Προς το περιεχόμενο

DSLR ή Mirrorless για πρώτη μηχανή;


Euthilo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

έχω μπει στη διαδικασία αναζήτησης φωτογραφικής μηχανής. Θα είναι η πρώτη μου, διότι είμαι εντελώς αρχάριος στο χώρο της φωτογραφίας. Μου αρέσει να βγάζω τοπία και άλλα άτομα σαν πορτραίτα. Επίσης μου αρέσουν πάρα πολύ οι φωτογραφίες με συμμετρία, που είναι σαν πίνακες ζωγραφικής. Το ανώτερο που διαθέτω είναι 400-450.

Έχω δει αυτή εδώ https://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/dslr-camera/Nikon-Digital-Camera-D3300-AF-P-18-55mm-VR-1371540.htm

 

Αν μπορείτε να μου προτείνετε μοντέλα και από τις δυο κατηγορίες θα ήμουν ευγνώμων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μια χαρα μηχανή είναι,αυτό που θα σε δυσκολέψει σε κάποιες λήψεις είναι η σταθερή οθόνη και ίσως στην αρχή το οπτικό οφθαλμοσκόπιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ τίμια και value for money η Nikon D3300.

Από την άλλη σε mirrorless μόνο την Sony a6000 θα πρότεινα σε αυτο το price range (είναι στα 579 με kit φακό στο skroutz).

 

με Nikon:

  • γλυτώνεις γύρω στα 150 ευρώ
  • έχεις πιο μεγάλη μπαταρία (700 λήψεις έναντι 360)
  • μεγαλύτερη γκάμα φακών (προσοχή αυτό δεν σημαίνει ότι η sony δεν έχει αξιόλογες προτάσεις)

 

με Sony:

  • το πιο σημαντικό και selling point των mirrorless: δεν χρειάζεται να βγάλεις φωτογραφία και να κοιτάξεις μετά να δεις αν βγήκε με σωστό exposure. Ότι βλέπεις από το σκόπευτρο αυτό θα βγαίνει ακριβώς
  • έχεις οθόνη που λυγίζει (βοηθάει αρκετά σε χαμηλές λήψεις, ειδικά αν δεν θες να λερωθείς ξαπλώνοντας στο έδαφος και αντίστοιχα απο ψηλά)
  • έχεις καλύτερο και πιο αξιόπιστο autofocusing σύστημα, πιο πολλά focus points, eye auto focus για να κάνει track τα μάτια όταν βγάζεις πορτρέτα κλπ...
  • πολύ καλύτερο βιντεο (εάν θέλεις να ασχοληθείς με αυτό) (focusing, dynamic range, bitrate κλπ)
  • κερδίζεις σε βάρος, πιο ελαφρύ εξοπλισμό (κάμερες, φακούς) σε σχέση με αντίστοιχες dslr
  • περισσότερα fps (11 έναντι 5), σε βοηθάει να βγάλεις κάτι που κινείται γρήγορα

 

 Σύγκριση των 2 παραπάνω εδώ: http://cameradecision.com/compare/Nikon-D3300-vs-Sony-Alpha-a6000

 

Όποια και να πάρεις θα έχεις κάνει καλή επιλογή. Σχεδόν ίδιες φωτογραφίες βγάζουν και οι δύο. Απλά η Sony θα σε βοηθήσει να βγάζεις πιο εύκολα και γρηγορα τα αντικείμενα που θέλεις (επειδή είναι mirrorless), και η Nikon από την άλλη θα σου γλυτώσει γύρω στα 150ευρώ.

Προσωπικά, αν θα ξεκινούσα απο την αρχή την φωτογραφία και δεν είχα πρόβλημα τα extra 150ευρώ θα έπαιρνα την Sony. Αν ήμουν πολύ στριμωγμένος θα έπαιρνα την Nikon και θα το έληγα εκεί. Απλά και στις δύο, για να βγάλεις καλά πορτρέτα, θα χρειαστεί μελλοντικά να πάρεις prime φακούς (φακούς με μικρό διάφραγμα π.χ. f/1.8)

 

Μην ξεχνάς ότι ο φωτογράφος δουλεύει την κάμερα και όχι το αντίστροφο. Όποια και να πάρεις, αν ασχοληθείς θα δεις αποτελέσματα.

Εύχομαι να βοήθησα! Καλές λήψεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αναλυτικότατη απάντηση είμαι ευγνώμων για τον χρόνο σου και μόνο. Με μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα πήγα και είδα από κοντά την nikon και κατέληξα ότι θέλω mirrorless για να είναι πιο εύχρηστη και να μη την παρατήσω σε ένα ντουλάπι. Το μοντέλο που μου έκανε ιδιαίτερα καλή εντύπωση είναι η Sony a5100, αν και δεν έχει σκόπευτρο αλλά είναι στα 450 , ποσό που μοιάζει ταβάνι αυτή τη στιγμή. Η διαφορά με την a6000 είναι ότι δεν έχει σκοπευτρο. Αξίζει ή να μαζέψω λεφτά για την 6000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά να ξέρεις ότι όλες οι entry level μηχανές είναι λίγο-πολύ ίδιες μεταξύ τους. Οπότε αν θα πάρεις nikon, sony, canon κλπ. δεν παίζει κανένα ρόλο στην ποιότητα των φωτογραφιών που θα βγάζεις. Μόνο λίγο στο user experience π.χ. οι mirrorless με τα modes που έχουν και τη χρήση του Electronic View Finder. Αλλά κατά τα άλλα το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

6 ώρες πριν, Euthilo είπε

Πραγματικά αναλυτικότατη απάντηση είμαι ευγνώμων για τον χρόνο σου και μόνο. Με μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα πήγα και είδα από κοντά την nikon και κατέληξα ότι θέλω mirrorless για να είναι πιο εύχρηστη και να μη την παρατήσω σε ένα ντουλάπι. Το μοντέλο που μου έκανε ιδιαίτερα καλή εντύπωση είναι η Sony a5100, αν και δεν έχει σκόπευτρο αλλά είναι στα 450 , ποσό που μοιάζει ταβάνι αυτή τη στιγμή. Η διαφορά με την a6000 είναι ότι δεν έχει σκοπευτρο. Αξίζει ή να μαζέψω λεφτά για την 6000;

Άμα δεν βιάζεσαι και δεν χρειάζεσαι επειγόντως κάμερα, θα έλεγα ναι για την a6000. Προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποτέ κάμερα χωρίς σκόπευτρο.

Άμα και πάλι είναι πολλά τα λεφτά της a6000, κοίταξε στο amazon.de (είναι συνήθως λίγο πιο φθηνά από skroutz) ή καμία αγγελία στο insomnia.

Άμα και πάλι είναι πολλά τα λεφτά, πάρε την D3300 και λήξ' το εκεί το ζήτημα.

 

Ξέρω μπορεί να σου φαίνονται πολλά, αλλά ό,τι αποφασίσεις να πάρεις (την καλύτερη ή και την χειρότερη κάμερα στον κόσμο) άμα δεν ασχοληθείς δεν πρόκειται να δεις αποτέλεσμα. Και το πιο πιθανόν είναι να μείνει σε ένα ντουλάπι.  Όταν ανεβαίνεις στο χιλιάρικο (εκεί κοντά) φαίνονται οι διαφορές στις κάμερες μεταξύ τους. Οπότε ό,τι επιλογή και να κάνεις, θα είσαι ΟΚ! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α5100/Α6000 ειναι σχεδον ιδιες μηχανες. Η ουσιαστικη διαφορα ειναι η απουσια viewfinder στην Α5100 η οποια αντισταθμιζεται εν μερη με την touch οθονη. Στην πλειονοτητα των φωτο σου η απουσια viewfinder δεν θα σε απασχολησει. Θα υπαρξουν στιγμες βεβαια που θα το αναζητησεις. Απο την αλλη η touch οθονη ειναι πολυ χρησιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α5100/Α6000 ειναι σχεδον ιδιες μηχανες. Η ουσιαστικη διαφορα ειναι η απουσια viewfinder στην Α5100 η οποια αντισταθμιζεται εν μερη με την touch οθονη. Στην πλειονοτητα των φωτο σου η απουσια viewfinder δεν θα σε απασχολησει. Θα υπαρξουν στιγμες βεβαια που θα το αναζητησεις. Απο την αλλη η touch οθονη ειναι πολυ χρησιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να κοιτάξεις και αγγελίες εδώ στο insomnia για μεταχειρισμένα, μπορείς να βρεις λίγο καλύτερες μηχανές μέσα στο budget σου. Απλά καλό είναι να δεις τη μηχανή πριν αγοράζεις. Έχω αγοράσει και πουλήσει μεταχειρισμένο εξοπλισμό, και με λίγο προσοχή μπορείς να βρεις καλές τιμές για καλές μηχανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α5100/Α6000 ειναι σχεδον ιδιες μηχανες. Η ουσιαστικη διαφορα ειναι η απουσια viewfinder στην Α5100 η οποια αντισταθμιζεται εν μερη με την touch οθονη. Στην πλειονοτητα των φωτο σου η απουσια viewfinder δεν θα σε απασχολησει. Θα υπαρξουν στιγμες βεβαια που θα το αναζητησεις. Απο την αλλη η touch οθονη ειναι πολυ χρησιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο μενα και καλη χρονια. Προσωπικα θα στη συστηνα την D3300 ,ειναι καλη μηχανη αλλα με τα ιδια χρηματα γιατι να μη πας σε μια D300-D300s και εναν φακο; πχ 18-55 η 18-105 η ακομα και τον 50αρη F1.8G ? Εχω την D300 και μπορω να σου πω οτι παρολο που εχω δουλεψει και ικανοτερες μηχανες θα την ευχαριστηθεις πιο πολυ απο τις νεες. Και σαν αποδοση χρωματων-εικονας, και σαν χρηση σωματος (εργονομια κλπ) και επιπλεον εχει και μοτερ για να χρησιμοποιεις παλιοτερους φακους Nikon. Σε αυτα τα χρηματα εχεις καλες λυσεις. Δε λεω καλη η εγγυση κλπ κλπ αλλα δοκιμασε οσες μπορεις πριν αποφασισεις , και ψαξου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, VasilisAK είπε

Καλημερα και απο μενα και καλη χρονια. Προσωπικα θα στη συστηνα την D3300 ,ειναι καλη μηχανη αλλα με τα ιδια χρηματα γιατι να μη πας σε μια D300-D300s και εναν φακο; πχ 18-55 η 18-105 η ακομα και τον 50αρη F1.8G ? Εχω την D300 και μπορω να σου πω οτι παρολο που εχω δουλεψει και ικανοτερες μηχανες θα την ευχαριστηθεις πιο πολυ απο τις νεες. Και σαν αποδοση χρωματων-εικονας, και σαν χρηση σωματος (εργονομια κλπ) και επιπλεον εχει και μοτερ για να χρησιμοποιεις παλιοτερους φακους Nikon. Σε αυτα τα χρηματα εχεις καλες λυσεις. Δε λεω καλη η εγγυση κλπ κλπ αλλα δοκιμασε οσες μπορεις πριν αποφασισεις , και ψαξου

Η D300/D300s εχει πολυ παλιο αισθητηρα πολυ πίσω για τα σημερινα δεδομενα σε low light φωτογραφησεις οπου ειναι (και ηταν παντα) ενα αδυναμο σημειο της. Καποτε διακρινονταν τουλαχιστον για το καλο και γρηγορο AF της αλλα και εκει εχει πια ξεπεραστει. Ναι, ειναι μερος πιο «επαγγελματικης» σειρας οποτε η κατασκευη της ειναι σαφεστατα πιο αντοχης και η χρηστικοτητα της πιο καλη αλλα δεν εχει τιποτε αλλο να αντιπαραθεσει. Το να βλεπω μα τις πουλανε μεταχειρισμενες στα 300€ ειναι τουλαχιστον κοροιδια. Εαν την βρεις στα 100€ το συζηταμε αλλα και παλι ο παλιος μη ικανος σε low light αισθητηρας με προβληματιζει για τα δεδομενα του σημερα. Δεν εχει να σου προσφερει κατι παραπανω εαν δεν ασχολεισαι με action shooting εστω.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε άφοβα σε α6000. Είναι πολύ σημαντικότερο το σκόπευτρο από την οθόνη αφής της 5100. Ο αισθητήρας εξαιρετικός, compact design και πολλές επιλογές σε φακούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα την α5100 σε σχέση με την α6000 γιατί είναι μικρότερη και γιατί η οθόνη γυρίζει 180 μοίρες. 

Είναι εντυπωσιακή μηχανή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Η D300/D300s εχει πολυ παλιο αισθητηρα πολυ πίσω για τα σημερινα δεδομενα σε low light φωτογραφησεις οπου ειναι (και ηταν παντα) ενα αδυναμο σημειο της. Καποτε διακρινονταν τουλαχιστον για το καλο και γρηγορο AF της αλλα και εκει εχει πια ξεπεραστει. Ναι, ειναι μερος πιο «επαγγελματικης» σειρας οποτε η κατασκευη της ειναι σαφεστατα πιο αντοχης και η χρηστικοτητα της πιο καλη αλλα δεν εχει τιποτε αλλο να αντιπαραθεσει. Το να βλεπω μα τις πουλανε μεταχειρισμενες στα 300€ ειναι τουλαχιστον κοροιδια. Εαν την βρεις στα 100€ το συζηταμε αλλα και παλι ο παλιος μη ικανος σε low light αισθητηρας με προβληματιζει για τα δεδομενα του σημερα. Δεν εχει να σου προσφερει κατι παραπανω εαν δεν ασχολεισαι με action shooting εστω.

Συμφωνω οτι ειναι ξεπερασμενη τεχνολογια αλλα σκεψου ειναι και απο τις παλιοτερες μηχανες που κανει ακομα service η Νικον ... τα 300 ειναι οντως ακριβα αλλα και 100 δε νομιζω , και ebay να δεις 250 +- παιζουν. Πχ η D200 που παιζει στα 200 απο μερικους τι να πουμε; απλα το μοτερ σου λυνει τα χερια αν ψαχνεσαι μετα για φακους ..... Μια αλλη καλη λυση ειναι η D7000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, VasilisAK είπε

Συμφωνω οτι ειναι ξεπερασμενη τεχνολογια αλλα σκεψου ειναι και απο τις παλιοτερες μηχανες που κανει ακομα service η Νικον ... τα 300 ειναι οντως ακριβα αλλα και 100 δε νομιζω , και ebay να δεις 250 +- παιζουν. Πχ η D200 που παιζει στα 200 απο μερικους τι να πουμε; απλα το μοτερ σου λυνει τα χερια αν ψαχνεσαι μετα για φακους ..... Μια αλλη καλη λυση ειναι η D7000

Δεν αξιζει ουτε τα 200€. Το AF της που ηταν το ατου της ειναι πια ξεπερασμενο και θα αξιζε ισως σαν entry level συνολο μονο για καποιον που τραβαει action. Ομως και παλι εκει θα τον περιοριζε ο κακος σε low light αισθητηρας σε indoor sport ακομη και με πανακριβους f/2.8 τηλεφακους. Το πλεονεκτημα της χρησης των παλιοτερων φακων χωρις ενσωματωμενο μοτερ AF χανεται σε αυτη την περιπτωση μιας και τετοιοι φακοι εχουν αργο AF.

 

Στις υπολοιπες περιπτωσεις δεν εχει να προσφερει κατι περισσοτερο στον ερασιτεχνη σε σχεση με μια D3300 πχ απο την οποια ειναι πολυ χειροτερη ως αισθητηρας, παρα μονο την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης. 

 

Η πραγματικη τιμη της ειναι 100-120€. Η D200 για λιγοτερα απο 100€ και αν. Τωρα με το τι ζητανε απλα γελαω. Σε λιγο μονο ως συλλεκτικες θα πωλουνται (και μονο εαν την εχεις στην πενα) και αυτοι θα νομιζουν ακομη οτι πουλανε κορυφαιο μοντελο!

 

Η ελλειψη auto επισης σε καποιον νεο στην φωτογραφια θα τον δυσκολεψει πολυ και ισως τον απογοητευσει εντελως εαν δεν ειναι πολυ πορωμενος με την φωτογραφια.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...