Προς το περιεχόμενο

Compact vs Smartphone


liakinen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα προτιμούσα HTC U11 , huawei mate 10 pro , i phone X , Pixel 2 οποιαδήποτε στιγμή από μια Rx100mk1-mk3 για φωτογραφίες και βίντεο.Με mk4-mk5 , pana lx-15 ξεφεύγει η τιμή και εαν έμπαινε το δίλημμα να διαλέξω ένα απο τα δυο ,πάλι τα παραπάνω θα επερνα.

Εκτός οτι κάνεις και αλλα πράγματα ,οι διάφορες πλέον ειναι αρκετά μικρές σε outdoor δραστηρίοτητες. Οι προηγμένοι επεξεργαστές και οι αυτόματες τεχνικές τα έχουν κάνει πολύ καλά σε indoor - lowlight επίσης . Αν δεν είσαι λάτρης της φωτογραφίας και θες shoot-view-print ,θεωρώ οτι είναι καλύτερη  λύση overall .

Χρήστες samsung-iphone που πήγαν σε rx100mk1-2 τις έδωσαν λόγο "ξεπλυμενων"  jpeg , έλλειψη touch(μεγάλο μείον) και παράπονα για την ποιότητα γενικά(auto).

Υπέροχες μηχανές και ανώτερες στην φωτογραφία(οχι βιντεο) ,αλλά οι χρήστες αυτοί περίμεναν κάτι διαφορετικό.

Edit:Παραθέτω μερικά μετά απο μια γρήγορη αναζήτηση (δεν είναι η καλύτερη κάμερα κινητού - αλλά μέσα στις τοπ )

http://mashable.com/2017/10/12/how-iphone-8-plus-replaced-my-real-camera/#so9VS07_QmqC

 

https://www.youtube.com/watch?v=u8auSuUygjg

 

Επεξ/σία από gaspazet
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ηι διαφορά MF, FF, APS-C, 4/3, 1inch, 1/2.3 έχει σε πολύ μεγαλό βαθμό να κάνει με το crop και το print size. Αν δεν κάνετε heavy crop ή δεν τυπώνετε σε μεγαλύτερο από Α4 τότε ΙΣΩΣ το κινητό να σας καλύψει. Εγώ πάντως στο πιο πάνω link είδα σε ένα νυχτερινό πλάνο που θα ήταν σχετικά εύκολη για μια APS-C ή 4/3 φωτογραφική εδώ έχουμε sharpening artifacts στα καλώδια και χαρακτηριστικά blured πρόσωπα, μαλλιά κτλ. όπου δλδ υπάρχει κίνηση. Για crop και enlarge ούτε που να το σκέφτεσαι.

 

a6525561-e210-4135-9e0a-a6edf0c64df5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "θέσφατο" αφορά την εποχή του φιλμ. Ίσως σε κάποιο βαθμό παλαιότερους ψηφιακούς αισθητήρες ή σημερινούς αισθητήρες budget κινητών.

Από ένα κινητό με καλή φωτογραφική σε base iso και σωστή έκθεση, η φώτο που θα πάρεις δε θα διαφέρει ιδιαίτερα από φώτο ίδιας ανάλυσης μεγαλύτερου αισθητήρα στα θέματα που λες. Ίσως λίγο σε dynamic range και επίσης τα χρώματα ίσως να είναι λίγο πιο πλούσια στον μεγαλύτερο αισθητήρα.

Αλλά artifacts, blur κλπ έχουν να κάνουν με τους μικροσκοπικούς φακούς των κινητών που δεν τους δίνουν πολύ φως. Αν κανείς προσαρμόσει κανονικό φακό μπροστά το αποτέλεσμα θα είναι τελείως διαφορετικό. Προφανώς βέβαια δεν είναι πρακτικό αυτό.

Αλλά αν λάβει κανείς υπόψιν το μέγεθος, οι ικανότητα φώτο/βίντεο των σημερινών κινητών είναι μακράν ό,τι καλύτερο μπορεί να έχει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickolas είπε

 Αν κανείς προσαρμόσει κανονικό φακό μπροστά το αποτέλεσμα θα είναι τελείως διαφορετικό. Προφανώς βέβαια δεν είναι πρακτικό αυτό.

Κι εδω γελασαν για αλλη μια φορα ολα τα φωτόνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθέσω ακόμα 2 λινκ απο γειτονικό φόρουμ όπου υπάρχουν αρκετοί "guru" του είδους με πολλές mirror/dslr στην κατοχή τους και μιλούν-συγκρίνουν πάνω στο θέμα.

 

http://avclub.gr/forum/showthread.php/160051-Κινητά-με-καλή-φωτογραφική-απόδοση

http://avclub.gr/forum/showthread.php/160265-Κινητά-vs-φωτογραφικές-υπέρ-και-κατά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickolas είπε

Από ένα κινητό με καλή φωτογραφική σε base iso και σωστή έκθεση, η φώτο που θα πάρεις δε θα διαφέρει ιδιαίτερα από φώτο ίδιας ανάλυσης μεγαλύτερου αισθητήρα στα θέματα που λες. Ίσως λίγο σε dynamic range και επίσης τα χρώματα ίσως να είναι λίγο πιο πλούσια στον μεγαλύτερο αισθητήρα.

http://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Apple iPhone 7,Sony ILCE-6000

Αυτή είναι η μικρή διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ionlab είπε

http://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm#Apple iPhone 7,Sony ILCE-6000

Αυτή είναι η μικρή διαφορά;

Απλα μαλλον δεν ξερεις οτι ο μικρος νικολας δεν ξερει απο φωτογραφια παρα μονο οτι διαβαζει στο ιντερνετ... Θα ακουσεις πολλα ακομη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν κάνουμε VS ανάμεσα σε κινητό - μηχανή για το ποιο είναι καλύτερο κάτω από ποιες συνθήκες.

Ο TS έκανε μια ερώτηση και προσπαθούμε να τον κατευθύνουμε καλύτερα με βάση την εμπειρία του και την χρήση που το θέλει αν αξίζει να πάει σε μηχανή των 300 ευρώ ή ναυαρχίδα κινητό.

Κατά την άποψη μου, δεν αξίζει να δώσεις 300 ευρώ για compact αντί για ένα κινητό ναυαρχίδα σημερινό ότι χρήστης και να είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, gaspazet είπε

Παιδιά δεν κάνουμε VS ανάμεσα σε κινητό - μηχανή για το ποιο είναι καλύτερο κάτω από ποιες συνθήκες.

Ο TS έκανε μια ερώτηση και προσπαθούμε να τον κατευθύνουμε καλύτερα με βάση την εμπειρία του και την χρήση που το θέλει αν αξίζει να πάει σε μηχανή των 300 ευρώ ή ναυαρχίδα κινητό.

Κατά την άποψη μου, δεν αξίζει να δώσεις 300 ευρώ για compact αντί για ένα κινητό ναυαρχίδα σημερινό ότι χρήστης και να είσαι.

Εχει ηδη απαντηθει το ερωτημα:

"Την ποιοτητα της RX100 δεν θα σου την δωσει κανενα κινητο. Αλλα το κινητο το εχεις καθε στιγμη πανω σου! That’s it "

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, SeNNinhA said:

Εχει ηδη απαντηθει το ερωτημα:

"Την ποιοτητα της RX100 δεν θα σου την δωσει κανενα κινητο. Αλλα το κινητο το εχεις καθε στιγμη πανω σου! That’s it "

Εγώ πάντως δεν θα έβαζα την RX100mk1 σε καμία περίπτωση ισάξια με pixel 2 ,mate10 pro ,htc u11 ,i phone X κτλπ , για καταστάσεις point n shoot με auto ρυθμίσεις ,χωρίς επεξεργασία και croparismata. Ακόμα και σε manual ρυθμίσεις πάλι δεν θα την έβαζα ισάξια για jpeg. Τωρα το εαν full manual μπορεις να παρεις σε low light καλυτερο αποτελεσμα με RAW+επεξεργασία ,δεν νομίζω ότι είναι για τους περισσότερους χρήστες.

Χάνει σε πολλά σημεία η Rx100mk1 (χωρίς να συμπεριλάβω το video)

Εντελώς φιλικά

 

ΥΓ.Είμαι κάτοχος GX80 με αρκετές δόκιμες απέναντι σε κινητά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gaspazet είπε

Εγώ πάντως δεν θα έβαζα την RX100mk1 σε καμία περίπτωση ισάξια με pixel 2 ,mate10 pro ,htc u11 ,i phone X κτλπ , για καταστάσεις point n shoot με auto ρυθμίσεις ,χωρίς επεξεργασία και croparismata. Ακόμα και σε manual ρυθμίσεις πάλι δεν θα την έβαζα ισάξια για jpeg. Τωρα το εαν full manual μπορεις να παρεις σε low light καλυτερο αποτελεσμα με RAW+επεξεργασία ,δεν νομίζω ότι είναι για τους περισσότερους χρήστες.

Χάνει σε πολλά σημεία η Rx100mk1 (χωρίς να συμπεριλάβω το video)

Εντελώς φιλικά

ΥΓ.Είμαι κάτοχος GX80 με αρκετές δόκιμες απέναντι σε κινητά......

Θα διαφωνησω καθετα.

Παρολα αυτα ο καθενας εχει δικαιωμα στην γνωμη του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω στην κουβέντα σας, μη μπαίνοντας στο θέμα της σύγκρισης, είναι το μεγάλο κόστος αγοράς των  "ναυαρχίδων" που σύντομα απαξιώνονται. Αν μπορεί κάποιος ανά 2 χρόνια να δίνει κοντά 1000 € για κινητό που να μπορεί να βγάζει και αξιοπρεπείς φωτογραφίες, ας το κάνει.

Εγώ, κινητά έχω αλλάξει αρκετά, πάντα χαμηλού κόστους, και κάθε φορά βλέπω βελτίωση στις φωτογραφίες που βγάζουν.

Φωτογραφική μηχανή όμως έχω μία που σκοπεύω να την κρατήσω αρκετά χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό βγήκε με μια compact με τον ταπεινό αισθητήρα τύπου 1" (RX100 series). Αν θέλω να βγάζω τέτοιες φωτογραφίες (και θέλω να βγάζω τέτοιες φωτογραφίες), μπορείτε να μου υποδείξετε κάποιο κινητό;

Σημειώστε ότι το αρχείο δεν έχει υποστεί καμιά επεξεργασία από RAW παρά μόνο τεράστια απώλεια ποιότητας του αρχικού JPEG αφού είναι μόλις.. 83 Kbytes.

Picture.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με φίλο, τεστάραμε την camera του iphone X έναντι Panasonic GM1 (αυτόματες ρυθμίσεις) σε κατάστημα. Επίτηδες, τοποθέτησα αυτόν ως πορτραίτο έτσι ώστε ως background να έχει τη φωτεινή βιτρίνα του καταστήματος ώστε να φτάσω τους αισθητήρες στα όριά του δυναμικού τους εύρους (σκοτεινό πρόσωπο vs φωτεινό background). Η διαφορά ήταν εμφανής και στους δυο μας υπέρ της GM1, όσο μπορούσαμε να επισκοπήσουμε τις φωτογραφίες από το monitor. Μάλιστα, στη συνέχεια ανακάλυψα ότι είχα ξεχάσει και την αντιστάθμιση έκθεσης της GM1 στο -2/3 fstop!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...