Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις και παρατηρήσεις για το αναβαθμισμένο Forum


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Snoob είπε

Να ενημερώσω ότι προστέθηκε η λειτουργία μετάβασης πρώτου μη αναγνωσμένου στα νήματα που παρακολουθεί το κάθε μέλος (είναι η κίτρινη τελίτσα, όπως και στο forum γενικότερα).

Ίσως να είχα καταλάβει λάθος, αλλά πολλά μέλη ανέφεραν το "πρώτο μη αναγνωσμένο" που υπήρχε όταν έμπαινε κάποιος ΜΕΣΑ στο οποιοδήποτε νήμα. Όχι έξω από αυτό. Βρισκόταν δεξιά πάνω, περίπου στο σημείο όπου αυτή τη στιγμή βρίσκεται το "Ξεκινήστε ένα νέο θέμα"***.

Αν εγώ είχα καταλάβει λάθος, τότε ως παρατήρηση για το αναβαθμισμένο φόρουμ θα ήθελα να δω ΑΥΤΟ το feature στο κάθε νήμα. Αν δηλαδή έχω διαβάσει το μήνυμα 1546 σε ένα νήμα κι εγώ μπω στην πρώτη πρώτη σελίδα του νήματος, να μπορώ να πάω απευθείας στο 1547.

 

Spoiler

***(Το οποίο τώρα που το σκέφτομαι ίσως είναι η πιο αστεία τοποθέτηση button μέσα στο όλο φόρουμ. Λες και αν θέλω να ξεκινήσω

 

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, jonkyr είπε

Ίσως να είχα καταλάβει λάθος, αλλά πολλά μέλη ανέφεραν το "πρώτο μη αναγνωσμένο" που υπήρχε όταν έμπαινε κάποιος ΜΕΣΑ στο οποιοδήποτε νήμα. Όχι έξω από αυτό. Βρισκόταν δεξιά πάνω, περίπου στο σημείο όπου αυτή τη στιγμή βρίσκεται το "Ξεκινήστε ένα νέο θέμα"***.

Αν εγώ είχα καταλάβει λάθος, τότε ως παρατήρηση για το αναβαθμισμένο φόρουμ θα ήθελα να δω ΑΥΤΟ το feature στο κάθε νήμα. Αν δηλαδή έχω διαβάσει το μήνυμα 1546 σε ένα νήμα κι εγώ μπω στην πρώτη πρώτη σελίδα του νήματος, να μπορώ να πάω απευθείας στο 1547.

***

  Απόκρυψη περιεχομένων

(Το οποίο τώρα που το σκέφτομαι ίσως είναι η πιο αστεία τοποθέτηση button μέσα στο όλο φόρουμ. Λες και αν θέλω να ξεκινήσω

 

Μεχρι να υλοποιηθει μπορεις να χρησιμοποιεις αυτο http://www.insomnia.gr/forums/topic/666018-greasemonkey-script-για-τη-σελίδα-followed-για-μετάβαση-στο-τελευταίο-μη-αναγνωσμένο-μήνυμα/ θα σε πηγαινει απευθειας στο πρωτο μη αναγνωσμενο απλα πατωντας πανω σε οποιοδηποτε θεμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panoc είπε

Μεχρι να υλοποιηθει μπορεις να χρησιμοποιεις αυτο http://www.insomnia.gr/forums/topic/666018-greasemonkey-script-για-τη-σελίδα-followed-για-μετάβαση-στο-τελευταίο-μη-αναγνωσμένο-μήνυμα/ θα σε πηγαινει απευθειας στο πρωτο μη αναγνωσμενο απλα πατωντας πανω σε οποιοδηποτε θεμα.

Ευχαριστώ Πάνο, το έκανα για λίγο καιρό, αλλά αν δεις τον υπολογιστή μου θα πέσεις κάτω από τα γέλια. Πρέπει να έχω καμια 40αριά tab ανοικτά στον Firefox και περίπου 70-80 στον chrome. Ήδη η εναλλαγή παραθύρων ή tabs για δουλειά/διασκέδαση έχει γίνει σκέτη ταλαιπωρία. Άσε που το αναθεματισμένο "return to top" δεν έχει προστεθεί ακόμα και το scrolling πάει σύννεφο :D Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους μπήκε το κουμπί που σε πάει στην πρώτη μη αναγωσμένη απάντηση στη Διαχείριση συνδρομών.

 

'Αντε να φτιαχτεί και η χρονολογική σειρά που είναι απ' τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω ξανά τις παρατηρήσεις μου, αυτή τη φορά συνολικά, καταγράφοντας και τις επίσημες απαντήσεις που έχουμε λάβει.

1) Πατώντας στο nickname, αναδύεται ένας πίνακας ελέγχου, στον οποίον 5/13 γραμμές κειμένου αφιερώνονται στις αγγελίες. Μπορεί να αλλάξει αυτό;
Ο @Snoob απάντησε εδώ (http://www.insomnia.gr/forums/topic/665260-ερωτήσεις-και-παρατηρήσεις-για-το-αναβαθμισμένο-forum/?do=findComment&comment=56212065 ) λέγοντας

Όχι, δεν προβλέπεται παραμετροποίηση.


 

2) Όταν έχω τον κέρσορα πάνω από φράσεις που "κόβονται" με αποσιωπητικά δεν υπάρχει κάποιο pop-up που να αναγράφεται η πλήρης φράση που κόβεται
Ο @Snoob απάντησε εδώ (http://www.insomnia.gr/forums/topic/665260-ερωτήσεις-και-παρατηρήσεις-για-το-αναβαθμισμένο-forum/?do=findComment&comment=56212065) λέγοντας

 Έχει μεταφερθεί και το εξετάζουν, πιθανόν να τροποποιηθεί το κείμενο.

(αν και αναφέρομαι και στα context menus, περισσότερα στο σημείο 8)
 

3+4) Στο insomnia.gr/discover (το οποίο προβλέπεται να μπορούμε να το βρούμε κάπως μέσω πλοήγησης; Ή όχι; ) παρόλο που επιλέγω να μου δείξει όλα τα posts στα οποία έχω αναρτήσει,  δε μου βγάζει ΤΙΠΟΤΑ από τα δεκάδες προηγούμενα. Γιατί; Επίσης, στην παράμετρο "Χρονική περίοδος", παρόλο που επιλέγω "Οποιαδήποτε στιγμή" μου βγάζει από μόνο του "365 τελευταίες ημέρες
- Στο πρώτο σκέλος, έχουμε απάντηση από @Hal9000 εδώ (http://www.insomnia.gr/forums/topic/665260-ερωτήσεις-και-παρατηρήσεις-για-το-αναβαθμισμένο-forum/?do=findComment&comment=56196417  )

Φυσικά θα το βρίσκετε μέσω της πλοήγησης, είναι πολύ σημαντική λειτουργία.

- Στο δεύτερο σκέλος, γιατί δηλαδή δε βγάζει παλαιότερα θέματα που έχουμε συμμετάσχει, η απάντηση στο ίδιο post ήταν

Ο λόγος που δε βρίσκεις όλα τα μηνύματα είναι αυτός που γράφει από πάνω και αναφέρει ο @infin1tyGR ,  ότι το indexing της αναζήτησης δεν έχει ολοκληρωθεί και γι'αυτό δεν ενθαρρύνουμε ακόμα τη χρήση των λειτουργιών αυτών.

- Το τρίτο σκέλος (επί της ουσίας το  no. 4), δεν έχει απαντηθεί ακόμη (το έχω ανεβάσει και στα bugs ---> εδώ 
 

5) Μπορώ να βρω κάπου μια λίστα θεμάτων που έχω αρχίσει/συμμετάσχει όπως στο παλιό-καλό "Το περιεχόμενό μου";
Το παλιό "Το περιεχόμενό μου" θα αντικατασταθεί από μια κατάλληλα παραμετροποιημένη "Ροή Δραστηριότητας". Αυτές βρίσκονται στο http://www.insomnia.gr/discover
 

6) Χάθηκε η "Προεπισκόπηση" θέματος/μηνύματος;
Όχι δε χάθηκε, εγώ είμαι τυφλός, όπως μας λέει και ο @villasg εδώ (http://www.insomnia.gr/forums/topic/665260-ερωτήσεις-και-παρατηρήσεις-για-το-αναβαθμισμένο-forum/?do=findComment&comment=56191751 )
 

7) Σοβαρά θα υπάρχει όριο 0.2/MB ανά συνημμένο αρχείο;
Ο @Hal9000 μας ενημέρωσε εδώ (http://www.insomnia.gr/forums/topic/665260-ερωτήσεις-και-παρατηρήσεις-για-το-αναβαθμισμένο-forum/?do=findComment&comment=56196417 ) ότι αυτό θα άλλαζε, όπως και έγινε.
 

8) Σε διάφορα σημεία δεν εμφανίζονται context menus που να επεξηγούν τί κάνουν διάφορα κουμπιά ή τί φράση κόβεται από αποσιωπητικά (εδώ δες και το σημείο 2). Δίνω παράδειγμα εδώ 
Δεν έχει απαντηθεί
 

9) Χρειάζεται δουλειά η ομογενοποίηση ορισμένων μεγεθών γραμματοσειρών (σχετικό παράδειγμα εδώ )
Ο @Snoob απάντησε εδώ (http://www.insomnia.gr/forums/topic/665260-ερωτήσεις-και-παρατηρήσεις-για-το-αναβαθμισμένο-forum/?do=findComment&comment=56212065) λέγοντας:

 Γίνεται έλεγχος αυτού του θέματος

Δεν έχει απαντηθεί οριστικά
 

10) Ενώ βρίσκομαι σε ένα thread και προστεθούν απαντήσεις, πότε μου βγάζει το κουμπί "Εμφάνιση νέας απάντησης", πότε ένα "Προς την πρώτη νέα ανάρτηση", πότε και τα δύο με δυνατότητα επιλογής ενός. Το θέμα είναι οτι λειτουργούν και εντελώς διαφορετικά, μιας και το δεύτερο, κάνει refresh την σελίδα! (το έχω ρωτήσει και στα bugs --> εδώ )
Ο @Snoob απάντησε εδώ (http://www.insomnia.gr/forums/topic/665260-ερωτήσεις-και-παρατηρήσεις-για-το-αναβαθμισμένο-forum/?do=findComment&comment=56212065) λέγοντας:

Γίνεται έλεγχος αυτού του θέματος

Δεν έχει απαντηθεί οριστικά
 

11) Ξέρουμε τί θα γίνει με τις εμφωλευμένες παραθέσεις; (το συζητήσαμε και εδώ )
Δεν έχει απαντηθεί ακόμη
 

12) Κάποιο button για να μας οδηγεί στην αρχή της σελίδας;
Ο @Snoob απάντησε εδώ (http://www.insomnia.gr/forums/topic/665260-ερωτήσεις-και-παρατηρήσεις-για-το-αναβαθμισμένο-forum/?do=findComment&comment=56212065) λέγοντας:

Απαντήθηκε ήδη, θα προστεθεί αργότερα. Πότε ακριβώς δεν ξέρω.



Και 2-3 bonus σημεία που προέκυψαν γράφοντας το παραπάνω
 

 

13) Ο editor συμπεριφέρεται περίεργα. Αναφέρομαι και εδώ σχετικά, αλλά εν προκειμένω, ενώ έγραφα και πήγα αλλού καταλάθος, ο editor είχε αποθηκεύσει σαν "πρόχειρο" μόνο μέχρι το σημείο 8
14) Πέρα από την πολύ ωραία δουλειά του @panoc είναι καθόλου στο πλάνο να δούμε κάποια αλλαγή στην εμφάνιση του φόρουμ (λ.χ. η πολύπαθη αρχική σελίδα, το "ξεζουμάρισμα" που ζητούν αρκετά μέλη, τα κενά μεταξύ posts κ.α.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει το navigation του στυλ Αρχικη > Forum > Insomnia Site > Insomnia Site Forum να εμφανίζεται στο παράθυρο όταν τοχεις κανει drag στη μιση οθόνη των windows 10? 

δε βλέπω τρόπο να κανεις navigate παρα μόνο κανα μεγιστοποίηση το παράθυρο για να τη βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή δε μου άρεσε η αλήθεια είναι μιας και οπως όλοι φανταζομαι είχα συνηθιζει στη παλια εμφάνιση αλλά οσο πιο πολύ μπαίνω τόσο πιο πολύ καταλήγω πόσο καλό ειναι το νέο look!!

Μου αρεσει αρκετά η αρχική με τα tiles για τις ειδησεις

Ως responsive δεν υπαρχει αναγκη για το mobile app πλεον - πολυ μεγαλη ευκολία και για τους developers και για τους χρήστες

Τα default avatars ως στρογγυλεμενα ειναι ομορφα - γενικα αρκετα μοντερνο λουκ, οπως και τα προφίλ, τα likes στα ποστ κτλ

Πέθανα με το footer "All rights reserved (lefts too)" :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mobile version:

Στην αρχή υπήρχε στο forum του site η δυνατότητα να αποκρύπτεις μια ολόκληρη ενότητα πατώντας σε βελάκι που υπήρχε δεξιά του τίτλου της, εδώ και μερικές μέρες έχουν αφαιρεθεί γενικά οι τίτλοι με αποτέλεσμα να είναι όλες οι ενότητες μόνιμα απλωμένες.  Θα ήταν ιδανικό να επανέρχονταν επειδή βοηθούσαν στην οικονομία scrollαρίσματος. :-)

 

Στην desktop εκδοχή η αλλαγή σειράς γίνεται με shift-enter, στην mobile πώς γίνεται;

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, doctorser είπε

απο pc δεν δουλευει η αναζητηση σε κανενα θεμα 

Μια χαρα δουλευει, μολις εκανα αναζητση για τη λεξη "θεμα" εδω και εβγαλε ολα τα αποτελεσματα, πρωτο πρωτο το δικο σου ποστ.

ANAZITISI.PNG.127c2bbdbfcec926b3b1af59b74f5ebe.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τρωει σκαλωματα δε δουλευει παντα εχτες το βραδυ δε μου δουλευε ...........ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ!!!!!

Screenshot_2.png

Επεξ/σία από doctorser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα κα απο μενα.

Θα αναφερθω στο χωρο των αγγελιων. Υπαρχει μεγαλη σπαταλη χωρου στις υποκατηγορίες ( εκει που εμφανιζονται τα προιοντα των μελων που διατιθενται ) ,με αποτελεσμα να χωρανε μολις 5 αγγελιες ανα σελιδα. Νομιζω ότι η φωτογραφια του προιοντος θα μπορουσε να γινει μκροτερη , η τιμη του προιοντος να μετακινηθεί σε άλλο τμημα δεξιοτερα ( που υπαρχει απειρο κενο) , ώστε να μην καταλαμβανει extra κατακορυφο χωρο , το marking "ΖΗΤΗΣΗ" ή "ΠΩΛΗΣΗ" να βρίσκεται διπλα από την φωτογραφια ( εκει που μπαινει η ενδειξη "ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ" ,  η τοποθεσια του πωλητη δεν φαινεται στην 1η σελιδα , αλλα και στην δευτερη στο google map δεν είναι δυνατον να καταλαβει κανεις τιποτα , αν δεν ανοιξει νέο παραθυρο κα αν δεν κανει zoom πολλες φορες.

Επισης , επιλεγω να παρακαλουθω μια αγγελια , αλλα στο πεδιο "Τι παρακολουθώ" δεν εμφανίζεται ποτε τιποτα, είναι παντα κενο.

Η κιτρινη κουκιδα ( στην αρχη της  περιγραφης της κάθε αγγελιας) τι ρολο παιζει ? είναι παντα κιτρινη.

 

Επεξ/σία από ana4732
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ana4732 είπε

καλημερα κα απο μενα.

Θα αναφερθω στο χωρο των αγγελιων. Υπαρχει μεγαλη σπαταλη χωρου στις υποκατηγορίες ( εκει που εμφανιζονται τα προιοιντα που διατιθεντα των μελων ) ,με αποτελεσμα να χωρανε μολις 5 αγγελιες ανα σελιδα. Νομιζω ότι η φωτογραφια του προιοντος θα μπορουσε να γινει μκροτερη , η τιμη του προιοντος να μετακινηθεί σε άλλο τμημα δεξιοτερα ( που υπαρχει απειρο κενο , ώστε να μην καταλαμβανει extra κατακορυφο χωρο , το marking "ΖΗΤΗΣΗ" ή "ΠΩΛΗΣΗ" να βρίσκεται διπλα από την φωτογραφια ( εκει που μπαινει η ενδειξη "ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ" ,  η τοποθεσια του πωλητη δεν φαινεται στην 1η σελιδα , αλλα και στην δευτερη στο google map δεν είναι δυνατον να καταλαβει κανεις τιποτα , αν δεν ανοιξει νέο παραθυρο κα αν δεν κανει zoom πολλες φορες.

Επισης , επιλεγω να παρακαλουθω μια αγγελια , αλλα στο πεδιο "Τι παρακολουθώ" δεν εμφανίζεται ποτε τιποτα, είναι παντα κενο.

Η κιτρινη κουκιδα ( στην αρχη της  περιγραφης της κάθε αγγελιας) τι ρολο παιζει ? είναι παντα κιτρινη.

κατι τετοιο δηλαδη ε?

aggelies2.thumb.PNG.134fe4967ab65589e3491bebf1f562eb.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...