Προς το περιεχόμενο

Compact vs Smartphone


liakinen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κάποιον που δεν γνωρίζει σχεδόν τίποτα από φωτογραφία απλά θέλει να τραβάει "καθημερινές" φώτο και να τις βλέπει σε οθόνες PC & TV αξίζει να δώσει ~300€ (ταβάνι) σε μία Rx100 ή να πάει σε αναβάθμιση κινητού επιπέδου S7,S8,G6 κτλ.

Δεν μιλάω για απόλυτα νούμερα απλά αν υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε μία τέτοιου επιπέδου σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν αξιζει, καλυτερα ενα κινητο "καλο" που θα κανει κι αλλα πραγματα...

Έχουν τέτοια βελτίωση τα κινητά των δύο τελευταίων χρόνων δηλαδή; Το ρωτώ γιατί είμαι κάτοχος μέχρι τώρα του Sony Z3 Compact και οι φωτογραφίες του είναι οι περισσότερες με απίστευτο Sharpening κάτι που ρίχνει πολύ την ποιότητα. Στην ουσία στο αυτόματο από τις 10 που τραβάω οι 2 αξίζουν και όλα αυτά σε φως ημέρας. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το αυτόματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να πας σε Pixel 2.

 

Αλλά και πάλι η κάμερα θα σου δώσει πράγματα που το κινητό δε θα σου δώσει όπως ζουμ, και περισσότερο περιθώριο επεξεργασίας των φώτο μετά (αν σε ενδιαφέρει αυτό βέβαια)

 

Αν σε καλύπτει το κινητό σου, δε θα ήταν κακή ιδέα να πάρεις και μια RX100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ποιοτητα της RX100 δεν θα σου την δωσει κανενα κινητο. Αλλα το κινητο το εχεις καθε στιγμη πανω σου! That’s it

Συμφωνω απολυτα.... μια φορα ειχα ξεχασει ενα Πασχα να παρω σε μια γιορτη την mirrorless καμερα μου και το S5 τραβηξε(φωτο+βιντεο)  τις πολυτιμες οικογενειακες στιγμες... κοινως δεν εμεινα ξεκρεμαστος

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Επειδή και κινητό και φωτογραφική αποκλείεται να πάρω (θέμα οικονομικό) μάλλον θα πάω σε νέο κινητό. Το καταλαβαίνω ότι σε δυνατότητες και ποιότητα η Rx100 θα είναι ανώτερη αλλά από αυτά που έχω καταλάβει είναι ότι οι διαφορές στα χέρια ενός αρχάριου θα είναι μικρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ παιδιά. Επειδή και κινητό και φωτογραφική αποκλείεται να πάρω (θέμα οικονομικό) μάλλον θα πάω σε νέο κινητό. Το καταλαβαίνω ότι σε δυνατότητες και ποιότητα η Rx100 θα είναι ανώτερη αλλά από αυτά που έχω καταλάβει είναι ότι οι διαφορές στα χέρια ενός αρχάριου θα είναι μικρές.

 

Οχι, δεν θα ειναι μικρες!

 

 Εαν οι απαιτησεις σου ειναι μικρες τοτε ΟΚ. Τα κινητα με τους μικροτερους αισθητηρες (ακομη και το Pixel XL) κανουν μεγαλη επεξεργασια στην φωτο σου και στηριζονται κυριως στο HDR οπου ειναι μια συνθεση πολλαπλων φωτο σε μια καλυτερη. Αυτο σημαινει οτι οντως οι φωτο σου θα εχουν μικρη διαφορα απο τα ΚΑΛΑ (και φυσικα ακριβα) κινητα με οπτικη σταθεροποιηση στην καμερα τους οταν τα θεματα φωτογραφησης σου δεν εμπεριεχουν κινηση. Και εννοειται οτι οσο ο φωτισμος μειωνεται τοσο θα αυξανεται αυτη η αρχικα μικρη διαφορα (σε καλες φωτιστικες συνθηκες μπορει να ειναι ακομη και αμελητεα). Εαν μιλησουμε για κινουμενα θεματα τοτε εκει η διαφορα θα υπαρχει. Με κινητα χωρις οπτικη σταθεροποιηση στην καμερα θα εχεις αρκετες διαφορες ακομη και με καλους αισθητηρες οπως πχ στο Xiaomi Mi5s οπου φοραει τον καλυτερο Sony αισθητηρα (αν εξαιρεσουμε την νεα βελτιωμενη εκδοση του ιδιου αισθητηρα).

 

Για να ξερουμε τι περιμενουμε ακριβως.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάμερες στα κινητά τα τελευταία χρόνια έχουν βελτιωθεί πολύ. Δες εδώ πόσο μεγάλη διαφορά υπάρχει μέσα σε μόλις 3 χρόνια (S4 vs το 1ο Pixel)

 

Το ίδιο χρονικό διάστημα οι κλασσικές φωτογραφικές μηχανές έμειναν συχνά σχεδόν στάσιμες (ίδιος αισθητήρας ή και μοντέλο).

 

Οπότε η διαφορά που υπάρχει τώρα είναι σαφώς μικρότερη από αυτήν που ήταν κάποτε, και κανείς μπορεί να ελπίζει σε σοβαρή βελτίωση των φώτο του αναβαθμίζοντας το παλαιό κινητό του με κάποιο κινητό που δίνει έμφαση στην φωτογραφία.

 

Στο σημείο αυτό τα Pixel, τόσο το 1ο όσο και το τωρινό μοντέλο είναι μπροστά από τον ανταγωνισμό παρά το ότι έχουν μόνο 1 κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εξαιρεσεις τα htc 10,iphone,pixel 2 ολα τα υπολοιπα εχουν πολυ επεξεργασια και σε μεγαλη οθονη το διαπιστωνεις αμεσως

 

επισης τα 3 προαναφερθεντα δεν ειναι ισαξια με premium compact.. ουτε καν με medium compact,ισως να τις πλησιαζουν ...μειονεκτουν σε ζουμ,δυνατο φλας,burst shooting και φυσικοτητα εικονας

 

εγω θα προτεινα να μπει στο φλικρ και να δει δειγματα απο κινητα και καμερες γιατι οι απαιτησεις και τα γουστα του καθενος ειναι διαφορετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλές απαιτήσεις έχω παιδιά. Δεν γνωρίζω τίποτα όπως έγραψα από τεχνικές φωτογράφισης, απλά τις φωτογραφίες θα τις βλέπω σε αξιόλογες οθόνες PC και TV και όχι βέβαια στην οθόνη πχ κινητού. Δεν μπορώ να αγοράσω και τα δύο και από πλευράς κινητών αν επιλέξω αυτόν το δρόμο είμαι ανάμεσα σε S7 & S8. Δεν περιμένω να έχω την ποιότητα που θα είχα με μία φωτογραφική απλά να μην έχω χαοτική διαφορά. Πχ να φέρω ένα παράδειγμα για να γίνω περισσότερο κατανοητός, με ένα κινητό όπως τα παραπάνω στιγμές σημαντικότατες της ζωής (παιδιά, διακοπές κτλ) θα έχω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα ή θα μετανιώσω κάποια στιγμή για την επιλογή μου.

 

Σας κουράζω αλλά δυστυχώς δεν έχω κάποιον κοντινό φίλο, γνωστό, συγγενή με "καλό" κινητό για να κάνω συγκρίσεις. Το δικό μου όπως έγραψα Z3 Compact θα βγάλει δύο πολύ καλές θα βγάλει και δύο χάλια όμως (σε αντίστοιχες συνθήκες περίπου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ικανοποιητικες φωτο θα σου βγαλουν τα παντα σε καλες συνθηκες φωτισμου πχ καλοκαιρι διακοπες ημερα.

 

Απο εκει και περα οσο οι συνθηκες φωτισμου δυσκολευουν αρχιζουν και οι διαφορες. Το καλυτερο κινητο θα δυσκολευτει πχ μεσα στο σπιτι με φωτισμο δωματιου και ελαφρα εστω κινουμενο θεμα.

 

Η RX100 θα ανταποκριθει καλυτερα αν και το AF της ειναι αργο για να παρακολουθησει πολυ καλα παιδια σε κινηση ακομη και με καλο φωτισμο. Σαφως βεβαια καλυτερο απο το AF των κινητων.

 

Εαν εχεις απαιτησεις απο την φωτο του κινητου θα πρεπει να προσανατολιστεις σε κινητα τα οποια η φωτογραφικη εχει οπτικη σταθεροποιηση (S7 & S8 εχουν).

 

Θα το ξαναπω:

 

Την ποιοτητα της RX100 δεν θα σου την δωσει κανενα κινητο. Αλλα το κινητο το εχεις καθε στιγμη πανω σου! That’s it

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι κάμερες στα κινητά τα τελευταία χρόνια έχουν βελτιωθεί πολύ. Δες εδώ πόσο μεγάλη διαφορά υπάρχει μέσα σε μόλις 3 χρόνια (S4 vs το 1ο Pixel)

 

Το ίδιο χρονικό διάστημα οι κλασσικές φωτογραφικές μηχανές έμειναν συχνά σχεδόν στάσιμες (ίδιος αισθητήρας ή και μοντέλο).

 

 

Αυτο δεν ισχυει σε ολες τις μαρκες φωτογραφικων..πχ οι canon αναμασαει την ιδια καραμελα στα σωματα της με ανακυκλωση ιδιου σενσορα(νομιζω η 5dm4 φοραει καπως πιο μοντερνο σενσορα)

 

Η Sony παρουσιαζει πολυ καλους σενσορες για κινητα κ compact (μικροσκοπικους) αλλα και stacked ,bsi cmos exmor R σενσορες που ειναι state of the art για full frame ,1" ,Apsc και medium format (digital)....

 

Οι βελτιωσεις στα κινητα εκτος απο τους νεους σενσορες ειναι και στο οτι κανουν stacking ή hdr για να βελτιωσουν εκει που πασχουν εγγενως...στο δυναμικο ευρος και στο θορυβο σε υψηλα iso

 

Oλα τα παραπανω μπορεις να τα κανεις με λογισμικο στο PC με οποιαδηποτε καμερα...ακομα και 15ετιας(αν εχει manual mode η καμερα)...εμενα τα κανει και incamera η σονυ φηφιακη dslt που εχω... 

 

....η εξελιξη (R&D)  δηλαδη απο μια εταιρια που πουλαει παντου σενσορες οπως η Sony δεν υφισταται μονο στα tiny sensors των κινητων αλλα σε ολη τη σειρα απο κομπακτ εως μεσαιο φορμα

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι μικρότεροι σένσορες είναι 1 με 2 γενιές πιο μπροστά. Μόνο με τις νέες μεγάλες Sony μπορείς να πεις ότι έφτασαν το επίπεδο των κινητών. Η Α9 έχει Exmor RS και η Α7RIII Exmor R. Στα κινητά οι Exmor RS υπάρχουν πολύ καιρό...

Επίσης το stacking είναι πολύ βασικό να μπορεί να γίνεται αυτόματα και seamless για τον χρήστη. Αλλιώς, το να το κάνεις χειροκίνητα, θα το κάνεις για το 1% των περιπτώσεων και αν. Χωρίς μάλιστα να μπορείς να δεις επιτόπου το τελικό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nickolas είπε

Επίσης το stacking είναι πολύ βασικό να μπορεί να γίνεται αυτόματα και seamless για τον χρήστη. Αλλιώς, το να το κάνεις χειροκίνητα, θα το κάνεις για το 1% των περιπτώσεων και αν. Χωρίς μάλιστα να μπορείς να δεις επιτόπου το τελικό αποτέλεσμα.

Aυτο εξαρταται απο τον χρηστη..δηλαδη τι επιθυμει ο ιδιος... εγω παντα τα σχετικα hdr/focus stacking(bracketing) κλπ.... ολα γινονται χειροκινητα με RAW στο Photoshop (layers κλπ) και το output ειναι παλι loseless αρχειο...στο κινητο ολα στα κανει export jpg φανταζομαι οταν μπαινει στο παιχνιδι η υπολογιστικη φωτογραφια (computational photography)

Θελω να εχω τον απολυτο ελεγχο...τωρα αν θελει ο αλλος να γινεται αυτοματα μου ειναι προσωπικα αδιαφορο.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...