Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις και παρατηρήσεις για το αναβαθμισμένο Forum


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
5 hours ago, panoc said:

Που ειναι αυτοι το " context menu option " γιατι εγω δε βλεπω κανενα.

Ctrl+(right mouse button)

Αν αφήσεις για λίγο το mouse cursor στον editor εμφανίζεται το παρακάτω σχετικό tooltip αλλά στα ελληνικά τουλάχιστον αναφέρει λάθος mouse button. (λέει για αριστερό)

image.png.a496f80b0372bbe5aa1c0b403f04005d.png

edit: ναι, είναι λάθος στη μετάφραση εκεί. Το έχω ήδη αναφέρει στο σχετικό νήμα για λάθη της μετάφρασης στο bugs section


image.png.4186d6f595904ba1f2a3ed49347b3630.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Υπάρχει και το context menu option που θεωρητικά θα έπρεπε να κάνει αυτό που λες, αλλά σε μένα δεν παίζει αυτό (δεν κάνει τίποτα -- βασικά το δεύτερο option δεν κάνει τίποτα (για επικόλληση χωρίς μορφοποίηση) και στο πρώτο κλωτσάει ο browser (?) γιατί παίρνω ένα notification popup ότι "ο browser σας δεν το επιτρέπει αυτό, δοκιμάστε με Ctrl+V")

Τωρα δοκιμασα και στο lab που εχει ιδια εκδοση ipboard, ακριβως ιδια συμπεριφορα εχει. Λογικα κατι εχει να κανει με τις ρυθμισεις του editor.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακολουθώ κ συμμετέχω στο φόρουμ αρκετό καιρό, ο κόσμος το έχει κάνει ότι καλύτερο υπάρχει στο ελληνικό ιντερνέτ από άποψη τεχνολογίας , ιδέες, απόψεις κτλ.Συγχαρητηρια στους διαχειριστές κ γενικά σαυτους που το συντηρούν. Αλλά ένα μεγάλο φάουλ που κάνατε (κατά τη γνώμη μου) είναι αυτή η ανανέωση του που μόνο προβλήματα μου έχει φέρει και στην παρακολούθηση του φόρουμ κ στη συμμετοχή.Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί τα περισσότερα τα έχουν πει προηγούμενοι από μένα . Απλά μια απάντηση (αν γίνετε) θα ήθελα.......Για ποιο λόγο? γιατι? έγινε αυτό?

κλείνω το κείμενο γιατί με πόνεσαν τα μάτια μου με το χρωματισμό του background που έχει το insomnia. .....(μια ταπεινή αποψη,) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μπαίνω σε thread του forum τα posts εμφανίζονται με απόσταση μεταξύ τους οπότε ξεχωρίζει το ένα από το άλλο.

Οταν μπαίνω σε θέμα που έχει δημοσιευτεί στις ειδήσεις της πρώτης σελίδας τα posts δεν έχουν αποστάσεις μεταξύ τους και είναι τραγικό το αποτέλεσμα.

Παρακαλώ διορθώστε το!

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο επερξεργαστής κειμένου δεν δουλέυει καλά απο κινητό, μπερδευει τα quote, κακώς που δεν υπάρχει πλέον προεπισκόπηση δημοσιευσης

 

το "Υποforums" δεν ειναι υπαρκτή λέξη

Επεξ/σία από Pablo_Hasan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, npil είπε

κλείνω το κείμενο γιατί με πόνεσαν τα μάτια μου με το χρωματισμό του background που έχει το insomnia. .....(μια ταπεινή αποψη,) 

Δοκιμασε αυτο http://www.insomnia.gr/forums/topic/665601-nέο-navi-blue-theme-για-το-insomnia/?tab=comments#comment-56199519

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο μερες χρησης καταληγω στο συμπερασμα

- πολυ ευχαριστημενος απο desktop εφαρμογη με τις αλλαγες που προστεθηκαν

- δεν εχω οικειοποιηθει τη νεα εμφανιση στο κινητο, με ενοχλεί που βλεπω λιγο κειμενο και πολλα περιθώρια (μετά βίας 1 μήνυμα τη φορά, και σκρολλάρισμα του σκοτωμού)

Συμφωνω με αλλαγη της λεξης Υποφόρουμ σε Υποενοτητα , που λεει ο pablo hasan 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπανάληψη μερικών σημείων για @Snoob

Στις 1/5/2018 στις 9:11 ΜΜ, Abudi είπε

@Snoob

1) Στον "πίνακα ελέγχου" που ανοίγει όταν πατάμε στο nickname μας, 5/13 γραμμές κειμένου αφιερώνονται στις αγγελίες. Αυτό προβλέπεται να μπορούμε μήπως να το παραμετροποιήσουμε, ή να αλλάξει; Θεωρώ κάπως υπερβολική την παρουσία του (για μένα που δεν ασχολούμαι με αγγελίες) σε σχέση με τις συντομεύσεις για το forum

2+8) Στον παραπάνω πίνακα, υπάρχουν φράσεις όπως το "Διαχείριση περιεχομένου που ακολουθώ" οι οποίες κόβονται με αποσιωπητικά. Περνώντας τον κέρσορα από πάνω, δεν εμφανίζεται κάποιο context menu που να επεξηγεί τί κρύβεται πίσω από τα αποσιωπητικά. Ομοίως, όταν σε ένα post υπάρχει κοινοποιημένο ένα άλλο post (όπως καλή ώρα το προηγούμενο post μου σε αυτό το thread) υπάρχει πάνω δεξιά ένα κουμπάκι, το οποίο ανοίγει το κοινοποιημένο post σε νέα σελίδα, το οποίο επίσης δε συνοδεύεται από κάποιο context menu παρόλο που υπάρχει interaction με το πέρασμα του κέρσορα (γκριζάρισμα του κουμπιού). υποθέτω οτι αυτό συμβαίνει και σε άλλα σημεία

9) Αν και εντελώς αισθητικό και ίσως εκτός της συζήτησης που κάνουμε τώρα για λειτουργικότητα, αν ενώ γράφεις στον editor (με το default μέγεθος γραμματοσειράς), πατώντας για παράδειγμα το κουμπί "Εισαγωγή άλλων μέσων" (που είναι στο ίδιο μέγεθος γραμματοσειράς) βγαίνει ένα παραθυράκι με εντελώς off γραμματοσειρά. Αρκετά μεγαλύτερη

10) (από άλλο θέμα που έχω ανοίξει στα "bugs") Ενώ βρίσκομαι σε ένα thread και προστεθούν απαντήσεις, πότε μου βγάζει το κουμπί "Εμφάνιση νέας απάντησης", πότε ένα "Προς την πρώτη νέα ανάρτηση", πότε και τα δύο με δυνατότητα επιλογής ενός. Το θέμα είναι οτι λειτουργούν και εντελώς διαφορετικά, μιας και το δεύτερο, κάνει refresh την σελίδα!

11) Ξέρουμε τί θα γίνει με τις εμφωλευμένες παραθέσεις;

12) Κάποιο button για να μας οδηγεί στην αρχή της σελίδας;

Επεξ/σία από Abudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 03/01/2018 στις 12:11 ΜΜ, jonkyr είπε

Έχω εγκαταλείψει αγαπημένο φόρουμ επειδή έκανε ανανέωση και έφτιαξε ένα γελοίο πράγμα (δήθεν "μοντερνιά") χωρίς βασικές λειτουργίες. Αλλά πλέον κινδυνεύω να εγκαταλείψω αγαπημένο φόρουμ που έχει φτιάξει ένα πολύ όμορφο και μοντέρνο σάιτ, που είναι όμως εντελώς δυσλειτουργικό! Πάω για ρεκόρ :D

Συμφωνώ με τον TS σε όσα έγραψε. Προσθέτω ένα ακόμα:

- Κουμπί για "επιστροφή στην κορυφή" της σελίδας. Δεν φτάνει που το σάιτ είναι "τεράστιο" (σε πλάτος και ύψος) με ατελείωτο σκρολάρισμα, δεν μπορείς να γυρίσει και στην κορυφή αν τυχόν θέλεις να δεις π.χ. την επόμενη ειδοποίηση που εκκρεμεί να διαβάσεις.

Επαναφέρω την ερώτηση για "return to top" button, βαρέθηκα να ανεβοκατεβαίνω τη σελίδα.

Προσθέτω:

- Έχουμε ένα φόρουμ με 100 επιλογές για το αν θα λαμβάνω μέιλ ή ειδοποίηση όταν χασμουριέται ο admin ή όταν πάει τουαλέτα ο τάδε χρήστης. Δεν έκοψε σε κανέναν να μπει μία επιλογή να αυξηθεί ο αριθμός των μνμ ανά σελίδα; Βασικά πράγματα είναι αυτά. Το σκρολάρισμα είναι "εμπειρία χρήστη", δεν είναι "κοσμητική αλλαγή"! Ή μήπως το "15 μνμ ανά σελίδα" είναι by default setting και δεν αλλάζει με τίποτα;

Spoiler

Κάθε μέρα καθυστέρησης σε απλές ρυθμίσεις απλά επηρεάζει και προδιαθέτει αρνητικά κόσμο που γούσταρε το σάιτ/φόρουμ και πλέον δυσκολεύεται να το (δια)χειριστεί. Τόσο ριζική αλλαγή σε πολυπληθές φόρουμ χωρίς να έχει οργανωθεί ομάδα που να λύνει άμεσα έστω και τα απλά προβλήματα ειλικρινά δεν θυμάμαι να έχω δει. Ίσως έχετε πολλά άτομα στο παρασκήνιο να τρέχουν, αλλά π.χ. εδώ ελάχιστοι mods εμφανίζονται και ακόμα λιγότερες προτάσεις/προβλήματα που έχουν αναφερθεί στο νήμα έχουν λυθεί.

...

5 λεπτά πριν, Abudi είπε

Eπανάληψη μερικών σημείων για @Snoob

Χαχαχαχα λες και σκεφτόμασταν το ίδιο πράγμα ταυτόχρονα. Καλό timing.

Επεξ/σία από jonkyr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο PC στη δουλειά από τότε που έγινε η αναβάθμιση, δε μπορώ να απαντήσω στα νήματα, είναι γκρίζα η περιοχή της απάντησης κάτω απ' το τελευταίο post.

Επίσης, το κουμπί «Απάντηση σε αυτό το θέμα που είναι πάνω δεξιά από το πρώτο post της σελίδας, δεν κάνει κάτι όταν το πατάω.

Σε Firefox και Chrome αυτά.

Φαντάζομαι ότι θα είναι κάποιο restriction του δικτύου στην εταιρεία, απλά το θέμα είναι ότι με την προηγούμενη έκδοση δεν είχα θέμα, μπορούσα να postάρω κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Στο PC στη δουλειά από τότε που έγινε η αναβάθμιση, δε μπορώ να απαντήσω στα νήματα, είναι γκρίζα η περιοχή της απάντησης κάτω απ' το τελευταίο post.

Επίσης, το κουμπί «Απάντηση σε αυτό το θέμα που είναι πάνω δεξιά από το πρώτο post της σελίδας, δεν κάνει κάτι όταν το πατάω.

Σε Firefox και Chrome αυτά.

Φαντάζομαι ότι θα είναι κάποιο restriction του δικτύου στην εταιρεία, απλά το θέμα είναι ότι με την προηγούμενη έκδοση δεν είχα θέμα, μπορούσα να postάρω κανονικά.

Δεν έχω υπόψη μου άλλη αναφορά για αδυναμία απάντησης σε νήματα.

Αν υποτεθεί ότι είναι περιορισμός που επιβάλει το δίκτυο στην εταιρία, το insomnia τι θα μπορούσε να κάνει γι' αυτό; (ρωτάω για να το μεταφέρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δε σκαμπάζω από αυτά, ρωτάω έχοντας κατά νου ότι αφού πριν δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα, και θεωρώντας ότι εσείς πάνω-κάτω θα ξέρετε τι άλλαξε στην τωρινή έκδοση, μήπως γίνεται να αλλάξει κάτι από μεριά σας.

Δεν ξέρω τι παίζει με τα restrictions, πάντως και στην προηγούμενη έκδοση σε μερικά νήματα, ή καλύτερα σε συγκεκριμένες σελίδες, δε με έβαζε, με την αιτιολογία "banned words" ή κάτι τέτοιο. Μπορεί π.χ. να μη με έβαζε σε συγκεκριμένη σελίδα στις Προσφορές εκτός τεχνολογίας, αλλά στην επόμενη να με έβαζε. Σπάνια βέβαια τύχαινε αυτό, μαι μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει στην τωρινή έκδοση.

Facebook και κάποια άλλα δε μπορώ να μπω καν στην εταιρεία. Όχι ότι θα το έκανα, απλά το έχω παρατηρήσει.

 

Νταξ αν ξεκάθαρα δεν είναι δικό σας θέμα ΟΚ, απλά ρωτάω επειδή δε γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια φτιαξτε την πρωτη σελιδα..δε νομιζω να ειμαι ο μονος που δεν εχει ξαναμπει σε αρθρο απο την πρωτοχρονια.

Και το desktop και το mobile διωχνουν τον κοσμο απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Tablet said:

Το καινούργιο site βγάζει κάτι απόξενο και ψυχρό. Η περιήγηση μπερδεύει αρκετά. 

Η προηγούμενη λογική του site ήταν πολύ πιο efficient ρε παιδιά. Εμπαινες είχες ειδήσεις σε τίτλους με ωραία προεπισκόπηση και μετά μπορούσες να περιγηθεις στο site

όπως επιθυμούσες. Τωρα η αρχική σελίδα είναι τελείως μπερδευτικη με μεγάλα πλαίσια και καθόλου σχεδόν συνοχή. 

Θα έλεγα να ξανασκεφτείτε λίγο τα χρώματα και την απλότητα της περιήγησης. Η λογική να εμφανίζονται 10 παράθυρα και στήλες και κατηγορίες σε μια σελίδα είναι αν μη τι άλλο δύσχρηστο και απαρχαιωμένο. 

Κρατήστε μια απλή λογική περιηγήσεις στο forum. Αυτη που είχε και αλλάξτε κάποια βασικά προβλήματα των αγγελιών κυρίως. Τα χρώματα είναι περί ορέξεως αλλά κάτι πιο ζεστό να σε κρατάει στο forum είναι το ιδανικό υπάρχουν μελέτες γι'αυτα τα πράγματα. Το λευκό-γκρι προσδίδει μια ψυχρότητα με αποτέλεσμα να θες να περιηγηθείς γρήγορα και να φύγεις. Καλη επιτυχία πάραυτα και ελπίζω να ακούσετε το κόσμο και στη τελική κάντε ένα poll να δείτε τις απόψεις των χρηστών ίσως βοηθήσουν.

Πολυ σωστο.Το site ειναι εντελως ψυχρο πλεον.

Αν το βλεπουν οι ιδιοκτητες ως minimal απλα, το βλεπουν λαθος.Το site φαινεται αποστειρωμενο τελειως και αν εξαιρεσεις τους ηδη υπαρχοντες χρηστες που μπαινουν κατευθειαν σε κατι συγκεκριμενο που παρακολουθουν,δεν υπαρχει περιπτωση να μπει νεος χρηστης μεσα και να μην φυγει μετα απο 1 λεπτο.

 

Ειμαστε ηδη στην 9η μερα και δεν εχει αλλαξει τιποτα μετα απο τις εκατονταδες αναφορες για το ιδιο πραγμα.

Θα λεγε κανεις οτι οι ιδιοκτητες δεν ενδιαφερονται καθολου για την επισκεψιμοτητα του site η οτι ειναι πολυ εγωιστες και υποστηριζουν μεχρι τελικης πτωσης την επιλογη τους να το κανουν ετσι.

Ελπιζω να μην ισχυει κανενα απο τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...