλλά ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλά ψάξέ το λίγο παραπάνω θα δείς οτι τα πράγματα που προσφέρει η νικον δεν έχουν σχέση με την φωτογραφία καθε αυτή wifi nfc κλπ , καλύερα να δώσεις σημασία σε ποιοτηκότερο σώμα prisma kai 100% κάλυψη στο viewfinder διπλή ροδέλα χειρισμού  συμβατότητα με φακούς..κλπ στα οποια υστερει αρκετά η νικον 

Επεξ/σία από hayas88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hayas88 είπε

απλά ψάξέ το λίγο παραπάνω θα δείς οτι τα πράγματα που προσφέρει η νικον δεν έχουν σχέση με την φωτογραφία καθε αυτή wifi nfc κλπ , καλύερα να δώσεις σημασία σε ποιοτηκότερο σώμα prisma kai 100% κάλυψη στο viewfinder διπλή ροδέλα χειρισμού  συμβατότητα με φακούς..κλπ στα οποια υστερει αρκετά η νικον 

Συμφωνώ μαζί σου..¨Όμως ως αρχάριος και ερασιτέχνης πως μπορώ να επενδύσω σε  ένα επαγγελματικό σώμα;;Στο λέω γιατί δεν συμπαθείς την new entry κατηγορία. Σκέψου ήδη έχω ανεβάσει την τιμή αγοράς.θα μου πείς εσύ τότε να πάρω οποία μου αρέσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσων δεν μπορείς να δώσεις τα λεφτά να πάρεις επαγγελματικό σώμα nikon και δεν θέλεις mirrorless ( που πιστευω οτι ειναι η καλύτερη επιλογή για αρχάριο) αυτό που σου πρότεινα εινια να ξεφύγεις απο τις επιλογές της Nikon και να δείς για μοντέλα της Pentax k70 k50 τα οποια εινια ναι μέν entry level αλλα δεν έχουν καμία σχέση με τα entry level Nikon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hayas88 είπε

εφόσων δεν μπορείς να δώσεις τα λεφτά να πάρεις επαγγελματικό σώμα nikon και δεν θέλεις mirrorless ( που πιστευω οτι ειναι η καλύτερη επιλογή για αρχάριο) αυτό που σου πρότεινα εινια να ξεφύγεις απο τις επιλογές της Nikon και να δείς για μοντέλα της Pentax k70 k50 τα οποια εινια ναι μέν entry level αλλα δεν έχουν καμία σχέση με τα entry level Nikon

εν ολίγοις μου λες  ,τουλάχιστον σε αυτή την κατηγορία , φωτογραφικά το αποτέλεσμα είναι καλύτερο στην pentax. κατάλαβα.ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φωτογραφικό αποτέλεσμα οτι και να πάρεις δεν νομίζω να δείς διαφορά με κάμερα της τελευταίας 5ετίας πλέον εινια όλες σε πλύ καλά επίπεδα. Απλά σαν σώμα στην ίδια χρηματική κατηγορία η πεντάξ όσο αφορά τους παραγώντες που έχουν να κάνει με την φωτογραφία σαν τεχνική είναι κλάσης ανώτερη. Το οτι έχει καλύτερο σκόπευτρο πχ δεν θα επιρρεάσει την αποτύπωση της εικόνας, αλλα όταν θα σε βοηθήσει στο να επικεντρωθείς καλύτερα εσύ στο τι θα τραβήξεις, αντίστοιχα και οι ροδέλες κλπ είνια στην ίδια λογική. και το κερασάκι στην τούρτα ειναι οτι αγοράζεις και ένα water resistance σώμα στιβαρό και ποιοτικό γενικά.

προφανώς αμα εσένα σου έχει κάνει κλικ η νίκον για αισθητικούς λόγους η απλά επιδει είναι νικον σίγουρα θα πάρεις και με αυτή πολύ καλα αποτελέσματα αλλα αφου μπένεις στην διαδικασία να ρωτήσεις ρίξε μια ματιά και στις pentax νομίζω παίζουν και στα μεγάλα μαγαζία δείγματα μπορέις να πάς να παίξεις και να δείς και στο χέρι σου την διαφορά της ποιότητας ( μιλαμε για ποιότητα κατασκευής και οχι αποτέλεσμα φωτογραφίας)

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hayas88 είπε

φωτογραφικό αποτέλεσμα οτι και να πάρεις δεν νομίζω να δείς διαφορά με κάμερα της τελευταίας 5ετίας πλέον εινια όλες σε πλύ καλά επίπεδα. Απλά σαν σώμα στην ίδια χρηματική κατηγορία η πεντάξ όσο αφορά τους παραγώντες που έχουν να κάνει με την φωτογραφία σαν τεχνική είναι κλάσης ανώτερη. Το οτι έχει καλύτερο σκόπευτρο πχ δεν θα επιρρεάσει την αποτύπωση της εικόνας, αλλα όταν θα σε βοηθήσει στο να επικεντρωθείς καλύτερα εσύ στο τι θα τραβήξεις, αντίστοιχα και οι ροδέλες κλπ είνια στην ίδια λογική. και το κερασάκι στην τούρτα ειναι οτι αγοράζεις και ένα water resistance σώμα στιβαρό και ποιοτικό γενικά

οκ . κατανοητό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταξύ Nikon D5600 και D5500 όπως είπε και ο φίλος, αν δεν έχεις λόγο να χρησιμοποιήσεις το ιδιότροπο (από ότι ακούω) ασύρματο σύστημα της D5600, προτίμησε το μοντέλο D5500. Αν θες να μάθεις φωτογραφία, ταπεινή μου γνώμη DSLR και όχι mirrorless, (και ειδικά SONY). Περισσότερες επιλογές σε φακούς που θα σου στοιχίσουν λιγότερο μελλοντικά. Εξαιρώ το σύστημα m43 αλλά και τη Fujifilm που είναι ειδική και πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση.
Η Pentax είναι όντως ακριβότερη αγορά από την D5500 αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη η K-70 είναι διαμάντι που σε βάθος χρόνου θα σου στοιχίσει ίσως φτηνότερα. Μειονεκτήματα σε σχέση με Nikon D5500: Δεν έχει οθόνη αφής, η οθόνη της είναι οριακά μικρότερη (3 ίντσες έναντι 3.2 της D5500) και έχει μικρότερη διάρκεια μπαταρίας. Όμως: είναι weather sealed, υψηλότερο ISO, έχει πρίσμα αντί καθρέπτη, και το πολύ σημαντικό, έχει in body stabilization (όλα αυτά τα έχει και η "ταπεινή" K-50) πέραν των άλλων λειτουργιών που απορρέουν από τον κινούμενο αισθητήρα. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι θα γλιτώσεις αργότερα ένα σκασμό λεφτά επειδή πολύ απλά δε θα χρειαστείς φακούς με σταθεροποίηση. Και ειδικά στους φωτεινούς primes. Αν η ποιότητα εικόνας είναι για σένα πολύ βασικό κριτήριο, δε θα κάνεις λάθος με Pentax. Εκεί που δε θα συνιστούσα αυτές τις μηχανές είναι σε κάποιον που έχει μεγάλες απαιτήσεις από το σύστημα εστίασης (φωτογραφία ταχέως κινούμενων στόχων).

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...