Προς το περιεχόμενο

Nikon D3400 vs D5500


mito1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για αγορά καινούριας μηχανής (θα είναι η πρώτη μου!) και μετά από λίγο ψάξιμο και έρευνα κατέληξα σε αυτά τα δύο μοντέλα της Nikon ως πιο vfm .Σίγουρα η D5500 είναι καλύτερη ,ξέρω περίπου τις διαφορές με την D3400. Το πρόβλημα είναι ότι είναι αρκετα πιο ακριβή . Το budget μου είναι γύρο στα 400-500 το πολύ. 

Βρήκα όμως σε ένα κατάστημα τις εξής δύο προσφορές:

- D3400 με τον 18mm-105mm στα 500€

-D5500 με τον κιτ φακό 18mm - 55mm στα 600€

 

Και θέλω να ρωτήσω το εξής τώρα.. να προτιμήσω τη D3400 με εναν καλύτερο φακό και πιο λίγα λεφτά ή αξίζει να δώσω τη διαφορά και να πάρω τη D5500 αλλά με όχι τόσο καλό φακό; 

Επαναλαμβάνω ότι είναι η πρώτη μου μηχανή και τη θέλω για εκμάθηση. Αν έχετε να μου προτείνετε και κάποια άλλη εναλλακτική πρόταση καλοδεχούμενη.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το «καλυτερη» δεν εχει να κανει με την ποιοτητα της φωτογραφιας. Εχει να κανει με καποια επιπλεον features του καθε μοντελου. Ο αισθητηρας ειναι ιδιος καθως και η τελικη ποιοτητα των φωτο που θα εξαρτηθουν περισσοτερο απο τις δικες σου δυνατοτητες και μετα απο τους φακους σου.

 

Δεν θα προτεινα σημερα σε ενα αρχαριο μια DSLR για τον απλουστατο λογο οτι ειναι μεγαλες και βαριες και αφου περασει ο αρχικος ενθουσιασμος τελικα μενουν στην ντουλαπα τον περισσοτερο χρονο γιατι ειναι αβολες στο κουβαλημα. Οποτε ουτε φωτο εχεις ουτε και βελτιωνεσαι σαν φωτογραφος εαν δεν εχεις μαζι σου την μηχανη σου ξαι στο τελος αρκετοι απλα τις πουλανε και τραβανε με κινητα!!!

 

Εαν διαθετεις budget 500-600€ πηγαινε σε μια Sony A6000 ή Α5100 (σχεδον ιδια, πιο φθηνη αλλα χωρις viewfinder)

 

https://www.skroutz.gr/s/4565041/Sony-α6000-Kit-16-50-PZ-OSS.html

 

https://www.skroutz.gr/c/1914/mirrorless-fwtografikes-mhxanes.html?from=catspan&keyphrase=sony+A5100

 

Αναλογως του τι σε ενδιαφερει να φωτογραφησεις μπορεις να πας και σε μια Olympus OMD-EM10ii με ενα ή δυο φακους

 

https://www.skroutz.gr/c/1914/mirrorless-fwtografikes-mhxanes.html?from=most-popular&keyphrase=olympus+om-d+e-m10+mark+ii

 

https://www.skroutz.gr/c/1914/mirrorless-fwtografikes-mhxanes.html?keyphrase=olympus+om-d+e-m10+mark+ii+double+kit

 

Ειδικα εαν το βιντεο ειναι σοβαρο ζητουμενο επισης μπορεις να πας και σε μια Lumix GX80/85 η οποια και για φωτο ειναι ισαξια της Olympus

 

https://www.skroutz.gr/c/1914/mirrorless-fwtografikes-mhxanes.html?keyphrase=lumix+gx80

 

Φυσικα υπαρχουν και πολλα αλλα αξιολογα και πιο φθηνα μοντελα αλλα θα συμβιβαστεις οτι δεν θα εχεις viewfinder.

 

Εαν οπωσδηποτε θελεις DSLR μια Nikon D3000 με τον 18-55 AF-P VR ειναι πολυ καλη επιλογη αφηνοντας budget για ενα δευτερο φακο που οταν θα φτασει η ωρα θα τον επιλεξεις συμφωνα με τις αναγκες σου. Αν και οι περισσοτεροι ως πρβτη επιλογη εχουν τον prime 35mm f/1.8 οπου λογω κυριως της φωτεινοτητας του ειναι εξαιρετικα χρησιμος για low light φωτογραφησεις (ακομη και απλα για μεσα στο σπιτι με τα φωτα πχ σε ενα παιδικο παρτυ).

 

http://www.public.gr/product/fotografia/dslr-cameras/dslr-nikon-d3300-af-p-18-55mm-vr-kit-b-mayro/prod7980484pp/

 

Μπορεις να βρεις στο internet ολες τις επιμερους διαφορες της σειρας D5xxx/D3xxx. Τις εχουμε αναφερει σε καθε σχεδον σχετικο post και εδω. Καποιες ειναι χρησιμες οπως πχ το exposure compensation και καποιες ειναι απλα γκατζετακια. Καμια δεν επηρεαζει την ιδια την ποιοτητα της φωτο αλλα κανει την ζωη σου λιγο πιο ευκολη σε συγκεκριμενες καταστασεις.

 

Σκεψου το και τα ξαναλεμε.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δε σκέφτηκα να πάρω μια mirrorless , δε το είχα καν σαν επιλογή στο μυαλό μου. Χωρίς να είμαι γνώστης του αντικειμένου θεωρούσα ότι οι DSLR είναι ανώτερες για εκμάθηση και ίσως αργότερα για  ημι-επαγγελματική χρήση. Δε με ενδιαφέρει απλά να βγάζω ωραίες φωτογραφίες στο αυτόματο, θέλω να μάθω στο manual και να πειραματίζομαι με διάφορους φακούς και φωτισμο..χωρίς κάποιο συγκεκριμένο θέμα. Street photography, τοπία, πορτραίτα , long exposures είναι κάποια από τα θέματα που με ενδιαφέρουν. Το βίντεο δε με ενδιαφέρει πολύ. 

Επίσης είναι και το κόστος των φακών όπου στις mirrorless είναι απαγορευτικό.

Βέβαια αυτό που είπες για τη φορητότητα δε το είχα σκεφτεί και θα είναι ανασταλτικός παράγοντας στη καθημερινότητα. γιατί δε μπορείς σε κάθε βόλτα να παίρνεις και τη μηχανή μαζί σου. Πρέπει να το προγραμματίσεις ότι σήμερα πχ θα πάρω τη μηχανή και θα πάω για φωτογράφιση. 

Όσο αφορά τις δύο μηχανές που ανέφερα ξέρω ότι δε θα καταλάβω διαφορά στη ποιότητα των φωτογραφιών ούτε το wi-fi με ενδιαφέρει , ούτε το gps κοκ.. Το μόνο που θεωρώ σημαντικό ειναι η αποσπόμενη οθόνη στη 5500 που ειναι πολύ βοηθητικό στη λήψη κάποιων φωτογραφιών όπου δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το viewfinder. 

Τώρα με έβαλες σε σκέψεις για τη α6000 ...έχει και πολύ καλές κριτικές απ'ότι διαβάζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλεις να μάθεις φωτογραφία, η γνώμη μου είναι DSLR, και στο λέει ένας φαν των mirrorless. Μπορεί για τον αρχάριο να είναι μια χαρά η Sony a6000 αλλά για παράδειγμα το σύστημα φακών της Canon / Nikon / Pentax είναι σαφώς δελεαστικότερο. Διαφορετικά ο αρχάριος μπορεί να μείνει αρχάριος για το λόγο ότι δεν έχει πρόσβαση σε φτηνό, διαθέσιμο (περιλαμβανομένης της αγοράς μεταχειρισμένων κλπ) φακών. Π.χ. σε τι τιμή μπορώ να βρω έναν prime 50mm f1.8; Με Sony θέλω 279 ευρώ, με Nikon 222, με Canon 129 και με Pentax 149 (και μάλιστα με την τελευταία να έχω και σταθεροποίηση λόγω IBIS που έχουν οι Pentax). Σε τι τιμή μπορώ να βρω έναν σταθερό 70-300; Με Nikon 291 (f4.5-6.3) ή 571 (f4.5 - 5.6), με Sony 785, με Canon 421, ενώ με Pentax έχω τον πολύ καλό 55-300 με 399 ο οποίος είναι και weather resistant χωρίς να λάβουμε υπόψη πόσο πιο φτηνά (120+ ευρώ) μπορώ να τη βγάλω με Pentax αφού έχεις τσάμπα σταθεροποίηση ότι φακό κι αν βάλεις. Έναν 35άρη 1.8; Με Sony 415 ευρώ, με Nikon 209. Και πάει λέγοντας.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να μάθεις φωτογραφία, η γνώμη μου είναι DSLR, και στο λέει ένας φαν των mirrorless. Μπορεί για τον αρχάριο να είναι μια χαρά η Sony a6000 αλλά για παράδειγμα το σύστημα φακών της Canon / Nikon / Pentax είναι σαφώς δελεαστικότερο. Διαφορετικά ο αρχάριος μπορεί να μείνει αρχάριος για το λόγο ότι δεν έχει πρόσβαση σε φτηνό, διαθέσιμο (περιλαμβανομένης της αγοράς μεταχειρισμένων κλπ) φακών. Π.χ. σε τι τιμή μπορώ να βρω έναν prime 50mm f1.8; Με Sony θέλω 279 ευρώ, με Nikon 222, με Canon 129 και με Pentax 149 (και μάλιστα με την τελευταία να έχω και σταθεροποίηση λόγω IBIS που έχουν οι Pentax). Σε τι τιμή μπορώ να βρω έναν σταθερό 70-300; Με Nikon 291 (f4.5-6.3) ή 571 (f4.5 - 5.6), με Sony 785, με Canon 421, ενώ με Pentax έχω τον πολύ καλό 55-300 με 399 ο οποίος είναι και weather resistant χωρίς να λάβουμε υπόψη πόσο πιο φτηνά (120+ ευρώ) μπορώ να τη βγάλω με Pentax αφού έχεις τσάμπα σταθεροποίηση ότι φακό κι αν βάλεις. Έναν 35άρη 1.8; Με Sony 415 ευρώ, με Nikon 209. Και πάει λέγοντας.

Σωστα ειναι αυτα που λες για κοστη αλλα οχι απολυτα. Πχ σε m4/3” υπαρχουν τα παντα και σε λογικες τιμες.

 

Παρολα αυτα θα διαφωνησω καθετα οτι αφορουν το θεμα εκμαθησης της τεχνης της φωτογραφιας, ειδικα για ενα αρχαριο. Ενας αρχαριος δεν χρειαζεται τιποτε παραπανω απο τον κιτ φακο. Επιπλεον φωτογραφια μαθαινεις μονο εαν φωτογραφιζεις. Και δεν μπορεις να φωτογραφιζεις εαν δεν εχεις την μηχανη μαζι σου. Με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ φωτογραφικη που εχεις full manual ρυθμισεις (ακομη και με compact) μπορεις να μαθεις φωτογραφια εαν ενδιαφερεσαι. Δεν κανει ο εξοπλισμος τον φωτογραφο. Μαλιστα οταν ο εξοπλισμος δεν σε βοηθαει σε αναγκαζει να δοκιμαζεις και να βρισκεις τροπους να ξεπερνας τα εμποδια και αρα να εξελισεις την τεχνικη σου. Ξερεις ποσα τρικ εχω δοκιμασει για να βγαλω αξιοπρεπεις action photos σε χαμηλους φωτισμους; Τρικ ρυθμισεων, post processing αλλα και τεχνικων ληψης; Γιατι; Γιατι φυσικα δεν εχω 2000€ για να εχω 300mm f/2 τηλεφακους πχ!

 

Γνωμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα ειναι αυτα που λες για κοστη αλλα οχι απολυτα. Πχ σε m4/3” υπαρχουν τα παντα και σε λογικες τιμες.

 

Παρολα αυτα θα διαφωνησω καθετα οτι αφορουν το θεμα εκμαθησης της τεχνης της φωτογραφιας, ειδικα για ενα αρχαριο. Ενας αρχαριος δεν χρειαζεται τιποτε παραπανω απο τον κιτ φακο. Επιπλεον φωτογραφια μαθαινεις μονο εαν φωτογραφιζεις. Και δεν μπορεις να φωτογραφιζεις εαν δεν εχεις την μηχανη μαζι σου. Με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ φωτογραφικη που εχεις full manual ρυθμισεις (ακομη και με compact) μπορεις να μαθεις φωτογραφια εαν ενδιαφερεσαι. Δεν κανει ο εξοπλισμος τον φωτογραφο. Μαλιστα οταν ο εξοπλισμος δεν σε βοηθαει σε αναγκαζει να δοκιμαζεις και να βρισκεις τροπους να ξεπερνας τα εμποδια και αρα να εξελισεις την τεχνικη σου. Ξερεις ποσα τρικ εχω δοκιμασει για να βγαλω αξιοπρεπεις action photos σε χαμηλους φωτισμους; Τρικ ρυθμισεων, post processing αλλα και τεχνικων ληψης; Γιατι; Γιατι φυσικα δεν εχω 2000€ για να εχω 300mm f/2 τηλεφακους πχ!

 

Γνωμη μου

Πάντως η 5500 είναι αρκετά μικρή και ελαφριά σχεδόν όσο μια mirrorless. Οπότε καταλαβαίνω ότι είσαι της άποψης να μη πάρω καμία από τις δύο που πρότεινα και να πάω σε mirrorless. Αν όμως επιλέξω να πάρω dslr τι θα μου προτείνατε γενικά, ένα πιο ακριβό σώμα με τον μέτριο κιτ φακό ή ένα πιο φθηνό με έναν κάπως καλύτερο φακό. Ρωτάω γιατί άλλοι λένε "σώμα μια φορά θα πάρεις οπότε πάρε κάτι καλό και μετά αλλάζεις φακό" ενώ άλλοι θα πουν "ο φακός παίζει σημαντικό ρόλο στη φωτογραφία όχι το σώμα"...και έχω μπερδευτεί λίγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τα extra features της D5500 (παρεμπιπτωντως ο αισθητηρας ειναι ιδιος με την D5300) και εαν σε ενδιαφερουν πραγματικα (οπως και η ανακλινομενη οθονη τοτε πας προς τα εκει. Εαν δεν ειναι βασικα για εσενα τοτε πας στην D3300/D3400 (προτεινω D3300) και save money για καποιον επιπλεον φακο. Μην βιαστεις με τους φακους. Εχεις χρονο μεχρι να τους χρειαστεις πραγματικα και τοτε θα ξερεις τι πραγματικα χρειαζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε SeNNinhA,

σωστά λες πως ο αρχάριος δε χρειάζεται κάτι περισσότερο από τον κιτ φακό αλλά για κάποιον που αγαπά τη φωτογραφία αργά ή γρήγορα έρχεται η στιγμή που θα δοκιμάσει να πειραματιστεί περισσότερο. Από τη σκοπιά αυτή, θεωρώ ότι η πλατφόρμα DSLR έχει πλεονεκτήματα γιατί εξασφαλίζει κάποιο μέλλον. Για την παρατήρηση ότι δεν κάνει ο εξοπλισμός τον φωτογράφο, δε μπορώ παρά να συμφωνήσω. Υπάρχει πολύ μεγάλη αλήθεια σε μια τόσο μικρή φράση, που προφανώς γνωρίζεις. Για το σύστημα 4/3 θα συμφωνήσω απόλυτα. Είναι σπουδαία επιλογή αν και ακριβή στην αρχή. Τώρα, λιγάκι offtopic, αλλά μια που ανέφερες το κόστος φακού για action. Έχω εμπειρία από συνδυασμό Nikon D7500 + Tamron 70-300 VC (που ελάχιστη σχέση έχει οπτικά με τον αντίστοιχο 70-300 χωρίς VC και είναι σαφώς καλύτερος από τον Nikon 55-300 που έχω ήδη), σε action φωτογραφία, ένα σύνολο που κοστίζει 1900 ευρώ, σε φωτογραφίσεις πουλιών. Είχα ακούσει για το σύστημα εστίασης αλλά όταν το δοκίμασα δεν πίστευα σε αυτό που έβλεπα. Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό, δεν έχανε σχεδόν κανένα καρέ σε πολύ μεγάλες ταχύτητες στόχου αν και προφανώς ο φακός με φωτεινά σταθερά διαφράγματα είναι πιο επαγγελματική λύση.

Φίλε mito1988,

και οι δύο λύσεις σε σώματα (D3400 και D5500) είναι πολύ καλές. Όμως η D5300 μολονότι θεωρητικά έχει ίδιο αισθητήρα με την D5500, στην πραγματικότητα φαίνεται ότι τα ηλεκτρονικά του είναι βελτιωμένα και αυτό αντικατοπτρίζεται και στην ποιότητα εικόνας. Στη θέση σου δε θα δίσταζα να προτιμήσω την D5500 έναντι της D5300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic:

 

Η D7500 ειναι εξαιρετικη αλλα θα προτιμουσα την D500...

 

Το θεμα μου ειναι οτι δεν ασχολουμαι (εκτος απο περιστασιακα) με wild life αλλα με sport. Οπου σε outdoor καταστασεις δεν εχω σοβαρο προβλημα ακομη και με την D7000 και απλους τηλεφακους (το τρικ ειναι να προβλεπεις την φαση) ή ακομη και με την FZ200 οταν θελω μεγαλα zoom. Δεν χρειαζομαι απολυτη επιτυχια αλλα το ενα σωστο καρε. Το προβλημα ειναι σε indoor καταστασεις low light οπου ακομη και το f/2.8 ειναι πολυ οριακο αν οχι λιγο για να εχεις αποδεκτη εστω ταχυτητα κλειστρου αρκετες φορες. Οπου ο αισθητηρας της D7000 δειχνει πια την ηλικία του επισης. Εκει ο φωτεινος καλος τηλεφακος ειναι πια απαραιτητος και για την ταχυτητα κλειστρου αλλα και για το γρηγορο σωστο AF. Αλλα... no money...!! Γενικα το OIS σε action απλα δεν ειναι απαραιτητο. Μαλιστα ενοχλει και καταστρεφει τις περισσοτερες φορες τα καρε σου. Η ταχυτητα διαφραγματος ειναι μεγαλη οποτε το OIS ειναι αχρηστο, απλα καθυστερει και δεν βοηθαει και δεν προλαβαινει τις περισσοτερες φορες να ανταποκριθει.

 

On topic:

 

Οντως τα ηλεκτρονικα ειναι βελτιωμενα αλλα παρολα αυτα εαν το budget ειναι περιορισμενο δεν θα με χαλασει και το προηγουμενο μοντελο. Ειδικα εαν μιλαμε για τοπια και πορτρετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Φίλε mito1988,

και οι δύο λύσεις σε σώματα (D3400 και D5500) είναι πολύ καλές. Όμως η D5300 μολονότι θεωρητικά έχει ίδιο αισθητήρα με την D5500, στην πραγματικότητα φαίνεται ότι τα ηλεκτρονικά του είναι βελτιωμένα και αυτό αντικατοπτρίζεται και στην ποιότητα εικόνας. Στη θέση σου δε θα δίσταζα να προτιμήσω την D5500 έναντι της D5300.

Μήπως εννοείς ότι θα προτιμούσες τη 5300 έναντι της 5500; Γιατί όπως το διατιπώνεις αυτό καταλαβαίνω. Το ξέρω ότι οι διαφορές τους είναι ελάχιστες (πόσο μάλλον για έναν αρχάριο σαν εμένα) αλλά ανέφερα τη 5500 επειδή είναι πιο καινούριο μοντέλο και συνεπώς πιο future proof γιατί η 5300 τείνει να καταργηθεί. 

Όσο αφορά το θέμα του φακού όλοι λένε ότι ο κιτ φακός είναι για πέταμα και πως είναι προτιμότερο να ξεκινήσω με έναν 18-105 ή έναν 18-140. Και επειδή το budget μου δε μου επιτρέπει να ξεφύγω από τα 600€ γι'αυτό έχω μπει σε αυτό το δίλημμα.

 

Επεξ/σία από mito1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά παιδιά,

Φίλε mito1988,

Με συγχωρείς για την ασάφεια. Εννοώ ότι προτιμώτερη είναι η D5500 όχι μόνο επειδή είναι νεότερο μοντέλο αλλά επειδή είναι όντως καλύτερη, περιλαμβανομένης της ποιότητας εικόνας. Δε θα έλεγα πχ το ίδιο για το νεότερο μοντέλο (D5600) που κατά τη γνώμη μου δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικότερο από την D5500. Η γνώμη μου για τον κιτ φακό (AF-P 18-55) είναι πολύ καλή.  Έχει barrel distortion στο ευρυγώνιο άκρο του αλλά διορθώνεται. Μεταξύ 18-105 και 18-140 προτίμησε τον δεύτερο. Δες και την άποψη του Ken Rockwell γι αυτούς τους φακούς. Αν και νομίζω ότι είναι υπερβολικός στο θάψιμο του 18-105.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν  η ποιότητα φωτογραφίας είναι ακριβώς η ίδια. Οι οποίες μικροδιαφορές σε επιμέρους στοιχεια μεταξύ των σωμάτων έχουν να κανουν με το τι επιπλέον ζητά ο καθένας. Γενικά πάντως σε αυτη την κατηγορια, καλυτερα να στραφεις σε φθηνότερο σωμα και να επενδύσεις σε καλούς φακούς, που μπορείς να τους έχεις για μια ζωή, παρα σε ακριβότερο σωμα που σε κάποια χρόνια ίσως το αντικαταστήσεις. Και πίστεψε με οι φακοί μπορούν να κανουν διαφορά...

Επεξ/σία από vayio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Δες και την άποψη του Ken Rockwell γι αυτούς τους φακούς. Αν και νομίζω ότι είναι υπερβολικός στο θάψιμο του 18-105.

Ο Ken Rockwell γενικά είναι υπερβολικός ειτε στις θετικές, ειτε στις αρνητικές του απόψεις. Πάντως όντως ο 18-140 είναι καλυτερος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/12/2017 στις 9:57 ΜΜ, mito1988 είπε

Οσο αφορά το θέμα του φακού όλοι λένε ότι ο κιτ φακός είναι για πέταμα και πως είναι προτιμότερο να ξεκινήσω με έναν 18-105 ή έναν 18-140. Και επειδή το budget μου δε μου επιτρέπει να ξεφύγω από τα 600€ γι'αυτό έχω μπει σε αυτό το δίλημμα.

Για πέταμα δεν ειναι, αλλά ειναι αργος φακός. Το ιδανικό θα ηταν ένας συνδυασμός nikon 35mm 1.8 με εναν tamron vc ή sigma os 17-50 2.8. Το σταθερό διάφραμμα ειναι όλα τα λεφτά....

Επεξ/σία από vayio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να συγκρίνετε διαφορές μεταξύ μοντέλων της ίδιας σειράς καταλαβαίνετε ότι είναι λάθος ; Χάνεται το νόημα που είναι να πάρεις μια κάμερα με όσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις και έναν αξιοπρεπή φακό και να αρχίσεις να φωτογραφίζεις. Αλλιώς θα μείνεις στα τεχνικά όπως οι περισσότεροι αρχάριοι και θα χάσεις το ενδιαφέρον σου γρήγορα. Μην πάρεις dslr όσο ελαφριά και αν είναι θα βρεθείς να την κουβαλάς συνέχεια μαζί σου θα βρεθείς να δείχνεις σαν τουρίστας  και θα καταλήξεις να βγάζεις με το κινητό. Χίλιες φορές μια olympus ή α6000 που χωράει και σε τσαντάκι ειδικά το καλοκαίρι. Για καθημερινές στιγμές προσωπικά χρησιμοποιώ το κινητό μου. Άλλωστε για το instagram μου είναι ότι πιο βολικό και όταν με ρωτάνε τι κάμερα χρησιμοποιώ δεν πιστεύουν ότι είναι κινητό. Για επαγγελματική χρήση μόνο χρησιμοποιώ την d750. Φωτογραφία θα μάθεις με οτιδήποτε έχει manual ρυθμίσεις για να καταλάβεις την σχεση- αλληλεπίδραση των ταχυτητα-iso-διάφραγμα. Τα υπόλοιπα με την εμπειρια. Οπότε πάρε οποία κάμερα σηκώνει το μπάτζετ με έναν φακό σαν τον 17-50 ή έναν πράιμ και μην χάνεις χρόνο να συγκρίνεις μηδενικές διαφορές μεταξύ μοντέλων της ίδιας σειράς. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...