Προς το περιεχόμενο

Ζητείται Γνώστης Wordpress


Stavros_Fox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο Φόρουμ,

 

Πρόσφατα ξεκινήσαμε μία καινούρια επιχειρηματική κίνηση και θα χρειαστούμε βοήθεια σε κάποιες request forms με Contact Form 7.

 

Εν ολίγοις θα χρειαστουμε φόρμες που να περιέχουν: drop-down menu με αριθμούς, date picker, υποχρεωτικά πεδία, φόρμα πληρωμής (με κάρτα).

 

Σκοπός είναι να φτιαχτούν κάποιες φόρμες που θα ανταποκρίνονται στις υπηρεσίες που διαθέτουμε κι εμείς να τις χρησιμοποιόυμε όπου χρειαστεί.

 

Ίσως να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και κάποιο άλλο plugin εκτός του contact form 7 αλλά θα πρέπει να δούμε αν είναι συμβατό.

 

Επίσης, ανάλογα του πως θα πάει η δυλειά ίσως να χρειαστούμε βοήθεια με μενού και διάφορα συμμαζέματα.

 

Όλα αυτά με το ανάλογο αντίτιμο φυσικά

 

Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει ένα μήνυμα με το τηλέφωνό του και θα επικοινωνήσω εγώ για τις λεπτομέρειες.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οτι θελω να "κλεψω" τη δουλεια κανενος, αλλα τα ζητηματα που αναφερεις ειναι σχετικα ευκολα και μπορεις να τα φτιαξεις και μονος σου με τη βοηθεια μας εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για το εμψυχωτικο μηνυμα, εχω ηδη κάνει αρκετη δουλεια μονος μου και σε αυτο τον τομεα χανομαι λιγο. Βλεπω οτι μου παιρνει παρα πολυ χρονο και το αποτελεσμα δεν με ικανοποιει. Καλυτερα καποιος που ξερει να το αναλαβει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις θα χρειαστουμε φόρμες που να περιέχουν: drop-down menu με αριθμούς, date picker, υποχρεωτικά πεδία, φόρμα πληρωμής (με κάρτα).

 

 

φόρμα πληρωμής μέσα σε contact form?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάτι να συζητήσετε. Άλλο πράγμα η φόρμα παραγγελίας που γίνεται η πληρωμή μέσω gateway κάποιας τράπεζας και άλλο το contact form. Εκτός και αν έχετε σκοπό να στέλνετε τα στοιχεία της κάρτας μέσω email (και όμως έχω δει να το κάνουν), το οποίο είναι απαράδεκτο.

 

Βασικά, θα σας τα πει φαντάζομαι και όποιος ασχοληθεί. Εγώ δυστυχώς δεν έχω χρόνο να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Από ότι κατάλαβα αναφέρεται σε "request form" και οχι ακριβώς φόρμα επικοινωνίας. Το Contact Form 7 δεν ξέρω κατά πόσο είναι κατάλληλο για τόση παραμετροποίηση, μιας και κατά βάση ο σκοπός του είναι να λειτουργεί ως φόρμα επικοινωνίας. Κάποια στιγμή είχα χρειαστεί έξτρα πεδία που δεν υποστηριζόταν και τα έφτιαξα μόνος μου. Δεν είναι ότι δεν γίνεται να επεκταθεί, αλλά διαπίστωσα ότι τελικά δεν αξίζει ο κόπος και την επόμενη φορά που χρειάστηκα κάτι αντίστοιχο προτίμησα να αγοράσω μια developer άδεια του gravity forms. 

 

Γενικά το gravity forms έχει όλα όσα ζητάει, με εξαίρεση το απευθείας gateway με τράπεζα (παρόλα αυτά, έχει έτοιμο addon για PayPal και ένα ευέλικτο api που μπορείς να χτίσεις νέα πράγματα πάνω του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη, να αναφερω πως ειμαι ψιλοασχετος και για αυτο ειπα πως το συζητάμε.

Τα σχετικα περι πληρωμων και καρτων θα συζητηθουνε με οποιον θελει να ασχοληθει.

 

Ναι, καλα καταλαβατε, χρειαζομαστε request forms οι οποιες θα στέλνουν το request μεσω email. Απλα επειδη θα εχουμε διαφορες υπηρεσίες, καποιες φορμες θα ειναι κατ'αναγκη διαφορετικες απο αλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Από τη στιγμή που πρόκειται για πιο σοβαρή δουλειά και όχι για ένα απλό προσωπικό site, πιστεύω πως αξίζει να αφήσεις το Contact Form 7 και να στραφείς σε κάποια premium λύση όπως το Gravity Forms, που έχει περισσότερες επιλογές παραμετροποίησης, πολύ ωραίο σύστημα ειδοποιήσεων (π.χ. μπορείς να στέλνεις διαφορετικά email επιβεβαίωσης παραλαβής στον πελάτη ανάλογα με το τί συμπλήρωσε) και είναι επεκτάσιμο για την περίπτωση μελλοντικών προσθηκών.

 

Σημείωση: υπάρχουν κι άλλα αντίστοιχα plugins που μπορεί να ταιριάζουν σε αυτό που θες, απλώς το gravity το έχω δοκιμάσει και γι' αυτό το προτείνω πιο άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...