Προς το περιεχόμενο

Compact vs Smartphone


liakinen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι macro φωτογραφίες αυτές. Ο ορισμός της macro είναι μεγέθυνση 1:1 στον αισθητήρα στην ελάχιστη απόσταση που μπορεί να εστιάσει ο φακός. Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω κάποια στιγμή φωτό με τον Sigma 105mm f2.8 OS macro. Αλλά το ζήτημα δεν είναι τι φωτό μπορείς να τραβήξεις με καλό εξοπλισμό σε σχέση με κινητό αλλά με τον χειρότερο δυνατό.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε σε σχέση με κιτ DSLR τα καλά κινητά βγάζουν παρόμοιες macro ή "macro" αν θες φώτο.

Αλλά υπάρχουν και φακοί που μπορεί κανείς να βάλει στο κινητό για μεγαλύτερο magnification.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nickolas είπε

Ε σε σχέση με κιτ DSLR τα καλά κινητά βγάζουν παρόμοιες macro ή "macro" αν θες φώτο.

Αλλά υπάρχουν και φακοί που μπορεί κανείς να βάλει στο κινητό για μεγαλύτερο magnification.

Ακόμα περιμένω το δείγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένεις πολύ γιατί δεν σκοπεύω να κυνηγήσω πασχαλίτσες. Όπως είπα αυτό είναι η προσωπική μου εμπειρία αλλά και όποιος έχει καλό κινητό και DSLR μπορεί προφανώς να δοκιμάσει και μόνος του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickolas είπε

Θα περιμένεις πολύ γιατί δεν σκοπεύω να κυνηγήσω πασχαλίτσες. Όπως είπα αυτό είναι η προσωπική μου εμπειρία αλλά και όποιος έχει καλό κινητό και DSLR μπορεί προφανώς να δοκιμάσει και μόνος του.

Δεν πειράζει. Μην βαλεις πασχαλιτσες και macro. Βάλε μια άλλη δική σου εντελως τυχαία. Οποια εσυ θελεις αλλα δικη σου ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Το ζήτημα δεν είναι όμως αυτό. Δε μας ενδιαφέρει αν μια low end μηχανή μπορεί να βγάλει καλές φωτογραφίες εδώ. Ούτε μας ενδιαφέρει αν ένα κινητό μπορεί να βγάλει καλές φωτογραφίες. Μας ενδιαφέρει αν και σε ποιές περιπτώσεις μπορεί μια μηχανή να βγάλει φωτογραφίες που δε μπορείς να έχεις λογική προσδοκία να βγάλεις με κινητό. Όχι τίποτα άλλο,  μη την πατήσει κανένας δυστυχής που σκοπεύει να δώσει κανένα χιλιάρικο για κινητό με την προσδοκία να βγάζει καλύτερες φωτό από μια ταπεινή μηχανή type 1" κατηγορίας.

Ναι, αλλα αλλο ειναι το point μου.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πολλοι παρασυρονται απο τα δειγματα που βλεπουν online, και νομιζουν οτι ολες οι φωτογραφιες απο το κινητο θα ειναι ετσι.

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ntinaras said:

Ναι, αλλα αλλο ειναι το point μου.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πολλοι παρασυρονται απο τα δειγματα που βλεπουν online, και νομιζουν οτι ολες οι φωτογραφιες απο το κινητο θα ειναι ετσι.

Είσαι πολύ σωστός σε αυτό που λες.

Από την άλλη πολλοί που έχουν συνηθίσει τα κινητά πάνε σε rx100mk1 η σε sony 5000 με kit φακό και απογοητεύονται ,γιατι περιμένουν σε auto ρυθμίσεις να βγάζουν απίστευτες φωτο οπως στα εκάστοτε review. Περιμένουν να τραβάνε βίντεο κυνηγώντας παιδιά και βλέπουν αποτελέσματα απογοητευτικά. Μετα τις βλέπουμε αγγελιες.

Ναι τα κινητα εχουν κλησει την ψαλίδα αρκετά ,αλλα σίγουρα έχουν δρο,μο ακόμα στο Low light - zoom κτλπ. Η εξελιξη τους στην φωτογραφία ειναι πολλαπλάσια απο οτι κάνουν οι μηχανές που τις βλέπουμε τα τελευταία χρονια να κάνουν πολύ μικρά βήματα.

Θεωρώ πως ο TS όπως και το 95% των ανθρώπων που δεν ζουν από αυτό, με αποτελέσματα όπως τα παρακάτω, είναι παραπάνω από ευχαριστημένοι(άλλωστε στα λινκ που παρέθεσα πιο πίσω ακόμα και λάτρεις της φωτογραφίας εξηγούν πως και γιατί ενώ παίρνουν τις μηχανές μαζί σε ταξίδια βγάζουν φωτο 8/1 υπέρ κινητού ,λόγο ευχρηστίας αλλά και μικρής διαφοράς σε πολλες περιπτώσεις)

 

Μπορείτε να βρείτε αρκετά δείγματα, το παρακάτω είναι από pixel 2

https://photos.google.com/share/AF1QipO2_gTkgT1QwgYaWCTowaN6d2Cb5rvyJU10cjAdSU9Ao8v9Ec-r1v1cKdWEx6PNqg?key=WEdYT3BMNFZGdUlwQ0l6aEdFT1UwVlg2LUZESDhn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από εμένα και καλή χρονιά. Προσπαθώντας να βρω απάντηση στο ερώτημα μου έπεσα πάνω σε αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Ελπίζω να είμαι εντως θέματος. Περιμένουμε νέο μέλος στην οικογένεια και σκέφτομαι αν οι φωτογραφικές μας ανάγκες μπορούν να καλυφθούν από το κινητό ή iPhone 7 ή είναι προτιμότερο να αγοράσουμε φωτογραφική μηχανή, λόγω προϋπολογισμού σκέφτομαι rx100 ή a5000 kit. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gekamp είπε

Καλημέρα κι από εμένα και καλή χρονιά. Προσπαθώντας να βρω απάντηση στο ερώτημα μου έπεσα πάνω σε αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Ελπίζω να είμαι εντως θέματος. Περιμένουμε νέο μέλος στην οικογένεια και σκέφτομαι αν οι φωτογραφικές μας ανάγκες μπορούν να καλυφθούν από το κινητό ή iPhone 7 ή είναι προτιμότερο να αγοράσουμε φωτογραφική μηχανή, λόγω προϋπολογισμού σκέφτομαι rx100 ή a5000 kit. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Καλώς να δεχτείτε το νέο μέλος!

Πολύ συχνά ισχύει το ότι για να δεις κάτι, πρέπει να το γνωρίζεις ήδη. Ταπεινή μου γνώμη, αν γνωρίζεις τι βλέπεις σε μια φωτογραφική μηχανή σαν αυτές που αναφέρεις τότε είναι πολύ δύσκολο να μπορείς να κοιτάξεις τις φωτογραφίες του iphone.

Υπό αυτή την προϋπόθεση λοιπόν, η διαφορά στην ποιότητα μεταξύ των συγκεκριμένων μηχανών (τις οποίες εγώ πάντως δε θα προτιμούσα έναντι άλλων παρόμοιων επιλογών, π.χ. Panasonic GF7) και του iphone 7 είναι πολύ μεγάλη. Αν δε γνωρίζεις πως να δεις κάτι, το iphone ενδέχεται να σου φανεί μια χαρά. Αν ο προϋπολογισμός σου φτάνει μέχρι τα 400 και κάτι ευρώ και το μέγεθος της κάμερας δεν είναι πρόβλημα, σου συνιστώ σφόδρα DSLR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, gekamp said:

Καλημέρα κι από εμένα και καλή χρονιά. Προσπαθώντας να βρω απάντηση στο ερώτημα μου έπεσα πάνω σε αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Ελπίζω να είμαι εντως θέματος. Περιμένουμε νέο μέλος στην οικογένεια και σκέφτομαι αν οι φωτογραφικές μας ανάγκες μπορούν να καλυφθούν από το κινητό ή iPhone 7 ή είναι προτιμότερο να αγοράσουμε φωτογραφική μηχανή, λόγω προϋπολογισμού σκέφτομαι rx100 ή a5000 kit. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Καλή χρονιά και με το καλό... :)

Η γνώμη μου και σαν πατέρας αλλά και σαν κάτοχος mirrorless , είναι οτι το μέγεθος παίζει σημαντικότατο ρόλο καθώς και η ευχρηστία της κάθε μηχανής/smartphone .

Έχω τραβήξει πολύ περισσότερες φωτο του παιδιού μου από το κινητό πάρα απο την GX80(15 προς 1).Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι κατά πόσο θες πραγματικά να ασχοληθείς με την φωτογραφία και να μάθεις - διαβάσεις. Αν έχεις χρόνο και όρεξη θα προτιμούσα κάποια premium compact(οχι mk1) ή κάποια mirrorless τύπου 5100 με κάποιο πιο γρήγορο φακό αργότερα.

Με premium compact οπως rx100mk4-Lx15 δεν χρειάζεται να αλλαζεις φακούς και έχεις καλές indoor φωτο-βιντεο out of the box και καλή απόδοση σε κινούμενα αντικείμενα (θα σε ενδιαφέρει πολύ οταν κλείσει 1+ με το καλο :) )

Τώρα αν δεν έχεις χρόνο-διαθεση να μάθεις και να ασχοληθείς ,θα επέλεγα μετάβαση σε flagship κινητό iphone X , htc u11 , mate 10 pro κτλπ. οπου η ψαλίδα έχει κλείσει αρκετά ειδικά σε auto καταστάσεις.

Ελπίζω να βοήθησα :)

Επεξ/σία από gaspazet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω για το χρόνο και τη διάθεσή σας για να βοηθήσετε. Διάθεση έχω αλλά είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται να ασχοληθώ, λόγω ελλείψεως χρόνου και επαγγελματικών απαιτήσεων. Το τηλέφωνο είναι 10 μηνών και δεν πρόκειται να το αλλάξω τουλάχιστον για ένα με δύο χρόνια. Όσο για τον προϋπολογισμό είναι αυστηρά μέχρι 300 ευρώ. Οι φωτογραφίες θα είναι για υπολογιστή και ηλεκτρονική κορνίζα. Με αυτά τα δεδομένα να υποθέσω ότι μένω στο τηλέφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Iphone 7 είναι μια χαρά τηλέφωνο και έχει καλή φωτογραφική μηχανή. Αν νιώθεις ότι δεν σε καλύπτει μπορείς να πάρεις μια RX100 που έρχεται περίπου στα 300 ευρώ. Είναι περίπου μονόδρομος σε αυτήν την τιμή νομίζω...

Το αν σε καλύπτει το τηλέφωνό σου θα το αποφασίσεις εσύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, gekamp said:

Κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω για το χρόνο και τη διάθεσή σας για να βοηθήσετε. Διάθεση έχω αλλά είναι σίγουρο ότι δεν πρόκειται να ασχοληθώ, λόγω ελλείψεως χρόνου και επαγγελματικών απαιτήσεων. Το τηλέφωνο είναι 10 μηνών και δεν πρόκειται να το αλλάξω τουλάχιστον για ένα με δύο χρόνια. Όσο για τον προϋπολογισμό είναι αυστηρά μέχρι 300 ευρώ. Οι φωτογραφίες θα είναι για υπολογιστή και ηλεκτρονική κορνίζα. Με αυτά τα δεδομένα να υποθέσω ότι μένω στο τηλέφωνο;

Εφόσον δεν πρόκειται να ασχοληθείς κ το budget είναι αυστηρά 300, εγώ θα εμένα με το iPhone. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...