Προς το περιεχόμενο

Επιλογή καινουργιας φωτογραφικής μηχανής.


oasisAthens

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η α5000 συνεχίζει να αποτελεί καλή επιλογή?

Ειναι μια αξιολογη επιλογη. Υστερει σε ταχυτητα AF, δεν εχει viewfinder, εχει μαλλον κακη/μετρια για τα σημερινα δεδομενα οθονη, και αισθητηρα που υπολειπεται των νεοτερων Α5100/Α6000 χωρις ομως να ειναι κακος. Οπως οι περισσοτερες Sony στηριζονται πολυ στα μενου με ελαχιστα κουμπια και περιστροφικους διακοπτες κατι που σε καθυστερει αναλογως το θεμα φωτογραφισης. Σε τοπια πχ το αργο AF και η χρηση μενου δεν ειναι κατι που ενδιαφερει ιδιαιτερα. Ειναι και πιο μαζεμενη απο τις Α5100/Α6000. Δεν με ενθουσιαζει αλλα παραμενει πολυ καλη επιλογη για τα χρηματα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SeNNinhA σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω μιας και από ότι φαίνεται έχω κατασταλαξει ανάμεσα στην Olympus και την Rx100 ποια θεωρείς ότι είναι ποιο κατάλληλη για εμένα στο ξεκίνημα μου. Και για να μην υπάρχει παρεξήγηση καταλαβαίνω ότι είναι διαφορετικής κατηγορίας απλώς λέω εαν αξίζει να δαπανησω το επιπλέον αυτό πόσο (κοντά διπλάσιο) ώστε να επιλέξω την olympus. Πραγματικά έφαγα αρκετή ώρα σήμερα και στο flickr βλέποντας φωτογραφίες κατόχων και των δύο... Και πάλι ευχαριστώ για την ώρα που δαπανησατε αυτές τι μέρες για να μου απαντήσετε όλοι σας.

Επίσης μια ερώτηση είδα δεν πρότεινε κάνεις σας την nikon j5 να υποθέσω δεν αξίζει να την κοιτάξω έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολες οι μηχανες που διαθετουν full manual ρυθμισεις ειναι καταλληλες για να μαθει καποιος φωτογραφια. Δεν κανει ο εξοπλισμος τον φωτογραφο και για πολυ πολυ καιρο με οτι κι αν εχεις στα χερια σου (ακομη και την top επαγγελματικη) την ιδια ποιοτητα φωτο θα βγαζεις. Μαλιστα οπως είπα με την RX100 θα χρειαστει να ψαχθεις περισσοτερο σε πολλες περιπτωσεις αλλα θα την εχεις και πιο συχνα μαζι σου ως compact κατι που σημαινει οτι εαν οντως σε ενδιαφερει η φωτο και αφιερωσεις χρονο για φωτο αλλα και διαβασμα θα ανεβασεις γρηγορα το επιπεδο σου ως φωτογραφος. Κατι που θα σε οδηγησει σε αναζητηση νεας μηχανης και σε νεα εξοδα αλλα με την γνωση πια του τι ακριβως ζητας και γιατι και η RX100 θα παραμεινει ως καθημερινη σου μηχανη. Δεν θα πεταχθει.

 

Απο την αλλη μια DSLR δεν θα την προτεινα παροτι ειναι η πιο φθηνη και αξιολογη value for money επιλογη. Απλα διοτι θα μενει πολυ παροπλισμενη εως και ξεχασμενη οταν ο αρχικος ενθουσιασμος εξαφανιστει οπως παντα συμβαινει.

 

Οι mirrorless ειναι απο την αλλη η χρυση τομη. Δεν θα μετανιωσεις φυσικα την επιλογη της Olympus. Για εμενα ειναι μια καλη επιλογη και εκτιμω πολυ την ευχρηστια της. Απο την αλλη θα ξαναπω οτι μια Α5100/Α6000 ειναι πιο ταιριαστη στο θεμα τοπια/πορτρετα που θελεις σε βαθος χρονου.

 

Δεν νομιζω να μετανιωσεις για οποιαδηποτε επιλογη σου. Αλλα δεν μπορω να καθορισω εγω τις προτεραιοτητες σου ειδικα μιας και δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα με τοπια και πορτρετα αλλα με action shooting & street photo που εχουν αλλες αναγκες. Οποτε οι προσωπικες μου επιλογες εχουν διαφοροποιηθει αναλογα.

 

Τα υπερ και τα κατα σε βασικες γραμμες τα εχω πει. Πρεπει να διαλεξεις εσυ. Εγω κατεληξα να εχω 3 μηχανες για διαφορετικες αναγκες μου. Και παλι ψαχνομαι μιας και αυτα που πραγματικα χρειαζομαι ειναι απλα πανακριβα!

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Sony a5000 είναι τίμια για τα λεφτά της. Όμως ούτε για πορτραίτα ούτε για τοπία κάνει και το ξέρω διότι τη χρησιμοποιώ και μου αρέσουν και τα δύο είδη φωτογραφίας. Όχι πως δε θα βγάλεις καλές φωτογραφίες με αυτή. Αλλά τα πορτραίτα χρειάζονται κατάλληλο είδος εστίασης / απομόνωσης - βάθους πεδίου / τονισμού / φωτισμού και αυτά με τον φακό 16-50 τα ξεχνάς. Ακόμα και τα επιπλέον 5mm που συναντάς σε κιτ φακούς άλλων μηχανών μου έλειψαν. Αν τώρα πας σε φακούς με μεγάλα διαφράγματα / εστιακές αποστάσεις που θα χρειαστείς για πορτραίτα, ετοιμάσου για πολλά έξοδα.

Για τα τοπία τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Αν βγεις έξω μια ωραία ηλιόλουστη μέρα και δεις πως δείχνει η οθόνη (γιατί η Sony έκανε την επιλογή να συνδυάσει απουσία σκόπευτρου με άθλια οθόνη), θα ευχόσουν για φωτογραφία τοπίου να είχες πάρει καμιά μηχανή με αισθητήρα τύπου 1" παρά την a5000.

Επίσης, για φωτογραφία σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, και σε αυτό μιλώ εκ πείρας, η Nikon D3400 βγάζει σαφώς καλύτερες φωτογραφίες από την a5000.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Να πω την αλήθεια έχω τρελαθεί στο διάβασμα, στις εικόνες από το flickr για να δω τι μπορεί να κάνει η κάθε καμερα κτλ. Προς έκπληξη μου βλέπω πραγματικά ότι η RX100 βγάζει φοβερές φωτογραφίες... Αρχίζω δλδ να σκέφτομαι μήπως αντί για την olympus να προσανατολιστω προς τα εκεί. Απλώς πήγα την είδα και είναι πραγματικά πολύ μικρή στο χέρι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι για να σας ευχαριστήσω όλους σας για τις πληροφορίες και για να σας ενημερώσω ότι τελικά κατέληξα και αγόρασα την Olympus m10 mark iii.  Εύχομαι να έχω καλή αρχή και λογικά θα χρειαστώ την βοήθειά σας σε μελλοντικές απορίες -  thread τα οποία θα ανοίξω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Επανέρχομαι για να σας ευχαριστήσω όλους σας για τις πληροφορίες και για να σας ενημερώσω ότι τελικά κατέληξα και αγόρασα την Olympus m10 mark iii.  Εύχομαι να έχω καλή αρχή και λογικά θα χρειαστώ την βοήθειά σας σε μελλοντικές απορίες -  thread τα οποία θα ανοίξω. :)

Εξαιρετική επιλογή! Καλοκλίκωτη! Η ποιότητα εικόνας, αν και δε το πολυτονίζουν, είναι ακόμα καλύτερη της ήδη πολύ καλής mark II. Περιμένουμε κι εμείς όμως τώρα την εμπειρία σου και τα φώτα σου για τη συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εεεε ναι...Θα προσπαθήσω :) . Ήταν μια αγορά που έπρεπε να γίνει πιστεύω γιατί στο άμεσο μέλλον έχω ξαι ένα ταξίδι στο εξωτερικό το οποίο είναι κρίμα να μην αποτυπωσω αυτό που βλέπω...  Γιατί με το Lg G3 ή το Xiaomi note 4  πολύ απλά  δεν... :)  Είδα φωτογραφίες που τράβηξα βράδυ μου ήρθε να βάλω τις φωνές από τα νεύρα μου.!. :)  Ελπίζω σε ένα καλό ξεκίνημα μέσα  στον κόσμο της φωτογραφίας. :)

 

Επεξ/σία από oasisAthens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και μια ερώτηση για τους φακούς να μην αλλάζω θέμα...  Οι φακοί που παίρνει η συγκεκριμένη μηχανή είναι m4/3 δλδ πχ μπορεί να πάρει και panasonic κτλ χωρίς πρόβλημα σωστά?  Μετά άλλους φακούς όπως Nikkor μπορεί να τους φορέσει με adaptor? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Παιδιά και μια ερώτηση για τους φακούς να μην αλλάζω θέμα...  Οι φακοί που παίρνει η συγκεκριμένη μηχανή είναι m4/3 δλδ πχ μπορεί να πάρει και panasonic κτλ χωρίς πρόβλημα σωστά?  Μετά άλλους φακούς όπως Nikkor μπορεί να τους φορέσει με adaptor? 

Θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα και μάλιστα όχι μόνο με φακούς Panasonic αλλά και άλλων κατασκευαστών για το σύστημα m43. Ωστόσο επειδή κατά καιρούς αναφέρονται διάφορα μη αναμενόμενα προβλήματα καλό είναι να κάνεις ένα ψάξιμο πριν αγοράσεις τον οποιοδήποτε φακό. Adaptοrs δεν έχω δει πως δουλεύουν στο σύστημα m43 αλλά αν κρίνω από αυτά που είδα στο F-mount μπορεί να υποβαθμίζεις την φωτογραφία σου π.χ. να έχεις πρόβλημα εστίασης στο άπειρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...