Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι συμβουλές για την σωστή λήψη φωτογραφιών.(Dslr)


elenit24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον πρεπει να δοκιμασεις κανεναν σοβαρο φακο :P

εγω τετοιες μουντες φωτο δεν ειχα ποτε :P

Ναι τους άλλους δεν τους χρησιμοποιώ ποτέ. Βέβαια όλα είναι μια χαρά σε φωτογραφίσεις ανθρώπων ή κοντινών αντικειμένων , στα ηλιόλουστα τοπία έχουμε θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο lightroom μπορείς να επιλέξεις τις φωτογραφίες και να τις κάνει μια HDR. Αντίστοιχα και στο photoshop μόνο που εκεί έχεις καλύτερο έλεγχο των layer mask

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα λίγο τις φωτογραφίες σου. Μια χαρά είναι και ο φακός σου και η μηχανή σκοτώνει. Απλά έχω κάποιες παρατηρήσεις: 

Η μηχανή είναι βρώμικη, έχει πολλά σκουπιδάκια η φωτογραφία. Πρέπει να την στείλεις για καθάρισμα στον Δαμκαλίδη. Υποθέτω ότι την έχεις πάρει μεταχειρισμένη, ένα καλό σέρβις θα ήταν ότι πρέπει.

 

Διάβασε το manual της μηχανής, οπωσδήποτε. Μη νομίζεις ότι επειδή πήρες ένα καλό εργαλείο ξέρεις να το χρησιμοποιείς. Αρχικά για τοπία ο 50 δεν είναι ο κατάλληλος φακός. Θες κάτι πιο ευρυγώνιο, κάτω από τα 50 σίγουρα. Για δοκίμασε λίγο πορτραίτο με αυτό τον φακό με διάφραγμα κάτω από τα f/5.6 θα εκπλαγείς από το αποτέλεσμα.  

 

Πάμε τώρα στο θέμα χρώμα. Το ότι βγάζει φλατ τα χρώματα (άτονα κτλ κτλ) είναι προσόν κάθε καλής μηχανής και ειδικά αν είναι πιο επαγγελματική. Αλλά αυτό είναι κάτι που αλλάζει. Αν λοιπόν τραβάς ακόμη jpeg πρέπει να δεις τις εξής ρυθμίσεις για την μηχανή σου: προφίλ (πορτραίτο, στάνταρτ, τοπίο, flat κτλ ), τα profiles αυτά είναι διαφορετικά μεταξύ τους δίνουν άλλους τονισμούς στα χρώματα αλλά πρέπει να πειραματιστείς. Δες τον παρακάτω σύνδεσμο: 

 

https://www.nikonusa.com/en/learn-and-explore/a/tips-and-techniques/picture-controls-step-by-step.html

 

Τώρα αν τραβάς RAW τα πράγματα είναι διαφορετικά. Εκεί θα βγαίνουν τα πάντα φλατ για να έχεις μια βάση έτσι ώστε να τα πας εκεί που θες. Τώρα ακόμη και εκεί το lightroom έχει διάφορα profiles. Αλλά μπορείς να κάνεις ότι θες. Ακόμη και να φτιάξεις τα δικά σου ή να αγοράσεις άλλα. Αν ασχοληθείς πιο σοβαρά δες το βιβλίο The digital negative, θα καταλάβεις πολλά για το lightroom.

 

Μην ξεκινήσεις με αυτόματο ακόμη. Πρώτα σε P, μετά σε A και τέλος σε M. Εγώ πάντως μεταξύ A και Μ παίζω πάντα.

Επεξ/σία από pallisi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθάρισμα στον Δαμκαλίδη θα γίνει απο τις 8 του μήνα και μετά γτ θα κλείσουν για μια βδομάδα. Φάκο κάτι μικρότερο απο 50mm θα ήθελα πολύ να έχω αλλά προς το παρόν πορεύομαι με αυτόν :D. Η αλήθεια είναι οτί δεν ξέρω τι ρυθμίσεις χρειάζονται για πρωινές λήψεις τοπίων, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό. Μόνο νυχτερινά τοπία μου αρέσει και ερασιτεχνικά τα πάω καλύτερα απο τα υπόλοιπα σε αυτό. Σε ευχαρίστω για το άρθρο της nikon δεν το είχα βρει ποτέ στο ψάξιμο θα το διαβάσω!

Άλλα κατάλαβα οτι το πρόβλημα ξεκινάει απο το γεγονός οτί όταν τραβάω φωτογραφίες στο auto, δεν έχω καθαρό αποτέλεσμα, μετά τις απαντήσεις σας είδα και άλλες φωτογραφίες που έχω (με πρωινό ήλιο) και όσες είναι χειροκίνητα έχουν βγεί πολύ εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δώσεις δύο παραδείγματα; Βασικά μπορείς να τεστάρεις λίγο αυτό που λες περί auto και manual. Αλλά για το ίδιο κάδρο την ίδια ώρα της ημέρας. Να δεις τι επιλογή έκανε στο αυτόματο η μηχανή και τι εσύ. 

 

Να ξέρεις ότι στις Νικον το κομμάτι της εστίασης και τη φωτομέτρησης είναι πολύ στενά συνδεδεμένο. Αν εστιάζει σε κάτι η μηχανή, τότε οι πληροφορίες του φωτός από αυτό ακριβώς το κομμάτι έχουν πιο μεγάλη βαρύτητα από τα άλλα. Γενικά πρέπει να διαβάσεις το manual. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...