Προς το περιεχόμενο

πρόβλημά με το pc :((


chriz13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα και πάλη στην ομάδαείχα ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου. έτσι όπως ήταν κανονικά ανοιχτός μου έκλεισε μονός του και μου έκανε επανεκκίνηση μονός του μετά από λίγα δευτερόλεπτα (λες και ζεσταινόταν ο cpu) και δεν φόρτωνε τα windows καθόλου... τον έκλεισα και όταν τον άνοιξα μου έκανε τα ίδια.. άλλαξα τροφοδοτικό άνοιγε κανονικά το pc άλλα δεν φορτώνανε  

ούτε τα windows ούτε τίποτα ούτε η οθόνη άνοιγε.. δοκίμασα και με της ram αλλά τίποτα.. αφαίρεσα και κάρτα γραφικών και πάλη... μήπως γνωρίζει κάνεις κάτι ?? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γράψε την σύνθεση του η/υ αναλυτικά

αν τον ανοίγεις "κρύο" και δεν δείχνει καν bios τότε δεν είναι ψυξη/θερμοκρασία αλλά πιθανώς το motherboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η motherboard είναι asrock zh77 pro3 ο cpu είναι intel i5 2500s / 2.7 ghz έχω πανό μια απλή gpu μην ζορίζω την motherboard που είναι asus geforce 8600 gt 512 mb (δεν παίζω παιχνίδια να το ζορίσω με μουσική ασχολούμαι
από μνήμες ram έχω 1 samsung ddr3 4gb και 2 transcend 2gb σύνολο 8 gb και οι 3 είναι στα 1333. 

πανό ένα τροφοδοτικό 450W δεν θυμάμαι μάρκα  :(

και του έβαλα δοκιμάστηκα ένα 500W γιατί ακουγόταν ένας θόρυβος άπω το τροφοδοτικό δεν 

γνωρίζω αν είναι από το fun του. και είχα και 5 εσωτερικούς δίσκους πανό. και εξωτερική Κάρτα ήχου με usb χωρίς ξεχωριστή τροφοδοσία

ψύξη δεν νομίζω να είναι γιατί όταν άλλαξα τροφοδοτικό δεν έσβηνε το pc 

άλλα δεν άνοιγε καθόλου έβγαλα κάρτες τα πάντα από πανό και τίποτα. :( :( 

Επεξ/σία από chriz13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και πάλη. που είχα αλλάξει το τροφοδοτικό τώρα μου ανοίγει το pc άλλα χωρίς την κάρτα γραφικών 

κ έχωάλλο ένα πρόβλημα. η μητρική έχει 4 slot και μου βρίσκει μόνο το 2ρο !!!

ποιο παλιά κάτι που είχα ανοίξει τον υπολογιστήδεν μου δούλευε το 2ρο και τα είχα Βάλη στα άλλα 3 της ραμ ενώ τώρα μου βρίσκει μόνο το 2ρο και μου δουλεύει την μια ραμ από της 3.. γνωρίζει κανείς κάτι ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και πάληκοίταγα το pc και έβαλα το παλιό τροφοδοτικό και δούλευε κανονικά !! δεν είχε καεί που νόμιζαμετά δοκίμασα μια άλλη κάρτα γραφικών σε μια φάση άνοιξε κανονικά άλλα δεν έμπαινε στα windows... εκεί που προσπαθούσα με της ραμ (όπως είπα και στο μήνυμα από πανόδούλεψε αλλά δεν της διάβαζε, μια δεν διάβαζε την κάρτα γραφικών.. σε μια φάση ούτε τον δίσκο που έχω πέραση τα wintows :( σε μια φάση μου έγραφε και αυτά : 
reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key

BOOTMGR is missing.

μήπως θέλει τίποτα update τα bios ?? γνωρίζει κάνεις τίποτα ?ευχαριστώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, δοκιμασε να βγαλεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο πανω και να φυσηξεις τη μητρικη με αερα. Μετα βαλε πανω μονο το σκληρο που εχεις τα windows, τη μια RAM, το τροφοδοτικό και ξεκίνα.

 

Το πιθανοτερο ειναι πως την επαιξε η μητρικη αλλά μπορει να ειναι και απο σκονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανοτατα τα εκλασε η μητρικη,λιγοτερο πιθανο να φταιει το τροφοδοτικο.

Εφοσον βλεπει μονο 1 σλοτ ram και κανει τετοια κολπα θα ελεγα οτι πας για μητρικη.

Δε μπορουμε να πουμε και πολλα απο εδω ομως.

Και προσπαθησε να γραφεις λιγο πιο σωστα,γιατι δυσκολευομαστε και εμεις να σε βοηθησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια φάση ποιο παλιά κάτι δεν μου δούλευε το ένα slot από τα τέσσερατώρα μου δουλεύει μόνο εκείνο και τα άλλα τώρα δεν δουλεύουν.. γιατί στην αρχή που είχα ένα θέμα λέω ένταξη οκ μου καηκε το δεύτερο slot. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και χρόνια πολλά στην ομάδασυγνώμη που άργησα να απαντήσω λόγο γιορτών κάπως. το έλυσα όλο τον υπολογιστή τον καθάρισα και τον σύνδεσα όλο.. ευτυχώς αυτή την φόρα μου άνοιξε με την κάρτα γραφικώνάλλα το πρόβλημα μου είναι τώρα με της ραμ. αν της βάλω όλες (3 ραμανοιγοκλείνει το pc ενώ καμιά δεν είναι καμένη... δουλεύειμόνο το 2ρο slot από τα 4.. ενώ ποιο παλιά αυτό δεν μου δούλευε για άγνωστο λόγο κάτι που είχα άνοιξη το κουτί του υπολογιστήτελικά τι μπορεί να φταίει ?? 

υπαρχή κανένα πρόγραμμα να δω αν είναι καμένο η γιατί δεν δουλεύειπαράδειγμα ?? 

ευχαριστώ για όλα, και για το χρόνο σας παιδιά


της εβαλα τώρα όλες τις ram (3) αλλα δεν μου την αναγνωρίζει.. :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα η μητρικη σου εχει μαλλον το προβλημα...

Ξεκινα με τις ραμ μια προς μια ξεχωριστα σε ολα τα σλοτ της μητρικης αντιστοιχα και εκει θα βγαλεις τα συμπερασματα σου για το τι δουλευει και τι οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και συγνώμη που άργησα να απαντήσω. 

δοκίμασα αυτό με τα slot και όλες οι ραμ μου δουλεύουν στο 2 σλοτ.. της έχω βάλει και της άλλες 2 ραμ πάνω στο pc άλλα δεν μου τις εντοπίζει πουθενά ούτε στο bios ούτε στα windows μου δείχνει μόνο την μια με τα 4 gb στο 2ρο slot. της άλλες 2 της έχω στο 3 και 4 σλοτ. αν βάλω κάποια στο πρώτο δεν ανοίγεικαν ο υπολογιστής :( σκέφτομαι να κάνω update στην μητρική. θα φτιάξη έτσι όμως ? η μητρική μου είναι αυτή :  http://www.asrock.com/mb/Intel/ZH77 Pro3/#Specification

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chriz13 είπε

και ποιο παλιά που είχα ένα πρόβλημα το 2ρο slot δεν μου δούλευε και είχα τα άλλα 3 και λέω θα κάηκε ενώ τώρα μόνο αυτό δουλεύει στα ξαφνικά.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...