Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ανακοίνωσε επίσημα το κορυφαίο Exynos 9810 SoC που θα βρίσκεται στα Galaxy S9 και S9+


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Αλλοι παλι γουσταρουν αμεση αποκριση και ειναι διατεθειμενοι να δουλευουν σε πιο μινιμαλ στοκ ή custom UI ειναι αυτο που τους εξιταρει να βλεπουν σε ενα κινητο.

Ενω γενικα συμφωνω ετσι οπως πας να το θεσεις περι επιλογων και αναγκων στο παραπανω εισαι λαθος.

Ο λογος που ο κοσμος γουσταρει(οπως το λες και εσυ)το stock android(ή συσκευες με σχεδον stock android)περαν της αμεσοτητας(που δεν ειναι εν μερη αυτονοητο να το θελει ο καθενας αν εχει πληρωσει ενα μεγαλο ποσο για κινητο?)αλλα και γενικα το android ειναι γιατι σε αντιθεση με το Ios μπορεις να το φερεις στα μετρα σου οπως θελεις.

Σε stock android συσκευες συγκεκριμενα εχεις μεσα τις ελαχιστες δυνατες(και απαραιτητες εν μερη)εφαρμογες που χρειαζεται το κινητο και απο εκει και περα περνας οποιες εσυ θελεις μεσα στην συσκευη.

Και παραπανω χωρος λοιπον για το κινητο μενει ελευθερος(οπως και λιγοτερες ενημερωσεις εφαρμογων)

λιγοτερο bloatware(ειδικα σε περιπτωσεις οπως samsung και LG με τις δικες τους ξεχωριστες εφαρμογες που δεν μπορεις καν να σβησεις χωρις πειραγμα).Δεν θελω καν να φανταστω τι θα γινεται με αυτους που αγοραζουν απο παροχους οι οποιοι βαζουν μεσα στις συσκευες και δικες τους εφαρμογες

πιο ευκολο για την εταιρεια να σου δωσει την επομενη αναβαθμιση του android

και καλυτερη συμπεριφορα του κινητου σε βαθος χρονου.

 

Φυσικα συμφωνω απολυτα οτι αν καποιου του αρεσει και θελει το UI της samsung για τις απειρες επιλογες του τοτε καλα κανει(και δικαιωμα του κιολας)που αγοραζει Samsung.Αλλα οχι οτι δεν εχει και τα κακα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω σου μιλαω οχι για εφαρμογες αλλα για το ολο UI.. Αν δεν θελω bloatware ξερω τι πρεπει να κανω δεν μου κανει κανενα κινητο της αγορας περασα και απο αυτο το σταδιο αλλαζοντας 352 ρομ σε ενα μηνα..

Μου αρεσει το πλαινο πανελ για contacts/apps, το smart select με τα features του, το πως καποιες μεγαλες εφαρμογες εχουν εξειδικευμενα options που τις κανουν πιο ευχρηστες και γενικα η ολη εμπειρια.. Ειμαι υπερ του να εχεις ενα πλουσιο UI και με καλυπτει απολυτα το touchwiz οπως ειναι τωρα. Αλλιως οπως ειπα ηξερα τι πρεπει να κανω.. Την εχω δει και απο την καλη και την αλλη μερια.. ;)

 

Αλλωστε πλεον εχεις την δυνατοτητα να βγαλεις πολλα galaxy apps που παλιοτερα ερχοντουσαν κατευθειαν και δεν εβγαιναν οπως λες.. Δες το λιγο εχει αλλαξει ;)

 

Επισης να προσθεσω οτι για εμενα μεχρι το καλοκαιρι που αλλαξα παλι σε s8+ δεν υπηρχε αλλη επιλογη κινητου καθοτι μετα απο ενα περασμα απο iphone 7plus 128gb συνειδητοποιησα οτι δεν μπορω χωρις τις amoled οθονες που τις ειχα συνηθισει χρονια. 

Οποτε οταν αγορασα μονο σε S8+ μπορουσα να παω παλι με την infinity οθοναρα του.. Ο αδελφος μου εχει oneplus plus 5 ξερω πολυ καλα πως ειναι το κινητο και περασε και xiaomi mi6 απο τα χερια μου. 

Απο του χρονου τωρα που αρχισαν και βαζουν oled σχεδον ολες οι ναυαρχιδες το ξαναβλεπουμε.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekfox1 είπε

Δεν το εγραψα για να κάνουμε σύγκριση ποιος είπε τι, περισσότερο χιουμοριστικό ήταν το μήνυμα μου..

Που κολλάει πάλι η Apple σε αυτή την είδηση; Μην γίνει και αυτό το θέμα vs πάλι έλεος..

Ούτε versus ούτε τίποτα, αυτόματα θα γίνει η σύγκριση με τον ως τώρα πρώτο στον τομέα επεξεργαστή και το ανέφερα επιπρόσθετα διότι όταν βγαίνεις σαν εταιρία και λες "ο επεξεργαστής είναι 2 χρόνια μπροστά"  είναι κοροϊδία προς τους καταναλωτές. Γενικά το κάνουν όλοι άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο, όσο για την καταναλωτική στάση που θεωρώ σωστή την αναφέρω πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

S7 που το εδωσα για(απο android μερια) oneplus.Δεν χρειαζεται να σου περιγραψω νομιζω τις διαφορες στην εμπειρια χρησης.

Μαλλον αλλοι εχετε καιρο να πιασετε αλλη συσκευη περαν των Samsung και σας κανουν εντυπωση αυτα που γραφονται.Δηλαδη το γεγονος οτι η Samsung εχει διπλες εφαρμογες(της google αλλα και ξεχωριστες δικες της)ειναι οτι το καλυτερο?

Δεν μιλαω για θεμα lag οπως το γνωριζουμε απο τις παλιοτερες συσκευες(βεβαια το stutter πηγαινε συννεφο)αλλα περισσοτερο οι σαβουρο εφαρμογες που ειχε μεσα(κυριως οι διπλες της samsung)που δεν μπορεις να σβησεις κιολας(και στην LG που δοκιμασα τα ιδια χαλια αν και λιγοτερες).

Καταρχήν πως γίνεται όλοι να αποφάσισαν να μεταβούν σε pure android έχοντας s7/edge? Δεν είχατε διαβάσει τόσα χρόνια πόσο laggy είναι τα galaxy? Γιατί πήρες s7?

Για τον απλό λόγο ότι είναι ένα εξαιρετικό κινητό με περισσότερες δυνατότητες από ένα pure android(χωρίς root)  και συμβαίνει αυτό γιατί απλά δεν είναι pure αλλά custom. 

Με τις τελευταίες εκδόσεις πλέον οι παραπανισιες εφαρμογές περνούν  σε κατάσταση hibernate οπότε είναι σαν να μην υπάρχουν αν δεν τις ανοίγεις. Επίσης με μία εφαρμογή τύπου package disabler μπορείς να τις εξαφανίσεις χωρίς να rootαρεις το galaxy σου. 

Δεν είμαι κατά του pure android που θεωρώ εξαιρετικό, απλά θεωρώ πλέον ότι το touchwiz είναι σε πολύ καλό δρόμο και μπορείς με αυτό να έχεις μια πολύ καλή εμπειρία android σε σχέση με το παλιό touchwiz. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Geo4ever είπε

Ούτε versus ούτε τίποτα, αυτόματα θα γίνει η σύγκριση με τον ως τώρα πρώτο στον τομέα επεξεργαστή και το ανέφερα επιπρόσθετα διότι όταν βγαίνεις σαν εταιρία και λες "ο επεξεργαστής είναι 2 χρόνια μπροστά"  είναι κοροϊδία προς τους καταναλωτές. Γενικά το κάνουν όλοι άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο, όσο για την καταναλωτική στάση που θεωρώ σωστή την αναφέρω πιο πάνω.

Από άποψη ταχύτητας είναι νωρίς να ξέρουμε αν ο νέος exynos πιάνει τις ταχύτητες που πιάνει ο Α11 στα benchmarks, αλλά λαμβάνοντας υπόψιν πόσο παραπάνω ταχύτητα πιάνει ο Α11 από τον τωρινό exynos(και snapdragon) αμφιβάλλω αν θα τον φτάσει. Και ο Α11 έχει ήδη NPU(Neural Processing Unit), οπότε δεν καταλαβαίνω που λέει ψέματα η apple εδω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2018 στις 5:18 ΜΜ, vagdesign είπε

Η επόμενη αγορά, S9 γιατί θα υποστηρίζει 4K στα 120fps... Μόνο και μόνο γι'αυτό, το αγοράζεις ως κάμερα ;)

Κάποιες τεχνικές πληροφορίες θα δείτε εδώ

κατι σαν action cam φανταζομαι για απο καμερα καμερα απεχει ετη φωτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...