Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις και παρατηρήσεις για το αναβαθμισμένο Forum


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, skiabox είπε

Οταν μπαίνω σε thread του forum τα posts εμφανίζονται με απόσταση μεταξύ τους οπότε ξεχωρίζει το ένα από το άλλο.

Οταν μπαίνω σε θέμα που έχει δημοσιευτεί στις ειδήσεις της πρώτης σελίδας τα posts δεν έχουν αποστάσεις μεταξύ τους και είναι τραγικό το αποτέλεσμα.

Παρακαλώ διορθώστε το!

:D

To bug αυτό το έχετε δει παιδιά;

Οταν μπαίνεις στο thread από το forum εμφανίζει τις αποστάσεις κανονικά.

Οταν μπαίνεις από την home σελίδα του insomnia εμφανίζει τα posts κολλημένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
1 hour ago, skiabox said:

To bug αυτό το έχετε δει παιδιά;

Οταν μπαίνεις στο thread από το forum εμφανίζει τις αποστάσεις κανονικά.

Οταν μπαίνεις από την home σελίδα του insomnia εμφανίζει τα posts κολλημένα!

Νομίζω ότι είναι έτσι σχεδιασμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα είμαι καθόλου επιεικείς! ΈΝΑ ΧΆΛΙ ΜΑΎΡΟ Η ΑΛΑΓΈΣ!! :mad::mad: Σκεφτείτε το να επαναφέρετε το παλιό πολύ σοβαρά γιατί αυτές η αλλαγές είναι για ΓΈΛΙΑ & ΓΙΑ ΚΛΆΜΑΤΑ!!
Τι κακός χαμός είναι αυτό στην αρχική σελίδα ρε παίδες σοβαρά τώρα?? Διαβάζω το insomnia 10+ χρόνια και τώρα στρέφομαι αλλού.. κρίμα!
ΑΛΑΛΆΞΤΕ ΤΟ ΕΧΘΈΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Νομίζω ότι είναι έτσι σχεδιασμενο...

Τα ενωμένα μηνύματα είναι ότι πιο τραγικό έχω δει.

Ελπίζω να είναι bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, skiabox said:

Τα ενωμένα μηνύματα είναι ότι πιο τραγικό έχω δει.

Ελπίζω να είναι bug.

Και πριν την αναβάθμιση νομίζω ενωμένα ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, panoc είπε

Δοκιμαστε το dark theme απο το footer του site ή διαφερετικα αυτο

http://www.insomnia.gr/forums/topic/665601-nέο-navi-blue-theme-για-το-insomnia/

Τα χω ηδη δοκιμασει κιεχω εγκαταστησει το θεμα σου(και σε εχω ευχαριστησει κι ολας!) Παλι καλα,καπως εφτιαξαν τα πραγματα,σε windows . Στο ipad ομως,δεν παλευεται η κατασταση. Και δεν μιλαω για το αισθητικο μερος,την ελλειψη νεου περιεχομενου και οποιες δυσχρηστιες υπαρχουν. Η σελιδα κολλαει και δεν ξαναφορτωνει. Δεν ξερω αν φταiει το javascript,οπως διαβασα καπου και το οτι ειναι αρκετα "βαρυ" το site. Eγω ξερω οτι ολα αυτα τα χρονια στο insomnia η πλοηγηση ηταν ανετοτατη,απο οπου κι αν εμπαινα,ενω τωρα..

Επεξ/σία από PSYHAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο θέμα αν και όμορφο σύγχρονο, έχει αρκετά σημαντικά κατ εμέ προβλήματα μα το σπουδαιότερα είναι:
Ειναι δυσανάγνωστο και κουραστικό λόγω των μεγάλων  fonts, των μεγάλων κενών ανάμεσα σε σειρές , εικονες κουμπια κλπ  με αποτέλεσμα να ανεβοκατεβαίνεις συνεχώς με το mouse για να διαβάσεις ενα άρθρο ένα θέμα κλπ. ολο αυτό το κάνει ΠΟΛΥ κουραστικό!
Επίσης αλλο  πρόβλημα το πολύ άσπρο, ακόμα και στο dark theme και αυτο κουραστικο στα ματια ιδιως το βραδυ η σε σκοτεινό γενικά χώρο..
Αλλο σημαντικο προβλημα ειναι αυτό στις αγγελιες οπου πλέον πρέπει καθε 1-2-3 αγγελιες να ανεβοκατέβεις στην οθόνη για να δεις τις υπόλοιπες, δηλαδή πρέπει να συμπτιχθούν ωστε να μην κουράζει η αναγνωση τους αλλα και να τις βρίσκουμε πιο έυκολα.
ΕΠίσης στις αγγελίες η τιμή να είναι πιο εντονη πιο μεγάλο font και όχι κάτω από την φωτογραφία αλλα  δίπλα (δεξια) από τον τίτλο της. Κουράζει πολύ αριστερά η φωτος, δεξια τον τίτλο  απο κάτω η περιγραφή και ξανά αριστερα για να δεις την τιμή του... αν εχεις μεγαλη οθόνη στραβώνει ο λαιμος σου... :D
Με δυό λόγια που τα λένε όλα, εχω ηδη 5 λεπτά στο σαιτ και ζαλίστηκα!   :wacko:

καλό βραδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, blade01 είπε

Το νέο θέμα αν και όμορφο σύγχρονο, έχει αρκετά σημαντικά κατ εμέ προβλήματα μα το σπουδαιότερα είναι:
Ειναι δυσανάγνωστο και κουραστικό λόγω των μεγάλων  fonts, των μεγάλων κενών ανάμεσα σε σειρές , εικονες κουμπια κλπ  με αποτέλεσμα να ανεβοκατεβαίνεις συνεχώς με το mouse για να διαβάσεις ενα άρθρο ένα θέμα κλπ. ολο αυτό το κάνει ΠΟΛΥ κουραστικό!
Επίσης αλλο  πρόβλημα το πολύ άσπρο, ακόμα και στο dark theme και αυτο κουραστικο στα ματια ιδιως το βραδυ η σε σκοτεινό γενικά χώρο..
Αλλο σημαντικο προβλημα ειναι αυτό στις αγγελιες οπου πλέον πρέπει καθε 1-2-3 αγγελιες να ανεβοκατέβεις στην οθόνη για να δεις τις υπόλοιπες, δηλαδή πρέπει να συμπτιχθούν ωστε να μην κουράζει η αναγνωση τους αλλα και να τις βρίσκουμε πιο έυκολα.
ΕΠίσης στις αγγελίες η τιμή να είναι πιο εντονη πιο μεγάλο font και όχι κάτω από την φωτογραφία αλλα  δίπλα (δεξια) από τον τίτλο της. Κουράζει πολύ αριστερά η φωτος, δεξια τον τίτλο  απο κάτω η περιγραφή και ξανά αριστερα για να δεις την τιμή του... αν εχεις μεγαλη οθόνη στραβώνει ο λαιμος σου... :D
Με δυό λόγια που τα λένε όλα, εχω ηδη 5 λεπτά στο σαιτ και ζαλίστηκα!   :wacko:

καλό βραδυ!

Δοκιμαστε το dark theme απο το footer του site ή διαφερετικα αυτο

http://www.insomnia.gr/forums/topic/665601-nέο-navi-blue-theme-για-το-insomnia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκίμασα φιλε ενοείτε! και πάλι ομως εχει πολυ ασπρο!
και επισης 16-17 scroll με το mouse, για να διαβασω αυτη την σελιδα ειναι πολλά νομιζω!!

 

edit: ( to navi blue theme σε linux mint με firefox 57.04 (64bit)  δεν λειτουργεί πάντα σωστά.. :(
 οποτε λειτουργεί παντως ειναι λιγο καλυτερα τα πράγματα! δεν το σώζει ομως!! )  ευχαριστώ πολύ παντως!!

Επεξ/σία από blade01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, blade01 είπε

δοκίμασα φιλε ενοείτε! και πάλι ομως εχει πολυ ασπρο!

και επισης 16-17 scroll με το mouse, για να διαβασω αυτη την σελιδα ειναι πολλά νομιζω!!

Εαν εννοεις οτι εχει πολυ ασπρο το theme που εφτιαξα εγω τοτε οπως και αλλα παιδια εχεις placebo απο το σοκ του αρχικου ασπρου theme που αντικρισες στο νεο site :P και αυτο γιατι το "ασπρο" που χρησιμοποιω ειναι πιο σκουρο απο το λευκο (#fff) backgound που ειχαν τα ποστ στο παλιο φορουμ και χρησιμοποει το νεο φορουμ και στο white theme και στο dark theme.
Για λογους συγκρισης, πανω το theme μου, κατω το παλιο φορουμ.

white.png.c58b46ec8e035aeeceae1bf996406617.png

Εαν δε μπορεις να διακρινεις διαφορα τοτε τα νεα δεν ειναι καλα... η οθονη σου απλα δε μπορει να δειξει σωστα sRGB χρωμα :P Αλλά και παλι δε θα επρεπε να σε ενοχλει απο τη στιγμη που ετσι ηταν και παλιά.

Αυτο που ξενιζει πολλους και λενε για το ασπρο χρωμα, ειναι οτι λογω μεγαλυτερου πλατος του νεου φορουμ, συνολικα η οθονη εκπεμπει περισσοτερο φως. Αντι λοιπον για ακομα πιο σκουρο background που ζητατε, και το οποιο στην αρχη μπορει να μη φαινεται αλλά στη πορεία ειναι πιο κουραστικο,  να χρησιμοποιησετε αυτο Insomnia.gr Navy Blue- Old Width | Userstyles.org  ωστε να επαναφερει το πλατος του φορουμ στα παλια επιπεδα.

Οσον αφορα το scrolling, τουλαχιστο με το δικο μου theme ειναι στα ιδια επιπεδα που ηταν και παλαιά. Μονη παραφωνια το μεγαλο header της σελιδας που ομως δε μπορω να κανω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω οπως ειπα πιο πανω με edit Νωριτερα το navy blue theme Σου ειναι καλύτερο απο πριν απλα στο linux καποιες φορες δεν το δουλευει σωστα δεν ξερω θα το ψαξω...
στο led  μονιτορ μου παντως η διαφορα δεν κανει και μπαμ.... :D Πολυ πολύ μικρή η διαφορά του #fff από το πληρη ασπρο #ffffff     ισως ενα   #f2f2f2 ;

λογω μεγαλυτερου πλατος του νεου φορουμ, συνολικα η οθονη εκπεμπει περισσοτερο φως.
Οντως σωστο  !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, blade01 είπε

Σε ευχαριστω οπως ειπα πιο πανω με edit Νωριτερα το navy blue theme Σου ειναι καλύτερο απο πριν απλα στο linux καποιες φορες δεν το δουλευει σωστα δεν ξερω θα το ψαξω...
στο led  μονιτορ μου παντως η διαφορα δεν κανει και μπαμ.... :D Πολυ πολύ μικρή η διαφορά του #fff από το πληρη ασπρο #ffffff     ισως ενα   #f2f2f2 ;

λογω μεγαλυτερου πλατος του νεου φορουμ, συνολικα η οθονη εκπεμπει περισσοτερο φως.
Οντως σωστο  !!

to #fff ειναι το ιδιο με το #ffffff, εγω χρησιμοποιω fafafa και f5f5f5.

 

ΥΓ. δεν εχει σχεση εαν ειναι led monitor, αλλα ποσο καλο panel εχει. Υπαρχουν ips/va panel με 70-80% srgb (τα φθηνα συνηθως) και υπαρχουν με 95-100% srgb. (τα ακριβα συνηθως). Τα πρωτα απο τις 256 αποχρωσεις ζητημα να δειχνουν τις 150, με μεγιστο προβλημα στις πιο σκουρες αποχρωσεις και στις πιο λευκες.

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, blade01 είπε

ισως ενα   #f2f2f2 ;

Αρχικα φαινεται ωραιο, αλλα δεν ειναι τυχαιο που κανενας δε χρησιμοποιει τοσο σκουρο background για κειμενο. Μακροπροθεσμα ειναι κουραστικο.
Εδω το f5f5f5 που το δοκιμαζα 2+ μερες κουραζει και το γυρισα κυριως σε fafafa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτε nav στο μομπαιλ!!!! Ειμαι απο ταμπλετ και πρεπει να σκρολαρω τερμα πανω, να πατήσω το μενου, να πατησω το forum, να σκρολαρω τερμα κατω, να πατησω forum section...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βρίσκω ορθό τρόπο για να κάνω πολλαπλή παράθεση, μέχρι στιγμής το αντιμετωπίζω μέσω screenshot της κάθε παράθεσης μετά την πρώτη και τις τακτοποιώ στο μήνυμά μου μέσω της επεξεργασίας του.

Παράλληλα αρκετές φορές, μέχρι να ολοκληρώσω το γράψιμο ενός post αποσυνδέομαι αυτόματα ενδιάμεσα και πρέπει να διακόψω ώστε να επανασυνδεθώ. Είναι feature αυτό ή είναι κάποιο σφάλμα(είναι σπαστικό όπως και να 'χει :-));

...η αλήθεια είναι οτι έχει και καλή όψη το τελευταίο, αποτρέπει τα σεντόνια! :lol:

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...