Προς το περιεχόμενο

Tamron 24-70 f/2.8 VC σε crop σωμα


vayio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τις αποψεις σας για τον Tamron 24-70 VC ο οποίος ειναι σχεδιασμένος για full frame, για χρηση σε Nikon DX σωμα. Το εστιακό εύρος γινεται σε crop σωμα 38-112 mm και σε συνδυασμό με τον Sigma Art 18-35 1.8 που καλοβλεπω, θεωρώ οτι καλυπτω ενα πολύ καλό εύρος με χαμηλες τιμες σταθερού διαφραγματος που θέλω. Μεταχειρισμενους απο το εξωτερικο μπορω να τους βρω σε σχετικα καλη τιμή... Έχει χρησιμοποιήσει καποιος τον συγκεκριμένο φακό σε crop μηχανή και ειναι το ίδιο καλός οπως σε full frame?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο καλός θα είναι, ακόμη και καλύτερος. Ο φακός δεν αλλάζει. Το ερώτημα είναι: γιατί να δώσεις περισσότερα λεφτά για τον 24-70 VC και να μην πας για τον 17-50 2.8 non-VC που θα είναι και πιο φτηνός και θα έχει και πιο βολικό εύρος για γενική χρήση; (και σταθερό διάφραγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Το ίδιο καλός θα είναι, ακόμη και καλύτερος. Ο φακός δεν αλλάζει. Το ερώτημα είναι: γιατί να δώσεις περισσότερα λεφτά για τον 24-70 VC και να μην πας για τον 17-50 2.8 non-VC που θα είναι και πιο φτηνός και θα έχει και πιο βολικό εύρος για γενική χρήση; (και σταθερό διάφραγμα)

Ευχαριστω για την απαντηση. Εχω δουλεψει και τον 17-50 non VC και τον 17-50 VC (λιγοτερο οξυς, αλλα το VC χρησιμο) και τωρα δουλευω τον Sigma 17-50 2.8 OS. Οπως περασε και απο τα χερια μου αρκετo καιρο και ο 35αρης 1.8. Θα ηθελα το παραπανω ευρος του 24-70 VC στο tele ακρο, οπως και το γεγονος οτι θα τον κρατησω εαν μελλοντικα περασω σε full frame. Οσον αφορα το wide end θελω να τον καλυψω με τον Sigma 18-35 1.8 (το 1.8 το χρειαζομαι καποιες φορες, αλλα ο 35mm ως prime με περιοριζε). Εχω επηρεαστει απο πολυ καλες κριτικες για τον  24-70, αλλα ολες αφορουν τη λειτουργια του σε FF σωμα. Γιαυτο ρωτω για χρηση σε crop...

Επεξ/σία από vayio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον εχω σε D610,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

ΤΟ AF ωρες ωρες ειναι λιγο αργο και χανει, αλλα ισως ειναι και θεμα σωματος.

 

Ποιο σωμα εχεις?

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Ποιο σωμα εχεις?

Έχω την D3300. Επέλεξα πιο οικονομικό σωμα ώστε να μπορω να επενδυσω σε φακούς. Έχω δοκιμάσει ως τωρα 6-7 φακούς (έχω κρατήσει πλεον μονο τον Sigma 17-50 2.8 OS) και θέλω τους παραπανω που αναφέρω, ώστε να κρατήσω καποιους για πιθανή μελλοντικη μετάβαση σε FF.

Επεξ/σία από vayio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, το θεμα ειναι οτι μετα θα εχεις 2 πανακριβους και πανβαρους/τεραστιους φακους, με ενα σωμα μια σταλια και παναλαφρο και θα εχεις λιγο θεμα με το κρατημα.

και απο τα 24 μεχρι τα 35 θα εχεις 2 φακους που υπερκαλυπτει ο ενας τον αλλον...

ο 18-35 1.8 ειναι αριστος, αλλα δε ξερω κατα ποσο εχει νοημα η επενδυση τοσο ακριβου φακου σε DX σωμα.

στη θεση σου θα βρισκα μια D600 μεταχειρισμενη και θα εβαζα τον 24-70 της tamron (κατι που πρακτικα εκανα εγω ο ιδιος :P )

 

τι σ αρεσει να φωτογραφιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Στη θεση σου θα βρισκα μια D600 μεταχειρισμενη και θα εβαζα τον 24-70 της tamron (κατι που πρακτικα εκανα εγω ο ιδιος :P )

τι σ αρεσει να φωτογραφιζεις?

Αυτη τη σκέψη εκανα αρκετές φορές και ήδη παρακολουθώ στο ebay τις δημοπρασίες για D600. Θα ηταν το ιδανικό... Φωτογραφίες τραβάω και εσωτερικού χώρου οικογενειακές, αλλά και τοπία καθώς και νυχτερινές οποτε προκύψει. Παντως με τον 24-70 θα χρειαστω έτσι και αλλιώς και εναν wide φακό... Εναν tokina 16-28 2.8  ίσως...

Επεξ/σία από vayio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2018 στις 10:53 ΜΜ, vayio είπε

Θα ήθελα τις αποψεις σας για τον Tamron 24-70 VC

Ο γνωστός ... Ken ... τον θάβει λίγο .  Έχει κανείς εμπειρία ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2018 στις 9:50 ΜΜ, Dr_73 είπε

Ο γνωστός ... Ken ... τον θάβει λίγο .  Έχει κανείς εμπειρία ;;

Ο Ken ειναι κατα καποιον τρόπο 'δοσμένος' στη Nikon. Οτιδήποτε non Nikon το θάβει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...