Προς το περιεχόμενο

Είναι το iPhone X μία απογοήτευση; Αυτό πιστεύουν επενδυτές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η αποτυχία της apple θα είναι για δεύτερη φορά στην ιστορία της οι επενδυτές, καλός κακός ο χίπης gamouse και έδερνε και δεν χαμπάριαζε 

τώρα εμπρός στο δρόμο που χάραξε η μικρομάλακη 

τι εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το είδα από κοντά, είναι πολύ όμορφο και αρκετά ιδιαίτερο από μπροστά, αλλά κακάσχημο από πίσω. Εγώ προσωπικά δε θα έπαιρνα ποτέ iPhone για διάφορους λόγους, αλλά το ότι είναι ιδιαίτερο κινητό δε θα το αμφισβητήσω.

 

Από εκεί και πέρα αυτά περί σπατάλης χρημάτων και αύξησης τιμών είναι λίγο αναχρονιστικά... Μην ξεχνάτε ότι ένα κινητό σήμερα έχει διπλάσιο χρόνο ζωής από το αντίστοιχο πριν 5 χρόνια. Πχ., midrange κινητό το κρατάς άνετα 2-3 χρόνια, ενώ παλιότερα στο χρόνο πάνω ήθελες καινούργιο γιατί σερνόταν. Αντίστοιχα, πλέον ένα κορυφαίο κινητό το κρατάς 3-4 χρόνια τουλάχιστον και παραμένει εξαιρετική λύση, ενώ παλιότερα στα 2 χρόνια ήταν ήδη ξεπερασμένο.

 

Έχω Galaxy S6 και με έχει βγάλει, πλέον, σχεδόν 3 χρόνια. Το επόμενό μου κινητό αν είναι Pixel 2 (που πολύ το σκέφτομαι) σκοπεύω να μου κρατήσει 4 χρόνια και θα μου έχει κοστίσει 200€ το χρόνο, όσα περίπου θα έδινα για να αλλάζω τα διάφορα Xiaomi, Oppo κλπ. με κακή/μέτρια κάμερα στο ίδιο διάστημα.

 

Οπότε πριν αρχίσετε να "γκρινιάζετε" για τις τιμές, σκεφτείτε ότι αν κάθε χρόνο παίρνετε κινητό με 200€, στα 4 χρόνια έχετε ξοδέψει τα ίδια με κάποιον που σήμερα πήρε μία ναυαρχίδα! Μόνο που ο ένας είχε μία κορυφαία συσκευή με εξαιρετική κάμερα, υποστήριξη κλπ. και ο άλλος ψάχνεται κάθε χρόνο να αντικαταστήσει το κινέζικο.

 

Δεν υπάρχει απαραίτητα σωστό και λάθος, αλλά είναι ζήτημα απαιτήσεων και προτεραιοτήτων. Καλώς ή κακώς, το πιο φθηνό κινητό με πολύ καλή κάμερα σήμερα, κοστίζει 800€ (Huawei Mate 10 Pro). Αν δε θες καλή κάμερα, βολεύεσαι με ένα Xiaomi, αλλά άμα έχεις σοβαρές απαιτήσεις στο τομέα της φωτογραφίας είσαι υποχρεωμένος να τα "σκάσεις"!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έχουμε πει ότι το iPhone X είναι επετειακό. Μεν ακριβό αλλά δεν απευθύνεται σε όλους. Και μιλάμε για άτομα που έχουν ήδη iPhone. Πολλοί έχουν iPhone και δεν το έχουν σύνδεση ακόμα να το iTunes. Το iPhone X είναι ότι καλύτερο έχει βγει ως τώρα. Λειτουργικά και κατασκευαστικά είναι απιθανο. Μιλάμε τώρα για εναν σκελετό αό ανοξείδωτο ατσάλι. Βιντεάκι στο YouTube δείχνει που πέφτει το κινητό από 300 μέτρα και το μόνο που πεθαίνει είναι να σπάσει η γυάλινη πλάτη του κινητού. Το μέγεθος και η οθόνη είναι ότι πρέπει για να το δουλεύεις με το αν χέρι και να μπαίνει άνετα στην τσέπη. Η μπαταρία έχει μεγαλύτερη διάρκεια. Πάει σφαίρα. Το ξεκλείδωμα είναι καμία φορά σπαστικό λόγο ότι πρέπει να κοιτάς το κινητό. Αλλά και αυτό είναι μια συνήθεια και φυσικά πιο ασφαλές. Όλοι οι άνθρωποι θέλουν ένα απλό κινητό να κάνουν την δουλειά τους. Όπως το xiaomi που από 100 ευρώ το παίρνεις και κανείς μια χαρά την δουλειά σου. Όμως μην κράζετε το iPhone X. Όπως είπα δεν είναι για όλους.

 

Πωπωπω, να χαρω εγω ελιτισμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι θα φανώ hater,αλλά 1000+ για ένα τηλέφωνο...ενα απλό τηλέφωνο.για ποιον λόγο;και κράζω μαζί με την Apple και τις υπόλοιπες εταιρείες με τις(κατ'εμε πάντα)παράλογες τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Βιντεάκι στο YouTube δείχνει που πέφτει το κινητό από 300 μέτρα και το μόνο που πεθαίνει είναι να σπάσει η γυάλινη πλάτη του κινητού. 

Ούτε κάν...2 μέτρα...τί λέγαμε???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι θα φανώ hater,αλλά 1000+ για ένα τηλέφωνο...ενα απλό τηλέφωνο.για ποιον λόγο;και κράζω μαζί με την Apple και τις υπόλοιπες εταιρείες με τις(κατ'εμε πάντα)παράλογες τιμες

Γιατι οι αλλοι που δινουν 50.000+ για ενα αμαξι...Ενα απλο αμαξι .Για ποιον λογο? 

Ροδες το ενα ροδες και το αλλο !

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος iPhone για αρκετά χρόνια έπρεπε να κάνω 10 κλικ για να ενεργοποιήσω-απενεργοποιήσω τα δεδομένα τη στιγμή που τα android έχουν τη δυνατότητα αυτή μέσω του drop menu εδώ και πολύ καιρό.
Αν αυτό το τόσο απλό και πρακτικό χαρακτηριστικό κάνει η Apple να συνειδητοποιήσει την αναγκαιότητα του και να το προσθέσει στο αναδυόμενο μενού της για πρώτη φορά τώρα, τότε δεν μου προκαλούν και τόσο εντύπωση οι μειωμένες πωλήσεις των τελευταίων ετών.

 


Αν είχες I phone απο 6s κ πανω θα ήξερες οτι αυτό γίνεται με δυο κινήσεις (οπως δυο χρειάζεσαι κ στο Android) κάνοντας 3D Touch στις ρυθμίσεις .. αλλα δεν έχεις ....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα πουλησα 700€ το iphone 7plus και πηρα το Χ χωρις φπα με τιμολογιο στα 960€ με δωρο τα 200€ απο την πεθερα για τις γιορτες. Δεν εδωσα φραγκο καο το χαιρομαι. Αυτα προς τους haters...Ασχημο και μη καινοτομο; Ναι καλα οτι πειτε...

 

Μου αρέσει που κοκορεύεσαι ότι δεν έχεις λεφτά :D :D :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατι οι αλλοι που δινουν 50.000+ για ενα αμαξι...Ενα απλο αμαξι .Για ποιον λογο?

Ροδες το ενα ροδες και το αλλο !

 

και αυτό παράλογο μου φαίνεται φίλε αλλά μην συγκρίνεις τα ανόμοια.δεν εξαρτάται η ζωή σου από το κινητό
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα πουλησα 700€ το iphone 7plus και πηρα το Χ χωρις φπα με τιμολογιο στα 960€ με δωρο τα 200€ απο την πεθερα για τις γιορτες. Δεν εδωσα φραγκο καο το χαιρομαι. Αυτα προς τους haters...Ασχημο και μη καινοτομο; Ναι καλα οτι πειτε...

Πηγες και ζητησες λεφτα απο τη πεθερα σου για να παρεις το iphoneX φιλε μου....επεσες τοσο χαμηλα για ενα κινητο που επρεπε να καταφυγεις στην εσχατη λυση;

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου οτι το κόστος κατασκευής

 

Όταν πας στο σχολείο, βρες ένα καθηγητή και πες του να σου μιλήσει για τον νόμο προσφοράς/ζήτησης. Κόστος κατασκευής λέει :D :D :D :D :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγες και ζητησες λεφτα απο τη πεθερα σου για να παρεις το iphoneX φιλε μου....επεσες τοσο χαμηλα για ενα κινητο που επρεπε να καταφυγεις στην εσχατη λυση;

 

Ας μην τον αδικούμε, μπορεί να έκανε καμιά εκδούλεψη στην πεθερούλα του και να τα κέρδισε με το ... σπαθί του :D :D :D :D :D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πας στο σχολείο, βρες ένα καθηγητή και πες του να σου μιλήσει για τον νόμο προσφοράς/ζήτησης. Κόστος κατασκευής λέει :D :D :D :D :D

https://el.wikipedia.org/wiki/Νόμος_της_προσφοράς_και_της_ζήτησης

 

Για αναλυσέ το πρακτικά στην τιμή του Iphone X δάσκαλε... :-D  :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η xiaomi , συγχωρέστε με αν κανω λάθος , δεν πουλάει συσκευή πλεον που κανει όσο ένας βασικός + μισθός ; Η κανω λάθος ;

 

Τα μυαλά στα μπλέντερ κ στο multi παίδες !

 

πουλαει αλλα δες ομως τι συσκευες πουλαει...και περα απο αυτο 200 ευρω κινιτο της το iphony το εχει για πλακα... δες xiaomi note 4 πχ... ο ψαγμενος δεν ονομαζεται ετσι επειδη τρεχει να παρει το καινουριο..αλλα γιατι αυτο που επιλεγει καλειπτει τις αναγκες του...οχι την τσεπη των αλλων,,, ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...