Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με αγορά 3d printer


haravitz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και συγγνώμη εάν δεν έχω ανοίξει στο σωστό σημέιο το θέμα. 

Θέλω να πάρω έναν 3d printer για να εκτυπώνω cookie cutters και κοσμήματα (πλαστικά). Προς το παρόν καλύπτομαι και με την μονοχρωμία. 

Έχω επικοινωνήσει με 2-3 επιχειρήσεις και τείνω να καταλήξω στον wanhao v.2. Θα καλύπτει τις ανάγκες μου σε αυτά που θέλω να εκτυπώσω; Επίσης, επειδή είμαι τελείως άσχετη με την 3d εκτύπωση, μπορώ να ξεκινήσω κατευθείαν την εκτύπωση ή τα μηχανήματα αυτά χρειάζονται συνήθως ρυθμίσεις, αλλαγές σε hardware κλπ?

Συγγνώμη που γίνομαι κουραστική αλλά έχω πελαγώσει. 

Ευχαριστώ πολύ:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Εν συντομία ο εκτυπωτής που διάλεξες κάνει για τη δουλειά που τον θες αρκεί να κάνεις μερικές παραχωρήσεις στα κοσμήματα. Υπάρχουν κιτ για 2-3 χρώματα εκτύπωσης( δεν αναμειγνυόντανε ) αλλά αυτό γίνεται και χειροκίνητα αλλάζοντας πλαστικό σταματώντας στο σημείο που  θες να κάνεις την αλλαγή χρώματος ( έχει περιορισμούς η διαδικασία αυτή όπως καταλαβαίνεις). Το μοντέλο έρχεται συναρμολογημένο οπότε αν θες εκτυπώνεις άμεσα, ωστόσο θα βρεις κάποια σχέδια για εξαρτήματα  που τα εκτυπώνεις εσύ  που βελτιώνουν τη ποιότητα εκτύπωσης ( δες εδώ https://www.thingiverse.com ),Δεν είναι απολύτως απαραίτητα αλλά συνίστανται ανεπιφύλακτα .Άρα κατά μία έννοια χρειάζεται αλλαγές στο hardware για να πετύχει τα μέγιστα.Όσο για ρυθμίσεις 1-2 προγράμματα είναι τα ποιο γνωστά που χρησιμοποιούνται για 3d εκτύπωση και στο νετ θα βρεις άπειρους οδηγούς για το πως να τα ρυθμίσεις κατάλληλα .

Λίγο ποιο συγκεκριμένα πράγματα για την ποιότητα χωρίς να είναι άσχημος ο wanhao ίσως χρειαστείς μια μικρή επεξεργασία μετά την εκτύπωση όπως τρίψιμο με γυαλόχαρτο για να πετύχεις το τέλειο αποτέλεσμα που θες ανάλογα και τα σχέδια που εκτυπώνεις,Αυτά για τα cookie cutters.Τώρα για κοσμήματα του στυλ πολύπλοκα δαχτυλίδια μη περιμένεις να έχει το αποτέλεσμα που ίσως φαντάζεσαι ακόμα και με επεξεργασία εκ των υστέρων.Παντός κολιέ, μενταγιόν και αλλά λιγότερο ντελικάτα σχεδία τα εκτυπώνεις άφοβα. Για να καταλάβεις για κοσμηματοποιία επαγγελματικού επιπέδου πας σε εκτυπωτή τεχνολογίας SLA κάτι σαν αυτό ( https://formlabs.com/ ) αλλά ξεφεύγει σε τιμή  σε σχέση με το weanhao .ΑΝ μου επιτρέπεται να προτείνω κάτι θα έλεγα να αγοράσεις τον ΑΝΕΤ Α3 που έχει κάνα 100ρικο διαφορά με το wanhao και έχει κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με το wanhao όπως το ότι έρχεται με περίβλημα . 

Όπως και να έχει αυτό που διάλεξες για πρώτος εκτυπωτής είναι μια χαρά  αρκεί να έχεις μια εικόνα των δυνατοτήτων της τεχνολογίας του, ώστε να μην περιμένεις κάτι που δε μπορεί να κάνει και απογοητευτείς και παρατήσεις  κάτι που κατά τα άλλα έχει απίστευτες δυνατότητες.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο αν έχεις απορίες εδώ είμαστε .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Δεν με μπέρδεψες καθόλου, το αντίθετο θα έλεγα. Απλά επειδή θα τον αγοράσω άμεσα και λογικά μέσα στο Σαββατοκύριακο θα ξεκινήσω δοκιμές, είμαι σίγουρη πως θα επανέλθω με 10αδες απορίες ακόμα και προσχολικού χαρακτήρα. :P 

Ελπίζω να καταφέρω κάποια στιγμή να μάθω το αντικείμενο και να συνεννοούμαι καλύτερα.:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

cookie cutters? Οπως λέμε για γλυκά, μπισκότα κτλ κτλ?

Δεν θα στο συνιστούσα. Μπορεί κάποια απο τα υλικά εκτύπωσης να είναι food friendly (πχ το PLA ή PETG) αλλά μοιραία αφήνουν κενά ανάμεσα στα στρώματα στα οποία κάνουν πάρτυ τα μικρόβια, και οι χάλκινες μύτες, τα γρανάζια και διάφορα άλλα εξαρτήματα του εκτυπωτή κάθε άλλο παρά φιλικά είναι (περιέχουν μόλυβδο και άλλα βαρέα μέταλα).

ΟΚ, για 1-2 χρήσης του cutter, αλλά για πολλές, ξέχνα το, θα σε πάνε μέσα....

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...