Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι συμβουλές για την σωστή λήψη φωτογραφιών.(Dslr)


elenit24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ, έχω στην κατοχή μου την Nikon d600 με τον φακό Nikon AF Nikkor 50mm f/1.4D,έχω την εξής ερώτηση, όταν θέλω να βγάλω τοπίο η φωτογραφία βγαίνει καπώς έτσι(χωρίς έντονα χρώματα,μουντή,χωρίς βάθος,θόρυβος),και μόνο κατόπιν αρκετής επεξεργασίας θα γίνει λίγο πιο ανθρώπινη, αλλά όχι πάντα εννοώντας πιο έντονα χρώματα, με περισσότερη λεπτομέρια στο βάθος. Οι βρωμιές δεν είναι το πρόβλημα μου, αυτό λύνεται εύκολα, μηπώς κάνω κατι λάθος? ή έτσι είναι με ολες τις κάμερες? και χρειάζονται οπωσδήποτε επεξεργασία? ( οι ρυθμισεις ειναι αυτόματες,με χειροκίνητη εστίαση). Πιο πολύ θέλω να μάθω αν κάνω κάτι λάθος με την κάμερα έτσι ώστε να μου γίνει πιο εύκολη η επεξεργασία με lightroom μετά.

 

26060073_1791572800862701_46437122530791

 

 

26060306_1791572794196035_17400234415773

 

Εύκαιρη μια φωτογραφία που βρήκα να έχω έτοιμη πριν την επεξεργασία κ μετά

 

26170170_1791581310861850_74268442297792

 

 

26172741_1791581504195164_57526448768229

 

Επεξ/σία από elenit24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λήψεις στο αυτόματο αφήνεις τη μηχανή να επιλέξει την ισορροπία στις παραμέτρους ωστε να μη βγει θολή η φωτογραφία.

Μάθε να λειτουργεις τη μηχανή σου χειροκίνητα και με αυτο το τρόπο να ορίζεις το αποτέλεσμα πριν μπεις στη διαδικασία της επεξεργασίας.Σε δευτερη φαση να τονίζεις με ενα προγραμμα αυτό που φωτογράφισες και οχι να το δημιουργησεις απο το 0.

Επιπρόσθετα μη περιμένεις καθαρές φωτογραφίες με υψηλό iso,που η μηχανή στο αυτόματο λατρευει :-)

Μπορεί να μη βλέπεις το θόρυβο στο jpeg ,ειναι ομως εμφανεστατος σε raw και συνηθως οι μηχανές στη μετατροπή που κανουν εσωτερικά δίνουν jpeg χωρις θορυβο (ενω θα πρεπε να εχει και να φαινεται) αλλά και χωρις λεπτομέριες :-)

Εφοσον φωτογραφιζεις τοπία,παρε ενα καλό τρίποδο.

Τα σκουπιδια στον αισθητήρα,ασχολίαστα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, θα προσπαθήσω περισσότερο χειροκίνητα, αλλά είναι η εύκολη λύση για ερασιτέχνες μιας και οι ρυθμίσεις χειροκίνητα χρειάζονται κάποιο χρόνο., Τρίποδο έχω αλλα το χρησιμοποιώ κυρίως για νυχτερινές λήψεις που εκεί τα έχω βρει και δεν έχω θέμα. Οι βρομιές φαίνονται μόνο με συγκεκριμένες ρυθμίσεις στην κάμερα.( πρόβλημα της d600 κυρίως που δεν καθαρίζεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ, έχω στην κατοχή μου την Nikon d600 με τον φακό Nikon AF Nikkor 50mm f/1.4D,έχω την εξής ερώτηση, όταν θέλω να βγάλω τοπίο η φωτογραφία βγαίνει καπώς έτσι(χωρίς έντονα χρώματα,μουντή,χωρίς βάθος,θόρυβος),και μόνο κατόπιν αρκετής επεξεργασίας θα γίνει λίγο πιο ανθρώπινη, αλλά όχι πάντα εννοώντας πιο έντονα χρώματα, με περισσότερη λεπτομέρια στο βάθος. Οι βρωμιές δεν είναι το πρόβλημα μου, αυτό λύνεται εύκολα, μηπώς κάνω κατι λάθος? ή έτσι είναι με ολες τις κάμερες? και χρειάζονται οπωσδήποτε επεξεργασία? ( οι ρυθμισεις ειναι αυτόματες,με χειροκίνητη εστίαση). Πιο πολύ θέλω να μάθω αν κάνω κάτι λάθος με την κάμερα έτσι ώστε να μου γίνει πιο εύκολη η επεξεργασία με lightroom μετά.

 

26060073_1791572800862701_46437122530791

 

 

26060306_1791572794196035_17400234415773

 

Εύκαιρη μια φωτογραφία που βρήκα να έχω έτοιμη πριν την επεξεργασία κ μετά

 

26170170_1791581310861850_74268442297792

 

 

26172741_1791581504195164_57526448768229

 

 

Ποσα δινεις για να σου πω πως να παρεις τσαμπα καινουρια μηχανη? :P

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσα δινεις για να σου πω πως να παρεις τσαμπα καινουρια μηχανη? :P

χαχαχα καλό αλλά αυτή έχω, αν είχα λεφτά για κάτι περισσότερο θα έπαιρνα εναν ευρυγώνιο φακό, γιατί αυτός δεν φτάνει ούτε για ζήτω, μίλησα με το service θα την πάω μετα τις γιορτές(όλες οι επισκευές του συγκεκριμένου μοντέλου είναι τσάμπα μου είπαν, την καθαρίζουν, εαν δεν αλλάζουν κλείστρο και τα λοιπά και τα λοιπά)

Επεξ/σία από elenit24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα, αρα ξερεις για τι πραγμα μιλαω

Ειχα κι εγω την D600,με την λερα στο σενσορα, και μετα απο 3 επισκεψεις στο σερβις πηρα καινουρια D610 :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iso 100 για να μην εχεις θορυβο,  F της επιλογης σου (αναλογα που γραφει καλύτερα ο φακός σου) και τι μένει; Ο χρόνος .

Δεν είναι ουτε πολύπλοκο ουτε χρονοβορο.

Ειδικά σε τοπία που δεν εχεις και μεταβαλλομενο θεμα αξιζει να ψαξεις το αποτελεσμα που θα αποτυπωθει και οχι να το δημιουργησεις εκ των υστερων στην επεξεργασια.

 

Αν θέλεις ευκολα και γρήγορα,το αποτέλεσμα το είδες.

Προσωπικά όπου με παίρνει με τρίποδο φωτογραφιζω + 2-10 δευτερα στο χρονοδιακόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iso 100 για να μην εχεις θορυβο,  F της επιλογης σου (αναλογα που γραφει καλύτερα ο φακός σου) και τι μένει; Ο χρόνος .

Δεν είναι ουτε πολύπλοκο ουτε χρονοβορο.

Ειδικά σε τοπία που δεν εχεις και μεταβαλλομενο θεμα αξιζει να ψαξεις το αποτελεσμα που θα αποτυπωθει και οχι να το δημιουργησεις εκ των υστερων στην επεξεργασια.

 

Αν θέλεις ευκολα και γρήγορα,το αποτέλεσμα το είδες.

Προσωπικά όπου με παίρνει με τρίποδο φωτογραφιζω + 2-10 δευτερα στο χρονοδιακόπτη.

Ναι η αλήθεια είναι οτι όπου υπάρχει τρίποδο και χρόνος τότε σίγουρα θα κάνω πολλές λήψεις με πολλές ρυθμίσεις. παράδειγμα 1 τρίποδο νυχτερινή λήψη ( δεν έχει γίνει επεξεργασία σε καμία απο τις δύο)

 

26114490_1791858814167433_68914711128071

 

Παράδειγμα 2, δεν χρησιμοποιήθηκε τρίποδο, αλλά υπήρχε χρόνος για ρυθμίσεις.

26063276_1791859844167330_16214879829708

 

Πιστεύω οτι αυτές οι δύο φωτογραφίες χρωματικά είναι σωστές, με βάθος και ζωντάνια, ελάχιστη επεξεργασία θα θέλουν μεσω lightroom για χρώματα.

Άρα το πρόβλημα ίσως είναι οτι auto η κάμερα δεν θα βγάλει καλή φωτογραφία. Στις πρώτες φωτογραφίες που σας έστειλα, δεν υπήρχε χρόνος για πειραματισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να ρυθμισεις τα χρωματα σου και μεσα απο την καμερα ωστε το αποτελεσμα σε καθε φωτο σου να ειναι πιο κοντα σε αυτο που εσυ θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι έτσι όλες οι κάμερες. Fuji έχουν πιο ζωντανά χρώματα. Canon ίσως να σου αρέσει επίσης καλύτερα. Δυστυχώς Νικον και Σονυ τείνουν να δίνουν "φλατ" φωτογραφίες αν δεν αλλάξεις ρυθμίσεις. Αυτό όμως σημαίνει ότι κρατούν και περισσότερη πληροφορία άρα αν ξοδέψεις το χρόνο μπορούν να γίνουν καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραβάς RAW ή JPEG?

Αν ακόμα τραβάς JPEG πρέπει σιγά σιγά να αποφασίσεις να το γυρίσεις σε RAW το οποίο και θα επεξεργάζεσαι στο LIghtroom.

Ιδιαίτερα σε τοπία με πολύ έντονες μεταβάσεις μπορείς να κάνεις backeting έτσι ώστε να πάρεις 3φωτό με διαφορετικές εκθέσεις π.χ. -2EV, 0, +2EV και να κάνεις stacking έτσι ώστε να έχεις πληροφορίες και σε shadows και σε highlights.

Εννοείται ότι το iso θα πρεπει να είναι όσο το δυνατόν πιο κάτω (εκτός και αν για x-y λόγους δεν σε παίρνει).

Ο φακός θεωρώ ότι είναι σχετικά καθαρός. Έχεις UV φίλτρο μπροστα; ΑΝ έχεις πέτα το. Επίσης ένα πολωτικό καλής ποιότητας π.χ. Hoya Fusion ΙΣΩΣ σε βοηθήσει να πάρεις πιο καθαρές φωτογραφίες κόβωντας την καταχνιά και τις αντανακλάσεις (υπό προϋποθέσεις).

 

Τέλος έχε υπ όψιν σου ότι αν δεις ότι μια ρύθμιση γίνεται σε όλες τις φωτό σου στο lightroom (π.χ. saturation +10, vibrance +15) τότε μπορείς τις κάνει αυτόματα κατά το import. Επίσης όταν επεξεργαστείς μια φωτό μπορείς να κάνεις copy paste τις ρυθμίσεις και σε όλες τις αλλες φωτογραφίες της σειράς.

 

Τελος αν πειράζεις πολύ το white balance στο lightroom αυτό σημαίνει ότι ενδεχομένως η κάμερα κάνει κακό υπολογισμό. Οπότε ή θα το ρυθμίζεις εσύ χειροκίνητα είτε θα καταφύγεις σε λύσεις του στυλ colorchecker.

 

Εχε υπ' οψιν σου ότι ακόμα και οι ρυθμίσεις στο monitor μπορεί να θέλουν calibration για να είναι σωστές.

 

Πάντως η αλήθεια είναι ότι ο κόσμος έχει συνηθίσει σε hyper-saturated χρωματα ελέω lcd τηλεοράσεων, με αποτέλεσμα τα flat προφιλ να θεωρούνται ξεπλυμένα. Αντίστοιχα θα γίνει σε λίγο καιρό και με το HDR.

Επεξ/σία από Ionlab
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να ρυθμισεις τα χρωματα σου και μεσα απο την καμερα ωστε το αποτελεσμα σε καθε φωτο σου να ειναι πιο κοντα σε αυτο που εσυ θελεις.

δεν το έχω ψάξει στις ρυθμίσεις πως γίνεται αυτό.

 

Αλλο φακο εχεις να δοκιμασεις?

αυτός είναι ότι καλύτερο έχω :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραβάς RAW ή JPEG?

Αν ακόμα τραβάς JPEG πρέπει σιγά σιγά να αποφασίσεις να το γυρίσεις σε RAW το οποίο και θα επεξεργάζεσαι στο LIghtroom.

Ιδιαίτερα σε τοπία με πολύ έντονες μεταβάσεις μπορείς να κάνεις backeting έτσι ώστε να πάρεις 3φωτό με διαφορετικές εκθέσεις π.χ. -2EV, 0, +2EV και να κάνεις stacking έτσι ώστε να έχεις πληροφορίες και σε shadows και σε highlights.

Εννοείται ότι το iso θα πρεπει να είναι όσο το δυνατόν πιο κάτω (εκτός και αν για x-y λόγους δεν σε παίρνει).

Ο φακός θεωρώ ότι είναι σχετικά καθαρός. Έχεις UV φίλτρο μπροστα; ΑΝ έχεις πέτα το. Επίσης ένα πολωτικό καλής ποιότητας π.χ. Hoya Fusion ΙΣΩΣ σε βοηθήσει να πάρεις πιο καθαρές φωτογραφίες κόβωντας την καταχνιά και τις αντανακλάσεις (υπό προϋποθέσεις).

 

Τέλος έχε υπ όψιν σου ότι αν δεις ότι μια ρύθμιση γίνεται σε όλες τις φωτό σου στο lightroom (π.χ. saturation +10, vibrance +15) τότε μπορείς τις κάνει αυτόματα κατά το import. Επίσης όταν επεξεργαστείς μια φωτό μπορείς να κάνεις copy paste τις ρυθμίσεις και σε όλες τις αλλες φωτογραφίες της σειράς.

 

Τελος αν πειράζεις πολύ το white balance στο lightroom αυτό σημαίνει ότι ενδεχομένως η κάμερα κάνει κακό υπολογισμό. Οπότε ή θα το ρυθμίζεις εσύ χειροκίνητα είτε θα καταφύγεις σε λύσεις του στυλ colorchecker.

 

Εχε υπ' οψιν σου ότι ακόμα και οι ρυθμίσεις στο monitor μπορεί να θέλουν calibration για να είναι σωστές.

 

Πάντως η αλήθεια είναι ότι ο κόσμος έχει συνηθίσει σε hyper-saturated χρωματα ελέω lcd τηλεοράσεων, με αποτέλεσμα τα flat προφιλ να θεωρούνται ξεπλυμένα. Αντίστοιχα θα γίνει σε λίγο καιρό και με το HDR.

'ολες οι φωτογραφίες τραβιούνται και σε raw, αυτές που σας παραθέτω ειναι jpeg προφανώς. Όχι δεν έχω κανένα φίλτρο μπροστά.και ναι επεξεργάζομαι με lightroom. αλλά η συμβουλή σου για 3 διαφορετικές φωτό το βλέπω κι άλλοι να το κάνουν, αλλά ακόμα δεν ξέρω πως να τις ενώσω, και με τι πρόγραμμα.

Χμ,τι αλλους εχεις ομως? :)

έχω nikkor af 70-210mm  f4 άλλα έχει κλείσει και 20 χρόνια, και nikkor μαμαδίστικο 35-70mm  f3.3 αυτός πρέπει να είναι ακόμα παλιότερος. Ήταν οι φακοί που ξεμείναν απο τις film 

Επεξ/σία από elenit24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...