Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις και παρατηρήσεις για το αναβαθμισμένο Forum


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ή μπορεί να κοιτάζουν αυτή τη στιγμή τα στατιστικά και να βλέπουν άνοδο σε όλα από την 1/1/18...

Παρενθετικά, υπάρχει επίσημο εναλλακτικό theme και 2-3 (ή και παραπάνω) user made.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, Snoob είπε

Ή μπορεί να κοιτάζουν αυτή τη στιγμή τα στατιστικά και να βλέπουν άνοδο σε όλα από την 1/1/18...

Παρενθετικά, υπάρχει επίσημο εναλλακτικό theme και 2-3 (ή και παραπάνω) user made.

Σωστό, μπορεί να είναι κι έτσι. Μετέφερε όμως ότι καλό θα είναι να δίνουν ένα feedback που και που (όπως κάνεις κι εσύ που και που) σχετικά με το ποια από όλα όσα ζητάμε ως "features" (και καλά, αφού ήδη υπήρχαν στην προηγούμενη βερσιόν) θα γίνει προσπάθεια να προστεθούν και ποια θα πρέπει να τα ξεχάσουμε. Είτε ας πουν ότι "μάς αρέσει όπως είναι, πάμε καλά, έχουμε επισκεψιμότητα, μην ασχολείστε".

Ειδάλλως μπορούμε αιώνια να πληκτρολογούμε σε αυτή την γωνία του φόρουμ χωρίς αποτέλεσμα. Εκτός αν τους αρέσει κι η άνοδος στα μνμ σε αυτό το νήμα :-( Άγνωσται αι βουλαί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν έχω το ελεύθερο να δώσω στατιστικά, αλλιώς... Κι αυτό που έγραψα πριν, κακώς το έγραψα.

Λοιπόν, στο θέμα μας:

1. Διευκολύντε τους εαυτούς σας πρώτα και εμάς κατά δεύτερο λόγο -και, κατ' επέκταση, πάλι τους εαυτούς σας... Αν εντοπίσετε κάτι που δεν λειτουργεί σωστά (όπως είχαμε νωρίτερα θέμα με τα παράθυρα μηνυμάτων στη mobile εκδοχή, γράψτε το στα bugs.

2. Aντίστοιχα, μην ζητάτε διευκρινίσεις για λειτουργίες του site στα bugs.

3. Ψάξτε λίγο (λίγο) πριν ανοίξετε νέο νήμα: έχουμε επαναλήψεις που δεν βοηθούν κανέναν.

4. Όλες αυτές τις ημέρες έχουμε αρκετές βελτιώσεις. Μην απαξιώνετε την προσπάθεια ούτε τη δική μας, ούτε και των μελών που βοηθούν με custom themes ή scripts για αναζήτηση μηνυμάτων. Αν είναι κάτι το insomnia, είναι κοινότητα.

Η μετάταβη είναι δύσκολο εγχείρημα, πολλά βασικά πράγματα ήταν αδύνατο να γίνουν πριν μπείτε όλοι (συν του ότι, όση φαντασία και αν έχει μια ομάδα λίγων ανθρώπων, είναι αδύνατο να σκεφτεί όλους τους τρόπους που θα βρουν χιλιάδες άνθρωποι να δοκιμάσουν τις αντοχές ενός συστήματος).

Λίγη υπομονή, παρακαλώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, azuli said:

Ρε παιδια φτιαξτε την πρωτη σελιδα..δε νομιζω να ειμαι ο μονος που δεν εχει ξαναμπει σε αρθρο απο την πρωτοχρονια.

Και το desktop και το mobile διωχνουν τον κοσμο απλα.

Γιατί δεν μπαίνεις στα Νέα μέσα από την κατηγορία του forum και θες από το main page?

Προσωπικά η μορφή των ειδήσεων και των posts/σχολίων από κάτω μέσα από την πρώτη σελίδα μου φαινόταν πολύ περιοριστική και πριν την αναβάθμιση και μετά...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Snοοb προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να μάθω τα στατιστικά. Έχω κάνει μοντ σε αρκετά φόρα, το ένα διεθνές και πολύ μεγάλο, συνεπώς ξέρω πώς είναι να διαχειρίζεσαι κόσμο. Αντίστοιχα όμως ξέρω πώς είναι να τον κρατάς στο σκοτάδι. Μερικά πράγματα από όσα αναφέραμε υπήρχαν στην προηγούμενη έκδοση. Όταν ζητήθηκε το "πήγαινε στο τελευταίο μη αναγνωσμένο μήνυμα", δώσατε feedback. Δεν επαναλήφθηκε το ερώτημα (εκτός από μεμονωμένες περιπτώσεις).

Δεν περιμένει κανείς θαύματα. Αλλά απαντήστε στα features που ζητάμε για να ξέρουμε τι να περιμένουμε και τι όχι. Τα bugs προφανώς και πρέπει να λυθούν, δεν το συζητώ. Απλά είναι τα πράγματα. Τα στατιστικά ας μείνουν στους ιδιοκτήτες, δική τους δουλειά είναι αυτή. Όσο όμως αρνείστε να απαντήσετε, αυξάνεται ο εκνευρισμός. Υπάρχει κόσμος που λέει για μέγεθος σάιτ, για χρώμα, για τελευταία μνμ, για κουμπιά επιστροφής στην κορυφή, για σκρολάρισμα, για αριθμό μνμ ανά σελίδα. Αν δεν απαντάει κανείς, τι θεωρείς ότι πρέπει να σκεφτεί ο χρήστης; Εγώ θα σκεφτώ ότι τα αφεντικά σκέφτονται "άστους να γκρινιάζουν, προέχουν άλλα".

Τέλος γκρίνιας από εμένα. Δεν θα επανέλθω επί του θέματος, παρά μόνο για features που περιμένω να δω. Δεν μου φταίει κανείς αν εγώ δεν βολεύομαι με το σάιτ/φόρουμ, δικό μου το πρόβλημα και δικές μου οι (όποιες τυχόν) αποφάσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BadIronTree είπε

το site είναι τελειο μόνο εάν το κάνω 75% ... στο 100% με πιανει ο λαιμος μου να πηγαινω πέρα δώθε :P

Μπορεις να δοκιμασεις αυτο http://www.insomnia.gr/forums/topic/665601-nέο-navi-blue-theme-για-το-insomnia/
εκμεταλευεται καλυτερα το real estate της οθονης

Επισης αυριο - μεθαυριο στην ιδια σελιδα θα ανεβασω script που θα φερει το site (με οποιοδηποτε theme, δικο μου ή official) στις διαστασεις που ειχε το παλιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jonkyr είπε

99.9% φίλτρο της εταιρείας στην οποία εργάζεσαι.

Δεκτόν, αλλά πώς και δεν υπήρχε το συγκεκριμένο πρόβλημα πριν την αναβάθμιση;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεκτόν, αλλά πώς και δεν υπήρχε το συγκεκριμένο πρόβλημα πριν την αναβάθμιση;

Αλλος js κωδικας που χρησιμοποειτε στη νεα εκδοση.

Προφανως η εταιρια κοβει το js για ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον @jonkyr στο θέμα περί feedback. Άνοιξα το thread αυτό πριν μια βδομάδα και νομίζω οτι έθεσα τους προβληματισμούς μου με πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Κάποια απαντήθηκαν, κάποια όμως όχι. Κάποια μπορεί να λύθηκαν και να μην το πήραμε χαμπάρι. 

Στα όσα ζητάει η κοινότητα δεν υπάρχει επικοινωνία από πλευράς site. Και δεν το λέω με ύφος entitled "ελάτε στο thread μου και απαντήστε μου ένα προς ένα τα σημεία". Ακόμη και αλλαγές που δεν φαίνονται εκ πρώτης όψεως, δε νομίζω οτι επικοινωνούνται σωστά. Δε θα ήταν σωστό ας πούμε , να υπάρχει ένα κλειδωμένο thread που να ποστάρονται εκεί όλες οι αλλαγές που γίνονται; 

Επίσης, δεν είναι λογικό στις αιτιάσεις για την εμφάνιση του site, να γίνεται παραπομπή στον @panoc. Ο οποίος έχει κάνει πολύ ωραία δουλειά, όντως αλλά παραπέμποντας τον κόσμο εκεί, είναι σαν να λέτε ένα από δύο πράγματα: i) Ε, βασικά υπάρχει ένα walkaround και βλέπουμε ή ii) Ναι, δεν πρόκειται να γίνουν άλλες αλλαγές οπότε βολευτείτε με αυτό όσοι δεν μπορείτε

Επεξ/σία από Abudi
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Snoob είπε

"Αρνούμαστε να απαντήσουμε".

Οκ, το διάβασα κι αυτό.

 

Spoiler

Καλώς ή κακώς, είμαι ικανός χρήστης της ελληνικής γλώσσας. Χρησιμοποίησα μία γλωσσική υπερβολή. Ωστόσο, όταν μιλάς σε κάποιον και δεν απαντά, ναι... άρνηση λέγεται. Παρ' όλα αυτά, το προσπερνώ. Το ανησυχητικό είναι ότι από τρεις παραγράφους που έγραψα, στάθηκες σε αυτό το σημείο.

Ο @Abudi χρησιμοποίησε την σωστή λέξη: "επικοινωνία". Τουλάχιστον ασχοληθείτε με τούτο, ελπίζω να μην... "το διαβάσατε κι αυτό". Καλή συνέχεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...