Προς το περιεχόμενο

DSLR ή Mirrorless για πρώτη μηχανή;


Euthilo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ανακοινωση απο μονη της δεν λεει κατι. Εαν διαβασεις τα σχολια και παλι προβληματικη παραμενει με το AF σε πολλους φακους να μην λειτουργει καν. Η καμερα δεν εχει IBIS ουτε και οι φακοι της OIS επισης και εαν εχεις θεμα με τους υπολοιπους σε AF μενεις με αυτους...!!

——

«I just bought a YI M1 because I felt the update pretty nice and thought it would be a nice budget/backup camera. After working with it just 3 days, I straight send it back. The main reason for this is that I got for just a little more a Panasonic GX80/85 which is just far, far superior.

AF is still laggy, my Panasonic lenses OIS does NOT work, the images do not auto-rotate (what the heck?), the compression of 4K video is just terrible and not usable, no Auto ISO limit and just sooooo many functions are missing to even call it a proper camera. The price tag sounds really nice and the sensor is pretty capable, but getting just something on this sensor is a pain. Just spend 50$ more on a proper, may even used Panasonic or Olympus and skip this one»

——

«having fully tested it and being one of the beta testers for the new firmware, is that I could not get any Panasonic lenses to auto-focus either (can still be used manually, though)»

——

«Would have been interesting to see how this fared had I not sold my M1 after waiting months for this update. Even then, I'm skeptical. Nearly all of my Micro 4/3 lenses were unusable on the M1... most wouldn't ever achieve autofocus, and the camera couldn't control the aperture. I thought it was a neat little camera, but when the only lens I could reliably use was the kit lens, I decided to move on. I hope they get it worked out.»

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επανέρχομαι στο θέμα μετά από καιρό διότι για οικονομικούς λόγους δε μπόρεσα να προχωρήσω σε αγορά και τώρα που έχω συγκεντρώσει κοντά στα 500 για να πάρω μηχανή. 

Πήγα σήμερα στο πλαίσιο και είδα την α6000 και την α5100 από κοντά, τις άνοιξα λίγο και έβγαλα κάποιες φωτογραφίες. Ρώτησα τον υπεύθυνο εκεί για τις διαφορές τους πέρα από το σκοπευτρο και μου είπε ότι έχουν διαφορετικό επεξεργαστή εικόνας. Ισχύει κάτι τέτοιο; 

Μου πρότεινε εκεί το παιδί την compact Canon Powershot G7 X mark II στην ίδια τιμή με την α6000. Τι μου προτείνετε τελικά γιατί είμαι σε μπέρδεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site που δίνεις πάνω είναι αξιόπιστο; 

Θα είναι η πρώτη μου μηχανή και θέλω να πάρω κάτι που δε θα το μετανιώσω αργότερα. 

 

Η 5100 και η 6000 έχουν διαφορετικούς επεξεργαστές εικόνας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Euthilo είπε

Το site που δίνεις πάνω είναι αξιόπιστο; 

Θα είναι η πρώτη μου μηχανή και θέλω να πάρω κάτι που δε θα το μετανιώσω αργότερα. 

Η 5100 και η 6000 έχουν διαφορετικούς επεξεργαστές εικόνας; 

Όχι...τις ίδιες φωτογραφίες και video παίρνουν και οι δύο....η a5100 μαλιστα έχει την δυνατότητα να καταγράφει 2 video αρχεία ταυτόχρονα. Ένα σε fullhd xavcs (ίδιο με την Α6000) και ένα Mp4 συμπιεσμένο για sharing σε social media. Αν σε ενδιαφέρει το video (κυρίως σε selfie mode) η 5100 είναι ΟΚ. Για όλα τα άλλα η 6000 είναι πολύ πιο βολική και έχει και hotshoe για speedlight (η 5100 δεν παίρνει εξωτερικό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/25/2018 στις 2:23 ΜΜ, Euthilo είπε

https://www.e-infin.com/eu/ 

Το παραπάνω site είναι αξιόπιστο;

Έχει παραγγείλει κανένας; Πόσες μέρες κάνει για να παραλάβεις; 

Εδώ είσαι

https://www.insomnia.gr/forums/topic/674184-αγορές-φωτογραφικών-ειδών-από-e-infinity/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...